Vyrábame sekčný kovový plot vlastnými rukami. Sieťku inštalujeme na zváraný kovový plot

Plot plní niekoľko funkcií naraz – ochranných, dekoratívnych a estetických. Existuje niekoľko typov plotov: kameň, tehla, kov alebo drevo. Zvárané konštrukcie sú ideálne na vytvorenie plotu s požadovanou výškou, pevnosťou a konfiguráciou. Získajte informácie o vlastnostiach výroby oceľového profilového plotu.

Obsah:

Sekčný kovový plot: výhody a nevýhody

Kovový sekčný plot je široko používaný na oplotenie verejných miest. Je to kvôli jeho takým výhodám:

1. Vysoká úroveň pevnosti.

Kov – vyznačuje sa zvýšenou tuhosťou a dobre odoláva mechanickému namáhaniu. Sekčný plot je vysokopevnostná konštrukcia, ktorá ľahko odoláva zaťaženiu vetrom.

2. Dlhá životnosť.

Pri správnom spracovaní kovov takáto štruktúra vydrží viac ako 20 rokov. Na ochranu pred koróziou sa používajú špeciálne antiseptické zmesi. Maľovaním plotu sa navyše výrazne predĺži životnosť. Kov dokonale toleruje teplotné výkyvy, vlhkosť, ultrafialové žiarenie – pod vplyvom týchto faktorov sa nezrúti.

3. Žiadne obmedzenia veľkosti a konfigurácie.

Sekčný oceľový plot sa dodáva v rôznych veľkostiach. Vo vzťahu k vzhľadu sa rozlišujú ploty s mriežkou, ploty v tvare kolíka a dokonca aj 3D ploty. Úpravou veľkosti sekcií sa zmení vzhľad plotu

4. Možnosť vlastnej výroby.

Ak máte počiatočné schopnosti pri práci so zváracím strojom, na výrobu plotu stačí niekoľko dní. Hlavnou vecou je predbežne nainštalovať podpery a v prípade potreby postaviť základ..

Dizajn 5.3D sa vyznačuje ďalšími funkciami.

Inštalácia takého plotu na mieste dodatočne chráni domáce zvieratá pred únikom z domu. Navyše vzhľad takejto štruktúry je neobvyklý a atraktívny..

Zvárané pletivové konštrukcie sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, jednoduchou inštaláciou, dlhou životnosťou, odolnosťou voči agresívnemu prostrediu a dostupnou cenou. V prípade chýb je možné poškodené oblasti plotu ľahko vymeniť.

Typy sekčných plotov – ich popis a charakteristiky

Na výrobu oceľových pletív sa používa drôt. Prvá možnosť pre plot – so zváranou konštrukciou, je založená na použití domácej sieťoviny. Na tieto účely budete potrebovať bodovú zváračku. V tomto prípade je možné upraviť veľkosť a tvar buniek. Aby sa zabránilo korózii pletiva, je drôt potiahnutý polymérnym alebo pozinkovaným povlakom. V dôsledku toho sa získa ideálny plot..

V súvislosti s typom sieťového pokrytia sa rozlišujú tieto typy plotov:

 • zváraná sieť z polyvinylchloridu – je zelená, na poťahovanie je materiál ponorený do špeciálnej kvapaliny alebo upravený práškom v pracovnej komore;
 • pozinkované pletivo pre plot – existujú dve výrobné možnosti: podľa prvého je pletivo zvárané po nanesení pozinkovaného povlaku a druhá možnosť je založená na nanesení pozinkovanej vrstvy na hotové pletivo, takýto materiál je odolnejší a praktické použitie;
 • pozinkovaná sieťovina pre sekčný plot má najnižšiu životnosť, pretože tento povlak je nestabilný voči korózii a rýchlo sa kazí.

Pokiaľ ide o materiály na výrobu sekčného plotu, rozlišujú sa tieto možnosti:

1. Sekčný plot so sieťovinou. Najľahšia možnosť, na výrobu ktorej stačí jeden deň. Cenovo dostupné náklady, jednoduchá údržba, jednoduché použitie a v prípade potreby rýchla obnova. Plot dokonale chráni pred vniknutím, má nízku hmotnosť a nepokrýva priestor, zároveň chráni pred malými zvieratami.

2. Sekčný drevený plot – možnosť šetrná k životnému prostrediu. Medzi výhody uvádzame:

 • dostupné náklady;
 • jednoduchosť spracovania dreva;
 • rôzne tvary a konfigurácie;
 • neobvyklý vzhľad.

Životnosť dreva je však 2-3 krát nižšia ako životnosť kovu, navyše takýto plot potrebuje pravidelné lakovanie. Práca so stolárskou technikou na stavbu plotu bude vyžadovať veľa času a skúseností..

