Výstavba zimných záhrad z hliníka

Nie nadarmo si výstavba zimných záhrad získava takú vysokú popularitu. Takáto štruktúra vám umožní vytvoriť doma prirodzenú atmosféru a poskytnúť svoj vlastný kútik na relaxáciu. Je to zimná záhrada, ktorá je poverená úlohou poskytnúť miestnosti útulný a pohodlný vzhľad..

Obsah

Čo potrebujete vedieť pred nástupom do práce?

Zimná záhrada je často zamieňaná so skleníkom a skleníkom v domnení, že ich účel je rovnaký. Nie je to však tak. Tieto typy budov majú rovnaký účel – poskytovať rastlinám dobrú ochranu pred prírodnými podmienkami v chladnom období. Ak sa však skleníky a skleníky používajú výlučne na celoročné pestovanie rastlín, potom je zimná záhrada rekreačnou oblasťou, prechodným stupňom medzi obytnými časťami a prírodou. V podmienkach mestského bytu je navyše vytvorená zimná záhrada, ktorá na to darovala lodžiu alebo zasklený balkón..

Projekt zimnej záhrady je spravidla rozšírením už postavenej budovy alebo vidieckeho domu, ktorý má výraznú zasklievaciu plochu. Aby ste dosiahli maximálny výsledok, mali by ste zvoliť správne umiestnenie a dobre si premyslieť systém vykurovania a vetrania – to určí, ako dobre rastliny v záhrade prežijú zimu..

Konštrukcia zimnej záhrady z hliníka

Proces budovania zimnej záhrady pre majiteľov vidieckych domov je najľahšie vykonať pomocou klasickej možnosti – výstavby skleneného predĺženia domu, ktoré má rám vyrobený z hliníkových štruktúr, menej často z dreva a ocele . Tvar je najčastejšie štvorec so šikmou šikmou strechou. Táto možnosť bude najvhodnejšia z hľadiska použitého priestoru, ale nič vám nebráni dať zimnej záhrade akúkoľvek geometriu, ktorá sa vám páči. Všetko je obmedzené iba predstavivosťou a možnosťami.

Pri stavbe nosného rámu je výhodnejší hliníkový profil, pretože má niekoľko užitočných vlastností:

 • nízka hmotnosť,
 • mechanická pevnosť,
 • odolnosť voči teplotným zmenám,
 • odolnosť voči vlhkosti a korózii,
 • jednoduchosť inštalácie.

Tento materiál môže výrazne znížiť hmotnosť hotovej konštrukcie a zvýšiť celkovú plochu zasklenia. V tomto prípade bude zimná záhrada vyzerať elegantnejšie a atraktívnejšie, najmä ak je povrch hliníkových profilov natretý..

Samotný rám musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • vysoká pevnosť,
 • schopnosť uniesť hmotnosť zasklenia,
 • jednoduchosť inštalácie a údržby,
 • dobrá tepelná izolácia.

Posledná požiadavka zaisťuje použitie syntetických materiálov v profilovej štruktúre, ako je polyuretán alebo polyamid. V prvom rade stojí za zváženie klimatické podmienky, ktoré ovplyvnia postavenú konštrukciu..

Etapy prípravy stavby hliníkovej zimnej záhrady

Celý proces inštalácie budovy by mal byť rozdelený do niekoľkých etáp, z ktorých každá musí byť podrobne zvážená:

 • meranie terénu, kde sa začne s výstavbou,
 • zostavenie modelu, v ktorom by mali byť podrobne rozpracované všetky body vrátane výpočtu zaťaženia konštrukcie a prierezu použitých profilov,
 • návrh vetracích a vykurovacích systémov pre rastliny vo vnútri záhrady,
 • kreslenie spojovacích uzlov, konštrukčné prvky,
 • montáž štruktúr, z ktorých bude neskôr postavený rám,
 • v prípade, že základ pre zimnú záhradu nebol vybudovaný vopred, malo by sa s ním začať pracovať.

