Ruže, výsadba a starostlivosť

Nikto nebude argumentovať tvrdením, že ruže sú najkrajšie kvety na zemi. Tieto nádherné výtvory prírody môžete obdivovať hodiny a získať estetické potešenie. Už odpradávna sa ľudia snažia priblížiť túto krásu pestovaním ruží v záhradách, zdobením nimi mestských ulíc, parkov a námestí..

Obsah:

Vo svete ruží

Už tak veľká rozmanitosť odrôd ruží sa vďaka úsiliu chovateľov neustále zvyšuje. Záhradníci by preto mali byť pri výbere veľmi opatrní:

 • je potrebné kupovať také odrody, aby ich vlastnosti zodpovedali klimatickým podmienkam oblasti;
 • musíte tiež vziať do úvahy zvláštnosti pôdy v záhrade, úroveň podzemnej vody, osvetlenie.

Pri správnom výbere sadeníc a náležitej starostlivosti budú následne pestovateľovi ďakovať za úsilie vynaložené na ich nádhernom kvitnutí..

Bush ruže

Použitie kríkových ruží v krajinnom dizajne robí záhradu obzvlášť atraktívnou. Mimoriadna popularita týchto rastlín je daná ich krásou a jedinečnou arómou, bohatým výberom odrôd s rôznymi farbami a tvarmi kvetov, trvaním a množstvom kvitnutia..

 • Použitie kríkových ruží s rôznymi obdobiami kvitnutia v záhrade vám umožňuje vytvárať úžasne krásne kompozície, ktoré počas sezóny zdobia záhradu. -Ružové kríky vyzerajú skvele ako v samostatných, tak v skupinových výsadbách, aj na pozadí záhona.
 • Predchodcom postrekových ruží je pestovaný šípkový kvet. Jedná sa o kríky, niekedy dosahujúce výšku až dvoch metrov, so širokou škálou dvojitých farieb. Existujú odrody, ktoré v lete kvitnú dvakrát alebo dokonca trikrát..

Polyantové ruže

Tieto ruže boli v minulom storočí veľmi populárne, kým ich nevytlačila floribunda..

 • Ruže Polyanthus dosahujú výšku 40-50 cm, majú svieže súkvetia s malými dvojitými ružovými alebo červenými kvetmi, ktoré sa celé leto objavujú nepretržite a vo veľkom množstve. Menej často existujú polyantové ruže s bielymi alebo oranžovými kvetmi..
 • Sú odolné voči hubovým chorobám, dobre znášajú vlhkosť a chlad. Moderní krajinní dizajnéri preto často používajú polyanthové ruže v hraničných a skupinových výsadbách. Chýbajú však chuti..

Čajové ruže

Skutočnosť, že kytice sú vyrobené z čajových ruží všade, hovorí o veľkej popularite tejto skupiny. Predĺžené púčiky kvitnú kvetmi, ktoré sú krásou a vôňou neporovnateľné s inými. Pokojne ich možno nazvať kráľovnami ruží..

 • Obrovské množstvo farieb čajových ruží.
 • Sú to ideálne kvety na rezanie do kytíc, pretože majú dlhé a silné stonky..
 • Čajová ruža nie je len krásny kvet, ale má aj liečivé vlastnosti okvetných lístkov a ovocia. Vitamínové čaje sa varia z okvetných lístkov tejto ruže, mimochodom odtiaľ pochádza aj jej názov. Kozmetičky a voňavkári vo svojom odvetví vo veľkom používajú ružový olej, ocot a ružovú vodu. Z kvetov tejto ruže dokonca robia džem.

Ruže floribunda

Verí sa, že jednu z prvých ruží floribunda vytvoril Peter Lambert pred viac ako sto rokmi pri krížení čajovej ruže s polyantom.

