Vidiecka toaleta vlastnými rukami. Ako urobiť toaletu v krajine – pokyny

Aj keď je dacha len holým kúskom zeme bez jedinej budovy, stále sa nezaobídete bez toho hlavného – toalety. Potreba tejto nekomplikovanej budovy vzniká po niekoľkých hodinách pobytu na letnej chate. Napriek tomu, že si všetci predstavujeme, ako by mal záchod vyzerať a čo treba urobiť, stále sa nie je kam ponáhľať. Najprv by ste si mali miesto preštudovať, aby ste pochopili, aký typ vidieckej toalety je možné v konkrétnom prípade postaviť, pretože ich existuje niekoľko. Potom sa musíte rozhodnúť, kam presne môžete dať toaletu, pri dodržaní hygienických pravidiel a predpisov. A až potom môžete pristúpiť k samotnej stavbe. Nie je nič ťažké vyrobiť vidiecky záchod vlastnými rukami. Nie je však potrebné vyrábať si vlastný toaletný box. Moderný trh môže ponúkať hotové toaletné domy pre každý vkus. V tomto článku budeme analyzovať pokyny na to, ako vytvoriť toaletu vlastnými rukami, počnúc výberom typu toalety a končiac výrobou domu..

Aký druh toalety v krajine môžete vybaviť – typy a vlastnosti

Vo vybavenom vidieckom dome, kde je dom a v skutočnosti môžete bývať, je vhodné mať dve toalety – jednu v dome a druhú na ulici. Je vhodné používať toaletu v dome v noci alebo za zlého počasia, keď prší. Napriek tomu je dom teplejší a pohodlnejší. Pouličná toaleta pre letné sídlo je potrebná na to, aby ste ju mohli používať počas dňa po záhradných prácach na mieste, a nie na prenášanie nečistôt z ulice do domu..

V krajine je celkom možné použiť niekoľko typov toaliet:

 • Vonkajšie WC so žumpou.
 • Prášková skriňa.
 • Odporová skriňa.
 • Suchá skriňa.
 • Chemický záchod.
 • Rašelinová toaleta pre letné sídlo.

Voľba toalety je ovplyvnená takým ukazovateľom, akým je úroveň výskytu podzemnej vody. Ak je voda ďaleko (hlbšia ako 2,5 m) a nikdy nevystúpi nad túto značku, dokonca ani počas obdobia dažďov alebo jarných povodní, môžete použiť ktorúkoľvek z navrhovaných možností toalety. Ak je hladina podzemnej vody vysoká, voda je blízko povrchu, potom nemôžete vybaviť toaletu žumpou.

Prepadové WC

Vonkajšie WC so žumpou – starý dobrý osvedčený dizajn. Ide o žumpu hlbokú až 1,5 m, na vrchole ktorej je záchodový dom. Nečistoty v jame sa hromadia a postupne sa rozkladajú. Ak je intenzita používania takejto toalety vysoká, potom sa plnenie jamy vyskytuje rýchlo, odpadová voda nemá čas kvasiť. Predtým bol tento problém vyriešený jednoducho – prenajali si záchodový dom, pochovali starú jamu a na inom mieste vykopali novú a na vrch dali toaletu. Teraz radšej čistia žumpy buď pomocou čističky odpadových vôd, alebo ručne..

toaleta na letné sídlo

Prášková skriňa – možnosť toalety pre oblasť, kde je blízko voda. V jeho dizajne nie je žiadna žumpa. Namiesto toho sa používa kontajner (vedro, sud, krabica), ktorý je nainštalovaný bezprostredne pod záchodové sedadlo. Aby sa odpadové vody príliš nepripomínali nepríjemným zápachom, sú po každej ceste na toaletu posypané suchou rašelinou, pilinami alebo popolom. Samotný proces pripomína poprášenie, z ktorého pochádza názov tohto typu toaletnej „práškovej skrine“. Po naplnení sa nádoba vyberie a vyprázdni do kompostovej jamy, haldy alebo na iné miesto. Odpadová voda posypaná rašelinou sa časom zmení na nádherné hnojivo.