Pre plné fungovanie záhrady je potrebné, aby boli rastlinám neustále poskytovaná dostatočná vlhkosť, osvetlenie a teplotné podmienky. Aby ste to všetko dosiahli, stojí za to kúpiť ďalšie vybavenie, ktoré pozostáva z ultrafialových žiaroviek, zvlhčovačov vzduchu a zariadení na reguláciu teploty. Na amatérsku úroveň, alebo ak je zimná záhrada vybavená na balkóne, však stačí metodická starostlivosť o rastliny..

Základné požiadavky na stavbu hliníkovej zimnej záhrady

Po prvé, pre normálny rast rastlín sa vyžaduje, aby mala záhrada veľkú zasklievaciu plochu. Okrem toho je pre strechu vyrobená priehľadná alebo priesvitná základňa. Na to musíte použiť tvrdené bezpečnostné sklo alebo triplex, ktorého cena začína na 15 dolároch za štvorcový. m) Odporúča sa používať sklo odrážajúce slnko alebo energeticky úsporné sklo, ktoré môže poskytnúť vysoký stupeň tepelnej izolácie a chrániť pred priamym slnečným žiarením. Najúčinnejšie je použiť viacvrstvové vrecká, ktoré tieto okuliare kombinujú – ktoré v zime poskytnú dostatok tepla v interiéri, čím ho ušetria, a navyše v horúcom počasí vysoké reflexné vlastnosti znížia zbytočné vystavovanie rastlín ultrafialovému žiareniu.

Okrem toho by ste mali venovať pozornosť ďalším požiadavkám:

 • Vertikálne dvere by mali byť inštalované tak, aby sa dali jednoduchšie inštalovať. Pretože dvere otvárané dovnútra znížia množstvo užitočného priestoru, zvyčajne sa používajú dverové konštrukcie, ktoré sa otvárajú buď von, alebo budú posuvné – ušetrí sa tým vnútorný priestor, čo je obzvlášť dôležité pre malé miestnosti..
 • Strecha je vyrobená pod uhlom, aby sa na jej povrchu nevytváral stagnujúci roztopený sneh alebo dažďová voda. Na výpočet optimálneho uhla sklonu by sa malo pamätať na to, že od toho závisí aj množstvo slnečného svetla vstupujúceho do interiéru. V lete majú pri veľkom slnovratu strechy, ktoré boli postavené so sklonom 15 stupňov, najvyššiu únosnosť, v zime vyžadujú sklon viac ako 30. Pretože zmena geometrie je náročná a nákladná, 35–40͒ najlepšia voľba. V takom prípade počas zlého počasia sneh alebo voda nezostanú na povrchu skla..
 • Najľahším spôsobom v akomkoľvek type zimnej záhrady je implementovať elektrické vykurovanie pomocou ohrievačov a, ak je to žiaduce, „teplej podlahy“, aby sa udržala požadovaná teplota v každom ročnom období..
 • Pretože vysoká vlhkosť nevyhnutne povedie ku kondenzácii, mali by ste sa o ventilačný systém starať. Najjednoduchším spôsobom je usporiadať vetracie otvory alebo otvárateľné vitráže. Na zimný čas je potrebný nútený odvod vzduchu, ktorý je schopný zabezpečiť cirkuláciu vzduchu.
 • Prirodzené osvetlenie nebude rastlinám stačiť. Tento problém je obzvlášť aktuálny pre zimné záhrady, umiestnené priamo v bytových podmienkach. Najlepším riešením je použiť umelé zdroje svetla, ako sú žiarivky a LED žiarovky. Prvé z nich sa vyznačujú nízkou cenou od 1 dolára za kus, s nominálnym výkonom 18 W a dobrými charakteristikami úspory energie. Ten posledný prevyšuje konkurenciu vo všetkých ohľadoch, vrátane odolnosti. Náklady na LED žiarovky začínajú na 3 dolároch za 3 W žiarovku.

