Výber plechov z vlnitej lepenky na plot. Svojpomocný plot z vlnitej lepenky urobte sami

Atraktívny vzhľad, štrukturálna pevnosť, dostupné náklady – všetky tieto vlastnosti sú prijateľné pre plot z vlnitej lepenky. Aby ste však získali kvalitné oplotenie, buďte opatrní pri nákupe materiálov na jeho stavbu. Zistite cenné rady týkajúce sa inštalácie a výberu vlnitej lepenky na plot ďalej.

Obsah:

Výhody vlnitej lepenky pre plot – materiálové vlastnosti

Palubovky sú obľúbeným dokončovacím materiálom, pomocou ktorého sa stavajú ploty, dokončujú steny a strechy. Tvarovo je materiálom oceľový plech, vopred profilovaný a potiahnutý antikoróznou zmesou. Farbenie vlnitej lepenky sa vykonáva špeciálnymi zlúčeninami na báze polymérov, ktoré počas prevádzky nevyblednú a nemenia farbu..

Pozrite sa na hlavné výhody vlnitej lepenky, ktoré ju odlišujú od iných materiálov na výrobu plotu:

1. Životnosť materiálu je pomerne dlhá za predpokladu, že počas procesu rezania nie je poškodený pozinkovaný povlak. Na rezanie vlnitej lepenky sa preto používajú iba píly na kov alebo nožnice na kov, ale nie skladačka, ktorá kov zahrieva a vedie k poškodeniu pozinkovaného plechu..

2. Rozmanitosť farebných riešení je ďalšou významnou výhodou, vďaka ktorej má zákazník možnosť vybrať si akýkoľvek odtieň, ktorý vyhovuje všeobecnému štýlu vonkajšieho dizajnu. Niektorí výrobcovia vyrábajú viacfarebné alebo textúrované možnosti.

3. Je možná možnosť individuálneho objednania listov v dĺžke, šírke a výške. Plot je teda ideálne nainštalovaný na všetky nerovnosti alebo svahy miesta..

4. Profilovaná fólia je odolná voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, teplotným zmenám, zaťaženiu vetrom.

5. Materiál na rozdiel od dreva a kovu nepotrebuje ďalšie natieranie alebo nanášanie špeciálnymi zlúčeninami.

6. Hlavnou výhodou sú dostupné náklady na vlnitú lepenku. Stavba takého plotu bude stáť niekoľkokrát lacnejšie ako inštalácia oceľového, kamenného alebo dreveného plotu..

7. Vďaka svojej ľahkosti materiál nevyžaduje pevný základ a dodatočné náklady na jeho stavbu.

8. Ak sú jednotlivé prvky poškodené, dajú sa ľahko vymeniť..

9. Čas na vytvorenie plotu nie je dlhší ako jeden deň. Hlavnou vecou je zásobiť sa potrebným materiálom a nástrojmi..

10. Nepretržitý povlak chráni miesto pred prienikom a má tiež vynikajúce zvukové izolačné vlastnosti.

Hlavné typy vlnitej lepenky a ich vlastnosti

Po prvé, všetky možnosti pre vlnitú lepenku sa líšia v type pokrytia, ku ktorému dochádza:

 • jednoduché – pozinkované;
 • dekoratívne – polymér.

Profil sa navyše líši tuhosťou, tvarom, hĺbkou, šírkou. To ovplyvňuje pevnosť, tuhosť, rozsah a výkonnosť povlaku..

Profil C8 – má vlnitý povrch, má nízku úroveň pevnosti. Má pozinkovaný alebo polymérny povlak. Populárne farby vydania:

 • čokoláda;
 • Čerešňa;
 • Biely;
 • Modrá;
 • tmavozelený.

Používa sa na zastrešenie s veľkým sklonom, výzdobu stien a ploty. Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými druhmi profesionálneho profilu:

1. Profil C10 – má tvar lichobežníkového vlnitého plechu. Pevnosť materiálu je tiež nízka. Používa sa na dokončovanie striech, výstavbu montovaných stavieb, úžitkových budov a skladovacích priestorov.

2. Profil C18 – má rebrovaný alebo vlnitý rebrovaný povrch. Má malú hrúbku, čo uľahčuje rezanie a rezanie. Má atraktívny vzhľad a dostatočnú pevnosť na to, aby bol použitý ako ploty.

3. Profil C21 – má rebrovaný povrch s dodatočnou ochranou proti korózii vo forme polyesteru, purálu, polyuretánu a hranolu. Používa sa na dokončovanie striech s latovaním 80 cm. Je odolnejšie a všestrannejšie ako predchádzajúce možnosti..