Odporová skriňa - toaleta pre letné sídlo

Odporová skriňa – toaleta s uzavretou žumpou, ktorá sa čistí čističkou odpadových vôd. Skrine s vôľou sú spravidla inštalované priamo v dome vedľa vonkajšej steny domu. Žumpa je umiestnená vonku, odpadová voda do nej vstupuje potrubím. Samotná jama má sklon od domu pre ľahké čistenie.

Suchá skriňa – stánok známy mestským obyvateľom s nádobou, do ktorej sa nalejú aktívne mikroorganizmy na spracovanie odpadových vôd. Pravdepodobne najľahší spôsob, ako vybaviť toaletu v krajine, pretože nemusíte nič stavať – ​​môžete si kúpiť hotovú suchú skriňu akejkoľvek veľkosti, vonkajšiu aj domácu.

Chemický záchod sa líši od suchého šatníka iba spôsobom spracovania odpadových vôd. Tu sa používajú chemické činidlá, takže obsah nádoby po spracovaní nie je možné použiť ako hnojivo v záhrade, na rozdiel od suchej skrine.

Rašelinová toaleta pre letné sídlo

Rašelinový záchod – Toto je domáca verzia skrinky na prášok. Prášková skriňa je v skutočnosti aj rašelinovým záchodom, pretože na odprašovanie výkalov používa rašelinu. Domáca rašelinová toaleta je modernizovaným výdobytkom civilizácie. Je to veľmi podobné bežnému WC, iba v nádrži na vodu je namiesto vody suchá rašelina a namiesto kanalizačných potrubí kontajner na odpadové vody.

Rašelinová toaleta pre letné sídlo

Takáto toaleta môže byť bezpečne inštalovaná vo vnútri domu. Na odstránenie nepríjemného zápachu je v jeho prevedení zabezpečené vetranie, ktoré musí byť vyvezené na ulicu..

Výber toalety pre letné sídlo závisí úplne od vašich osobných preferencií a od podmienok, ktoré diktujú pravidlá SanPin.

Kam môžete umiestniť vidiecky záchod – pravidlá a odporúčania

Na umiestnenie vonkajšej toalety existujú určité obmedzenia. V prvom rade sa týkajú toaliet, v ktorých môžu splašky prísť do styku s pôdou a podzemnou vodou.

 • Vzdialenosť od toalety k zdroju vody musí byť najmenej 25 m. Či už je to studňa, studňa, jazero, potok alebo iný vodný útvar. Ak je letná chata umiestnená na určitom svahu, potom musí byť toaleta inštalovaná pod zdrojom príjmu vody. Tým sa vylúči prienik odpadových vôd do pitnej vody..

Dôležité! Upozorňujeme, že by ste mali brať do úvahy nielen svoj vodný zdroj, ale aj najbližších susedov..

 • Z toalety do domu a pivnice alebo suterénu musí byť najmenej 12 m.
 • Z letnej sprchy alebo kúpeľa sauny najmenej 8 m.
 • Vzdialenosť od budovy na držanie zvierat na toalete by mala byť 4 m.
 • Z kmeňov stromov – 4 m, z kríkov – 1 m.
 • Od plotu k toalete musí byť najmenej 1 m.
 • Veterná ružica sa berie do úvahy aj pri výbere miesta a umiestnenia vonkajšej toalety, aby ste neobťažovali seba ani svojich susedov nepríjemným jantárom.
 • Dvere na toalete by sa nemali otvárať smerom k susedom.
 • Ak je podzemná voda pod 2,5 m, potom môže byť vybavené akékoľvek vonkajšie WC. Ak je to vyššie ako 2,5 m, potom nemožno urobiť toaletu so žumpou, iba práškovú skriňu alebo protismernú skriňu, a môžete dať aj suché skrine. Takéto stavby sú bezpečné v tom zmysle, že splašky sa nemôžu dostať do podzemných vôd a znečisťovať ich..

