Teplé podlahy v drevenom dome: inštalačné prvky

Drevená podlaha v dome je nielen krásnym doplnkom interiéru, ale aj použitím ekologického materiálu, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti. V poskytnutom článku zvážime vlastnosti inštalácie, určíme vykurovací systém, inštaláciu a návrh izolácie.

Obsah:

Systém podlahového vykurovania v drevenom dome

V drevenom dome existuje iný systém kladenia podláh, najmä ak sú izolované. Je dôležité, aby obvod nakoniec fungoval a správne fungoval, čím sa budova vykuruje. Teplé podlahy v drevenom dome sú vybavené rôznymi systémami, ktorými sú:

1. Elektrická inštalácia nie je taká prijateľná, pretože môže spôsobiť požiare a skraty a v prípade dreva je to aplikácia ohrozujúca požiar. Jednou z výhod sú malé rozmery obvodov a nie je potrebné používať ťažké potery a vytváranie viacvrstvových podlahových zariadení..

2. Vodou tepelne izolovaná podlaha v drevenom dome je počas inštalácie a prevádzky úplne bezpečná. Pravdepodobnosť podlahového vykurovania je však znížená, pretože dosky nemajú vysokú úroveň tepelnej vodivosti..

Možnosti navrhovania teplej podlahy sa v praxi uplatňujú rovnako. Hlavnou vecou je dôsledné dodržiavanie všetkých bezpečnostných opatrení počas procesu inštalácie a dodržiavanie požiadaviek a odporúčaní špecialistov. Metódy skladania podlahy v dome sa líšia v rôznych parametroch a zásadách inštalácie. Pred analýzou funkcií inštalácie vám odporúčame preštudovať si variácie zariadenia na podlahové vykurovanie v drevenom dome. Podľa návrhu ich možno rozdeliť do dvoch skupín: podlaha z dosiek a podlaha z betónu..

Vlastnosti inštalácie drevenej podlahy

Drevená podlaha tvorí základ v niekoľkých vrstvách, ktoré vytvárajú hrubú časť inštalácie, izolačné vrstvy, po ktorých nasleduje dokončenie pokryté a povrchová úprava. V celkovej štruktúre sú medzi vrstvami umiestnené vykurovacie systémy, napríklad potrubia alebo špeciálne káble, ktoré umožňujú dokončenie vykurovacieho systému v dome..

Drevené podlahové vykurovanie v súkromnom dome sa vyznačuje konštrukčnou schémou, ktorá predpokladá inštaláciu na stožiare s betónovým základom alebo na guľatinu. S monolitickou výplňou je oveľa jednoduchšie vybaviť podlahu, bez nej je celá konštrukcia postavená pomocou nosníkov. Majú rozpätie 4 metre na šírku a sú vložené do stien domu na nosných stĺpoch. V podstate ide o stĺpcový základ budovy, v ktorom nie sú upevnené trámy. Vzdialenosť medzi stĺpikmi je od 0,7 do 1 metra a na vrchu je krytina vyrobená zo strešného materiálu v 3 radoch. Priečne nosníky by mali úplne spočívať na nosných prvkoch a na lepšiu fixáciu sa používajú kliny alebo tesnenia, ktoré diely fixujú klincami.

Podlahové vykurovanie v drevenom dome bez poteru je rozdelené do dvoch typov:

1. Jednovrstvové štruktúry, ktoré sú nainštalované na kmeňoch aj na inom základe. Voľba priority závisí od rozstupu medzi nosníkmi a hrúbky dosiek. Pri stavbe podlahy na guľatinu sa dosky rozprestierajú priamo na nosníky, ale je dôležité, aby vzdialenosť medzi nimi nebola väčšia ako 0,5 metra.

