Urob si sám letnú kuchyňu v krajine: podrobné pokyny

Varenie jedla v lete je dosť náročné, pretože teplota v kuchyni je o niekoľko stupňov vyššia ako v interiéri. Majitelia súkromného domu alebo letného domu môžu tento problém ľahko vyriešiť usporiadaním letných kuchýň. Varenie a konzervovanie na čerstvom vzduchu je pohodlné a jednoduché. Hovorme o vlastnostiach stavby letnej kuchyne v krajine..

Obsah:

Urobte si sami letnú kuchyňu v krajine: funkčné vlastnosti a typy

Letná kuchyňa je predovšetkým miestom na varenie, a to nielen v lete, ale aj na jar a na jeseň. Takéto priestory sú obzvlášť dôležité v malých letných chatkách. Letná kuchyňa je plošina s rúrou, sporákom, skriňami a nábytkom, ktorá je na nej nainštalovaná. Čerstvý vzduch zvyšuje komfort používania varných platní.

Letná kuchyňa nie je povinnou stavbou, v stiesnených vidieckych podmienkach je však potrebná. Pokiaľ ide o materiály na stavbu budovy, vyčleníme niekoľko odrôd letných kuchýň:

1. Konštrukcie z dreva – laminované dyhové rezivo, guľatina alebo dosky. Medzi výhody uvádzame: bezpečnosť životného prostredia, atraktívny vzhľad, jednoduché spracovanie, dostupné náklady. Drevo však musí byť pred inštaláciou ošetrené antiseptickými zlúčeninami..

2. Jednoduché kovové rámové konštrukcie. Vyznačujú sa jednoduchou inštaláciou a demontážou, ľahko sa prenášajú z miesta na miesto.

3. Možnosti rozpočtu pre letné kuchyne s kombináciou rôznych materiálov. Na stavbu takejto kuchyne sa používa všetko, čo je po ruke, môžu to byť dosky a kovové a dokonca aj plastové fľaše.

4. Letné tehlové kuchyne – vyznačujú sa elegantným vzhľadom, vynikajúcimi protipožiarnymi vlastnosťami. Medzi výhody uvádzame – vysokú konštrukčnú pevnosť, dobré ochranné vlastnosti, dlhú životnosť. Na druhej strane, vybudovanie tehlovej letnej kuchyne bude vyžadovať veľa času, fyzického i materiálneho úsilia..

V závislosti od konštrukčných prvkov sú letné kuchyne rozdelené na miestnosti:

 • otvorený typ;
 • uzavretý typ.

Prvá možnosť má formu platformy, na ktorej sú umiestnené všetky potrebné spotrebiče a nábytok. Niekedy sú také konštrukcie doplnené strechou na ochranu pred vlhkosťou v daždi..

Zatvorená letná kuchyňa má steny a pripomína plnohodnotnú, ale častejšie ako voľne stojacu miestnosť na varenie.

Letná kuchyňa v krajine: výber miesta pre stavbu

Priestor pre letnú kuchyňu môže mať najrozmanitejšie tvary vo forme oválu, kruhu, obdĺžnika, štvorca alebo mnohouholníka. Preto pred vypracovaním projektu letnej kuchyne rozhodnite o jeho umiestnení..

Dávajte pozor na tieto vlastnosti:

 • odľahlosť od vchodu do domu, záhrady, iných budov;
 • prítomnosť slnečného svetla na mieste, je možné postaviť kuchyňu v záhrade, ale skúste si vybrať miesto, kde je najmenej polovica kuchyne vyhrievaná slnečnými lúčmi;
 • vyberte si oblasť s obmedzeným zaťažením vetrom, inak sa v silnom vetre do jedla dostanú odpadky.

Okrem toho na štúdium reliéfu oblasti určte úroveň výskytu podzemných vôd, prítomnosť vegetácie, vzdialenosť od susedov a ďalšie individuálne faktory..

Vyberte si miesto vhodné pre dodávku komunikačných systémov. Kuchyňa predsa musí mať elektrinu a vodu. Neodporúča sa stavať kuchyňu vedľa toalety, dvora alebo kompostovacej jamy.

Urob si sám letnú kuchyňu na vidieku foto:

Nasleduje proces výroby projektu letnej kuchyne. Udáva veľkosť, tvar budovy, typ materiálov, z ktorých bude budova postavená, základ, materiál na dokončenie strechy atď. Podľa projektu sa vypočíta množstvo materiálov na prácu a uskutoční sa ich nákup. Okrem toho sa uistite, že dizajn kuchyne zapadá do celkového štýlu domova a exteriéru ako celku. Letná kuchyňa musí byť v súlade s prostredím. Odporúčame postaviť z rovnakých materiálov ako hlavný dom..

