Vresová záhrada. Základné pravidlá a techniky tvorby

Mnoho záhradníkov sníva o vytvorení takej kvetinovej záhrady, aby bola krásna aj originálna a nevyžadovala príliš časovo náročnú údržbu. Tieto sny sa môžu premeniť na skutočnosť, ak obrátite svoju pozornosť na vres. Vďaka práci chovateľov v súčasnosti existuje niekoľko stoviek odrôd kvitnúcich v rôznych farbách, získaných z divého vresu. Je pravda, že v Rusku je tento sortiment stále obmedzený na 50 odrôd, ktoré sa líšia farbou a dobou kvitnutia. Ale napriek tomu je výber dostatočne široký na to, aby v záhrade vytvoril neobvyklý dizajn. V článku sa budeme zaoberať základnými pravidlami pre vytváranie vresovej záhrady vlastnými rukami..

Obsah:

Trochu histórie

Rozvoj kultúry vresu začali Briti v polovici osemnásteho storočia. Neskôr k nim pribudli holandskí, nemeckí a belgickí chovatelia. Potom sa v európskych záhradách začali objavovať prvé odrodové exempláre. Viac ako storočie a pol sa pestovatelia kvetov o túto rastlinu nijako zvlášť nezaujímali. Verilo sa, že je príliš obyčajný a nenáročný a nezaslúži si čestné miesto v kvetinovej záhrade..

Európa sa prebudila na konci dvadsiateho storočia. Vresové záhrady tam začali postupne prichádzať do módy. A v roku 1994 hlavná botanická záhrada v Moskve k 50. výročiu dostala ako dar od nemeckých chovateľov z mesta Oldenburg niekoľko odrôd tejto úžasnej rastliny, ktorá si odvtedy začala získavať srdcia ruských záhradníkov..

Heather

 • Ruský názov tohto kríka bol daný staroslovanským slovom „varesnets“ (jinovatka). Skutočne sa zdá, že v čase kvitnutia vresové húštiny škubli s inovatbou..
 • Vo voľnej prírode si rastlina vyberá najchudobnejšie a najmenej úrodné pôdy s kyslou reakciou – rašeliniská, pieskovce, suché borovicové lesy na kamenistých pôdach, lesná tundra.

Ruskí milovníci kvetov nie tak dávno začali túto rastlinu masívne pestovať. Priťahuje svojim neobvyklým vzhľadom..

 • Vres je nízky vždyzelený ker so zaoblenou kompaktnou korunou a hnedou kôrou.

 • Výhonky vresu, obsypané malými a krátkymi listami, pripomínajúce ihličie na smrekových alebo borievkových konároch.
 • Je pozoruhodné, že rovnaké zelené listy zostávajú na kríkoch dva alebo tri roky a neopadávajú ani v zime. Zmena lístia nastáva postupne.
 • Ker kvitne hustými strapcovitými kvetenstvami, ktorých dĺžka často nepresahuje 20 cm. Kvetenstvo sa zbiera z malých kvetov s krátkymi nohami, podobných zvonom..

 • Rastlina miluje slnečné miesta, so silným tieňovaním kvitne bledo, krátko a riedko. Ľahký krátky tieň, napríklad z nízkeho kríka alebo stromu, je však vítaný.
 • Pri absencii drenáže zomrie.
 • Alpské šmýkačky, záhrady z kameňov, skalky, kde nie je nadbytok vlhkosti – to sú typy záhonov, kde sa vres cíti skvele.
 • Vres je dlhá pečeň, môže rásť na jednom mieste niekoľko desaťročí.
 • Vresové plodiny sú dobré jesenné medonosné rastliny. Hustý tmavý med má mierne horkú zvláštnu chuť a má liečivé vlastnosti – je to protizápalové činidlo. V ľudovom liečiteľstve sa používa na liečbu dny, reumatizmu, urolitiázy..
 • Kultúra je odolná voči chorobám a neboja sa jej ani žiadni škodcovia. Pri vysokej vlhkosti však môže byť ovplyvnená sivou hnilobou..

Výber rastlín pre vresovú záhradu

 • Vresové lúky sa určite stanú vrcholom záhrady, najmä keď kvitnú vresy. Môžu zdobiť kamennú záhradu, brehy umelého rybníka, alpskú lúku..

 • Je chybou myslieť si, že vresová záhrada je zbierka jednofarebných škvŕn veľkých plôch. Amatéri pomocou vresov rôznych odrôd a spolu s nimi aj ďalších rastlín s podobnými požiadavkami na pôdu a podmienky pestovania vytvárajú luxusné očarujúce kompozície, ktoré ohromujú svojou malebnosťou a originalitou..
 • To uľahčuje najširšia škála farieb odrôd vresu. Biela a ružová vo všetkých odtieňoch, fialovej aj fialovej. Listy týchto rastlín majú tiež nejednoznačnú farbu. Existujú odrody so zelenými a zlatými, striebristými a červenkastými listami..