 • Rovnako ako polyanthus sú odolné voči chorobám a chladu a tvarom a veľkosťou kvetov sa podobajú na hybridný čaj..
 • Ruže kvitnú dlhšie a hojnejšie ako hybridný čaj. Existujú odrody, ktoré sú vhodné na rezanie a pestovanie v kvetináčoch. Mnoho odrôd však nemá voňavý zápach..
 • Floribundy tvoria rovné, rozprestierajúce sa kríky až do výšky jeden a pol metra, majú kvetenstvo cupitaných alebo kalichových veľkých dvojitých kvetov, podobných kyticiam.
 • Ich obdobia kvitnutia sú zvlnené, to znamená, že masívne kvitnutie pukov je nahradené obdobím odpočinku. V sezóne sa môžu objaviť tri vlny kvetov..

Pri ďalšom výbere boli krížené s inými skupinami ruží. V dôsledku vykonanej šľachtiteľskej práce sa objavila celá skupina odrôd, ktoré spája skupina nazývaná floribunda. Zdá sa, že v skupine je obrovský počet tried s nízkymi obrubníkmi, stredných a vysokých. Výsadba a starostlivosť o ruže flaribunda nie je obzvlášť náročná.

Skupina ruží grandiflora

Len pred niekoľkými desaťročiami sa krížením hybridnej čajovej ruže a floribunty objavili odrody skupiny Grandiflora.

 • Tieto ruže vzali kvetenstvo s veľkými kvetmi z čajovej ruže a požičali si mrazuvzdornosť, odolnosť voči chorobám a trvanie kvitnutia z floribundy..
 • Skupinové výsadby týchto ruží sú veľmi dekoratívne..

Kultivary Grandiflora Kráľovná Alžbeta so sýto ružovými dvojitými kvetmi, Montezuma s tmavo oranžovo-červenými kvetmi, šarlátovými a tmavočervenými ružami ScarletKnight, kultivar Stella so svetlými kvetmi broskyňovo-zlatých medových farebných výstav rôznych rokov.

Parkové ruže

Sú to rôzne odrody kultivovaných šípok a používajú sa v krajinárskych parkoch, na námestiach a uliciach..

 • Parkové odrody ruží sa vyznačujú šírením vysokých kríkov s hustým olistením.
 • Kvitnú dlho bielymi, zriedka oranžovými a žltými dvojitými ružami..
 • Živé živé ploty ruží, ako aj ich skupinové a jednotlivé výsadby, pôsobia veľmi elegantne.
 • V jesennom období tieto kríky nestrácajú svoj dekoratívny efekt – lístie získava jasné purpurové tóny, objavujú sa červené plody.
 • Odborníci oceňujú parkové ruže za ich nenáročnú starostlivosť a za to, že ich netreba na zimu prikrývať, pretože sú mrazuvzdorné.

Bežné odrody odolné voči chladu sú: vysoká Ritausma s bielymi kvetmi, Pink Grootendorst, Rugelda a ďalšie.

Popínavé ruže

Tieto ruže, s pružnými, bohato kvitnúcimi dlhými stonkami, vyžadujú podporu. Preto sa široko používajú na vertikálne záhradníctvo..

 • Altánok alebo záhradný oblúk prepletený kvitnúcimi mihalnicami ruží vyzerá očarujúco. Kvitnú vo veľkých súkvetiach raz za sezónu, ale dlho a bohato. Je pravda, že nemajú vôňu.
 • Malokveté parkové ruže, s výhonkami až 5 metrov dlhými, sa nazývajú aj baranice. Majú dvojročný vývojový cyklus. V prvom roku sa vytvoria nulové výhonky, ktoré vyrastajú z pôdy. V druhom roku sa na nulových výhonkoch objavia kvitnúce stonky. Na konci druhej sezóny sú tieto stonky odrezané, pretože v tretej sezóne prakticky nekvitnú. Je potrebné každoročne strihať staré výhonky, aby mohli rásť nové výhonky, ktoré budú kvitnúť budúcu sezónu. V súčasnosti sú obľúbenými odrodami Dorothy Perkins a Exelsa..