Upozorňujeme, že pri výbere miesta na toaletu sa musíte zamerať na predmety nielen na vašom webe, ale aj na susedovom. To platí pre stromy, kôlne, dom a všetko ostatné. Na toalety typu práškových a protiľahlých šatníkov vyššie uvedené obmedzenia neplatia, pretože odpadové vody v nich neprichádzajú do styku so zemou. Jediná vec, ktorú je potrebné pri ich umiestnení zvážiť, je veterná ružica a jednoduché používanie..

Kutilská toaleta v krajine-pokyny na stavbu práškovej skrine

Vybaviť vidiecky záchod vlastnými rukami nie je také ťažké, stačí mať počiatočné tesárske schopnosti, inžinierske myslenie a zásobiť sa pomocou kamaráta. Zvážte príklad stavby toalety vo vidieckom dome ako skriňa na prášok. Ako sme už napísali, jeho zvláštnosťou je, že pod toaletou nie je žumpa. A to robí úlohu oveľa jednoduchšou. Po prvé, taká toaleta môže byť umiestnená vedľa obytnej budovy. Za druhé, samotná stavebná technológia je o niečo jednoduchšia, nemusíte kopať jamu. Po tretie, je vylúčené znečistenie podzemných vôd.

Kresba vidieckeho WC

Konštrukcia toalety musí začínať kresbou, aby všetky prvky a detaily mali primerané rozmery, a nie od oka. Vzhľadom na skutočnosť, že v práškovej skrini nie je žumpa, na výkrese bude zobrazený iba dizajn toaletného domu.

Schematicky môže byť prášková skriňa znázornená nasledovne:

toaleta v krajine

Veľkosť toalety je zvolená tak, aby bola pohodlná na používanie. Napríklad najbežnejšia veľkosť: šírka 1,5 m, hĺbka 1 m, výška 2,2 m. Rozmery je možné zvýšiť, ak to vyžaduje veľkosť majiteľov. Materiál na výrobu toalety môže byť odlišný: najbežnejšie drevené toalety, ale steny môžete opláštiť kovovými profilmi, bridlicou alebo iným materiálom, ako aj postaviť steny z tehál..

Drevený vidiecky záchod – kresba v reze.

Príklad 1.

Kresba vidieckeho WC

Kresba vidieckeho WC

Príklad 2.

Kresba vidieckeho WC

Môžete použiť hotový výkres alebo si môžete vytvoriť svoj vlastný. Hlavnou vecou je dodržať rozmery počas výstavby.

Toaletný základ a podpora

Vidiecky rám WC - záchodová doska

Vidiecky záchod je štruktúra, ktorá nevyžaduje ťažký základ. V niektorých zdrojoch nájdete návrh na vyplnenie pásového základu pod toaletu. V skutočnosti je to nadbytočné, najmä ak je toaleta drevená. Podperu pre toaletný dom je možné vykonať dvoma spôsobmi: prvým je zakopanie stĺpikov, druhým položenie tehál alebo betónových blokov po obvode.

Ako stĺp môžete použiť drevený trám alebo guľatinu a betónové stĺpiky. Tie sú odolnejšie voči agresívnemu prostrediu a vydržia dlhšie.

 • V prvom rade označíme stránku. Je mimoriadne dôležité presne určiť uhly konštrukcie..
 • Vezmeme 4 azbestocementové rúry s priemerom od 150 mm a vonku ich natrieme bitúmenovým tmelom.
 • Vykopáva studne v rohoch toaletného domu a prehlbuje potrubia do hĺbky 50 – 70 cm Hĺbka potrubí môže byť ešte väčšia, závisí to od štruktúry pôdy. Je možné vyrobiť 90 cm alebo 1 m.
 • Musia byť naliate betónovou maltou do výšky 1/3 potrubia. Usilovne zhutňujte betón, aby ste odstránili vzduchové bubliny.
 • Do rúr vložíme drevené alebo betónové stĺpiky. Na ich opravu pridajte betónovú maltu..