Niektoré odrody vresu

 • Medzi vysoké (50 – 70 cm) odrody patrí: Hollandia, kvitnúca od augusta do októbra, so široko rozprestierajúcou sa korunou, zeleným olistením a kvetmi lila; Mazurka (Mazurka) s jasne zelenými listami a karmínovými kvetmi, ktorá začína kvitnúť v septembri; Monika (Monika) s okrúhlou, širokou korunou, ktorá má tmavozelené listy a kvitne od augusta do októbra červenými kvetmi.
 • Zoznam trpasličích odrôd do 10 cm vysokých a s korunou do 25 cm v priemere obsahuje: Glenmorangie, s tmavo oranžovými listami a bledomodrým kvitnutím; WhiteLawn (WaitLawn), vysoký iba 5 cm, s plochou širokou korunou a bielymi kvetmi.

 • Zaujímavosťou je poddimenzovaná Heideteppich, ktorá má vankúšovú korunu so zavesenými vetvami. Začína kvitnúť v auguste lila-ružovými kvetmi.
 • V rastlinných kompozíciách vyzerajú vresové odrody so striebristo šedými listami originálne. Patrí sem stredne veľká odroda SilverRose so zaoblenou korunou, elegantnými vzostupnými vetvami a kvetmi lila. Ale v podobnej odrode, SilverKnight, sú kvety svetlo purpurové a lístie je v lete striebristé a do jesene purpurové..

 • Odrody s červeným a tmavofialovým súkvetím vyzerajú veľmi pôsobivo na vresových lúkach, napríklad Annemarie, ktorá začína kvitnúť koncom júla. Táto odroda má tmavozelené listy, ale farba kvetov sa od začiatku kvitnutia do neskorej jesene mení z červenej na tmavo ružovú. Táto odroda môže vyzerať skvele v suchých kyticiach, pretože má dlhé 20-centimetrové súkvetia..
 • Za najobľúbenejšiu v európskych krajinách sa považuje odroda Carmen kvitnúca jasne ružovými súkvetiami s purpurovými odtieňmi. Dorastá do výšky 40 cm, má sférickú korunu a dlhé stopky..
 • Nízko rastúce (25 – 40 cm) bielo kvitnúce odrody vresov – Long White, Alba Dumosa, Alexandra, Hammondii robia kvetinovú záhradu nežnejšou a romantickejšou. Mimochodom, posledná odroda je známa už sto rokov..

Vresová záhrada v krajinnom dizajne

Rastlinné kompozície na záhonoch budú vyzerať oveľa originálnejšie a atraktívnejšie, ak spolu s plodinami vresu použijete aj iné rastliny, ktoré majú radi kyslé priedušné pôdy. Nasleduje opis a fotografia rastlín pre vresovú záhradu.

Vyzerajte harmonicky vresoch trpasličí ihličnany, tuje a borievky. Celoročne vytvárajú v kvetinovej záhrade lákavé zelené pozadie..

V spoločnosti erikov, rododendronov, haulterií, rastlín čučoriedok sa vres ukáže v celej svojej kráse. Erica sú nízko rastúce, plazivé kríky s rôznymi kvitnúcimi farbami. Kvitne veľmi skoro, akonáhle sa sneh roztopí. Budú zdobiť kvetinovú záhradu, kým sa ostatné rastliny neprebudia.