2. Dvojvrstvová konštrukcia predpokladá zriadenie podkladu s doskami pripevnenými na oboch stranách nosníkov. Na ne sa položí vrstva izolácie, napríklad listový materiál alebo rad expandovanej hliny, a jej výška by mala byť asi 80 milimetrov. Ako dodatočná izolácia je medzi podklad a konečnú podlahu umiestnená vrstva. V tomto prípade ponecháme priemernú medzeru 4 mm, ktorá vytvorí cirkuláciu vzduchu medzi doskami a zabráni ich zničeniu..

Izolácia podlahy

Drevené a betónové podlahy musia byť vždy izolované pomocou rôznych materiálov a spôsobov vykurovania. Pre väčší efekt sa mnoho staviteľov pokúša naniesť ďalšie vrstvy tepelnej izolácie, ktorá vyplní priestor medzi radmi drsnej a čistej podlahy..

Medzi súčasnými materiálmi sa používa polyuretánová minerálna vlna a medzi prírodnými metódami nájdete piliny a hobliny, suché lístie a podobne. Pri použití akéhokoľvek podlahového izolačného materiálu sa odporúča nechať na výmenu vzduchu medzeru asi 15 alebo 20 mm.

Podklad: inštalácia

Elektrické podlahové kúrenie v drevenom dome alebo infračervenom zariadení musí byť na základni rovnako vetrané a silné. Aby bola schéma izolácie vysoko kvalitná a funkčná, je na to nainštalovaná podlaha, ktorá musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • vo svojej štruktúre musia byť tuhé, čo rozdeľuje ďalšie zaťaženie;
 • slúžiť ako základ pre izoláciu alebo agregáty a vytvára medziľahlú hydroizolačnú vrstvu;
 • vzduchový priestor medzi hrubou a dokončovacou vrstvou vykonáva systém výmeny vzduchu, ktorý neumožňuje dreveným doskám hnevať sa a zhoršovať sa.

Všetky parametre naznačujú, že na stavbu silnej a teplej podlahy položte hrubú vrstvu, ktorá vám umožní zachovať hornú vrstvu povrchovej úpravy. Na ne sa používajú dosky so šírkou 16 až 45 cm, ktoré sú výrazne orezané antiseptickými prostriedkami..

Pri vlastnoručných domácich prácach sa stavitelia domnievajú, že dôvodom na podlahu sú hrubé stavby, ale nie je tomu tak. Podstatou je, že podkladom je položenie preglejky alebo drevotriesky alebo samotných dosiek na guľatinu. Používajú sa na následné kladenie materiálov a na ich rovnomernú polohu, ako aj na namerané rozdelenie hmotnosti celej dosky na podlahu. Takéto podklady sa používajú v budovách z dreva a monolitu..

Podklad je tiež najnižšou vrstvou medzi základňami dosiek ako krytie nosníkov alebo nosníkov, v závislosti od štruktúry budovy. Podlahové vrstvy sú spravidla dosky, ktoré sú umiestnené v diagonálnej polohe vzhľadom na hotové murivo. V tomto prípade je vytvorená pevnosť podlahy, tvorená možnosťami podlahových dosiek. Podlaha vytvára dvojitú izolačnú štruktúru, ktorá vám umožňuje udržiavať teplo, ako aj fixovať izolačné vrstvy a regulovať dodávku tepla v dome..

Postup inštalácie teplej podlahy je nasledujúci:

1. Vytvorenie vetracej šachty umožňuje výmenu vzduchu medzi nosníkmi dosiek tak, aby nehnili. Proces inštalácie sa vykonáva vyvŕtaním niekoľkých otvorov v rohoch domu s priemerom približne 50 až 60 mm. Mali by mať zaoblený tvar, ktorý sa potom uzavrie špeciálnymi mriežkami ako dekoratívny materiál. Mali by byť 5 alebo 6 cm nad podlahou, aby sa zabránilo vniknutiu vody. V niektorých prípadoch je v soklovej doske nainštalovaná prievanová ventilácia..

2. Hydroizolácia základu je dôležitou súčasťou inštalácie teplej podlahy v drevenom dome vlastnými rukami. Ako stavebný materiál sa používa strešný materiál alebo iné izolačné prvky, ktoré sa kladú vzhľadom na prvý krok izolácie budovy.

