Svojpomocné maľovanie betónového plotu

Trvanlivosť plotu a jeho krásny vzhľad závisia nielen od kvality betónových dosiek. Celá životnosť betónových zábran je vystavená vonkajšiemu prostrediu: slnečnému žiareniu, zrážkam, teplotným zmenám, vetru, prachu, nečistotám, vtáčiemu trusu atď. Na povrchu plotu sa objavujú praskliny a nečistoty, jeho farba bledne, je matná. Aby ste znížili negatívny vplyv, mali by ste sa o to starať, čo okrem čistenia zahŕňa aj natieranie povrchu plotu. Maľovanie betónového plotu svojpomocne nie je ťažké, tu môžete naplno predviesť svoju vlastnú pomoc, ktorá ušetrí peniaze.

Prečo potrebujete maľovať betónový plot

Betón je jedným z najtrvanlivejších materiálov oplotenia. Má však pórovitú štruktúru, vďaka ktorej zrážky prenikajú dovnútra, keď teplota klesne, voda zamrzne, čo vedie k zničeniu betónu. Aby sa zabránilo negatívnym prírodným vplyvom, betónový plot je natretý.

V prípade, že je plot nejaký čas vystavený vonkajším vplyvom a stratil atraktívny vzhľad, maľba pomôže skryť všetky nedostatky, ktoré sa objavili. Okrem toho môžete pomocou farby dodať aj štandardnému betónovému plotu jedinečný vzhľad s trochou úsilia a prejavením predstavivosti..

Prípravné opatrenia pred natretím betónového plotu

V blízkosti plotu sú často kríky, kvety, stromy alebo lavičky a sochy. Zviažte všetky rastliny tak, aby neprekážali pri spracovaní plotu, zakryte ich a predmety susediace s plotom, aby ste predišli zafarbeniu.

Ak je povrch plotu lesklý alebo bol predtým natretý, pieskovaním ho zdrsnite, aby sa znížilo riziko úlomkov čerstvej farby. perfektne priľne k povrchu.

Priľnavosť je parameter farieb a lakov, ktorý ovplyvňuje trvanlivosť povlaku, pretože udáva stupeň priľnavosti farby k lakovanému povrchu. Najväčší stupeň priľnavosti je možný pri starostlivom odstránení všetkých kontaminantov pred natretím betónového plotu..

Čistenie betónového plotu

Plot na mieste je vystavený rôznym kontaminantom: trus vtákov, prach, špina, atď. Preto chemické čistenie nestačí. Na dôkladné čistenie betónových dosiek plotu ich navlhčite vodou a nechajte pôsobiť 10-15 minút. Tvrdým štetcom prepracujte po celom povrchu. V prípade potreby použite špeciálny čistiaci prostriedok, napríklad HG Patio Cleaner alebo bežný mydlový roztok. Prípadné nečistoty umyte silným prúdom vody.

Na plotoch sa veľmi často objavuje pleseň, huba, lišajník, mach. V takom prípade úplne odstráňte nechcené výrastky a ošetrite špeciálnym roztokom..

Vyčnievajúce kovové tyče ošetrite protikoróznym roztokom. Vytvorte cementovú maltu (1 diel cementu, 3 diely piesku, vody), utesnite všetky praskliny v plotových doskách. Nechajte úplne uschnúť.

Impregnácia betónových dosiek

Poslednou fázou prípravy povrchu na maľovanie je jeho základný náter. Hlavnou úlohou takéhoto spracovania betónu je jeho vytvrdnutie v dôsledku polymerizácie, vyhladenie povrchu a tiež odstránenie prachu, ktoré umožní vysoko kvalitnú aplikáciu farby..

Impregnačný základ môže byť buď rozpúšťadlo alebo voda. Pri výbere základného náteru dávajte pozor na vlastnosti jeho typov.

Na dosiahnutie najlepšieho účinku pri natieraní betónového plotu by mal byť základný náter rovnaký ako farba..

Impregnácia vodnými roztokmi je použiteľná na čerstvý betón. Môže sa vykonávať pri vysokej vlhkosti. Tento typ základného náteru prakticky nemá zápach, takže ho možno použiť na miestach s vysokými požiadavkami na farby a laky..

Organický základný náter preniká hlboko do betónu nízkej kvality. Aplikácia je možná až do -20 ° C. Pri teplotách nad + 5 ° C sa používa organický základný náter obsahujúci polyuretán. Medzi jeho výhody však patrí zvýšená odolnosť proti opotrebovaniu a zvýšená životnosť vďaka vytvoreniu ochranného filmu..

