Urobte si svojpomocne detský domček

Asi je ťažké stretnúť dieťa, ktoré by nesnívalo o vlastnom domčeku. Môže to byť čokoľvek – textilný stan, drevená chata, plastový dom, a dokonca aj chata alebo vigvam. A nezáleží na tom, kde sú tieto štruktúry nainštalované – na letnej chate alebo v obyčajnom byte – je dôležité, aby to bolo osobné miesto pre hry a voľný čas dieťaťa. Takýto priestor je pre deti veľmi potrebný, o tom povie každý detský psychológ, najmä ak dom nemá oddelenú detskú izbu. Článok bude hovoriť o tom, ako vytvoriť detský domček vlastnými rukami.

Obsah:

Je dôležité uspokojiť potrebu osobného „rohu“, pretože iba to povedie k plnému rozvoju rastúcej osobnosti. Tu by sa dieťa malo cítiť ako majster, samo si aranžuje nábytok alebo si prináša hračky, upratuje do vnútra, prináša čistotu a krásu. Pomáha rozvíjať zodpovednosť a tiež spôsobuje, že sa dieťa cíti bezpečne. Okrem toho je to tiež skvelé miesto pre vzdelávacie hry..

Fotka detského domu

To znamená, ako hovoria odborníci, každé dieťa potrebuje odľahlé miesto, kde by sa mohlo cítiť sebaisto, chránene, mohlo sa hrať, byť kreatívne alebo si len tak oddýchnuť od všetkého a od všetkých. Dnes samozrejme výrobcovia detských hračiek ponúkajú najrozmanitejšie možnosti detských domčekov alebo stanov. Je ale také milé postaviť si dom svojpomocne, čím viac môžete do tejto práce zapojiť budúceho majiteľa tejto nehnuteľnosti..

Zostáva len vytvoriť projekt pre detský domov a vybrať si materiály, z ktorých bude myšlienka realizovaná.

Rozmanitosť detských domčekov na hranie

Drevené detské domčeky

 • Dnes je výber materiálov veľmi veľký. Na prvom mieste samozrejme zostáva drevo. Je to prírodný produkt, šetrný k životnému prostrediu a ľahko dostupný. Na prácu s drevom stačia jednoduché nástroje – kladivo, píla, skrutky a klince.
 • Samozrejme, ak existuje túžba vybudovať skutočné majstrovské dielo, budete potrebovať serióznejšiu sadu zariadení, ale v zásade tu nie je nič zložité a vždy to môžete urobiť sami. Do tejto kategórie môžu byť zaradené aj výrobky ako MDF, DPV, preglejka, podšívka a iné materiály na báze dreva. Môžu byť navzájom kombinované alebo aplikované nezávisle. Všetko závisí od toho, kde sa plánuje inštalácia konštrukcie a ako sa bude používať..

Dom z kartónu alebo kartónovej škatule

 • Postaviť dom z kartónu alebo kartónu je jednoduché a jednoduché, zvládnu to aj deti. Základom môžu byť obaly od domácich spotrebičov, napríklad z chladničky, práčky, televízora atď. Je vhodné vziať kartón hrubý a hustý, potom bude jeho pevnosť vyššia. Všetky konštrukčné prvky – dvere, okná a ďalšie – je možné jednoducho rezať bežným kancelárskym nožom a nožnicami. Aby ste tento postup urobili presnejšie, je vhodné vopred nakresliť okraje..

 • Strecha je vyrobená z lepených kúskov lepenky alebo jednej veľkej, v závislosti od projektu domu. Časti môžete k sebe prilepiť lepidlom alebo páskou PVA (obzvlášť dôležité je spevniť spoje týmto spôsobom, aby sa výrobok rýchlo nestal nepoužiteľným). Potom, čo je štruktúra zostavená, mala by byť jasne a krásne zdobená. To sa dá ľahko dosiahnuť vyzbrojením pravidelným kvašom a štetcom. Ak v dome zostanú kusy tapiet, môžete týmto materiálom krásne prilepiť steny a strechu.
 • Odporúča sa zveriť dieťaťu dekoráciu vnútorných a vonkajších častí, aby sa tu cítilo ako majster. Je pravda, že takáto štruktúra sa nebude líšiť v trvanlivosti. Preto sa takýto dom najlepšie uchováva v interiéri (v byte alebo dome), a ak sa používa vonku, potom iba v suchom a pokojnom počasí. Toto pravidlo platí aj pre ďalšiu kategóriu materiálov – textil.