Nosné stĺpiky v tomto prípade môžu pôsobiť aj ako zvislá časť rámu, t.j. musia byť vyhnané do výšky 2,3 m od zeme. Je tiež potrebné neustále kontrolovať, či je poloha stĺpikov vzhľadom na rohy rovnomerná..

Existujú prípady, keď stačí ako podperu upevniť betónové bloky alebo tehly, na ktoré sa potom nainštaluje rám. V tomto prípade je potrebné odstrániť hornú vrstvu pôdy do hĺbky 20-30 cm a základňu pevne zhutniť. Pre väčšiu spoľahlivosť je možné na dno nasypať vrstvu piesku. Na vrch sú umiestnené betónové tvárnice, tehly alebo betónové obrubníky.

Vyrábame rám pouličného WC

Rám toalety vyrobený z drevených trámov

Rám vidieckej toalety môže byť vyrobený z drevenej tyče 50 x 50 mm alebo 80 x 80 mm. Hrubšiu a masívnejšiu tyč 100 x 100 mm a viac nie je potrebné brať. Môžete tiež použiť kovové rohy..

Rám toalety vyrobený z oceľového uhla

Rám musí mať štruktúru:

 • 4. ložiskové zvislé podpery.
 • Strešná krytina WC. Pozdĺžne nosníky strechy by mali vyčnievať 30 – 40 cm za teleso toalety. Baldachýn bude slúžiť ako baldachýn vpredu a vzadu – na odvádzanie dažďovej vody z toalety.
 • Páskovanie alebo poter na úrovni budúcej záchodovej dosky. Tyče postroja toaletného sedadla sú spravidla priestorovo pripevnené k nosným zvislým podperám. Výška toaletného sedadla by mala byť pohodlná – 40 cm od podlahy toalety.
 • Diagonálne vzpery pre pevnosť konštrukcie na zadnej strane a na bokoch toalety.
 • Rám na upevnenie dverí. Dve zvislé podpery vysoké až 1,9 m a horizontálny preklad na vrchole v rovnakej výške.

Nezabudnite vypočítať výšku záchodovej dosky, pretože príliš vysoké sedenie bude nepohodlné, najmä ak sú medzi majiteľmi nízky ľudia. Uveďte, na akej úrovni bude konečná podlaha toalety, a odložte si od nej výšku 38 – 40 cm. Upozorňujeme, že na vrchu páskovania bude ďalšie opláštenie s hrúbkou 20 – 25 mm.

Opláštime telo toalety, urobíme strechu

Ďalšou konštrukciou vidieckeho WC je opláštenie rámu. Pretože drevené toalety sú vďaka svojej výraznej kráse, pohodliu a pohodliu vždy obľúbené, steny vidieckej toalety je možné opláštiť drevenými doskami.

Kutilská toaleta v krajine - rámové opláštenie

Drevené dosky s hrúbkou 15 – 25 mm sú pribité k rámu a tesne k sebe priliehajú. Dosky je potrebné usporiadať vertikálne. Pretože strecha bude umiestnená so sklonom k ​​zadnej stene, horná časť plášťových dosiek bude musieť byť opatrne odrezaná pod uhlom.

Namiesto dreva môžete použiť listy z vlnitej lepenky, bridlice alebo iného materiálu. Práca s nimi je oveľa jednoduchšia, pretože na zadnú a dve bočné steny vyžadujú iba tri listy. Ale na takom záchode je oveľa menej pohodlné byť ako v drevenom. A to všetko preto, že cez steny nedochádza k prirodzenej výmene vlhkosti a vzduchu.

Na zadnej stene toalety je potrebné urobiť dvere, cez ktoré bude možné odstrániť nádobu s odpadovými vodami. Obvykle sa vyrába pre celú šírku zadnej steny do výšky 40 cm (až do výšky záchodového sedadla). Takéto dvere sú upevnené na pántoch. To sa dá urobiť z rovnakých drevených dosiek..

