Vypracujeme plán umiestnenia kvetinového záhonu na mieste

Aby váš web pôsobil ešte atraktívnejšie a upravenejšie, musíte na ňom postaviť záhon. Tento proces je celkom jednoduchý, ale získať kvalitný kvetinový záhon lahodiaci oku si vyžaduje veľa práce. V prvom rade sa to týka zostavenia plánu umiestnenia kvetinového záhonu a určenia typu rastlín pre kvetinovú záhradu. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti konštrukcie kvetinového záhonu vlastnými rukami..

Obsah:

Schematický diagram kvetinového záhonu – určenie tvaru kvetinovej záhrady

Pred začatím stavby kvetinového záhonu sa rozhodnite pre jeho tvar. Existuje niekoľko možností na usporiadanie kvetinovej záhrady, ktoré majú určité výhody a nevýhody. Pri výbere jednej alebo druhej kvetinovej záhrady by ste mali predovšetkým vychádzať z ich individuálnych vlastností lokality.

Prvou možnosťou sú správne záhony, ide o záhony okrúhlych, obdĺžnikových, štvorcových alebo oválnych. Takýto záhon sa vyznačuje estetickým usporiadaním, spravidla sú naň zasadené rastliny a zoradené podľa farby. Hlavnou kvalitou aranžovania takého záhonu je dodržanie prísnej symetrie a vytváranie figúr z kvetov. Na starostlivosť o tieto záhony a získanie estetických kompozícií však musíte tvrdo pracovať..

Jednoduchšou možnosťou je vytvoriť prírodný krajinný antipód. Takýto záhon sa vyznačuje nepokojom farieb a rastlín usporiadaných chaoticky. Je teda možné vytvoriť prirodzené kvitnutie rastlín. Na takýto záhon sú vysadené rastliny, kvitnúce v rôznych časových obdobiach a trvalky.

Ak na vašom webe nie je dostatok miesta na stavbu plnohodnotného kvetinového záhonu, urobte zvislý záhon. Na stavbu takého záhonu potrebujete zvislú podperu, na ktorej sú umiestnené kvety.

Ďalšou možnosťou na výstavbu miniatúrneho záhonu sú mono záhony. Tieto záhony sú vhodné na výsadbu jednej rastliny a najčastejšie sa nachádzajú na niekoľkých miestach na stanovišti. Napríklad, ak máte na svojom webe trávnik, inštaláciou niekoľkých monoklumbusov na neho bude možné na jednej strane ušetriť miesto a na druhej strane ozdobiť exteriér. Rastliny rovnakého typu sa najčastejšie vysádzajú do takýchto záhonov, napríklad astry, pivonky, georgíny..

Kvetinové záhony vo forme arabesky sú obzvlášť esteticky atraktívne. Na ich vytvorenie musíte vynaložiť maximálne úsilie, pretože tieto záhony majú určitý tvar a umožňujú vám vytvárať celé obrázky z rastlín..

Takéto kvetinové úpravy sa vyznačujú objemom, masívnosťou a elegantným vzhľadom. Na ich vytvorenie sú najčastejšie najatí špecialisti, aj keď je celkom možné postaviť jednoduchšie kompozície sami.

Kvetinové záhony kobercového typu sú medzi milovníkmi rastlín trpasličího druhu veľmi obľúbené. Nízko rastúce rastliny sú v takej kvetinovej záhrade umiestnené tak, aby vytvorili celú kompozíciu alebo obrázok. Súlad s technológiou a postupnosťou výsadby rastlín vám umožní získať nádherné kvetinové záhony.

Výber miesta pre záhon a vlastnosti vytvárania záhonov

Pri formovaní záhonu na neho nestačí vysadiť kvety. Proces vytvárania vysokokvalitnej kvetinovej záhrady je pomerne dlhý a vyžaduje si od svojho umelca špeciálnu starostlivosť a značné fyzické úsilie. Výber a kombinácia rastlín medzi sebou závisí od ich typu a obdobia kvitnutia.

Najprv sa rozhodnite pre farebnú schému záhonu. Môže byť monotónna jednofarebná alebo viacfarebná. Je možná kombinácia niekoľkých rastlinných farieb. Nadmerné spestrenie je s najväčšou pravdepodobnosťou skôr otravné než potešujúce..

Tiež sa rozhodnite pre hlavné a pozadie kvetov záhona. Hlavné farby sú najčastejšie zelená, modrá a fialová. Hlavné farby sú červená, oranžová, žltá, ružová. Farby ako biela, béžová, svetloružová, orgovánová alebo svetlo žltá vyzerajú na kvetinovom záhonu skvele. S ich pomocou je možné zriediť príliš jasnú a nasýtenú farebnú paletu..