Detský domček vyrobený z látky

 • Tkaninu je možné použiť na stavbu detských domčekov rôznych tvarov. Najjednoduchším typom je chata alebo stan. Na ich vytvorenie stačí vymyslieť základňu (rám) a prikryť ju kúskom látky, starým prehozom alebo prestieradlom. Táto štruktúra môže byť stacionárna aj skladacia, všetko závisí od predstavivosti majstra..
 • Na rám sú ideálne plastové rúrky (PVC), ktoré sa používajú na zásobovanie vodou, alebo tenké drevené bloky. Kúpiť tieto výrobky v železiarstve je celkom jednoduché, ich cena je nízka. V prípade vytvorenia dreveného rámu by mali byť všetky diely brúsené a natreté. Tento postup zabráni vzniku triesok a škrabancov u dieťaťa..

 • Na stavbu chaty nebude potrebné veľa úsilia, stačí zviazať 3-5 vodítok dohromady vrchmi (z jedného konca) a voľným koncom nainštalovať konštrukciu na pevnú podperu a narovnať vodítka v rôznych pokyny. Potom k nim pripevnite tkaninu a vytvorte steny. Pretože v štruktúre nie je podlaha, je potrebné položiť hrubý koberec, aby deti hrajúce sa na studenej podlahe neprechladli. V lete je možné takýto detský domček vziať do záhrady. Jedná sa o pomerne mobilnú štruktúru, s ktorou sa dieťa môže ľubovoľne pohybovať.
 • Ďalšou možnosťou je jednoducho postaviť chatu, to znamená vziať za základ gymnastickú obruč alebo postaviť drôtený rám. Takýto výrobok by mal byť pripevnený k stropu alebo, ak existuje taká príležitosť na ulici, pomocou vetvy stromu. Tu je dôležité správne rezať materiál; so správnym prístupom je ľahké vyrobiť okná a dvere z oddelených kúskov látky. Ak nemôžete postaviť rám, môžete ako základ vziať obyčajný stôl a utiahnuť ho handričkou, ako je kryt, nechať miesto pre vchod, to znamená, vytvoriť skladaciu striešku a domček na hranie je pripravený. Deti budú rady tráviť čas na takom mieste, najmä ak je stôl veľký a je tu priestor na otočenie..

Detský domček zo sadrokartónu

 • Ďalším materiálom, ktorý sa úspešne používa pri stavbe štruktúr rôznej zložitosti, je sadrokartón. Takýto dom sa môže stať ozdobou akéhokoľvek bytu, hlavnou vecou je vytvoriť projekt tak, aby dobre zapadol do interiéru. Ako rám sa používajú hliníkové profily aj drevené tyče. Listy sadrokartónu by ste mali k základni priskrutkovať pomocou samorezných skrutiek a skrutkovača, je dôležité zabezpečiť, aby ostré konce hardvéru nevychádzali dovnútra konštrukcie, inak by sa dieťa mohlo omylom zraniť.

 • Ak je v dome naplánované druhé poschodie a schodisko, potom musia byť podlahy čo najsilnejšie a schody sú najlepšie z dosiek, pretože sadrokartónové dosky sa pod hmotnosťou ľahko lámu. Detský dom zo sadrokartónu už bude vyzerať ako celá izba, je dovolené sem dávať skutočný nábytok a dokonca viesť svetlo. Je však lepšie takúto štruktúru na ulici nepoužívať. Zvlášť ak sadrokartón nie je odolný voči vlhkosti a nie je dodatočne ničím ošetrený. V opačnom prípade všetka krása zmizne doslova v jednej sezóne a v nasledujúcej budete musieť postaviť nový útulný dom, a to je zbytočné úsilie, čas a peniaze.
 • Tieto materiály sú najbežnejšie na stavbu detských domčekov na hranie, ale to neznamená, že sú to jediné možné možnosti. Niektorí remeselníci dokážu vytvoriť budovy z akýchkoľvek dostupných prostriedkov, napríklad z plastových fliaš alebo postaviť dom z vriec s pieskom. Vo všeobecnosti by existovala túžba, ale budú príležitosti.

DIY drevený detský domček

Pretože sú to drevené konštrukcie, ktoré sú najtrvanlivejšie, odolnejšie a najbezpečnejšie, stojí za to podrobnejšie zvážiť fázy výstavby drevených domov a zoznámiť sa s potrebným súborom materiálov a nástrojov..

Výber miesta na stavbu detského domu

 • V prvom rade by ste sa teda mali rozhodnúť pre miesto pre budúcu štruktúru. Toto je obzvlášť dôležité, ak sa plánuje stacionárny dom, ktorý bude dlhodobo umiestnený na jednom mieste. Sen každého dieťaťa mať dom na strome, ale ak neexistuje spôsob, ako túto možnosť úplne zabezpečiť, je lepšie sa takejto stavbe vyhnúť. Deti nemôžu sedieť, potrebujú sa hýbať a hry vo voľnom priestranstve vo vysokých nadmorských výškach môžu viesť k zraneniam, a preto sa odporúča zastaviť na chate postavenej na zemi. Navyše je to táto možnosť, ktorú je možné ľahko doplniť širokou škálou štruktúr, vrátane pieskoviska, hojdačky a dokonca aj šmýkačky..