Climber je ďalšou skupinou popínavých ruží, ktoré majú väčšie voňavé kvety podobného tvaru ako čajové ruže. Kvitnú tu trvalé aj mladé výhonky. Často znova kvitnú. Tieto rastliny majú dlhé a tuhé stonky, takže sa radšej plazia po stĺpiku alebo po inej podpore samy, než by ich ohýbali rukami. Najpopulárnejšími odrodami sú Newdawn, Flamentanz, Schwanensee.

Pre neskúsených pestovateľov kvetov je popínavá ruža Quadra kanadského výberu, kvitnúca celé leto s tmavočervenými kvetmi, veľmi vhodná. Výhonky tejto odrody sú pružné, nie dlhšie ako dva metre. Dajú sa ľahko uviazať na podpery. Táto ruža je veľmi nenáročná a mrazuvzdorná. Odoláva tvrdým sibírskym mrazom. Je však lepšie to aj tak zakryť. Ak všetky výhonky náhle uhynú, na jar rastlina vydá niekoľko čerstvých výhonkov z koreňa, ktoré sa neskôr formujú do biča.

Miniatúrne ruže

Ruže tejto skupiny, ktoré sú príbuzné polyantovým a hybridným čajovým ružiam, sú pozoruhodné malým vzrastom. Na výšku spravidla nepresahujú 40 cm..

 • Majú dlhodobé a viacnásobné kvitnutie rôznych farieb, odolnosť voči zimnému chladu.
 • Rastliny sú niekedy jednoducho odrezané a prezimujú pod snehom bez akéhokoľvek prístrešku..
 • Tieto ruže sú dobré v každej záhrade – používajú sa na ozdobu okrajov, kvetinových záhonov, rabatki.

Medzi bežné odrody patria Deniz Cassegren, ApricotClementine, Mandarin, Yellowdolly.

Kanadskí chovatelia vyvinuli odrodu MordenCardinette, ktorá má malý krík, nie vyšší ako 50 cm. V celej sezóne sa objavujú svieže kvetenstvo jasných šarlátových ruží..

Populárne sú aj kanadské miniatúrne ruže odrôd Morden Amorette, Morden Fireglow, Morden Cardinette. Tieto ruže sú veľmi dobré v okrajoch a kvetinových záhonoch. Môžete ich pestovať aj doma v kvetináčoch. Všetky kanadské ruže sú odolné voči zimnému chladu a chorobám.

Prízemné ruže

Skupinu pôdopokryvných ruží vyšľachtili chovatelia nie tak dávno..

 • Má veľmi husté nízke kríky a dlhé kvitnutie. Malé kvety, jednoduché alebo dvojité, zhromaždené v kvetenstvách.
 • S pomocou veľmi často vysádzaných kompaktných kríkov môžete vytvoriť nádherný viacfarebný koberec ruží.
 • Aj keď sú pôdopokryvné ruže považované za mrazuvzdorné, je predsa len lepšie ich prikryť na dobré prezimovanie, ak v okolí nie je stabilná snehová pokrývka..

Existujú aj ďalšie pôdopokryvné ruže, ktoré majú husté kríky s pružnými dlhými vetvami. Zavesia sa, rozložia sa na zemi a úplne ju zakryjú. V súčasnej dobe sú obľúbené odrody Fey (TheFairy), Gold carpet (GoldCover), Basi (Besy), Ondela (Ondela).

Napriek tomu, že všetky odrody vyžadujú pri pestovaní rôznu starostlivosť, stále existujú všeobecné odporúčania pre výsadbu ruží. Budú diskutované nižšie..

Pestovanie ruží

Aby ružový ker bohato kvitol počas celej sezóny a mohli ste z neho rezať kvety do kytíc, musíte si vybrať dobrú životaschopnú sadenicu, správne ju zasadiť, včas kŕmiť, chrániť pred zimou, prerezávajte ho, bojujte s chorobami a ničte škodcov.