 • Kry rododendronu kvitnú začiatkom júna vo veľkých guľovitých súkvetiach, ktoré sú biele, žlté, ružové, purpurové. Rastú dobre na miestach s rôznymi svetelnými podmienkami. V závislosti od odrody sa ich výška pohybuje od 30 cm do jeden a pol metra. Niektoré odrody je potrebné na zimu prikryť..
 • Skoré kvitnutie je stále zelený japonský pieris s kožovitými lesklými listami. V tomto kríku listy menia svoju farbu počas sezóny, vďaka čomu je dekoratívny po celý rok. Doba kvitnutia koniec marca – apríl. Ker nemá rád vetrom naviate miesta a vyžaduje zimné úkryty.
 • Šírenie podzemných výhonkov, plazivá chyba dokonale pokryje prázdne oblasti pôdy a nepochybne bude dobrým doplnkom vresovej lúky. Tento poddimenzovaný ker s tmavo lesklými listami a rubínovo červenými bobuľami bude vyzerať dobre ako na záhone, tak aj medzi kameňmi v skalkách, kde hlavnú úlohu hrá vres..
 • V júni kvitnú ružové kvetenstvo podobné klásku Styloid Brukentalia. Tento poddimenzovaný ker s rozsiahlou korunou s bohatým kvitnutím bude zdobiť kvetinovú záhradu takmer dva mesiace. Dobre znáša zimné mrazy a môže rásť v slnečných oblastiach a v polotieni..
 • Husté nízke vytrvalé kríky andromedy (Andromedapolifolia) dekoratívne počas celej sezóny, pretože nielen krásne kvitnú, ale majú aj originálne dvojfarebné lístie. Hore sú kožovité listy zelené a dole modrasto -striebristé. Kvitnú od konca mája do polovice júna mnohými ružovými guľovitými súkvetiami. Andromeda len zriedka ochorie, je málo ovplyvnená škodcami a je odolná voči chladnému počasiu.
 • Asi najodolnejší je v zime brusnica obyčajná, ktorého bydliskom v prírodných podmienkach sú lesy tajgy a tundra. Chovatelia z divých brusníc získali niekoľko plodnejších a dekoratívnejších odrôd. Brusnicové kríky kvitnú bielo-ružovým racemóznym súkvetím a prinášajú ovocie so šťavnatými tmavočervenými bobuľami, ktoré majú nutričnú a liečivú hodnotu. Je to vynikajúci pôdopokryvný ker, ktorý sa skvele hodí do vresovej záhrady..

 • Ale na čučoriedka lahodné modré, hmlisté bobule. Táto rastlina sa pestuje v mnohých krajinách sveta. Počet odrôd záhradných čučoriedok presahuje stovku. Odrody tohto trvalého kríka sa líšia výškou a výnosom. Čučoriedky sú veľmi nenáročné a mrazuvzdorné, pretože ich predkovia pochádzajú zo severných lesov..
 • Berry brusnica veľkoplodá môže slúžiť aj ako ozdoba vresu. Dnes existuje asi 200 odrôd tejto kultúry, ktoré sa nápadne líšia od známej lesnej brusnice. Krík žije na jednom mieste veľmi dlho, krásne pokrýva pôdu tmavozelenými listami, medzi ktorými na jeseň začínajú horieť lesklé veľké bobule.

Výber sadeníc vresu

Príroda sa postarala o rastlinu rastúcu v neúrodných krajinách. Mycelium žije na koreňovom systéme vresu, ktorého odpadové produkty poskytujú kríku výživu. Je veľmi dôležité, aby sa táto symbióza zachovala na sadeniciach. Najspoľahlivejšou možnosťou by preto bolo kúpiť rastliny v nádobe s uzavretou pôdou koreňového systému. V opačnom prípade neexistuje žiadna záruka, že sa krík počas transplantácie zakorení..

Lístie a súkvetie si dlho zachováva svoj pôvodný vzhľad aj na suchej odumretej rastline. Mimochodom, vďaka tejto okolnosti sa v mnohých severných krajinách zrodila tradícia kreslenia kytíc suchého vresu, ktoré zdobili domy na dlhé zimy. Pri nákupe sadeníc by preto mala byť najbližšia pozornosť venovaná:

Aká pôda je potrebná pre vres

V jednej zo starovekých legiend sa hovorí, že Boh pozval všetky rastliny na osídlenie chudobných zlých krajín, okrem vresu to nikto nechcel urobiť. Potom za preukázanú odvahu tvorca ocenil tento krík očarujúcou jemnou krásou, medonosnou schopnosťou a vitalitou a nenáročnosťou..

To, čo bolo povedané v legende, zodpovedá pravde – ker skutočne nevyžaduje úrodnosť z pôdy.

 • Vhodná je pre neho rašelinovo-piesková zmes s prídavkom zhnitej kôry alebo steliva polorozpadnutých ihličnatých ihličiek, ktorá sa vykopáva v borovicovom alebo smrekovom lese z hĺbky 5 centimetrov..
 • Do zmesi pridajte lyžicu nitrofosky a 2 polievkové lyžice kostnej múčky. Je lepšie brať rašelinu z koňa. Reakcia substrátu by mala byť kyslá, približne pH 4,0 – 5,0.
 • V mieste navrhovaného umiestnenia vresu musíte odstrániť hornú vrstvu zeme o 25 – 30 cm a nahradiť ju pripraveným substrátom. Ak má lokalita ťažkú ​​ílovitú pôdu, potom je potrebné ísť hlbšie a najskôr naliať 10-centimetrovú vrstvu drenáže z kameňov, kúskov tehál a hrubého piesku.
 • Po dokončení zemných prác by mala byť pripravená oblasť podbíjaná a vyliata vodou okyslenou octom. Vyňatá úrodná pôda je užitočná pre rozmarnejšie rastliny..
 • Ak sa plánuje vysádzanie vresu medzi kamene skalky alebo skalky, musíte určite venovať pozornosť skutočnosti, že v miestach výsadby nie je vápenec, pretože táto skala lúhuje pôdu..