Strecha vidieckej toalety je zvyčajne pokrytá rovnakým materiálom ako všetky budovy na mieste, aby budovy nevyrazili zo skladby. Môžete použiť plechy z vlnitej lepenky alebo kovové dlaždice. V streche musí byť vytvorený otvor pre vetracie potrubie, ktoré musí byť potom starostlivo utesnené.

Ak chcete urobiť strechu toalety drevenú, musí byť pokrytá strešným materiálom alebo iným valcovaným materiálom, aby strom nezmočil.

Zavesíme dvere

Dvere pre vidiecky záchod sú spravidla vyrobené z dreva. Dvere sú sklopné. Počet závesov 2 alebo 3 závisí od závažnosti a mohutnosti dverí. Čím sú dvere ťažšie, tým viac pántov by tam malo byť. Každý robí mechanizmus na zatváranie dverí toalety, ako sa mu páči: západka, háčik, západka alebo drevená západka. Vo vnútri toalety musí byť tiež nainštalovaná západka..

Nad dverami by malo byť vyrobené okno, cez ktoré môže preniknúť prirodzené svetlo. Obvykle sa to robí čo najbližšie k streche, aby sa počas dažďa nedostala dovnútra voda. Okno môže byť zasklené, potom sa nebude báť ani dážď, ani hmyz, ktorý cez tieto okná často letí. Ako vyzerá vidiecky drevený záchod, je vidieť na fotografii.

Vidiecky záchod: foto – príklady

foto 1

foto 2

foto 3

foto 4

Vybavujeme záchodovú dosku

Sedadlo alebo toaletné sedadlo na vidieckom WC je vyrobené z drevených dosiek, podšívky alebo preglejky odolnej voči vlhkosti. Je lepšie používať čisté drevo bez prísad, takže preglejku vylučujeme. Rám budúceho toaletného sedadla bol vyrobený vo fáze usporiadania rámu, takže teraz ho stačí opatrne opláštiť drevenými doskami a namaľovať. V strede vyrežeme dieru, ktorou si uľavíme. Nezabudnite skontrolovať, v akej hĺbke od začiatku záchodového sedadla by ste mali urobiť otvor, aby ste ho mohli pohodlne používať..

Stolička na vidieckom WC - čalúnenie

Pod záchodové sedadlo inštalujeme nádobu na odpadové vody s objemom 20 až 40 litrov. Mimochodom, poťah toaletného sedadla môže byť sklopný na pántoch alebo môže byť stacionárny.

Na vhodnom mieste zavesíme na stenu rašelinový kontajner. V spodnej časti sme dali vedro na toaletný papier. Umývadlo je možné nainštalovať do toalety, ak to veľkosť budovy dovoľuje. Potom pod umývadlo nainštalujeme vedro na šikmé plochy..

Ako postaviť toaletu v krajine so žumpou

Toaleta pre letné sídlo so žumpou

Konštrukcia toalety so žumpou je o niečo ťažšia, pretože budete musieť vybaviť odpadovú jamu. Toaleta pre tento typ toaliet sa nijako nelíši, takže sa jej nedotkneme. Uvádzame iba spôsob komunikácie. Diagram ukazuje, ako by mala byť žumpa umiestnená vzhľadom na toaletný dom. Na základe toho označíme miesto a pristúpime k zemným prácam.