Konečný výsledok organizácie kvetinového záhonu závisí od správne zvolenej farebnej schémy. Pomocou správne vybraných kvetov je možné nielen vytvoriť estetický obraz, ale aj zlepšiť psycho-emocionálne vnímanie kvetinového záhonu. Hladký tok farieb medzi sebou vytvára efekt upokojenia. Kontrast a sýte farby povzbudzujú a zlepšujú náladu.

Ďalším dôležitým bodom pri vytváraní plánu dizajnu kvetinového záhonu je správny výber rastlín na výšku. Pretože niektoré kvety majú radi svetlo a iné tieň, je potrebné vziať do úvahy miesto ich výsadby. Po výsadbe tiež zvážte výšku konkrétnej rastliny. Môžu nastať situácie, v ktorých vyššie rastliny odoberajú vodu a svetlo nižším, zatiaľ čo niektoré z nich strácajú estetickú príťažlivosť a vädnú..

Pri vytváraní záhonu sa pokúste zasadiť najvyššie rastliny do stredu. V tomto prípade nebudú brať svetlo z iných rastlín. Výška rastlín klesá bližšie k okraju kvetinového záhonu.

Pri vytváraní plánov pre záhony zvážte dobu kvitnutia rastlín. Vyberajte rastliny, ktoré sa pri kvitnutí navzájom striedajú. Osobitnú pozornosť venujte tvorbe kvetinového záhonu obrázku. V tomto prípade musia rastliny navzájom jasne harmonizovať a v určitom čase vyblednúť..

Aby ste získali záhon, na ktorom nie je viditeľný lumen pôdy, musia byť naň rastliny zasadené dosť tesne. Netreba zabúdať, že kvety na svoj rast potrebujú energiu, ktorá sa získava z pôdy, vody a slnečného žiarenia. Príliš husto vysadený záhon vedie k nedostatku živín pre rastliny, ktoré sú letargické a niekedy dokonca hynú..

Optimálne pravidlá pre výsadbu rastlín na meter štvorcový záhonu sú nasledujúce:

  • asi 10 poddimenzovaných rastlín;
  • asi 6 kompaktných farieb;
  • dve veľké rastliny.

V tomto prípade bude záhon stredne bohatý, zdravý a atraktívny. Vyberajte tiež rastliny, ktoré majú podobné nároky na výživu, slnečné svetlo a vlhkosť..

Aby bol plán výsadby záhonu dokončený, je potrebné kvetinový záhon správne oddeliť od miesta. Lemovanie kvetinového záhonu hrá dôležitú úlohu v celistvosti vnímania kvetinovej záhrady. Na výrobu okraja sa používa kov, tehla, kameň, drevo, plast, kombinácia niekoľkých materiálov. Z dôvodu obmedzených finančných zdrojov je záhon postavený zo šrotu, ako sú plastové fľaše, rozbité sklo alebo dlaždice, disky, atď..

Vlastnosti dizajnu kvetinovej záhrady: kvety na pozadí v záhone

Ak je záhon malý, odporúča sa zasadiť kvety v jednej farbe alebo odtieni. Na vytvorenie efektívnej kontrastnej kompozície. Perfektne navzájom kombinované žlté a žlté, žlté a fialové, žlté a modré, zelené a vínové farby.

S plynulým posunom kvetov záhon stráca jas, ale zároveň zostáva pokojný. Táto možnosť je vhodná pre kvetinovú záhradu, ktorú nie je potrebné zdôrazňovať na všeobecnom pozadí..

Pri organizovaní kvetinovej záhrady dávajte pozor na nasledujúce odporúčania:

1. Všetky kvety zasadené do záhonu sa počas dňa obracajú k slnku. Preto, ak je záhon viditeľný zo severu, kvety budú takmer celý deň otočené iným smerom..

2. Pri sejbe kvetov ponechajte priestor medzi riadkami, pretože agresívnejšie a krútivejšie rastliny sú schopné slabšie ničiť.

3. Aby ste zachovali dekoratívnosť kvetinovej záhrady, pravidelne na nej odstraňujte už vyblednuté rastliny..

4. Aby bol záhon sfarbený celú sezónu, skombinujte na ňom viacročné a jednoročné rastliny. Nezabudnite zozbierať semená rastlín a zoskupiť ich podľa typu a farby.

Ephedra a vysoké trávy budú vo vašej oblasti kvitnúť po celý rok. Brčál alebo húževnatosť poteší oko aj v zimnom období. Upozorňujeme, že príliš veľa kvetov v záhone bude pôsobiť strapato a dokonca až nepríjemne..

Pri zostavovaní plánu pre záhon nepretržitého kvitnutia vezmite do úvahy skutočnosť, že druhy a počet rastlín sú určené vo vzťahu k veľkosti kvetinovej záhrady. Nízko rastúce rastliny sú umiestnené po obvode záhona a vyššie v strede.