4. Profil С44 je pomerne drahý materiál, má lichobežníkový tvar profilov. Potiahnuté polymérnymi zlúčeninami s vysokou pevnosťou. Jeho vysoká pevnosť umožňuje použitie na zastrešenie so stupňom latovania najmenej 200 cm, používa sa ako materiál na vytváranie nosných prvkov, ako sú hangáre, ploty, garáže. Okrem toho funguje ako materiál na vytváranie sendvičových panelov..

5. Profil HC35 – má dodatočný rebrovaný povrch a povlak na báze polyméru. Po inštalácii vytvára trvanlivý a vzduchotesný povlak. Používa sa na montáž oceľových strešných krytín.

Zvláštnu pozornosť venujte typu povlaku kovového profilu. Alternatívnou náhradou zinku je aluzinc alebo galvalum. Obsahuje tri zložky – kremík so zinkom a hliník. Kov sa stáva odolným voči mechanickému poškodeniu, priemyselným a chemickým vplyvom.

Plastisol striekaný na oceľový plech je odolný voči všetkým druhom nárazov. Okrem toho má dobré výkonové charakteristiky, odolnosť voči zmenám teploty, ultrafialovému žiareniu a agresívnemu prostrediu..

Možnosti zastrešenia vlnitej lepenky sú najčastejšie pokryté polyesterom. Materiál je celkom plastický, má atraktívny vzhľad a je k dispozícii v dvoch variantoch – lesklý a matný.

Poťah z vlnitej lepenky Purala – obsahuje polyuretánové prvky. Profilovaný plech tohto typu je odolný voči ultrafialovému svetlu, mrazu, chémii a korózii. Používa sa nielen na zastrešenie, ale aj na fasádu.

Na odlupovanie vlnitej lepenky sa používa zvitková oceľ, preto má materiál rôznu dĺžku. V závislosti od rozsahu použitia materiálu sa stane:

 • zastrešenie;
 • stena;
 • dopravca.

Výška strešného plášťa je vyššia ako u ostatných možností. Stenová verzia sa vyznačuje menšími objemami a hrúbkami ocele, pretože nie je vystavená nadmernému zaťaženiu. Možnosti ložiska pre vlnitú lepenku – majú najväčšiu hrúbku, sú inštalované v kritických oblastiach a nosných konštrukciách.

Pri výbere vlnitej lepenky na plot dávajte pozor na príslušenstvo. Kúpte ich od rovnakého výrobcu. Všetky prvky musia mať ochranný antikorózny povlak, rovnakú farebnú schému. Hrúbka plechov z vlnitej lepenky je stanovená individuálne a závisí od rozsahu jej použitia a prevádzkového zaťaženia.

Dávajte pozor na náklady na vlnitú lepenku, na tomto probléme by ste nemali šetriť, pretože existuje riziko nákupu falošného materiálu s nízkokvalitným povlakom.

Vyrábame plot z vlnitej lepenky vlastnými rukami

Konštrukcia plotu z vlnitej lepenky je vysokokvalitná, ale zároveň rozpočtová možnosť. Spočiatku sa určí obvod plotu, potom sa nainštalujú stĺpiky a stĺpiky, vyrobí sa základ a upevnia sa plechy. Výsledkom je dosť silný a silný plot..

Výška je stanovená individuálne a je uvedená na výkresoch vlnitého plotu. Je celkom možné vytvoriť plot vlastnými rukami bez zapojenia dodatočného vybavenia a špecialistov. Životnosť profilového listu je viac ako dvadsať rokov.

V procese práce na plote budete potrebovať:

 • vlnitá lepenka;
 • nosné prvky;
 • laná;
 • priméry;
 • piesok;
 • zváračka;
 • elektrické vŕtačky so sadou vŕtačiek.

Nezabudnite na špeciálny nástroj na prácu s vlnitou lepenkou vo forme nitu. S jeho pomocou je vlnitá lepenka upevnená na nosnom stĺpiku a plechy sú navzájom prepojené.

Najprv rozhodnite o type nosných stĺpikov použitých na upevnenie vlnitej lepenky. Drevené stožiare – rýchlo zlyhávajú a sú vystavené vlhkosti, teplotným zmenám a slnečnému žiareniu. Aby ste predĺžili životnosť takýchto pólov, zakryte ich špeciálnou ochrannou zmesou..

Ideálne sú oceľové stĺpiky. Trvanie ich prevádzky je na rovnakej úrovni ako u vlnitej lepenky, pre dodatočnú ochranu proti korózii sú podpery pokryté impregnáciou alebo farbou.

