Čučoriedky: výsadba a starostlivosť

Čučoriedka je opadavá trvalka (žije až 100 rokov), silne rozvetvený ker, dosahujúci výšku dvoch metrov a so modrastými listami, bielo-ružovými drobnými kvetmi a modročiernymi bobuľami pokrytými kvetom. Jeho plody majú zelenkastú dužinu s vodnatou konzistenciou, čo sťažuje zber bez poškodenia. Sú 2 -krát väčšie ako čučoriedky a menej sladké. Podmienky pre rast čučoriedok sú veľmi odlišné, sú celkom nenáročné, cítia sa pohodlne vysoko v horách, na kamenistých, kyslých a močaristých pôdach, na rašeliniskách. Článok sa zameria na výsadbu a starostlivosť o záhradné čučoriedky..

Obsah:

Populárne odrody záhradných čučoriedok

Pri výbere odrody čučoriedok na výsadbu vo vašej záhrade by ste mali vziať do úvahy zvláštnosti podnebia v regióne a podmienky pestovania..

 • Považuje sa za štandard čučoriedok v polovici sezóny Bluecrop, čo je tiež najcennejšie. Voľne konfigurovaný krík zvyčajne dorastá do 2 metrov, jeho výhonky rastú nahor a sploštené modré elastické plody majú priemer asi 16 mm a bledomodrý kvet. Sú vynikajúce čerstvé aj spracované. Odroda sa nebojí mrazu, sucha a chorôb. Bobule dozrievajú nerovnomerne, proces začína koncom júla. Z kríka je možné odstrániť až 9 kg ovocia.

 • Skorá odroda Earley Blue dozrieva koncom júna, priemerná hmotnosť jedného bobule je 1,7 g, majú príjemnú chuť a modrastú farbu. Plody tejto odrody sa ako prvé začínajú predávať..
 • Vojvoda – skorá mrazuvzdorná odroda, ktorá začína dozrievať 20. júla. Kríky dosahujú výšku 1,8 m, výhonky sú zle tvarované, čo poskytuje dobré osvetlenie. Veľké, svetlo modré bobule majú príjemnú chuť, ktorá sa po ochladení zlepšuje. Z kra je možné odstrániť až 8 kg ovocia.
 • Odroda neskorého dozrievania Sparťanský začína dozrievať až v polovici augusta. Nemá rád zamokrenie pôdy. Ker so vzpriamenými vetvami dorastá do výšky 2 metre, z ktorých každý prináša približne 6 kg ovocia. Namodralé bobule majú príjemnú chuť a vôňu.
 • Rozmanitosť Blue Ray je stredná sezóna, ovocie je možné zozbierať do dvoch týždňov, začínajúc v druhej polovici júla alebo začiatkom augusta. Jedná sa o mrazuvzdornú odrodu čučoriedok. Kríky sú široké, vzpriamené, dosahujú výšku až 1,6 m. Svetlo modré bobule s hustou dužinou a príjemnou chuťou, priemer až 21 mm a hmotnosť 2 gramy.
 • Silne rozvetvené kríky odrody neskorého dozrievania Berkeley dosiahnuť 2 metre na výšku. Veľké ovocie je dostatočne silné, aby počas prepravy nespôsobovalo problémy. Proces zrenia začína 20. augusta, z kríka je možné odstrániť až 8 kg bobúľ. Táto odroda sa nebojí podmáčania pôdy a teplotných zmien..
 • Vzpriamené kríky stredne ranej odrody Patriot dosiahnuť 1,8 m na výšku. Sploštené bobule rôznych veľkostí sa zbierajú do zväzkov, odporúča sa konzumovať čerstvé, pretože majú vynikajúcu chuť. Proces dozrievania začína v druhej polovici júla. Odroda sa nebojí mrazov a hubových chorôb..

 • Vzpriamte kompaktné kríky mrazuvzdornej odrody Modrá plodina sú vysoké asi 2 metre. Svetlomodré husté bobule majú načervenalý sud. Výnos je 8 kg na krík.
 • Nízko rastúce kríky Cylindr dosahujú výšku iba 60 cm, sú dosť rozvetvené, pričom nezaberajú veľa miesta. Môžu sa pestovať aj v kvetináčoch a v prípade potreby sa môžu premiestňovať po pozemku ako ozdobný prvok. Lahodné bobule sú stredne veľké.
 • Odrody kríkov s nízkym rastom Northblue spravidla nedosahujú ani jeden meter výšky, sú mrazuvzdorné. Poskytujú pravidelnú dobrú úrodu až 2,5 kg na krík. Môže byť použitý ako okrasná rastlina. Veľké tmavo modré bobule pomerne hustej konzistencie majú príjemnú chuť.
 • Rozmanitosť Alžbety vyznačuje sa vysokou mrazuvzdornosťou. Trvanie plodenia trvá až niekoľko týždňov, počas ktorých je možné z kríka odstrániť až 6 kg bobúľ, ktoré začínajú dozrievať začiatkom augusta. Plody tejto odrody čučoriedok sú pomerne veľké a husté s krásnou modrou farbou, prakticky sa pri preprave nepoškodili. Majú najlepšiu chuť, aromatickú a sladkú.
 • Kríky novej odrody Chandler rýchlo rastú, sú vzpriamené a silne rozvetvené, dosahujú výšku jeden a pol metra. Majú vysoký výnos, pravidelne prinášajú ovocie. Bobule dozrievajú od začiatku augusta a pokračujú až do polovice septembra. Veľmi veľké chutné plody modrej farby a hustej konzistencie. Táto odroda čučoriedok sa najlepšie darí v miernom podnebí..