 • Na osobnom pozemku by malo byť uvedené umiestnenie budúceho domu. Najlepšie je, ak je to pokojné miesto so svetlým tieňom od poludňajšieho slnka. Je tiež dôležité mať na pamäti, že na hry v okolí musíte vyhradiť ďalšie územie. Také miesto by nemalo byť obsadené posteľami alebo inými domácimi potrebami, ale úplne dané deťom na hry. Toto treba v prvom rade vziať do úvahy nie pre samotné deti, ale pre pokoj rodičov, pretože hlučné hry môžu viesť k tomu, že vzácne výsadby budú jednoducho zničené.

Príprava podkladu a podlahy

 • Rozmery budovy sú zvolené ľubovoľne, pre malý detský domček je dostatočná dĺžka a šírka 140-160 cm a výška asi 1-1,5 metra. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pripraviť základ. Ako základ môže slúžiť platforma pokrytá drveným kameňom alebo dobre zabaleným pieskom a dokonca aj obyčajnou zeminou..
 • Existuje niekoľko možností kladenia podlahových dosiek. Môžete odstrániť hornú vrstvu drnu, zakryť formované miesto sutinou, vyrovnať a položiť nosné nosníky na pripravenú plošinu. Ďalšia možnosť predpokladá, že iba rohy konštrukcie budú umiestnené na špeciálnych nosných blokoch, napríklad z pórobetónu. Takéto podpery sú umiestnené na pripravené pieskové vankúše. To znamená, že po označení rohov budúcej budovy sa v každom z nich vykopá priehlbina 30-50 cm. Celá zem sa vytiahne z otvorov a do prázdneho priestoru sa naleje piesok, ktorý sa starostlivo zhutní. Aby ste čo najpresnejšie označili rohy, môžete vopred zostaviť hlavný podlahový rám.

 • Bloky sú umiestnené na pripravené pieskové vrstvy na rovnakej úrovni. Horizontálnosť by sa mala merať pomocou vodorovnej a podlahovej rámovej lišty. Ďalej je dôležité starať sa o hydroizolačnú vrstvu, čo pomôže domu vydržať integritu a bezpečnosť viac ako jednu sezónu. Ako izolátor sa používa strešný materiál alebo strešná lepenka, ako aj drahšie materiály vrátane rôznych tmelov. Okrem toho môžete využiť možnosť, v ktorej je pod podlahou voľný priestor na vyfukovanie dosiek.
 • Ďalším krokom je inštalácia rámu. Plachty požadovanej dĺžky sa položia na základové bloky alebo na nosné nosníky (ak bola zvolená možnosť s narazenou plošinou) a pomocou rohov a samorezných skrutiek sa spoja do obdĺžnikového boxu. Kovové rohy urobia konštrukciu silnou, ale pre väčšiu spoľahlivosť by mali byť nainštalované ďalšie priečne tyče. Ak je plánovaný veľký dom, potom bude k dispozícii 3-5 takýchto rozperiek, ak je budova skromnej veľkosti, potom stačí ešte jedna doska v strede.

 • Ďalej na takto pripravenom ráme je položená podlaha. Na podlahu môžete použiť jednotlivé dosky, drevené dosky alebo dosky z drevotriesky, MDF alebo HDF. Hlavná vec je, že môžu bezpečne vydržať hmotnosť nielen dieťaťa, ale aj dospelého. Odporúča sa použiť podlahovú dosku s parametrami: dĺžka 6 m, šírka 13,5 cm a hrúbka 28 mm. Na inštaláciu podlahy spravidla postačujú 4 dosky..
 • Ďalším pravidlom pri stavbe akýchkoľvek štruktúr vyrobených z dreva je ochrana povrchu dreva pred vlhkosťou, ako aj pred poškodením hmyzom. A sirotinec tu nebude výnimkou. Dosky sa odporúča na oboch stranách impregnovať špeciálnym zložením, ktoré obsahuje zložky odpudzujúce vlhkosť a antiseptiká.

Inštalácia stien a strechy

 • Keď je podlaha vytriedená, môžete začať vytvárať steny. Na upevnenie tohto prvku by ste mali vytvoriť rám z nosníkov, ktorý bude neskôr opláštený šindľom alebo štítmi. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na dvere a okná. V prvom rade je v každom rohu budúceho detského domu nainštalovaná tyč. Na tieto účely si môžete vybrať výrobky s prierezom 60×40 mm, postačujúca dĺžka 3 m. Každý prvok je rozrezaný na tri časti, vysoké 1 m alebo na dve časti po 1,5 m. Ďalej sú nosníky inštalované pod okná a dvere.

