Vŕtanie studne na webe: základné pravidlá, odporúčania a rady. Ako vyvŕtať studňu vo vašej oblasti vlastnými rukami. Potrebné nástroje a zariadenia na vŕtanie studne vlastnými rukami

Vo vidieckych oblastiach a v prímestských oblastiach, kde neexistuje systém zásobovania vodou, ľudia vytvárajú studne na zásobovanie vodou. Existuje niekoľko spôsobov vŕtania tohto typu vodného zariadenia. Ktorý je lepšie vybrať? Aké nástroje by ste mali používať? Aké pravidlá a odporúčania je potrebné dodržiavať, aby ste na mieste vŕtali studňu vlastnými rukami? Prečítajte si o tom neskôr v článku..

Obsah:

Druhy studní

Geodeti rozlišujú štyri hlavné typy studní, ktoré sa líšia dizajnom, spôsobom prieniku a hĺbkou. Podrobné informácie o ich odrodách a vlastnostiach sú uvedené v tabuľke.

No typy
Prieskum Tento typ sa vyznačuje jednoduchým vŕtaním a malým priemerom. Sú vytvorené s cieľom identifikovať miesto, ktoré má veľkú zvodnenú vrstvu. Na vŕtanie takýchto studní sa používajú šnekové, jadrové a rotačné metódy. Vytvorenie tohto typu mini studne vám umožňuje presne získať informácie o hĺbke umiestnenia zvodnenej vrstvy..
Filter Tento typ sa nazýva aj studňa na piesok, ktorej hĺbka sa môže pohybovať od 15 do 30 metrov, pričom jeho priemer bude 10 a viac centimetrov. Na vŕtanie sa najčastejšie volí metóda šneku. Takéto štruktúry veľmi zriedka poskytujú príležitosť na príjem pitnej vody, najčastejšie sú vhodné pre potreby domácnosti. Profesionáli tvrdia, že pri nepravidelnom používaní sa filtračné studne rýchlo upchajú a stratia svoju výrobnú kapacitu doslova za 4-5 rokov. Filtračný systém v takýchto vodonosných vrstvách je umiestnený úplne na dne..
Artézsky Hovorí sa im hlboké vápencové studne. Ich priemer môže byť niekoľko metrov, závisí to od zvodnenej vrstvy, pričom hĺbka sa pohybuje od 20 do 200 m. Takéto studne sa vyznačujú vysokou kvalitou a vysokou stratou tekutiny. Proces vytvárania takéhoto prívodu vody je veľmi namáhavý a dlhý, avšak pri správnej prevádzke môžu artézske studne trvať viac ako 50 rokov..
Priemyselný Tento typ studní je vytvorený za účelom zásobovania vodou pre veľké podniky, poľnohospodárske komplexy atď. Na ich vytvorenie musíte požiadať o pomoc špecializované vybavenie. Vyznačujú sa vysokou stratou tekutín. Priemyselné studne vyžadujú vysoko výkonné čerpadlá a sú tiež opláštené stĺpmi..

Vlastnosti prípravných prác pred vŕtaním studne. Nájdenie miesta a určovanie hĺbky

Predtým, ako začnete vŕtať studňu, musíte si vybrať správne miesto na mieste. Niektorí nováčikovia v tomto obchode sa spoliehajú na rozhovory so susedmi, ktorí vlastnia vlastné studne, a označujú územie podľa svojho vlastníctva. Ako však ukazuje prax, táto metóda nie je vždy odôvodnená, ale tak či onak môže byť účinná.

Podrobná štúdia typu pôdy, reliéfu územia môže priniesť absolútne presné výsledky. V lokalite sa kontroluje prítomnosť podzemných vôd a verkhovodky; kontrola vegetácie v navrhovanej oblasti sa považuje za dobrú možnosť. Metóda geologického prieskumu, do ktorej sú zapojení skúsení odborníci, sa považuje za nákladnú, ale spoľahlivú. K dispozícii majú topografické mapy.

Obrázky na vyžiadanie Vŕtanie studne na pozemku

Pri výbere miesta pre studňu musíte venovať pozornosť prítomnosti blízkych vodných plôch a zdrojov znečistenia, ktoré sa môžu dostať do vody podzemnými tokmi. Môžu to byť rôzne skládky odpadu, kanalizačné systémy atď. Je dôležité, aby sa studňa nachádzala nad takto kontaminovanými oblasťami, inak bude správne vytvoriť iba artézsku štruktúru, aby bola voda úplne čistá..

Potom, čo bolo určené miesto pre studňu, je potrebné pripraviť zariadenie na vŕtanie, ďalšie nástroje a materiál. Na uľahčenie procesu inštalácie sa odporúča pripraviť shufer (1,5-2 metrov). Jedná sa o druh mini-studne, ktorá je navrhnutá na zakopanie kelly. Ako viete, pri zemných prácach sa pôda rozpadá, čo povedie k zničeniu šufru. Aby sa tomu zabránilo, je obklopené dreveným debnením. V tejto fáze prípravných prác je potrebné presne určiť priemer studne a chrániť celú pracovnú oblasť výstužnými kolíkmi a páskou.