Betónové podpery sa používajú zriedka, ale perfektne držia vlnitú lepenku, čím sa zvyšuje celková pevnosť konštrukcie. Na ich vytvorenie je potrebné dodatočne vybaviť základ, čo povedie k zvýšeniu nákladov na hotovú konštrukciu..

Etapy práce na plote z vlnitej lepenky

Existuje niekoľko fáz práce na plote z vlnitej lepenky:

 • značenie;
 • inštalácia stĺpov a základov;
 • inštalácia vlnitej lepenky.

Počiatočná fáza práce je založená na presnom označení, určení umiestnenia brány, brány, plotu. Vzdialenosť medzi stĺpikmi by nemala presiahnuť tri metre. Rozhodnite o výške plotu a jeho dĺžke. Získané údaje sa stanú základom pre stanovenie množstva materiálu pre prácu..

Ďalej pokračujte v inštalácii potrubí. Odporúčame vám zastaviť sa v ich kovovej verzii. Rúry s okrúhlym prierezom by mali mať priemer najmenej 77 mm a so štvorcovým – 5×5. Aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti do vnútra rúr, je horný otvor zváraný. Na dodatočnú výzdobu nainštalujte na potrubie špeciálny uzáver..

Postavte jamy na stĺpiky, ich optimálna šírka je 15 cm Hĺbka by mala byť aspoň jedna tretina dĺžky stĺpika. V opačnom prípade bude plot nestabilný..

Postarajte sa o dodatočné zosilnenie podpier, pretože plot sa hodí k neustálemu vplyvu zaťaženia vetrom. V spodnej časti priekopy vyplňte piesok a štrk, ktoré chránia stĺpy pred kyprením pôdy.

Ďalej nainštalujte oceľový stĺp, skontrolujte rovnomernosť a naplňte ho betónom, pre dodatočnú pevnosť použite výstuž. Upozorňujeme, že stĺpiky sú dodatočne zaistené oceľovými podperami, ktoré sú k nim na oboch stranách privarené. Čas tvrdnutia betónu je 3-5 dní.

Po nastavení základu nainštalujte nosníky. Ďalej na ne musíte pripevniť oceľový profil z kovu. Polená sú vyrobené z profilovanej rúrky s prierezom 4×2,5 cm Počet polienok je určený individuálne a závisí od veľkosti plotu. Ak výška plotu nepresiahne 170 cm, stačí nainštalovať dve guľatiny, inak budú potrebné tri priečky. Inštalácia horných a dolných nosníkov sa vykonáva vo vzdialenosti 50 mm od okraja podpery. Oneskorenia sú upevnené na potrubiach pomocou elektrického zváracieho stroja.

Aby ste predišli poškodeniu oceľových konštrukcií koróziou, natrite ich antikoróznou zmesou. V tejto fáze práce použite riešenie, pretože po inštalácii listov nebudete môcť rovnomerne namaľovať všetky prvky.

Pri inštalácii plotu dávajte pozor na typ pôdy, na ktorej sa práca vykonáva. Ak má pôda mäkkú textúru, potom existuje riziko poklesu plotu, najmä v jarnej sezóne. V tomto prípade je základ postavený po celom obvode inštalácie plotu..

Pokyny na vytvorenie plytkého základu pásu:

 • vybavte priekopu po obvode lokality, hlbokú asi 20 cm;
 • na stavbu debnenia použite dosky a nosníky;
 • nainštalovať hydroizoláciu, skvelou možnosťou je strešný materiál;
 • pripravte betónovú maltu a nalejte ju do výkopu.

Vďaka páskovej základni bude plot odolnejší voči sezónnym pohybom pôdy.

Poslednou a najdôležitejšou etapou práce na plote je inštalácia vlnitej lepenky. Materiál je k nosníkom pripevnený samoreznými skrutkami a nitmi. Listy sú inštalované s prekrytím. Aby ste sa vyhli poraneniu o ostré hrany profilovaného plechu, pri práci používajte rukavice. Na rezanie materiálu používajte iba kovové nožnice a pílu, v žiadnom prípade však nie brúsku.

Ak sú na povrchu plotu škrabance, zakúpte farbu v plechovke vhodnej farby a prelakujte ich.

Plot z vlnitej lepenky je vynikajúcim riešením na oplotenie akejkoľvek oblasti. Vyznačuje sa optimálnou pevnosťou, dostupnými nákladmi a jednoduchou konštrukciou..

Video z plotu z vlnitej lepenky:

About the author