Základné nátery na betón pred lakovaním:

 • Spoločnosť KrasByt ponúka základný náter na betón-impregnácia Aquabetol (na vodnej báze), Probetil (organický) a PolymerDecor-Grunt (polyuretán).
 • Alfasil a Alfagel 400 (Tikkurila) poskytujú silikónovú ochranu. Tieto zlúčeniny odolné voči zásadám zabraňujú prieniku sedimentov a znižujú rýchlosť prieniku soli.
 • Gravel Strong (Tikkurila) je spevňujúci základný náter na fasády. Predáva sa vo forme koncentrátov. Používa sa na zabránenie rastu plesní a plesní, ako aj na zlepšenie priľnavosti a zníženie spotreby farby.
 • Akrylový koncentrát Gravel Uni (FinnColor, Tikkurila) je univerzálny, pretože po nanesení je možné ho natrieť akýmkoľvek druhom fasádnych farieb.
 • Primer OptiGrund E.L.F (Caparol) preniká hlboko do betónu. Jeho použitie sa predpokladá pred aplikáciou disperznej farby alebo farieb na báze organokremičitých alebo polymerizačných živíc..
 • Alpina Beton-Kontakt (Caparol) sa používa na zlepšenie priľnavosti pred nanesením disperznej farby.

Na ťažko dostupné miesta naneste základný náter na celý povrch valčekom a štetcom. V priemere je základný náter úplne absorbovaný a schne za deň.

Ošetrite obe strany plotu rovnakými riešeniami, aby ste vytvorili rovnaké povrchové vlastnosti z hľadiska odolnosti voči vonkajším faktorom.

Akú farbu namaľovať betónový plot

Výber farby na betónový plot

V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť pre farbu laku. Farbu zvoľte tak, aby neskôr plot spolu s domom a pozemkom tvoril harmonickú kompozíciu. Plot vždy vyzerá dobre, aby zodpovedal farbe strechy domu.

Betónové dosky majú niekedy špeciálnu textúru: kameň, tehla, kvety atď. V takom prípade použite prírodné farby, aby ste povrch čo najviac priblížili jeho prirodzenému vzhľadu. Mnoho spoločností ponúka počítačom podporované zladenie farieb.

Spodná časť plotu by mala zodpovedať hornej alebo tmavšej farbe. Ak betónový povrch vyzerá atraktívne, je možné použiť priehľadné fasádne farby.

Vyberajte si pastelové farby, vyhýbajte sa používaniu jasných odtieňov: farba mokrého asfaltu, piesku, broskyne, atď. Matný lak zároveň na rozdiel od lesklého dokonale skryje nerovnosti a iné povrchové nedokonalosti. dobre absorbuje slnečné svetlo.

Pri nákupe farby vypočítajte požadované množstvo. Všetky plechovky musia byť z tej istej dávky, aby sa predišlo síce nepatrným, ale nechceným rozdielom vo farbe..

Ak je povrch plotu hladký, pomocou textúrovanej farby zmeníte reliéf, čím bude celý plot jedinečný. Tento typ farby je skvelý pre tie ploty, ktoré sú vystavené veľkému zaťaženiu, pretože čo najviac chráni betón pred extrémmi vlhkosti a teploty.

Za všetkých poveternostných podmienok nie je možné vyrobiť vysokokvalitné farbenie. Deň bez jasného slnečného svetla je priaznivý, teplota vzduchu je nad + 5 ° С a vlhkosť vzduchu je až 80%. Ideálne ročné obdobie na natretie plotu je neskorá jar..

Fasádne farby Caparol

Caparol je lídrom na trhu profesionálnych farieb v Nemecku a Rakúsku vďaka svojim vysoko kvalitným výrobkom. Nasledujúce fasádne farby získali najväčšie uznanie:

 • Alpina MegaMax Universal je všestranný matný lak, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči vonkajším faktorom.
 • Alpina MegaMax Fassade je ochranný povlak šetrný k životnému prostrediu. Má zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu, vodoodpudivé vlastnosti a paropriepustnosť. Zabraňuje vzniku plesní, machu.
 • Disbocret 518 Flex-Finish, Disbocret 515 BetonFarbe zabraňuje prieniku škodlivých látok, skrýva praskliny.
 • Amphibolin je matná akrylová farba pre výnimočnú priľnavosť.
 • AmphiSilan Plus je matná farba, ktorá nevytvára film, ale má dobrý vodoodpudivý účinok..