3. Sekčný plot s vlnitou lepenkou – má vynikajúci vzhľad, jednoduchosť výroby, dostupné náklady, úplne skrýva územie a chráni pred vniknutím zvonku. Tento plot potrebuje dobrý základ, pretože samotná vlnitá lepenka je veľmi ľahká a zle znáša zaťaženie vetrom.

4. Zváraný sekčný plot – je najobľúbenejšou a najžiadanejšou možnosťou oplotenia. Na výrobu kovových profilov sa používajú oceľové rúry, rohy, profily, tvarovky. Tieto materiály sa vyznačujú ľahkým spracovaním, umožňujú vám stavať časti akejkoľvek veľkosti a tvaru. Plot sa navyše vyznačuje vysokou úrovňou bezpečnosti, pevnosti a spoľahlivosti..

5. Sekčné ploty z tehál a betónu – založené na výrobe základne z týchto materiálov. Najdrahšie a najťažšie pri vykonávaní, ale zároveň – najtrvanlivejšie a odolnejšie.

V každom prípade, bez ohľadu na to, ktorý plot si vyberiete, nezabúdajte, že dobrý sekčný plot musí byť spoľahlivý, estetický, ľahký na údržbu a odolný..

DIY technológia inštalácie sekčného plotu

Počiatočná fáza práce na sekčnom plote zahŕňa určenie typu pôdy a vytváranie výkresov. V závislosti od typu pôdy na mieste určte optimálnu hĺbku inštalácie pre nosné prvky. V miestach, kde je nainštalovaný plot, sa miesto vyrovná, odstráni sa vegetácia, kamene a odpadky.

Vyberte podperné stĺpiky vo vzťahu k návrhu plotu. Na sekčný plot sa najčastejšie používajú kovové podpery rúrok. Priemer potrubia závisí od zaťaženia konštrukcie a je asi 10-20 cm.

Nosné stĺpiky sú inštalované dvoma spôsobmi:

 • použitie betónu;
 • bez predbežného naplnenia.

Pred začatím inštalačných prác ošetrite spodnú časť regálov antikoróznym roztokom, zakryte bitúmenom, farbou alebo strešnou plsťou na ochranu pred vlhkosťou.

Inštaláciu bez predbežného plnenia je možné vykonať kedykoľvek počas roka bez ohľadu na teplotu okolia.

Predbežne vybavte studne na inštaláciu nosných stĺpikov. Hĺbka stĺpika je najmenej tretina jeho dĺžky. Na dno výklenku nalejte piesok, dobre ho utlačte. V prípade vysokej hladiny podzemnej vody odporúčame postaviť vankúš zo štrku alebo drveného kameňa.

Nainštalujte podpery vo vzťahu k úrovni, pripravte betónovú maltu. Za týmto účelom skombinujte predtým preosiaty piesok s cementom a vodou v pomere 2: 1. Umiestnením podpery vytvorte dokonale rovnú čiaru.

Nasleduje proces výroby jednotlivých sekcií. Bude to vyžadovať kovový profil, rúrku alebo roh. Časti odrežte brúskou v súlade s rozmermi každej časti. Spojte ich pomocou zváracieho stroja.

Dávajte pozor na zvislosť konštrukcie. Mali by mať rovnakú dĺžku ako priemer plotu. Na vyrovnanie každej sekcie použite zvinovací meter, vodováhu alebo napnuté kolíky. Medzi stenami plotu a pôdou vyplňte kompozíciu vo forme piesku v kombinácii so sutinami a opatrne ju utlčte. Bude teda možné poskytnúť podperám nehybnosť a stabilitu..

Pre sekčný plot s polymérnym povlakom je možné vytvoriť pásový monolitický základ. Takáto základňa odoláva vysokému zaťaženiu, zaisťuje spoľahlivosť a trvanlivosť budúceho oplotenia. Pred začatím práce označte kolíky a lano. Ďalej vo výkope urobte vybranie vo vzťahu k veľkosti nadácie a vybavte otvory pre podpery. Namontujte debnenie do výkopu, dodatočne vystužte konštrukciu výstužou. Po montáži a nastavení podpier vyplňte konštrukciu betónom. Na dodatočné posilnenie stĺpikov použite rozpery.

Po zaschnutí malty, najmenej po 4-5 dňoch, pokračujte v inštalácii pletiva. Plot je pripevnený k nosným stĺpikom špeciálnymi skrutkami s konzolami. Okrem toho budete v procese práce potrebovať:

 • svorky;
 • skrutkovač;
 • rohy;
 • zváračka;
 • spojovacie klipy.

Pripravte sekcie na inštaláciu a rozložte ich v požadovanom smere podľa výkresov. Nainštalujte oceľový uholník na stĺpiky, pomocou ktorých bude časť upevnená. V rohoch každej sekcie pomocou vŕtačky vyvŕtajte otvory pre upevňovacie prvky.