Na dosiahnutie dobrých výsledkov je lepšie kupovať sadenice čučoriedok iba v špeciálnych škôlkach a záhradníctve, ako aj v roľníckych farmách, ktoré majú osvedčenie.

Výsadba čučoriedok v záhrade

 • Všetky odrody tohto bobule milujú okyslenú piesočnatú alebo rašelinovú pôdu. V letných chatkách a na záhradných pozemkoch je možné ho vytvoriť z kyslej rašeliny, lístia, kôry a pilín, ktoré sú okyslené octom, jablkom (100 ml na 10 litrov vody) alebo kyselinou citrónovou (1 malá lyžica na 1 liter vody) , ako aj síra, pričom kyslosť je upravená na 3,5 alebo 5,0 jednotiek.
 • Čučoriedky by mali byť chránené pred prebytočnou vlhkosťou v pôde, pretože to vedie k nedostatočnému zásobovaniu kyslíkom, narušeniu metabolických a respiračných procesov, v dôsledku čoho korene hnijú a odumierajú. Cítiť sa pohodlne a dobre rásť, bobule bude na mieste chránenom pred chladným vetrom, ktoré je otvorené slnečnému žiareniu. Ak ju zasadíte do polotieňa, výnos a kvalita plodov sa výrazne zníži, budú obsahovať menej živín a zle sa skladujú..
 • Aby rastliny získali dostatočnú výživu, musia byť kríky umiestnené v určitej vzdialenosti od seba. Na výsadbu vysokých čučoriedok by to malo byť najmenej jeden až jeden a pol metra a pre nízke odrody asi 50 – 60 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť najmenej 2 metre a hĺbka až 30 cm.
 • Pri výbere materiálu na výsadbu je lepšie zvoliť dvojročné sadenice, pretože tieto vzorky sa na novom mieste lepšie zakorenia a sú vysadené jednoduchou metódou prekládky. Pri výsadbe zrelších rastlín s rozvinutým koreňovým systémom musíte najskôr narovnať všetky korene, ktoré zaberali celý objem nádoby a boli pokrčené.

 • Dospelá čučoriedka je pred výsadbou rozdelená na časti s pármi výhonkov a koreňov. Aby sa zabránilo popraskaniu, postup delenia by sa mal vykonať tesne pred zasadením sadenice do zeme..
 • Odporúča sa umiestniť čučoriedky do záhrady skôr, ako púčiky napučia na jar alebo na jeseň v auguste alebo septembri. Výhodne to, samozrejme, na jar pomôže zabrániť zamrznutiu sadeníc v zime..

 • Vo vykopanej diere musíte opatrne rozložiť korene a prikryť ich substrátom, potom by sa mal poriadne vyliať vodou a mulčovať, to znamená pokryť povrch zeme okolo sadenice nejakým materiálom, ktorý bude regulovať rovnováha vzduchu a vody v povrchových vrstvách pôdy a tiež chráni pred burinou. Môže to byť rašelina, slama a expandovaná hlina, piliny a malé hobliny, spadnuté listy a pokosená tráva. Pred použitím musí byť mulč navlhčený, aby nebral vlhkosť z rastliny. Potom, čo čučoriedky odrastú, môžete obnoviť vrstvu mulča. Keď sa v ňom objavia buriny, musia byť rýchlo odstránené a nedovoliť im rásť.

Fotografie výsadby a starostlivosti o čučoriedky

Čučoriedková starostlivosť

Ak chcete získať veľkú úrodu, musíte správne vysadiť a starať sa o záhradné čučoriedky..