Vlastnosti farby, ktoré určujú jej výhodu oproti iným:

 • odolnosť voči atmosférickým javom;
 • svetlostálosť, odolnosť voči vyblednutiu;
 • ľahké čistenie;
 • zvýšená priľnavosť.

Fasádne farby na betón KrasByt

Farby KrasByt majú vysokú kvalitu, jednoduchú aplikáciu a dostupné náklady. Sortiment polymérnych farieb zahŕňa akrylové farby, epoxidové základné laky a polyuretánové emaily..

 • Aquabetol je akrylová farba šetrná k životnému prostrediu, ktorú je možné riediť vodou na požadovanú konzistenciu a nanášať na čerstvý betón..
 • Betilát je vysoko odolný voči poveternostným vplyvom. Akryl alebo silikón. Na riedenie sa používa lakový benzín alebo butylacetát. Farbenie je možné od -15 ° C
 • Smalt Betil (perchlorovinyl) má zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu. Zriedi sa lakovým benzínom, rozpúšťadlom, xylénom alebo butylacetátom. Používajte od -20 ° C.
 • Polymerdecor – polyuretánový smalt so zvýšenou odolnosťou voči chemikáliám a opotrebovaniu.
 • Aquapolymerdecor je epoxidový základný email na báze vodnej disperzie. Môže byť aplikovaný bez predbežnej impregnácie. Pracovná teplota – viac ako + 10 ° С.

Starostlivo si preštudujte návod na použitie farby, jej zloženie.

Fasádne farby od iných výrobcov

 • Kivitex (Tikkurila, Fínsko) je matná farba na báze tekutého potašového skla. Aplikácia je možná pri teplote najmenej + 8 ° С.
 • Silikónom modifikovaná farba na vodnej báze Novasil a latexová farba Yki sú na akrylátovej báze.
 • Teknos SAKU-akrylová farba, odolná voči zásadám, na vodnej báze.
 • Fasáda Siloxane (Teknos, Fínsko)-minerálna farba na silikónovej báze, rozpustná vo vode, umožňuje povrch "dýchať", ale zároveň dobre chráni pred vodou.

Svojpomocné maľovanie betónového plotu

Inventár potrebný na natretie betónového plotu:

 • podnos na maľovanie s rebrovaným dnom pre pohodlie impregnácie valčeka alebo štetca farbou;
 • kožušinový valček na spracovanie plochých povrchov;
 • štetec na maľovanie ťažko dostupných miest;
 • rozprašovač farby (striekacia pištoľ);
 • ochranné príslušenstvo (rukavice, okuliare, oblek, maska);
 • farba a riedidlo.

Technológia natierania betónového plotu

Potom, čo základný náter úplne zaschne a poveternostné podmienky umožňujú maľovanie v súlade s pokynmi pre farbiaci materiál, mali by ste pristúpiť k priamemu lakovaniu..

Maľovanie nového plotu je najlepšie o rok odložiť, počas ktorého sa úplne zmenší..

Natierajte ťažko dostupné miesta štetcom.

Farba v spreji ušetrí veľa času, ale náter natretý valčekom je odolnejší. Preto sa prvý náter najlepšie nanáša valčekom..

Po prvom zafarbení farba zaschne a vytvrdne za 12-24 hodín.

Druhý náter naneste rozprašovačom na farbu, aby bol vonkajší náter čo najhladší. Na zaistenie trvanlivosti lakovaného povrchu sú vo väčšine prípadov dostatočné dve vrstvy. Ale ak je to potrebné, môžete použiť tretiu alebo štvrtú vrstvu..

Najlepší výsledok sa dosiahne použitím všetkých dostupných spôsobov nanášania farby (valček, štetec, sprej na farby)

Farba zaschne do 1-2 dní. Výsledok bude najlepší, ak v tejto chvíli na plot nepôsobí agresívny vplyv (dážď, sneh, prach, krupobitie atď.).

Možnosti lakovania betónových plotov (foto)

Pozrite sa na niektoré možnosti náterov pre váš betónový plot

Maľovanie betónového plotu (video)

Maľovanie betónového plotu striekacou pištoľou je oveľa rýchlejšie ako iné metódy. Udržujte správnu vzdialenosť medzi zariadením a povrchom, aby ste predišli zbytočnej strate farby alebo previsnutiu.

Možnosti maľovania betónového plotu (video)

Dekoratívna maľba betónového plotu (video)

Betónový plot by sa mal pravidelne čistiť pomocou správnych materiálov. Takéto opatrenia umožnia betónovému plotu vydržať dlhšie..

About the author