Požiadavky na pôdu na výsadbu ruží

 • Ruže nemajú radi stojatú vodu. Musíte si vybrať miesto s prihliadnutím na hladinu podzemnej vody, pretože koreňový systém týchto rastlín dosahuje hĺbku takmer dva metre.
 • Dažďová voda by tiež nemala stagnovať v pôde. V opačnom prípade môžu korene v prípade nedostatku kyslíka odumrieť. Preto je dobré, ak má plocha pre ruže mierny sklon na odvod vody..

Tip: Záhradníctvo sa spravidla nachádza v oblastiach s vysokou hladinou podzemnej vody. V takýchto prípadoch niektorí milovníci ruží nájdu cestu von tak, že do veľkej hĺbky zakopú plochý kus bridlice alebo veľký kameň. Pri výsadbe ruže sa jej centrálne korene skracujú. Hlboko zakopaná bariéra zabraňuje koreňovému systému rásť hlbšie a začína sa vyvíjať v horizontálnom smere.

 • Na ruže sa najlepšie hodí úrodná sypká hlinka. Ílovitá a piesočnatá pôda nie je pre ruže vhodná.

Rada: piesok je potrebné najskôr pridať do ťažkej ílovitej pôdy a hlinku do piesočnatej pôdy. Tým sa reguluje priepustnosť vzduchu pre pôdu a jej schopnosť udržať dostatočné množstvo vlahy..

 • Na zlepšenie úrodnosti pôdy sa do nej zavádza humus a humus. Súčasne s organickými látkami je pôda obohatená o fosfor a ďalšie minerálne hnojivá, je možné použiť kostnú múčku.

Tip: dobré výsledky pre silné, bohato kvitnúce kríky sa dosahujú použitím fosforobacterínu, ktorý obsahuje pôdne baktérie, ktoré poskytujú rastlinám ľahko asimilovateľné živiny.

 • Miesto pre ruže je pripravené dva týždne pred výsadbou. Vykopte výsadbové otvory s priemerom 60 cm a hĺbkou 70 cm. Sú naplnené pôdnou zmesou pripravenou a naplnenou minerálnymi hnojivami. Na dne jamy je nevyhnutné naliať drenážnu 15-centimetrovú vrstvu štrku, štrku alebo zlomenej tehly.

Ako správne zasadiť očkované sadenice ruží

 • Sadenice ruží sa vysádzajú tak, aby sa miesto štepu prehĺbilo o 8 – 10 cm. To sa robí pre postupný rast koreňov na štepenej časti..
 • V priebehu sezóny na vrúbľovanej ružici neustále rastie divoký porast, ktorý je veľmi ťažké odstrániť. Aby sa v budúcnosti zo zvyšných pňov opäť neobjavil rast, musí sa najskôr vykopať a veľmi ostrým nožom odstrániť zo samotného koreňového krčka. Ak sa tento postup vykoná zle, z každého prebudeného púčika sa objaví stále viac divokých výhonkov.

 • Ak je štepená ruža vysadená plytko, takže štep je vonku, rastlina bude krátkodobá. Ruža sa postupne vyčerpá, pretože podpník a vrúbeľ sa nezhodujú. Navyše, vytvorený divoký porast bude po celú dobu brať kultivovanej časti ruže potravu a vodu, čo oslabí jej vývoj..

Ako zasadiť vlastné zakorenené sadenice ruží

 • Sadenice je najlepšie kupovať v nádobách, pretože majú koreňový systém uzavretý pôdou (ZKS). Takéto sadenice sa ľahšie prenášajú.
 • Ruže sa vysádzajú koncom septembra, aby stihli sformovať a stvrdnúť mladé korene pred nástupom chladného počasia. Na zimu sú rastliny pokryté suchými vetranými prístreškami. Na jar sa takéto ruže začínajú aktívne rozvíjať ako v koreňovom systéme, tak vo vzdušnej časti, čo prispieva k vytvoreniu silného kríka..