 • Aby ste zaistili hlavný blok, mali by ste ho pribiť na podlahu, ale tak, aby sa tieto nechty neskôr dali ľahko vytiahnuť. Je to spôsobené tým, že najtrvanlivejšie upevnenie konštrukčných dielov je možné vykonať iba na špeciálnych upevňovacích uhloch, ktoré sú nainštalované o niečo neskôr. Nezabudnite medzi nosníky krokiev (približne v polovici výšky) nainštalovať ďalšie rozpery, ktoré budú slúžiť aj ako upevňovací systém. Je nezabudnuteľné, že zhora sú trámy spojené rámom, ktorý bude základom strechy. Keď je základňa pre steny pripravená, klince sa vytiahnu jeden po druhom a na ich miesto sa namontujú kovové rohy. Je dôležité opraviť všetky rohy a prvky na tupo pomocou rohových spojovacích prvkov, až potom bude dom skutočne pevný.
 • Tyče, ktoré sú umiestnené horizontálne, označujú okná a dvere. Je potrebné vopred vypočítať ich výšku. Výpočet je založený na šírke obkladových dosiek, takéto parametre by mali byť nastavené tak, aby pri obkladaní nebolo potrebné rezať dosku pozdĺž jej šírky alebo zatvárať podlahu okna. To znamená, že spočítame, koľko plných dosiek sa zmestí do zostávajúceho otvoru zhora a zdola a v tejto výške a opraví horizontálne rozpery.
 • A posledná vec, ktorú je potrebné urobiť na dokončenie rámu, je vloženie trámov na strechu. Za týmto účelom zrazíme dve tyče pod uhlom (vo forme nedokončeného trojuholníka, ktorého základňou bude jedna zo stien) a posilníme voľné konce na horných tyčiach stien. Môžu existovať 2 až 4 takéto trojuholníky. Bezpochyby je jeden nainštalovaný na protiľahlých stenách domu, oproti sebe a medzi ne je možné nainštalovať jeden alebo dva, všetko závisí od veľkosti konštrukcie. Tieto tyče musia byť tiež pripevnené rohmi..

Kresba detského domčeka

Opláštenie detského domčeka a jeho dizajn

 • Teraz by ste mali začať pokrývať budovu. Na vytvorenie stien môžete použiť šindľovú dosku, dosky alebo dosky. Možnosť šindľovej dosky predpokladá rýchlejšie opláštenie, pretože prvky nie je potrebné nastavovať a sú navzájom veľmi ľahko spojené. Strecha je uzavretá hranovanými doskami a strešným materiálom, na vrch je možné položiť škridlu alebo ondulín, všetko závisí od schopností staviteľov..

 • Keďže máme pred sebou detský domček, je vhodné vyzdobiť ho v jasných farbách. To sa dá urobiť s deťmi. Okná môžu byť navyše ozdobené vyrezávanými doskami, ktoré sú bežne dostupné v obchode, alebo si ich môžete vyrobiť sami. Vo vnútri budovy sa odporúča nainštalovať lavičky a stôl, ale to samozrejme nie je jediná možnosť zdobenia interiéru. Veranda sa často vyrába pred domom, ktorý bol buď pôvodne zahrnutý v pláne, alebo je ľahké ho dokončiť samostatne.
 • Je dôležité, aby bol detský domček úplne bezpečný. Ide o jeho stabilitu a spoľahlivosť vzájomného spojenia prvkov. Aby sa počas hry deti nezranili alebo nepoškriabali, mali by byť všetky dosky spojené a dobre chránené vrstvou farby, laku alebo škvrny. Kovové rohy, skrutky a klince je potrebné poriadne opraviť, aby nevyčnievali a nevyčnievali.

Dnes nebude výber možnosti výstavby detského domu pre deti ťažké, pretože na internete je k tejto téme veľa fotografií a videí. Približné náklady na budovu sú 5 000-15 000 rubľov, tieto náklady zahŕňajú nákup dosiek, hardvéru, farieb a iného materiálu. Mnoho rodičov však často môže vlastnými rukami postaviť dom pre deti zadarmo, a to iba za použitia dostupných materiálov..

Prehrajte video z detského domu

Nemali by ste svojmu dieťaťu odoprieť také potešenie ako malý domček. Pomôže to dieťaťu plne sa rozvíjať a cítiť sa šťastnejšie. Ak nie je možné zariadiť miesto pre hry na ulici, potom sa to dá vždy urobiť priamo v byte. Nezabudnite potešiť deti a určite vás potešia svojimi úspechmi..

About the author