Pokiaľ ide o hĺbku studne, všetko tu závisí od reliéfu vybranej oblasti a úrovne výskytu podzemných vôd. Horná voda je teda prvou vodonosnou vrstvou, ktorá tečie v hĺbke 3,5-4 metre. Táto vrstva nesie prúd taveniny a dažďovej vody, vyznačuje sa vysokým znečistením a môže zmiznúť v mrazivom počasí a suchu. Trvalé podzemné vody sa vyskytujú v hĺbke asi 10 metrov, ale v závislosti od topografie, klimatických charakteristík a prevládajúcich pôd môže byť prístup k vode prerušený napríklad kvôli ílovitej pôde. Interstratálne vody sa nachádzajú hlbšie ako 10 metrov a tečú medzi nepriepustnými vrstvami pôdy. Artézske vody ležia hlbšie ako 100 metrov, existujú však prípady, že sa nachádzajú v menšej hĺbke. Odborníci tvrdia, že musíte vyvŕtať studňu do takej hĺbky, ktorá by vlastníkovi umožnila prijať požadovaný objem vody, pričom všetko závisí od toho, akú kvalitu kvapaliny chce dosiahnuť, pretože čím je studňa hlbšia, tým je voda čistejšia.

Obrázky na vyžiadanie Vŕtanie studne na pozemku

Diy metódy vŕtania

Vŕtanie studne vlastnými rukami spravidla organizujú majitelia s cieľom minimalizovať finančné náklady, ušetriť na volanie špecialistov a prilákať profesionálne vybavenie. Bez ohľadu na to, čo je možné povedať, je to pomerne zložitý pracovný postup, ktorý je možné vykonať nasledujúcimi spôsobmi:

 • šnek;
 • šokové lano;
 • hydrodrilling, pomocou domácej inštalácie.

Prvá metóda je najjednoduchšia. Spočíva v vyvŕtaní studne vŕtačkou a použití statívu so šnekom, ktorý vyžaduje pravidelné vyťahovanie, na odstránenie lepkavej zeminy z čepelí. Vyžaduje sa aj zdvíhací mechanizmus, môže byť ručný alebo mechanizovaný. Tento typ vŕtania je vhodný na mäkkú zem.

Na ílovitej pôde fungujú podľa princípu vŕtania s príklepovým lanom. Je to zložitejšia metóda, je však celkom dostupná pre implementáciu jednou rukou. V tomto prípade ťažký valec s naostrenými čepeľami funguje ako vŕtací nástroj, stúpa nad pôdu a pri náraze sa upcháva do hĺbky, a keď sa zdvihne, Zem sa obráti naruby.

Tretím spôsobom je urobiť vŕtaciu jednotku vlastnými rukami podľa pokynov. To samozrejme bude trvať veľa času, ale bude možné znížiť finančné náklady na prilákanie špecializovaného vybavenia. Hydraulické vŕtanie vám umožňuje vybudovať studne hlboké až 50 metrov, ktoré vyžadujú plášť.

Obrázky na vyžiadanie Vŕtanie studne na pozemku

Svojpomocná príprava projektu na vŕtanie studne

Vŕtanie studní s hĺbkou viac ako 20 metrov si vyžaduje vypracovanie projektu budúcej štruktúry a práce s ňou súvisiace. Na vydanie pasu pre hlbokú studňu potrebujete dokumenty, ktoré by potvrdili technické vlastnosti zdroja vody, informácie o čerpacích zariadeniach, papiere na štúdium pôdy na zemi atď..

Projekt vŕtania vlastnej studne by mal obsahovať úplný opis bezpečnostných opatrení, etapy a postupnosť prác, mala by byť uvedená zvolená metóda vŕtania. Je tiež nevyhnutné uviesť na papieri hygienickú zónu a odhadovanú hĺbku podzemných vôd. Vypracovanie takéhoto projektu vám umožní podrobne vypočítať množstvo potrebného materiálu, označiť potrebné vybavenie a určiť odhad a celkové množstvo, ktoré bude potrebné na celý proces a zariadenie. S ohľadom na pripravený projekt môže vlastník formalizovať, zaregistrovať studňu a vybrať správne filtračné a čerpacie zariadenia, ktoré výrazne predĺžia životnosť studne..

DIY nástroje na vŕtanie studní

Na vŕtanie a inštaláciu studne doma budete potrebovať množstvo potrebného náradia a vybavenia. Tento rad zahŕňa:

 • lopaty;
 • statív;
 • skrutka;
 • bailer;
 • ventily;
 • čerpadlo;
 • kesón;
 • rôzne potrubné hadice a potrubia;
 • vŕtačky rôznych typov (špirála, sekáč);
 • vŕtacie tyče atď..