 • Ak ste si kúpili sadenice s otvoreným koreňovým systémom, deň pred výsadbou musíte odrezať zlomené a poškodené korene, skrátiť riasy a na výhonkoch nechať dva púčiky a umiestniť ich do vody. Nasledujúci deň sa sadenice umiestnia na pol hodiny do kaše vyrobenej z hliny a divozelu..
 • Pri výsadbe sa koreňový krk prehĺbi o 10 cm, aby sa vytvorili ďalšie korene. Po zasypaní koreňov zeminou musí byť pôda okolo sadenice poriadne zhutnená, aby sa v nich nevytvorili dutiny..
 • Potom sa 1 tableta fosforobakterínu a heteroauxínu rozpustí v 1 vedre vody a týmto roztokom sa zalejú čerstvé výsadby..
 • Potom, čo sú ruže vysadené, sú prikryté igelitom, aby sa rastliny rýchlo prispôsobili novému prostrediu. Priestor pod fóliou musí byť vetraný. Film sa odstráni po dvoch týždňoch.

Výsadba ruží odrezkami

Rada:

 • na rozmnožovanie ruží odrezkami sú vhodné výlučne zakorenené odrody, a nie štepené rastliny;
 • je tiež žiaduce, aby ruža, z ktorej sa odrezáva, pochádzala z ruskej škôlky a nebola dovážaná. Tým sa zvýši pravdepodobnosť úspešného zakorenenia..

 • Najprv sa pripraví pôda na rezanie, ktoré pozostáva z úrodnej pôdy, piesku a rašeliny v pomere (2: 1: 1).
 • Potom sa odreže samotný rez, najlepšie bližšie k kvetu. Malo by na ňom zostať 4-5 obličiek..
 • Jedna strana je ošetrená stimulátorom koreňov, ako je koreňový prášok. A stonka sa ponorí do zeme pod miernym svahom 2 púčikov.
 • Vrchná časť je uzavretá plastovou fľašou s odskrutkovaným uzáverom, ktorý zabezpečí potrebné vetranie.

Tip: pre lepší vývoj výhonkov by mala byť plastová fľaša zelená.

Výsadba ruží odrezkami je zreteľne znázornená na fotografii nižšie..

Ako udržať ružu pred výsadbou

 • Ak boli sadenice v kontajneri zakúpené v zime, potom ich môžete preniesť do kvetináčov a dať ich na parapet. V tomto prípade urobte starostlivé zalievanie, aby bola pôda mierne navlhčená. Po začiatku rastu treba rastlinu nakŕmiť a zvýšiť dávku vody. Ale zároveň by nemal byť povolený príliš intenzívny vývoj, ak je pred pristátím na mieste ešte príliš veľa času. Na spomalenie rastu výhonkov sú ich vrcholy zovreté.
 • V suchých bytových podmienkach sú ruže veľmi často postihnuté roztočmi. Aby sa predišlo tomuto nešťastiu, musí byť vzduch v byte pravidelne zvlhčovaný. Ak sa kliešť objaví, rastliny by sa mali umyť studenou vodou a robiť každý deň týždeň, aby sa larvy zmyli, pretože kliešť dozrieva 7 dní..
 • Proti kliešťovi na ružiach v byte je možné použiť emulziu: 20 g sírno-dechtového mydla sa rozpustí v 1 litri vody. Spracovanie sa vykonáva týždenne.

V záhrade sa roztoč objavuje na rastlinách oveľa menej často, pretože vonkajší vzduch je vlhkejší ako v byte a nepriateľský hmyz mu bráni v rozmnožovaní.