3. Polená, korunky a všetky dosky musia byť starostlivo ošetrené antiseptickými prostriedkami, ktoré odstránia a ochránia drevo pred výskytom plesní alebo plesní, ako aj hmyzu. Niektorí stavitelia používajú bežný motorový olej alebo iné ochranné prostriedky..

4. Podlahu je možné položiť tromi spôsobmi:

 • usporiadanie dosiek je inštalované na ramenách nosníka, ktoré pripomínajú písmeno „T“ hore nohami;
 • položenie na lebečné tyče, ktoré pôsobia ako rovnaké ramená, ale sú pripevnené k okrajom lúčov;
 • inštalácia dosiek do špeciálnych drážok, ktoré sú pripravené v počiatočných fázach výstavby.

5. Po výbere spôsobu inštalácie stojí za to uprednostniť polohu dosiek na lebečných nosníkoch, je potrebné pokryť vrstvu hydroizolácie. Najlepšou možnosťou môže byť minerálna vlna ako ohrievač a posledná je usporiadaná s parozábranou..

6. Po položení položte dokončovaciu podlahu. Na tento účel použite doskové dosky alebo drevotrieskové dosky. Je na nich položený laminát alebo linoleum.

Je potrebné poznamenať, že teplota by sa nemala líšiť od teploty miestnosti a podlahy o viac ako dva stupne, preto je potrebné opatrne pristupovať k izolácii podlahy. Odborníci odporúčajú starostlivo vybrať všetky tepelnoizolačné materiály, ktoré udržia teplo v miestnosti. Medzi dôležité vlastnosti patrí vysoký stupeň vodivosti energie, absencia nehorľavých zložiek a alergické látky. Izolačný materiál musí byť tiež odolný a pevný v štruktúre a musí byť ľahko použiteľný pri stavebných prácach..

Najvhodnejšou možnosťou je minerálna vlna, ktorá je hygroskopická a dokonale absorbuje vlhkosť, čím zabraňuje jej presakovaniu cez dosky. Ostatné izolačné materiály sú horľavé, aj keď ľahké, ako je polystyrén a expandovaný polystyrén. Strešný materiál, plastový obal a tak ďalej budú vynikajúce hydroizolačné prvky. Na otázku: ako urobiť teplú podlahu v drevenom dome? Postup pokládky všetkých vrstiev sa vykonáva inštaláciou prvého radu podlahy a potom podlahy všetkých hydroizolácií po tepelnoizolačných materiáloch a v poslednom rade bude parotesná zábrana..

Dokončenie podlahy: inštalácia

Posledným krokom je skladanie hotovej podlahy, ktoré pozostáva z nasledujúcich krokov. Vyberáme frézované dosky, ktoré sú držané pohromade v spodnej časti hrotov a drážok. Ich veľkosti by mali byť 28-44×98-145 mm, ktoré majú špeciálne vetracie otvory na zadnom okraji 2 cm, ktoré sú určené na neustálu výmenu vzduchu.

Pri absencii týchto dosiek je možné použiť ďalšie variácie, napríklad dosky s rovnými alebo lichobežníkovými hrotmi, ako aj s pásmi pero-drážka a podobne. Jedinou nevýhodou týchto dosiek je nedostatok vetracích otvorov. Je dôležité mať na pamäti, že pri kladení dosiek by mali byť nasmerované rôznymi smermi a určené krúžkami na strome..

Montáž betónových podláh v drevenom dome

Pri inštalácii betónovej podlahy nie je potrebné položiť veľa vrstiev dosiek a izolačného materiálu. Aby ste to urobili, stačí urobiť poter, ale je dôležité mať na pamäti niektoré faktory a aspekty. Betónová podlaha má svoje vlastné výhody, ktorými sú:

 • trvanlivosť materiálu, jeho spoľahlivosť a pevnosť;
 • moderné stavebné metódy vytvoria dokonale plochú základňu bez chýb. Na to bude možné bez problémov položiť linoleum alebo laminát..

