Urobte si svoj vlastný prútený plot. Ako vyrobiť plot z viniča

Technológia tkania plotu z viniča zostala nezmenená od staroveku, keď bol tento typ plotu najbežnejším typom plotu. Dnes sa prútený plot používa viac ako prvok krajinného dizajnu, ktorý charakterizuje národnú slovanskú chuť..

Ako si vybrať a pripraviť materiál na tkanie? Akú technológiu by ste mali používať pri vytváraní živého plotu? O týchto a ďalších aspektoch výroby plotu sa budeme podrobnejšie zaoberať..

Vlastnosti prútených domácich živých plotov

Prútený plot je zaujímavou možnosťou na oplotenie predzáhradky alebo zónovanie pozemku vo dvore. Plotová tkanina je vyrobená z rôznych dostupných materiálov. Môže to byť lieska, vŕba, vŕba alebo vinič. Dekoratívny živý plot funguje ako súčasť krajinného dizajnu a dodáva záhrade osobitnú farbu.

Napriek vážnym argumentom v prospech prúteného plotu, skeptici poznamenávajú niektoré nevýhody takéhoto plotu:

Odrody prútených plotov

Všetky možnosti prúteného plotu sú klasifikované podľa hlavných parametrov:

 • materiál výroby;
 • veľkosť hotového výrobku;
 • metóda tkania.

Výrobný materiál. „Prámiky“ sa vyrábajú z trstiny, orobince, liesky a vŕby. Obľúbené sú najmä ploty na vinič. Odolnejšie modely sú vyrobené z dyhy a dosiek – taký tyn tvorí hustý panel s minimálnym počtom medzier.

V chatkách a letných chatkách sú PVC ploty stále bežnejšie. Plastové ploty sú voči poveternostným podmienkam menej náladové, ale príťažlivosť pre bratov vyrobených z prírodných materiálov je nižšia.

Rozmery prúteného plotu. Pokiaľ ide o výšku, všetky živé ploty sú rozdelené do troch typov:

Metódy tkania. Pri zariaďovaní webu sa najčastejšie používajú tieto metódy:

Tipy na výber materiálu pre plot

Pri výbere materiálu na vytváranie živých plotov musíte vyhodnotiť výhody a nevýhody každého z nich..

Vŕba má dobrú silu a pružnosť. Na stavbu plotu je vhodný akýkoľvek druh „plačúceho“ stromu. S pomocou vŕby môžete vytvoriť živý plot pomocou mladých výhonkov stromu. Púčiky na konároch sa rýchlo vyvíjajú a plot je zarastený listami.

Orobinec a trstina sú cenovo dostupné a ľahko sa s nimi manipuluje. Materiál je však krátkodobý kvôli svojej nízkej pevnosti. Pri konštrukcii nízkych plotov určených na zónové vymedzenie priestoru je dovolené používať porasty rákosia. Hlavnou nevýhodou trstiny je ich silná horľavosť. V horúcom počasí môže náhodne hodená cigareta spôsobiť požiar..

Hazel watttle vydrží až 10 rokov. Materiál sa zbiera skoro na jar, keď púčiky ešte nie sú na vetvách zrelé..

Pletieme plot vlastnými rukami: horizontálny dizajn

Výber a príprava viniča na plot

Na prácu sú najvhodnejšie nasledujúce odrody viniča:

Dôležité! Je nežiaduce používať výťah pre „pruh“. Výhonky vŕby červenej farby majú malé jadro, takže plot bude schátraný.

Ak sa tyče používajú nevyčistené, obrobok je možné vykonávať celoročne. Ak sa plánuje odstránenie kôry, potom je potrebné odrezať výhonky v októbri až novembri s nástupom prvého mrazu. V tejto dobe sa púčiky skrývajú dovnútra a prúty sú hladšie. Od januára sa neodporúča prerezávať tyče – stávajú sa viskóznymi.

Existuje jednoduchý spôsob, ako si vybrať vinič pre svoj plot. Rezanú vetvu ohnite na najhrubšom mieste. Ak výhonok nepraskol a vydržal ohyb 180 °, potom je krík viniča vhodný na prácu.

Pravidlá pre rezacie tyče:

 • na tkanie sú vhodné výhonky s hrúbkou 2 až 4 cm.
 • rez sa musí vykonať ostrým orezávačom pod uhlom 60 °.

Zber viniča:

Bezprostredne pred tkaním musí byť „jarný“ vinič vytiahnutý a sušený na slnku tri až štyri dni. Výhonky, ktoré prezimovali v podkroví, musia byť namočené, aby sa materiálu vrátila pružnosť..

Vývoj kresby prúteného plotu

Predtým, ako začnete pracovať, musíte sa rozhodnúť o vzore tkania. Na výkrese je potrebné zobraziť dĺžku a výšku jedného plátna, počet stojanov a vzdialenosť medzi podperami.

Typické výkresy prúteného plotu sú uvedené nižšie.

Príprava materiálov a označenie miesta

Na prácu budete okrem pripravených tyčí potrebovať aj nasledujúce nástroje a materiály:

 • podperné stĺpiky – vhodné sú drevené kolíky, kovové rúrky alebo tyče;
 • ručná vŕtačka na upevnenie regálov;
 • záhradný nôž;
 • drôt na tvarovanie živých plotov;
 • kliešte;
 • palička;
 • antiseptikum na spracovanie dreva.

Vyčistite priestor na inštaláciu plotu od nepotrebných konárov a trosiek. Vyrovnajte povrch a označte miesta na inštaláciu nosných stĺpikov.

Inštalácia podporných nôh

V rovnakej vzdialenosti od seba, pohon v kovových kolíkoch, hĺbka je asi 50 cm, Ak sú nainštalované drevené podpery, musí sa pod nimi vykonať drenáž – otvory vyplňte pieskom. Spodné konce drevených regálov musia byť pred inštaláciou ošetrené antiseptikom..

Vklady musia byť schopné uniesť hmotnosť hotového živého plotu. Čím hrubšie sú tyče použité a čím vyššia je budova, tým širšie a pevnejšie by mali byť podpery..

Tkanina z vetvičiek

Sekvenovanie:

Rada. Ak je vinič položený vo zväzkoch, a nie jeden výhonok za sebou, potom bude živý plot zásadnejší a spoľahlivejší..

Ako správne tkať plot: video

Pokyny na tkanie zvislého plotu

Na vertikálne tkanie sa používajú silné vetvičky a konáre. Práca sa vykonáva pomocou nasledujúcej technológie:

Vetvičky vŕby ľahko zakorenia a do budúcej jari bude plot zelený. Po dvoch rokoch živý plot vyrastie, bude hustejší a odolnejší. Živé ploty vyžadujú údržbu. Zarastené konáre treba odstrihnúť a vyformovať správny tvar väzby..

Metódy zdobenia živého plotu: nápady na fotografiu

Rustikálny štýl bude doplnený zodpovedajúcimi atribútmi: hlinené hrnce, džbány, figúrky domácich zvierat.

Prútené koše, ktoré pôsobia ako záhony, vyzerajú krásne vedľa živého plotu.

Ampel rastliny sú často vysadené vedľa viniča. Petúnie a ďalšie kvety rastú, motúzy okolo plotov, tvoria malebný živý plot.

Drevené sudy, vozíky a ďalšie prvky z dedinského života dopĺňajú krajinnú kompozíciu plotom.

About the author