Výsadba vresu

Vresová lúka nie je vytvorená na jednu sezónu, ale na mnoho rokov, takže je lepšie vopred urobiť diagram vresovej záhrady na papieri. Pri stavbe kompozície by ste mali vziať do úvahy výšku plodín, ich schopnosť rásť, načasovanie kvitnutia a farbu..

 • Odrody, ktoré rastú intenzívnejšie, sa vysádzajú nie viac ako 8 exemplárov na meter štvorcový v skupinách alebo po jednom.
 • Sadenice nízko rastúcich odrôd je možné vysádzať častejšie, až 15 kríkov.
 • Pri výsadbe je potrebné zabezpečiť, aby bol koreňový krček nad zemou. Po výsadbe sa rastliny výdatne zalejú.
 • Načasovanie výsadby vo štvrtej dekáde apríla a najneskôr v prvý májový týždeň bude najlepšie. Potom v lete budú mať rastliny čas prispôsobiť sa a zakoreniť. Na jeseň výhonky úplne dozrejú a v zime odídu dobre pripravené..
 • Vres má veľmi rád mulčovanie. Po vysadení sadeníc sú mulčované rašelinou, malými štiepkami, kamienkami, pilinami alebo drvenou kôrou z ihličnatých stromov. Vhodné pre mulč a lesnú ihličnatú podstielku, do ktorej sa pridáva jemný štrk. Mulč zabraňuje rastu, prehrievaniu a vysychaniu buriny z pôdnej vrstvy.

Starostlivosť o vres

 • Na začiatku jari sa vresy kŕmia komplexným hnojivom v množstve polievkovej lyžice na meter štvorcový. Granule sú opatrne roztrúsené po celej ploche kvetinovej záhrady pod koreňmi a nasleduje zalievanie.
 • V letných večeroch, keď horúčavy ustúpia, sa lúky postriekajú vodou. Zvlášť v suchom lete je potrebné neustále udržiavať potrebnú vlhkosť pôdy, aby sa zabránilo silnému vysychaniu, pretože rašelinová zmes rýchlo schne a potom je len málo navlhčená. Silne rozvetvené korene rastlín sa nachádzajú blízko povrchu a keď vyschnú, trpia nedostatkom vlahy.
 • Príliš časté a hlboké uvoľňovanie pôdy nie je potrebné, malo by sa to robiť iba pri odstraňovaní buriny.
 • Prerezávanie kríkov začína až v tretej jari po výsadbe. V tomto prípade musí byť zachovaný tvar koruny. Odstráňte poškodené, mŕtve vetvy. Odrezané konáre sú rozdrvené a rozhádzané priamo tam pod rastlinami.
 • Vresové plodiny sú spravidla odolné voči chorobám. Avšak s tvorbou stojatej vody z taveniny alebo s príliš neskorým odstraňovaním úkrytov môžu byť rastliny postihnuté sivou hnilobou. Znakom tejto choroby je výskyt sivého kvetu na výhonkoch, pád listov. V takýchto situáciách sa uchýlia k pomoci antifungálnych liekov..
 • Koncom jesene, keď pôda začína tuhnúť mrazom, môže byť už v polovici novembra, kruhy kmeňa sú pokryté 10-centimetrovou vrstvou rašeliny alebo suchého listu a kríky sú pokryté smrekovými vetvami. V takom úkryte sa rastliny nepária a spadnuté ihly budú následne slúžiť ako dodatočný mulč. Na začiatku jari sa úkryty odstránia a rašelina sa naberie z koreňových krkov..

Starať sa o vresovisko nie je také ťažké, hlavnou vecou je správne zasadiť rastliny. A keďže takmer všetky rastú na jednom mieste už desaťročia, záhradník bude na svojom mieste dlhé roky obdivovať plody svojej práce a v zimných mesiacoch si bude pamätať na leto a zdobiť svoj dom sušenými kvetmi ikebana.

Vres je jemná a krásna rastlina často oslavovaná v škandinávskych legendách. Preto nie je prekvapujúce, že tento názov dostávajú ostatné rastliny s krásnymi a jemnými kvetmi, napríklad existuje záhrada vresu fialového.

About the author