Kopanie žumpy

 • Kopanie žumpy so sklonom k ​​zadnej stene toalety, hĺbka 1,5 m.
 • Dno a steny jamy sú podbíjané hlinou s vrstvou 15 – 25 cm Niektorí ľudia namiesto hliny vyrábajú steny jamy z dreva, tehál alebo betónu. Ak je podzemná voda v dostatočnej hĺbke, nie je potrebné úplne izolovať steny žumpy. Stačí hlinený hrad.
 • Základňu pre toaletu zrazíme z dreveného trámu 100×100 mm. Na zemi môžete použiť aj chodníkové obrubníky alebo betónové tvárnice. Ak používate drevenú tyč, musí byť ošetrená antiseptikom.
 • Podlahu dosiek vybavujeme nad žumpou. Najprv zrazíme rám z nosníkov. Robíme medzi nimi takú vzdialenosť, aby bolo vhodné jamu vyčistiť. Upozorňujeme, že podlaha sa vykonáva mimo toaletného domu, pod domom je dostatok voľného miesta na to, aby splašky spadli do jamy..
 • Podlaha musí byť čalúnená zospodu strešnou lepenkou alebo iným valivým materiálom.
 • Inštalujeme poklop za toaletu, čo je sklopný sklopný kryt. Poklop bude použitý pri čistení jamy. Drevený poklop ošetrujeme antiseptikom.
 • Z jamy položíme vetracie potrubie. Inštalujeme ho vedľa zadnej steny toalety, prinesieme ho 70 – 100 cm nad strechu toalety. Na tieto účely môžete použiť bežnú kanalizačnú rúru. Na vrchu potrubia pripevníme priezor, aby sa voda a úlomky nedostali dovnútra. Rúru pripevníme k zadnej stene pomocou svoriek. Spodný okraj ventilačného potrubia by mal byť umiestnený 15 – 20 cm pod podlahou toalety.
 • Na vrch je nainštalovaný šatník.
 • Okolo toalety so žumpou je nevyhnutné vytvoriť slepú oblasť a vypustiť dažďovú vodu, aby nezalievala jamu odpadovou vodou..

Ak sa v budúcnosti plánuje čistenie žumpy pomocou čističky odpadových vôd, potom musí byť toaleta umiestnená na mieste, aby auto mohlo prejsť dostatočnú vzdialenosť. Nezabudnite, že rukáv takéhoto stroja je iba 7 m.

Vidiecka záchodová skriňa a jej vlastnosti

schéma vidieckych toaliet

Vidiecka toaleta typu protischránková skriňa je najčastejšie inštalovaná vedľa obytnej budovy alebo vo vnútri domu. Čistička odpadových vôd sa nachádza mimo budovy, mimo jej stien. Tento typ toalety je možné postaviť iba tam, kde je možné v zime vykurovať odpadovú jamu. Ak nebudete toaletu používať v zime, potom musí byť žumpa pred koncom sezóny úplne vyčistená..

Hlavným rozdielom medzi skriňou s vôľou a inými druhmi toaliet je, že žumpa v nej je úplne utesnená a pravidelne sa čistí pomocou kanalizačného zariadenia. Tu je niekoľko rozdielov v konštrukcii protismernej skrine:

 • Utesnená jama, ktorá zabráni absorpcii nečistôt do zeme. Môžete vyplniť jamu betónu, vyrobiť ju z tehál a omietnuť, alebo môžete použiť hotové plastové nádoby – kesóny.
 • Zo žumpy musí byť vetracie potrubie. Musí sa vykonávať cez komín kachlí alebo krbu. Z komína by zase malo ísť potrubie do jamy, cez ktorú bude prúdiť teplý vzduch. Je to nevyhnutné, aby jama nezmrazila. Materiál výfukových potrubí – azbestocement alebo keramika.
 • Ak dom nemá obyčajné kachle alebo krb, ale iba plynové vykurovanie, potom musí byť žumpa vyhrievaná pomocou elektrického ohrievača s nízkym výkonom..
 • Nad jamou je vytvorený kryt / poklop. Aby sa zabránilo zamrznutiu veka, je vyrobené z dvojitého materiálu: horný je kovový alebo liatinový a dolný drevený. Medzi kryty dáme tepelnoizolačný materiál.
 • Sklon jamy by mal byť mimo domu, aby sa dalo ľahko čistiť..

V poslednej dobe sú rašelinové toalety pre letné chaty čoraz obľúbenejšie. Ich výhodou je, že môžu byť bezpečne umiestnené v dome v akejkoľvek miestnosti. Rašelinové toalety sa ľahko čistia, prakticky bez zápachu a poradí si s nimi aj krehká žena alebo starší človek. Podobné toalety je možné vyrobiť aj na ulici, rovnaká prášková skriňa je len predchodcom modernej rašelinovej toalety.

About the author