V strede sú rastliny strednej výšky, ako napríklad tulipán, pyretrium. Aby sa vytvoril harmonický prechod medzi rôznymi druhmi rastlín, je tráva zasadená medzi rôzne vrstvy – manžetu alebo kostravu sivú.

Majte na pamäti, že vytváranie nepretržitej kvetinovej záhrady je dosť komplikovaný proces, ktorý je takmer nemožné dokončiť počas jednej sezóny. Preto sa tiež odporúča používať jednoročné kvety na ozdobu záhonu. Navyše, ak na mieste existujú určité medzery, jednoročné rastliny vysadené priamo z kvetináčov sú na ich odstránenie dokonalé..

Vlastnosti zostavenia plánu pre záhon trvaliek

Lôžkom s trvalými rastlinami je potrebná špeciálna starostlivosť, pretože ako rastú, musia byť zrezané a odstránené z buriny. Prvými vytrvalými rastlinami, ktoré kvitnú skoro na jar, sú hyacint, narcis, tulipán a dúhovka. Také záhony sú očarujúce a vyžarujú príjemnú vôňu. Je možné zostaviť kvetinový záhon z rastlín rovnakého druhu alebo z kombinácie niekoľkých druhov kvetov navzájom.

Potom, čo cibuľovité rastliny odkvitnú, začnú kvitnúť prvosienky. Tieto kvety sa vyznačujú bohatými, nasýtenými farbami, často sa používajú pri vytváraní domácich kvetinových záhonov..

Keď identifikujete hlavné súčasti vášho záhonu, začnite na tom pracovať. Spočiatku by ste mali pripraviť základ pre záhon, ktorého kvalita produkcie závisí od jeho ďalšej prevádzky a pohodlia rastu rastlín..

Potom, čo definujete jej tvar, pripravte pôdu na záhon. Pred zakladaním pôdy odstráňte starý trávnik 20 cm lopatou. Dávajte pozor, aby ste odstránili burinu a do pôdy pridajte piesok, ak je ílový. Ak je piesčitá pôda, pridajte do nej bentonit alebo trochu hliny.

Aby sa pôda nasýtila užitočnými prvkami, odporúča sa do nej pridať trochu kompostu. Môžete tiež hnojiť zem pomocou špeciálnych zlúčenín a potom začať sadiť rastliny..

Plán výsadby kvetov na kvetinový záhon je vypracovaný vopred. Súčasne je vhodné vziať do úvahy miesto výsadby všetkých rastlín, až po najmenšie a zakrpatené.

Kvetinový záhon pre jednoročné rastliny: rysy formácie

Ak vytvoríte záhon výlučne z jednoročných rastlín, budete môcť získať pestrejšiu a živšiu kvetinovú záhradu. S pomocou každoročnej výsadby kvetov bude možné vytvoriť veľkolepý a veľmi atraktívny kvetinový záhon..

Existuje obrovské množstvo rastlín, ktoré vám umožňujú vytvoriť záhon s letničkami. Medzi nimi zaznamenávame kvety vo forme slnečnice, georgíny, begónie, salvie, snapdragonu, nechtíka, balzamu atď. Aby sa vytvorila jasná a farebná kvetinová záhrada bez špeciálneho vzoru, stačí chaoticky zasadiť kvety snapdragona a kozmu. Jednoročné rastliny sú buď krátke alebo vysoké..

Je možná kombinácia letničiek s trvalkami. Tento spôsob aranžovania záhonu je najobľúbenejší. Jednoročné kvety sa vysádzajú po odkvitnutí raných viacročných rastlín.

Použitie určitých schém alebo návrhov na usporiadanie kvetinovej záhrady vám umožňuje vytvoriť nepretržite kvitnúci záhon, ktorý poteší svojich majiteľov od skorej jari do neskorej jesene. Ak je na mieste nádrž, potom záhon v kombinácii s ním vytvorí skutočné majstrovské dielo na získanie estetického potešenia. Nemali by sme však zabúdať, že kvetinová záhrada potrebuje pravidelnú údržbu, zbavovanie sa buriny, kŕmenie a hnojenie rastlín, zalievanie atď..

Bez toho všetkého namiesto kvetinovej záhrady skončíte s esteticky neatraktívnou zarastenou oblasťou s hromadou matných kvetov. Navyše, ako kvety blednú, je potrebné kvety odstraňovať, aby na ich mieste rástli nové..

Kvetinovú záhradu pomôžu doplniť stromy vo forme malých tují, trpasličích borovíc alebo okrasných obilnín. S nimi sa vaša stránka premení na skutočný raj pre relaxáciu..

About the author