Nasleduje proces výberu základu budovy. Jeho typ je určený v závislosti od hmotnosti konštrukcie. Najlepšou možnosťou je výstavba plytkého pásového základu.

Napriek tomu, že je možné postaviť doskový základ, po celom povrchu konštrukcie. Táto možnosť vyžaduje veľké investície do materiálu, ale má lepšie výkonové charakteristiky..

Ak sa na mieste nachádza pôda s vysokou úrovňou zdvíhania, odporúčame zostať na skrutkovom základe. Na jeho stavbu stačí kúpiť špeciálne hromady a pracovný proces netrvá dlhšie ako jeden deň..

Technológia výstavby letnej kuchyne v krajine

Ponúkame možnosť vybudovania letnej kuchyne s tehlovým podstavcom a dreveným rámom. Mali by ste začať pracovať od základu, pretože horná časť kuchyne bude drevená a konštrukcia nemá pôsobivú hmotnosť, stačí plytký pásový základ.

Vopred pripravte miesto na prácu, odstráňte všetky zvyšky a vegetáciu, vyrovnajte povrch. Ďalej pomocou kolíkov a lana označte inštaláciu nosných konštrukcií.

Postavte jamu, ktorej hĺbka je daná hmotnosťou letnej kuchyne a typom pôdy na mieste. Pásový plytký základ sa najčastejšie kladie v hĺbke asi 20-40 cm.

Po vykopaní priekopy položte na dno výkopu vankúš, najskôr z piesku a potom zo sute. Nezabudnite na hydroizoláciu vo forme strešnej lepenky. Nasleduje proces inštalácie debnenia a v prípade potreby inštalácia výstuže.

Potom pripravte vysoko kvalitnú betónovú maltu a nalejte ju do výkopu, ktorý bol predtým vybavený debnením. Nezabudnite na zhutnenie betónu špeciálnym vibrátorom alebo improvizovanými prostriedkami. Kvalita roztoku sa teda zlepšuje a vo vnútri základu nebudú žiadne vzduchové póry. Doba sušenia nadácie je najmenej 14 dní, až po ich uplynutí práce na letnej kuchyni pokračujú. Odporúčame zakryť základ fóliou, aby ste zabránili vnikaniu vlhkosti, keď prší.

Ak sú časové náklady obmedzené, zvoľte možnosť založenia hromady. Existujú špeciálne vyvŕtané hromady, ktorých inštalácia sa vykonáva dostatočne rýchlo. Spočiatku sa vykonávajú výpočty na určenie dĺžky hromád a ich priemeru a potom sa konštrukcie namontujú do zeme. Na tieto účely nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie ani nástroje. Stačia dvaja ľudia. Takýto základ nie je potrebné v porovnaní s betónom obhajovať a práce na stavbe letnej kuchyne pokračujú bezprostredne po jeho vybudovaní..

Nasleduje proces vytvárania detského ihriska v letnej kuchyni. Bude na ňom nainštalovaný sporák, nábytok a ďalšie kuchynské potreby. Hlavnými požiadavkami na lokalitu sú jej rovnomernosť, pevnosť a konštrukcia na malom kopci.

Vyberte si pre svoj web žiaruvzdorné materiály – betón, dlažbu alebo keramické dlaždice. Po úplnom zaschnutí nadácie vybavte jamu hĺbkou asi dvadsať centimetrov. Do jamy nalejte piesok, dobre ho zhutnite a navlhčite vodou. Pokúste sa dosiahnuť maximálne zhutnenie piesku.

Ak ste si vybrali dlažbové dosky na vytvorenie rovného podkladu, položte ich priamo na pieskový vankúš. Majte na pamäti, že dlaždice by mali stúpať najmenej 5 cm nad úroveň zeme. Z toho odstrčte a postavte pieskový vankúš. Na mieste je možné nainštalovať dekoratívny kameň, v tomto prípade odporúčame použiť cementovú maltu.

Letná kuchyňa na vidieku foto:

Ďalšou etapou je výstavba kvalitnej slepej oblasti. Tento prvok ochráni základňu a letnú oblasť pred vlhkosťou. V blízkosti slepej oblasti usporiadajte drenážny systém. Slepá oblasť navyše zvyšuje dekoratívny efekt štruktúry a rámuje ju.

Potom nasleduje proces kladenia stien. Na získanie plochej konštrukcie sú predinštalované majáky. Pripravte zálievku, najlepšie pomocou miešačky betónu. Toto zariadenie zvyšuje kvalitu výsledného roztoku a skracuje čas strávený jeho prípravou. Položte do polovice tehly s povinným vystužením. Nasleduje proces spájania a utierania materiálu. Počkajte niekoľko dní, kým škárovacia hmota stvrdne.