Jednoduchšie prevedenie je spôsob zabezpečenia sekcie zváracím strojom. Na tieto účely nainštalujte na podperu oceľový uholník a zvarte ho s každou sekciou..

Samostatná inštalácia sekčného plotu so zváraným pletivom

Ponúkame možnosť výroby plotu z pletiva, tento dizajn sa ľahko inštaluje a má dobré výkonové charakteristiky. Na prácu budete potrebovať materiál vo forme:

 • hrubý drôt;
 • výstužné tyče;
 • kábel;
 • podporné piliere.

Existujú tri možnosti siete pre sekčný plot:

1. Plastifikovaná verzia – oceľová sieťovina s polymérnym povlakom, ktorý chráni pred koróziou a inými vonkajšími dráždivými látkami.

2. Najpopulárnejšia pozinkovaná sieť – materiál, aj keď je drahý, má dlhú životnosť a dobré vlastnosti..

3. Sieťka z pozinkovaného pletiva je najlacnejšou možnosťou, po inštalácii je potrebné ho natrieť, inak do mesiaca zhrdzaví..

Plot z mäkčenej sieťoviny má atraktívny vzhľad a dobrý výkon..

Na výrobu plotu urobte sekcie, na ktorých je sieť natiahnutá. Spočiatku vo vzťahu k návrhu plotu sa vykonáva značenie, inštalujú sa podpery a stĺpiky. Rámová časť je vyrobená z rohu 4×0,5 cm. Rohy zvarte do obdĺžnikovej konštrukcie. Sledujte kvalitu švov, brúste ich a otvorte konštrukciu antikoróznym roztokom.

Ďalej sú na nosnú konštrukciu privarené kovové pásy, ustúpia 18-20 cm pozdĺž okraja stĺpika, nainštalujú časť medzi dve podpery a natrú plot. Plot vyrobený z reťazovej siete sa vyznačuje mnohými výhodami, medzi ktoré patrí predovšetkým jednoduchosť a rýchlosť výroby..

Inštalácia sekčného plotu vlastnými rukami

V procese práce na sekčnom plote budete potrebovať:

 • sieťovina;
 • okrúhle a štvorcové kovové podpery;
 • kovový roh pre rám;
 • spojovacie prvky vo forme samorezných skrutiek;
 • rozdrvený kameň;
 • piesok;
 • cement.

Z nástrojov budete potrebovať:

 • elektrická vŕtačka;
 • skrutkovač;
 • brúsky;
 • zváračka.

Pred inštaláciou sekčného plotu správne označte oblasť a nainštalujte podpery. Upozorňujeme, že podpery musia byť inštalované striktne vertikálne, estetika a spoľahlivosť výslednej štruktúry priamo závisí od kvality ich inštalácie..

S dĺžkou podpery nie viac ako 140 cm bude hĺbka jamy pod ňou až pol metra. Na jeho výrobu je vhodné použiť ručnú alebo elektrickú vŕtačku. Potom do jamy nainštalujte tehlu a predtým nainštalovaný stĺpik podoprite rozperami. Pomocou vodnej hladiny skontrolujte, či je inštalácia rovnomerná. Vyplňte dieru na polovicu, zvyšok naplňte betónom. To zaisťuje maximálnu stabilitu podpier..

Je možné inštalovať plotové barle, na ich inštaláciu sa používa kladivo a na upevnenie skrutky. Aby sa predĺžila životnosť nosných stĺpikov, prikryte ich a zatvorte klobúkmi alebo špeciálnymi prekrytiami.

Zmerajte vzdialenosť medzi stĺpikmi, odčítajte 30 cm x 15 cm na každej strane – táto hodnota bude šírka jednej sekcie. Rám pripravte podľa rozmerov sekcie. Zvarte švy medzi rohmi na všetkých stranách. Vezmite zvitok siete a rozložte ho vo vzťahu k časti rámu. Odstráňte prebytok kovovými nožnicami. Keď dostanete požadovanú veľkosť, zafixujte pletivo v ráme; na tento účel použite zvárací stroj.

Ak chcete hotovú časť upevniť na podperu, nainštalujte držiak. Na ich výrobu sa používa profilová rúra 4×2 cm. Na držiakoch je zhora a zospodu upevnená jedna podpera. Opravte časti v rohoch, aby ste dosiahli maximálnu trvanlivosť.

Ďalej pokračujte v inštalácii sekcií. Umiestnite tehly pod konštrukciu, nainštalujte časť a skontrolujte rovnomernosť. Zvar na konštrukcii. Všetky zvary sú očistené od zvyškov a konštrukcia je natretá.

Video sekčného plotu:

About the author