Pred začatím hlavnej práce musíte vytvoriť statív vlastnými rukami. Aby ste to urobili, musíte vziať drevené bloky dlhé 5 metrov, vyvŕtať do nich otvory a spojiť ich kovovou rúrkou tak, aby sa vytvoril statív. V hornej časti tohto zariadenia je navijak (trakčný mechanizmus), je k nemu pripevnený kábel, a preto je vŕtacie zariadenie.

Obrázky na vyžiadanie Vŕtanie studne na pozemku

Hlavné metódy vŕtania studne vlastnými rukami, inštalácie alebo plášťa vŕtačkou

Doma je studňa vyvŕtaná dvoma spôsobmi, jedným z tých, ktoré sme si už pamätali, je to vytvorenie štruktúry pomocou statívu, ktorý funguje spoločne s vrtným driekom. Druhým spôsobom je použitie puzdra s vŕtačkou. Predpokladom tejto metódy je prítomnosť potrubia s priemerom, ktorý by presahoval priemer vrtáka. Plášťové rúry môžu byť niekoľkých typov: azbestocement, oceľ a polymér. Vykonávajú nasledujúce funkcie:

 • zabrániť rozpadu hriadeľov pod studňami;
 • poskytnúť ochranu studne pred prienikom horných zvodnených vrstiev;
 • chrániť kmeň konštrukcie pred kontamináciou počas prevádzky konštrukcie.

Pri práci s plášťovými rúrkami je potrebné pravidelne monitorovať stupeň vlhkosti odstránenej pôdy, aby ste nezmeškali okamih vzhľadu zvodnenej vrstvy a neblokovali ju práve týmto potrubím. Vzhľad vody môže byť indikovaný jednak vzhľadom na efekt prepichnutia, jednak výskytom piesku v drážke. Potom, čo sa plášť dostane do vody, musí byť odčerpaný a vyvŕtaný do objemnejšej zvodnenej vrstvy. Na dosiahnutie dobrého výsledku v cieli nezabudnite použiť iba vysokokvalitné čerpadlá.

Obrázky na vyžiadanie Vŕtanie studne na pozemku

Kutilské púzdro a splachovanie studne

Pri výbere potrubia pre plášť studne je lepšie zvoliť zariadenie vyrobené z ocele a plastu, ktoré umožní konštrukcii fungovať bez problémov až 50 rokov. V tomto bode sa za dôležité varovanie špecialistov považujú pozinkované rúry, ktorými môže človek trpieť, pretože voda bude obsahovať nečistoty zinku, a to je veľmi nežiaduce. Plášť je možné nainštalovať po vŕtaní a možno aj pri vŕtaní studne..

Po inštalácii plášťa je potrebné zorganizovať vysoko kvalitné splachovanie studne. Za týmto účelom sa do hlbokej diery v konštrukcii umiestni potrubie a pod silným tlakom sa dodáva vodný lúč, ktorý musí umyť zvyšky pôdy, piesku, hliny. Ďalej sa do studne spustí čerpadlo, ktoré musí vyčerpať všetky usadeniny, kým sa nezíska čistá kvapalina, ktorú je potrebné predložiť na analýzu, pretože najznámejšia E. coli si zachováva svoju pevnosť viac ako rok..

Obrázky na vyžiadanie Vŕtanie studne na pozemku

No spodný filter

Moderný trh ponúka veľký výber rôznych zariadení na filtráciu studní, ktoré stoja veľa peňazí. Ale odhodením všetkých predsudkov a pomocou rád odborníkov z praxe sa niektoré typy spodných filtrov dajú vyrobiť ručne. Na vybavenie hlavného potrubia studne je možné použiť štyri hlavné typy filtrov. Ide o štrkové, štrbinové, drôtené a perforované typy filtrácie..

Na vytvorenie štrkového filtra v studni to znamená umiestniť do nádoby pár štrkových vedier a pumpovať samotný sediment, v dôsledku čoho sa z kameňov objaví hustý spodný zámok, ktorý zadrží piesok..

Štrbinový filter vyžaduje viac úsilia, ale má dobrú prietokovú kapacitu a poskytuje dobrú filtráciu. Na jeho vytvorenie sa používa perforátor, pomocou ktorého sú na potrubí vyvŕtané otvory. Potom je kvôli spoľahlivosti zabalený do nehrdzavejúcej siete v dvoch vrstvách. Štrbiny vyrobené v potrubí môžu mať rôzne tvary a veľkosti, hlavnou vecou nie je ich príliš veľké. Správne nainštalované spodné sitá pre štrbinovú studňu dobre udržujú piesok a vykazujú dobré výsledky. Takéto štruktúry sú umiestnené hlboko do studne, kým sa nezastavia..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako zorganizovať vŕtanie studne vlastnými rukami, pozrite si video:

About the author