 • Top dressing. Aby sa zvýšil výnos a zlepšil rast rastliny, musí sa od druhého roku kultivácie pravidelne kŕmiť minerálnymi hnojivami. Procedúra sa vykonáva dvakrát na jar. Prvýkrát počas opuchu obličiek a druhý po 7 týždňoch. Je prísne zakázané používať hnoj, kompost a kuracie trus ako vrchný dresing, pretože rastlina netoleruje organické hnojivá, jednoducho ju zničia.
 • Prerezávanie. Na pravidelné plodenie, počnúc 6. rokom výsadby, je potrebné čučoriedky orezať, čo pomôže položiť správnu kostru kríka, ktorý bude schopný udržať veľkú úrodu. Je lepšie nechať asi 7 výhonkov, napoly plodiť a rásť. Uvoľnené, staré alebo ležiace na zemi by mali byť tiež odstránené. Asi vo veku 10 rokov začínajú výnosy čučoriedok klesať. Na omladenie rastliny je potrebné staré konáre zrezať späť na úroveň zeme. Najlepší čas na prerezávanie je skoro na jar pred zlomením púčikov..

 • Zalievanie. Zalievajte čučoriedky hojne a vyhýbajte sa stagnácii vlhkosti. V horúcom a suchom počasí sa rastlina zalieva dvakrát denne a postrekuje sa, aby zostala chladná. Postrek zvyšuje rýchlosť fotosyntézy a zvyšuje odolnosť proti prehriatiu.
 • Odstránenie buriny. Mladé čučoriedkové kríky potrebujú pravidelnú burinu, pretože buriny sú ich najhoršími nepriateľmi. Mulčovanie zabráni klíčeniu veľkého počtu burín a výhonky, ktoré prerastú mulčovacou vrstvou, sa dajú ľahko odstrániť ručne. Uvoľnenie by sa malo vykonávať v hĺbke maximálne 10 cm, pretože koreňový systém sa nachádza blízko povrchu pôdy.
 • Reprodukcia. Najspoľahlivejším spôsobom propagácie sú lignifikované odrezky. Výhonky sa zbierajú koncom jesene alebo zimy a v apríli by sa mali rozdeliť na odrezky a uložiť do rašeliny s pieskom. Okrem toho sa čučoriedky môžu množiť osivom a vrstvením..

 • Ochrana pred škodcami a chorobami. Na ochranu čučoriedkového kríka pred vtákmi sa odporúča pokryť ho jemnou sieťovinou. Je veľmi dôležité včas odrezať choré a mŕtve vetvy, vyčistiť zem pod kríkmi od trosiek a burín, aby čučoriedky a iné parazity neútočili na čučoriedky. Niekedy sú mladé výhonky a kvetenstvo postihnuté hubou, čo vedie k sčernaniu a smrti kríka, mumifikácii bobúľ. Musia byť odstránené z rastliny a spálené..
 • Zimovanie. Ešte pred začiatkom mrazu na konci jesene je potrebné zakryť kríky neskorých vysokých odrôd. Odrody mrazuvzdorné tiež potrebujú úkryt v suchých a ťažkých zimách. Na správne zakrytie čučoriedky musia byť jej vetvy starostlivo zviazané a zabalené do spunbondu (moderná netkaná textília). Na to sa neodporúča používať plastový obal, pretože pod ním kríky môžu počas rozmrazovania vyrastať. Existuje ešte jedna možnosť krytia. Vetvy sa nakláňajú k zemi a nad nimi je vztýčený rám vo forme kríža z výstuže. Zhora je štruktúra pokrytá pytlovinou, na ktorú sú umiestnené smrekové vetvy.

Video o výsadbe a starostlivosti o čučoriedky

Užitočné vlastnosti čučoriedok

 • Plody čučoriedok obsahujú pektínové látky, ktoré z tela odstraňujú kobalt a stroncium. Rovnako ako organické kyseliny jablčnej, askorbovej, octovej, citrónovej a šťavelovej, ktoré dodávajú bobuliam osobitnú chuť a podporujú ich vstrebávanie.
 • Čučoriedky navyše obsahujú mnoho prospešných látok, ktoré majú priaznivý vplyv na krvotvorbu, posilňujú steny ciev a stimulujú metabolizmus. Organizmus je chránený pred ničivými účinkami voľných radikálov a skorým starnutím antioxidantmi, obsiahnutými aj v čučoriedkach, vrátane vitamínov C, A, E.

 • Horčík obsiahnutý v týchto bobuliach umožňuje ich použitie ako sedatívum. Čučoriedky urýchľujú pôsobenie liekov, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi, takže sú dobré pri cukrovke. Bobule tiež podporujú činnosť čriev a pankreasu, majú pozitívny vplyv na nervové bunky a majú antimikrobiálne vlastnosti. Čučoriedky prispievajú k chudnutiu, pretože podporujú odbúravanie tukov, nespôsobujú alergické reakcie.
 • Šťava získaná z čučoriedok obsahuje značné množstvo vitamínov. Len jedna tretina pohára tohto liečebného produktu je schopná pokryť dennú potrebu vitamínov v tele..
 • Pretože listy čučoriedok obsahujú rovnaké živiny ako plody, iba v menšej koncentrácii, aktívne sa používajú na prípravu liečivých odvarov..

About the author