Výber materiálov pre plot kvetinového záhonu sami

Kvetinový záhon je skvelou ozdobou akéhokoľvek webu. Po výstavbe kvetinovej záhrady je potrebné ju oddeliť od všeobecného priestoru plotom. Existuje obrovský sortiment materiálov, z ktorých sa dajú stavať kvetinové záhony. Ďalej zvážime ich vlastnosti a spôsob, ako postaviť plot pre kvetinový záhon vlastnými rukami..

Obsah:

Dekoratívne ploty pre kvetinové záhony: vlastnosti a výhody

Plot pre kvetinový záhon plní niekoľko funkcií naraz. Ide predovšetkým o oplotenie územia, výzdobu lokality a vytvorenie celkového dojmu zo záhonu. Na výrobu plotov sa používajú rôzne materiály, ako sú plast, drevo, kov, tehla, kameň, dlaždice atď..

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s výhodami hotových plastových ozdobných plotov pre záhon:

 • dostupné náklady na materiál – významná výhoda plastu oproti kovu alebo dreva;
 • odolnosť voči vlhkosti zaisťuje trvanlivosť plotu;
 • mrazuvzdornosť, odolnosť voči ultrafialovému žiareniu;
 • krásny vzhľad, pomocou plastu je možné napodobniť povrchy rôznych textúr, ako je drevo, bambus, kov, tehla atď .;
 • dlhá životnosť;
 • nie je potrebná ďalšia starostlivosť – také ploty nepotrebujú farbenie a dostatok studenej vody a kefy na ich umývanie.

Výber možnosti plastového plotu pre kvetinový záhon pre lokalitu spočiatku rozhodne o jeho hlavnej funkcii. Ak by plot mal vykonávať funkciu zónovania a oddeľovania kvetinového záhonu od ostatných častí lokality, potom stačí jeho výška 20-25 cm. Ak je plot tiež ochranou kvetinového záhonu pred inváziou mačiek, psov a iné domáce zvieratá, odporúčame nainštalovať plot s výškou 35 cm.

Ďalšou možnosťou je nainštalovať plot na záhon, ktorý sa týči nad zemou. V tomto prípade je hlavnou úlohou plotu zabrániť vypadnutiu pôdy. Ploty s množstvom medzier alebo plastové ploty nie sú vhodné na zadržiavanie pôdy. Pretože pôda vyvíja na plot silný tlak, je najlepšie ju vyrobiť z betónu alebo kameňa.

Ak sa na záhone nachádzajú viacročné rastliny, ktoré sa nakoniec rozšíria po území, mal by byť k dispozícii plot, ktorý zabráni tomuto procesu. Na tento účel sú po obvode kvetinového záhonu nainštalované špeciálne plastové pásky, ktoré sú nepreniknuteľnou ochranou záhonu pred klíčením koreňového systému..

Zakúpené plastové koľajnice na záhon sú ideálne pre rýchlu stavbu plotu. Niekoľko hodín stačí na inštaláciu takého plotu na kvetinový záhon. Okrem toho existuje široká škála takýchto plotov, ktoré sa líšia farbou, textúrou a tvarom. Plot je obzvlášť flexibilný, takže je vhodný pre najrozmanitejšie kvetinové záhony..

Kovové ploty pre záhony

Ploty z kovu sú obzvlášť atraktívne a odolné. Na ich nezávislú výrobu však musíte tvrdo pracovať a pri absencii určitých skúseností so zváracím strojom je lepšie zveriť tento proces odborníkom..

Kovové ploty pre kvetinové záhony sú štýlové a spoľahlivé, ale ich cena je dosť vysoká. Okrem toho takéto štruktúry vyžadujú pravidelné lakovanie a ochranu proti korózii..

Elegantný, atraktívny vzhľad plotov vyrobených technológiou kovania, zvárania alebo liatia. Na ich výrobu sa používa železo alebo liatina. Hlavnou kvalitou takýchto plotov sú vysoké náklady na vzhľad. Napriek vysokým nákladom sú tieto ploty perfektne kombinované s high-tech štýlom, klasickým alebo moderným.

Zo zvyškov vlnitej lepenky je možné vyrobiť plot pre kvetinový záhon, takýto dizajn bude stáť oveľa menej, ale vzhľadom bude horší ako liatinové ploty..

Existujú zakúpené možnosti pre kovové ploty, v takom prípade bude na inštaláciu plotu stačiť niekoľko hodín. Tvar plotu však bude obmedzený na obdĺžnik alebo štvorec..