Záhradné ruže

Rada:

na jar, keď sa objavia obličky, sú prvýkrát kŕmené;

druhýkrát sa kŕmia bližšie k polovici sezóny, keď začínajú kvitnúť prvé púčiky;

kŕmenie na konci leta sa neodporúča, aby sa neobjavili mladé výhonky, ktoré nemusia prežiť zimu;

na jar je potrebné kríky mulčovať humusom alebo kompostom.

 • Na vrchný obväz je lepšie použiť komerčne dostupné komplexné vyvážené hnojivá navrhnuté špeciálne pre ruže. Pri vykonávaní obväzov musíte starostlivo dodržiavať pokyny pre hnojivá, aby ste sa vyhli predávkovaniu, ktoré má negatívny vplyv na rastliny – keď rastie hmota listov, kvitnutie sa zastaví.
 • Zalievanie sa vykonáva týždenne a častejšie v suchých a horúcich letách. Polievame buď ráno pred nástupom horúčavy, alebo večer. Voda by mala byť vykonaná tak, aby sa voda nedostala na listy a kvety. Po zalievaní musí byť pôda okolo kríkov uvoľnená, aby sa zabezpečil prístup kyslíka do koreňového systému..
 • Keď je rastlina chorá alebo sa objavia škodcovia, vykoná sa postrek chemikáliami. Od škodcov sú ošetrené Iskrou, Aktelikom, Fitovermom alebo Fufanonom. Ak sú postihnuté hubovými chorobami, postriekajte prípravkom Fitosporin alebo Topaz.

Formovanie ruží

Starostlivosť o ruže tiež znamená tvorbu ruží, ktorá sa vykonáva skoro na jar, keď púčiky spia:

 • ostrým nožom alebo prerezávačom opatrne odstráňte sušené výhonky, choré a staré stonky, pod štepením sa vytvoril divoký rast;
 • v závislosti od toho, ako rastlina prezimovala, je silne odrezaná, pričom na výhonkoch nezostávajú viac ako 3 púčiky, stredne, pričom zostáva až 6 púčikov alebo slabo, keď zostane 10 -12 púčikov;
 • po orezaní sú rany dôkladne namazané záhradným lakom, ktorý zabraňuje vstupu škodlivých baktérií a vlhkosti do čerstvého rezu.

V kríkových ružiach sú vetvy, ktoré ich zahusťujú, vyrezané, aby sa zaistilo vetranie vo vnútri kríka. Tiež sú narezané dlhé vonkajšie vetvy, aby krík získal požadovaný dekoratívny tvar..

 • a – pred orezaním; b – po orezaní.

Príprava záhradných ruží na zimu

Prax ukazuje, že dokonca aj mrazuvzdorné odrody záhradných ruží podľa tvrdenia výrobcov v zimnom období potrebujú zimné úkryty. Ružové záhrady sú spravidla pokryté nástupom prvého mrazu, keď rastliny prejdú do pokojovej fázy..

 • Prístrešok je vyrobený tak, aby sa po prvé nerozlomili vetvy, za druhé zabezpečilo vetranie vzduchom a po tretie, aby sa zatvoril prístup k vlhkosti, aby sa výhonky nedostali do.
 • Kým nepríde silný chlad a konáre si zachovajú pružnosť, sú pokrčené a prišpendlené k zemi. Neskôr sú kríky pokryté suchými jemnými hoblinami..
 • Tuhý a spoľahlivý rám je navyše vyrobený z drevených dosiek, kovových oblúkov alebo iného dostupného materiálu. Rám je umiestnený nad podestami.

 • Zhora je rám uzavretý spunbodom alebo iným krycím materiálom. Okraje materiálu sú pritlačené k zemi s veľkým zaťažením. Krycí materiál môžete pripevniť k rámu tak, že ho omotáte lanom.
 • Rám je úplne zhora pokrytý mrazuvzdorným plastovým obalom, ktorý chráni rastliny pred snehom a dažďom.

Včasná a správna starostlivosť o záhradnú ružu poskytne krásny a voňavý prízvuk celej záhrade..

About the author