Mali by ste si však pamätať na niektoré nuansy a pravidlá pre nalievanie betónovej podlahy a vypočítať potrebu jej vytvorenia. Existujú dve variácie pokládky: hlavná – na zemi, druhá – pozdĺž guľatiny. V hlavnej verzii sa všetka práca vykonáva rýchlo a ľahko, inak budete musieť pracovať s novými a nepoškodenými oneskoreniami.

Ukladanie betónu na zem: inštalačné práce

Infračervené podlahové vykurovanie v drevenom dome alebo vode je inštalované po procese nalievania betónového podkladu. Postupnosť práce sa vykonáva podobným spôsobom:

1. Určte úroveň naplnenia betónovej podlahy. Značky sa vyrábajú pomocou šnúry a rovnaký obvod základne sa meria asi 10 cm.

2. Na zem nasypeme vrstvu štrku, aby prítomné kolíky boli porovnané s úrovňou. Potom sa získajú štítky.

3. Na štrk sa naleje piesok, ktorý stláča predchádzajúce vrstvy.

4. Pokladanie hydroizolačnej vrstvy pomocou polyetylénového filmu. Leží na piesku, ale okraje by mali byť vyššie ako stupeň podlahy..

5. Potom sa betón naleje na hydroizolačný materiál, ktorý je rovnomerne vyrovnaný.

6. Roztok je pokrytý filmom, ale základňa musí byť neustále navlhčená vodou..

Betónová podlaha sa nechá 3-4 týždne, aby malta stuhla a stala sa odolnou. Po dvoch mesiacoch sa môže začať s cementovým poterom. Na začiatku práce by ste sa mali rozhodnúť pre typ podlahového vykurovania: elektrické alebo vodné. V tejto epizóde by hrúbka všetkých vrstiev nemala presiahnuť 25 mm, čo je potom vhodné na kladenie dlaždíc, linolea alebo laminátu.

Tepelne izolovaná podlaha

Proces inštalácie vodnej podlahy je známejším riešením v drevených domoch. Bude vhodný na skladanie cementového poteru a dosky. V prípade poteru bude konštrukcia a postupnosť vrstiev nasledujúca:

 • liatie betónu na zem;
 • tepelnoizolačná vrstva 25-100 mm;
 • výstužná sieť;
 • potrubia pre vodnoizolačný systém, ktoré sú upevnené medzi sieťovými bunkami svorkami, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 100-300 mm;
 • substrát;
 • povrchová úprava podláh: keramická dlažba, parkety, laminát a ďalšie.

Ohrev vody je potrebný v kúpeľni a v kuchyni, kde je podlaha z dlaždíc, a v detskej izbe je dôležitý pre viac vykurovanie miestnosti. V niektorých prípadoch sa do vrstiev izolácie pridáva drevotrieska a polystyrén..

Zariadenie elektrického podlahového vykurovania v drevenom dome je video, ktoré vám povie viac o funkciách inštalácie. Tento systém je položený v rovnakej verzii na guľatiny alebo na poter. V druhom prípade je systém vedenia tepla rovnaký ako pri ohreve vody..

Ak to chcete urobiť, použite kábel a položte ho na mriežku s rozmermi 50×50 mm a pripevnite konštrukciu na guľatinu. V nich sú prerezané medzery s výškou 50 mm a vzdialenosť medzi nimi musí byť 5 cm, ktorá je izolovaná fóliou. Kábel, ktorý ohrieva podlahu, je umiestnený v týchto medzerách.

Inštalácia podlahového vykurovania v drevených domoch má svoje vlastné charakteristiky, ktoré sú určené typom základu, parametrami budovy atď. Dúfame, že v článku nájdete všetky potrebné podrobnosti o položení podlahy podľa typu konštrukcie a zariadenia..

About the author