Na vlastnú výrobu kovového plotu pre záhon budete potrebovať:

 • dve nosné časti vo forme výstuže;
 • dve priečne časti, na výrobu ktorých sa používa aj výstuž;
 • päť tyčí na výrobu horizontálnych nosníkov;
 • tyč, z ktorej budú vyrobené dekoratívne prvky;
 • zvárací stroj do práce.

Pri stavbe záhradných plotov z kovových záhonov postupujte takto:

1. Z hornej časti podpery ustúpte o 5 cm a zvarte priečne tyče v spodnej a hornej časti plotu.

2. Krok inštalácie vodorovných tyčí je asi 15 cm..

3. Pri sledovaní šachovnicového poriadku zvarte priečniky vo zvislej polohe.

4. Na inštaláciu takého plotu stačí dobre zatlačiť do pôdy na záhon. Nezabudnite pokryť hotový plot antikoróznym roztokom a pred inštaláciou ho natrieť..

Pre pomerne originálny dizajn používajú záhony nárazníky vyrobené z pozinkovanej ocele. S ich pomocou je možné rýchlo zorganizovať plot. Vzhľad kvetinového záhonu zároveň zostáva na vysokej úrovni..

Svojpomocný plot na záhon z dreva

Ak je väčšina vecí vo vašom exteriéri drevená, potom odporúčame, aby boli z tohto materiálu vyrobené aj ploty zo záhonov. Bude teda možné zachovať prirodzenosť a prirodzenosť vzhľadu lokality, zatiaľ čo ploty sa budú úspešne harmonizovať s inými objektmi..

Existuje mnoho spôsobov, ako použiť drevo na výrobu plotu. Je možná možnosť použitia jednoduchého plotového plotu alebo konštrukcie plotu pomocou viniča.

Záhony sú ozdobené drevenými prvkami rôznych tvarov a veľkostí: malé pníky, kolíky, konáre, staré dosky alebo zvyšky stromu. Najľahšou možnosťou výroby je konštrukcia plotu z kolíkov, rovnakých alebo rôznych výšok. Tyče s rovnakou sekciou alebo predtým pripravenými vetvami zo stromu pôsobia ako prázdne miesta.

Konáre však treba odštekať a narezať na rôzne kúsky. Veľkosť vetví závisí od požadovanej výšky plotu. Je možná možnosť striedania vysokých a nízkych pruhov s malými rozdielmi. V tomto prípade je možné získať úplne originálny vzhľad plotu. Hlavnou výhodou takéhoto plotu je, že s jeho pomocou je možné chrániť záhon akéhokoľvek tvaru..

Pred začatím práce zmerajte celkovú dĺžku kvetinovej záhrady, na základe tohto ukazovateľa určite počet tyčí potrebných na jej oplotenie. Pred začatím práce ošetrite tyče antiseptickou zmesou alebo špeciálnym ochranným lakom..

Ďalej, po obvode kvetinovej záhrady, je potrebné vykopať priekopu, ktorej hĺbka je daná výškou polotovarov. V priemere by mala byť jedna tretina obrobkov pod zemou, čím sa zvýši stabilita plotu. Aby ste získali plot presný v danom tvare, na začiatku urobte označenie ostrým predmetom.

Šírka priekopy sa rovná šírke čapu, ale nevykopávajte priekopu príliš širokú, aby v nej kolíky boli jasne upevnené. Nainštalujte plotové prvky do interiéru zákopu, pričom striedajte vysoké a nízke tyče. Každý blok je pokrytý zeminou a starostlivo narazený.

Bežné kladivo pomôže zmeniť výšku kolíka, s jeho pomocou je tiež možné pevnejšie upevniť všetky prvky plotu. Ak svetlá farba dreva nezodpovedá základnému tónu exteriéru, po inštalácii plotu ho môžete natrieť alebo pokryť impregnáciou..

Kvetinový záhon pozdĺž murovaného plotu

Ak je váš dom alebo plot v jeho blízkosti z tehál, odporúčame vám týmto materiálom chrániť aj záhony. Najľahšou možnosťou je postaviť tehlový lem z tehlových materiálov.

Spočiatku označte obvod kvetinového záhonu. Na tieto účely stačí šnúra natiahnutá pozdĺž nej. Vo vzťahu k značeniu vybavte priekopu o niekoľko centimetrov hlbšiu, ako je šírka štandardnej tehly.

Tento spôsob stavby plotu vám umožňuje vytvoriť plot akéhokoľvek tvaru: rovný aj vlnový alebo kľukatý.