Nasleduje proces inštalácie rámu z dreva. Upozorňujeme, že pred začatím práce je drevo ošetrené špeciálnymi antiseptickými a protipožiarnymi zmesami. Horná časť letnej kuchyne pozostáva zo zvislých stĺpikov, po obvode ktorých je upevnené drevo alebo trámy. Vykonajte vysokokvalitné viazanie štruktúr, zlepší to pevnosť stien. Dodržujte rovnomernosť inštalácie nosníkov pomocou úrovne budovy.

Postavte letnú kuchyňu na vidieku foto:

Potom pokračujte v stavbe strechy v letnej kuchyni. Existuje veľa možností na stavbu strechy – vlnitá lepenka, strešné tašky, bridlica, mäkké škridly atď. Pri výbere jednej alebo druhej možnosti vychádzajte z celkovej hmotnosti budovy a zaťaženia nadácie. Okrem toho odporúčame zvoliť rovnaký strešný materiál ako na hlavnej budove..

Pred začatím inštalačných prác nainštalujte prepravku alebo pevnú podlahu, zabezpečte svah, pozdĺž ktorého bude zo strechy odtekať vlhkosť. Pre maximálnu ochranu letnej kuchyne pred vlhkosťou nainštalujte drenážny systém.

Po dokončení strechy sa postarajte o vnútornú výzdobu miestnosti, a to:

 • trieť švy medzi dlaždicami;
 • skontrolovať kvalitu muriva;
 • urobte strop vo forme strešného pilníka;
 • natrieť alebo nalakovať drevené časti budovy.

Na varenie postavte sporák alebo sporák. Letnú kuchyňu je možné doplniť grilom alebo grilom. Postavte stôl, stoličky, mäkké stoličky na relaxáciu. Poličky s regálmi na riad a kuchynské potreby pomôžu doplniť interiér. Nainštalujte elektrinu, nainštalujte umývadlo.

Textilné prvky, krásne uteráky, obrúsky, obrusy, čerstvé kvety v kvetináčoch, rôzne dekoratívne prvky pomôžu doplniť dizajn letnej kuchyne v krajine..

Drevené letné kuchyne na rozdávanie vlastnými rukami

Ponúkame možnosť výroby letnej kuchyne z dreva. V tomto procese pripravte nástroje vo forme:

 • vysokopevný drevoobrábací stroj;
 • reťazová píla na prácu s lištou;
 • skladačka s vysokým výkonom;
 • skrutkovač;
 • elektrické vŕtačky so sadou trysiek;
 • pásová brúska;
 • hobľovačka, kotúčová píla;
 • motorové píly;
 • kefy.

Rozmery navrhovanej kuchyne sú 300 x 400 cm. Hlavná časť budovy je vyrobená z dreva. Každý z ich prvkov je vopred spracovaný, zasadený a hobľovaný. Po spracovaní všetkých častí ich nasýtite použitým olejom. Tento proces zabraňuje hnilobe dreva a chráni materiál pred vlhkosťou. Koncové časti spracujte obzvlášť opatrne, pretože tieto diely sú vystavené najvyššiemu prevádzkovému zaťaženiu. Vyberte si svetlé oleje, aby ste nepokazili vzhľad dreva..

Takáto konštrukcia nepotrebuje drahý základ, stačí obyčajný betónový blok hlboký 15 cm do zeme. Nalejte piesok okolo blokov a dobre ho utlačte. Ak chcete spojiť konce dreva, vyberte najľahší spôsob v polovici stromu. Zaistite diely klincami. Vnútorné spoje navyše spevnite kovovými rohmi a dlhými skrutkami. Táto metóda výrazne zvyšuje trvanlivosť a pevnosť konštrukcie..

Ďalej položte podlahu, na to použite štandardnú dosku, ktorej hrúbka je najmenej 35 mm. Na výrobu rámovej časti použite aj tyč. Odporúčame zostať vo verzii so štítovou strechou, na výrobu ktorej sa používa aj drevo. V ďalšej fáze je prepravka nainštalovaná. Hydroizolačný materiál položte na strechu s miernym prekrytím. Upravte vonkajšiu úpravu podľa individuálnych preferencií. Na obklady stien používajte aj drevené dosky. Drevo predbežne ošetrite antiseptikom v niekoľkých vrstvách.

Letná kuchyňa vo vidieckom dome s grilom vyžaduje ďalšie spracovanie ohňovzdornými zmesami. Pretože drevo je veľmi horľavý materiál.

Pred začiatkom zimy odporúčame podlahu natrieť použitým olejom, tento postup predĺži životnosť dosiek a ochráni ich pred vlhkosťou a mrazom.

Letná kuchyňa s verandou v krajine je vynikajúcim riešením nielen na varenie na čerstvom vzduchu, ale aj na príjem hostí..

About the author