Ďalej by ste mali pripraviť štandardný betónový roztok, ktorý sa naleje do vnútra výkopu a naplní ho takmer na vrchol. Nechajte betón dva až tri dni, kým nezaschne. Tehla je inštalovaná na betónovom základe pozdĺž hranice kvetinovej záhrady. V tomto prípade je tiež možné diagonálne alebo priečne kladenie materiálu. Na upevnenie hotového obrubníka použite aj betónovú maltu..

Možnosti pre zakúpený plot pre kvetinový záhon

Ak sa rozhodnete kúpiť plot pre záhon, v tomto prípade si prečítajte nižšie uvedené odporúčania, ktoré vám pomôžu pri výbere kvalitného plotu pre kvetinovú záhradu.

Najpopulárnejšie používané plastové ploty sa dodávajú v nasledujúcich formách:

 • sekčné ploty – majú nízku výšku, rôzne konfigurácie a farby, každá sekcia je držaná v zemi pomocou liateho kolíka;
 • plastový okraj vo forme flexibilnej pásky, pomocou ktorej je možné chrániť záhon akéhokoľvek aj toho najzložitejšieho tvaru.

Aby bolo možné nainštalovať plot na záhon v blízkosti plotu po obvode, vybavte zákop, na upevnenie pružnej plastovej pásky použite špeciálne kolíky. Ďalej by ste mali drážku vyplniť zeminou a dobre ju utlačiť. Ak chcete ozdobiť obrubník pomocou kamienkov alebo sute, posypte tieto materiály po obvode. Aby sa zjednodušil proces inštalácie plastového obrubníka, pred začatím inštalačných prác ho rozložte na miesto a dajte ho na niekoľko hodín, aby sa zahrial pred slnečným žiarením.

Medzi výhody takýchto plotov poznamenávame:

 • odolnosť voči vlhkosti;
 • odolnosť voči účinkom rôznych druhov mikroorganizmov;
 • odolnosť voči ultrafialovému svetlu;
 • flexibilita;
 • dostupné náklady.

Hotové betónové obrubníky sa dodávajú v dvoch formách:

1. Ozdobné bordúry, odlišné výškou, dĺžkou a tvarom. Sú inštalované na pieskový vankúš alebo na betónové riešenie. Tento typ oplotenia je bežný v mestských parkoch a na námestiach. Tiež skvelé pre zónovanie pozemku.

2. Komplexné formy na zdobenie kvetinových záhonov. Takéto betónové výrobky pripomínajú kvetináč, misku, prsteň alebo iné zložité tvary. Inštalujú sa priamo na stavenisko, vzhľadom na svoju hmotnosť nepotrebujú ďalšie betónovanie.

Medzi výhody betónových výrobkov patrí ich odolnosť voči agresívnym vplyvom prostredia, vlhkosti, teplotným zmenám a schopnosť natierať ich rôznymi farbami..

Na uzavretie záhonov je možné použiť aj bežné dlažobné dosky. Jeho inštalácia sa vykonáva podľa rovnakého princípu ako inštalácia tehlového obrubníka..

Ak chcete kúpiť dekoratívny plot pre kvetinové záhony, kontaktujte špecializované predajne alebo si ich objednajte priamo od dodávateľa. V každom prípade požiadajte predajcu o dokumenty potvrdzujúce kvalitu výrobkov, ktoré kupujete..

Ak máte na svojom webe nainštalované brány alebo ploty s kovacími prvkami, odporúčame kúpiť hotové kované konštrukcie na oplotenie záhonov. Je možná možnosť špecializovanej výroby takýchto štruktúr na základe objednávky alebo nákupu hotových montovaných plotov. Náklady na takýto plot sú najvyššie v porovnaní s predtým popísanými možnosťami plotu. Vzhľad a trvanie prevádzky takéhoto oplotenia sa však vypláca..

Ak vám vaše materiálne schopnosti neumožňujú kúpiť kúpenú verziu plotu, postavte si ho sami zo šrotového materiálu. Na vytvorenie plotu sú vhodné staré pneumatiky, plastové alebo sklenené fľaše, úlomky tehál, kameňa, keramické dlaždice, sklo, škrupiny, kamene, zvyšky vlnitej lepenky a ďalšie stavebné materiály. Správna kombinácia týchto materiálov medzi sebou vám umožní získať esteticky atraktívny plot, ktorý niekedy vyzerá oveľa lepšie a originálnejšie ako zakúpené možnosti..

About the author