 • Posledným predpokladom stavby je zabezpečenie zálievky, pretože žiadna kvitnúca rastlina nemôže vydržať dlhú neprítomnosť vody. Zalievanie sa vykonáva pomocou bežnej zavlažovacej nádoby alebo nízkotlakovej zavlažovacej hadice. Ak má zimná záhrada plochu viac ako 20 metrov štvorcových. m., bude vhodné umiestniť kvapkový zavlažovací systém vybavený senzormi na monitorovanie stavu vlhkosti pôdy a vzduchu alebo použiť kapilárne lôžka. Vďaka tomu budú rastlinám poskytovaná náležitá starostlivosť a rovnaká automatizácia systému zníži účasť ľudí na minimum..

Čo treba vziať do úvahy pri vytváraní hliníkovej zimnej záhrady?

Okrem povinných požiadaviek musíte venovať pozornosť aj detailom. Rastliny a kvety potrebujú nielen starostlivosť, ale aj ochranu pred hmyzom. Aby sa zabránilo ich výskytu na území záhrady, stačí vybaviť dvere a otváracie okná moskytiérami, ako sú tie, ktorými sú vybavené plastové okná. Pomôžu aj jednoduché pasce: Lepiace pásky a pasce zabránia výskytu škodcov vo vašom záhradnom priestore..

Keďže rastliny vyžadujú neustálu starostlivosť, je potrebné vopred rozhodnúť, kto ju poskytne. Okrem toho nestačí pestovať rastliny, mali by ste mať dobré znalosti o metódach starostlivosti a podmienkach potrebných pre prirodzený rast..

Pred usporiadaním záhrady je obzvlášť dôležité rozhodnúť sa o rastlinách, ktoré sa v nej budú nachádzať. Mali by byť vylúčené tie odrody, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečné pre zdravie. Príkladom sú alergénne druhy, ako sú krotón, clivia, alocasia, azalka. Dokonca aj jednoduché papradie a fikusy môžu spôsobiť vážne alergické reakcie. Geranium bolo tiež zaradené do skupiny potenciálne škodlivých druhov..

Naproti tomu odborníci zostavili zoznam rastlín odporúčaných na výsadbu, ktoré majú najlepšie ukazovatele absorpcie znečistenia ovzdušia a uvoľňovania čistého kyslíka: prvé miesta v zozname obsadili druhy dracaena a filodendron, spathiphyllum a brečtan . Ten je najvýhodnejší kvôli vlastnosti vynikajúceho rastu a poskytovaniu dobrého prírodného tieňa, čo bude prospešné pre umiestnenie sedadiel a všeobecnú rekreačnú oblasť. Spathiphyllum nie je o nič menej zaujímavý, najmä v malých zimných záhradách, pretože táto izbová rastlina nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a je schopná rásť v podmienkach zlého prirodzeného svetla..

Užitočné tipy na usporiadanie hliníkovej zimnej záhrady

Ak uvažujete o možnosti vytvorenia zimnej záhrady vlastnými rukami, treba pamätať na to, že správne umiestnenie pomôže výrazne znížiť náklady na údržbu. Najlepšou voľbou je severný smer, pretože studený vzduch sa nedostane do obytnej budovy. Táto orientácia bude správna, pretože nevyžaduje komplexné ventilačné systémy..

Južný smer ušetrí energiu na vykurovanie, v tomto prípade však dôjde k skleníkovému efektu. Potom bude potrebné použiť stmavovacie činidlá a dobrý ventilačný systém. Východný smer sa cez deň najslabšie zahrieva, čo zabráni prehriatiu vzduchu.

Najväčšou výhodou rekreačnej oblasti bude západný smer, pretože večer záhrada vráti „teplo“. Podobná zimná záhrada, ktorej možnosti sú uvedené v článku, bude dôstojnou voľbou na zabezpečenie dobrého odpočinku..

Ak plánujete objednať stavbu zimnej záhrady od majstrov, treba mať na pamäti, že od novembra do marca nie je možné vykonať inštaláciu a položenie základu. Pri nízkych teplotách sa materiály zmršťujú a pri rozťahovaní sa môžu objaviť chyby v štruktúre. Priemerné náklady na výstavbu zimnej záhrady na kľúč sa pohybujú od 170 do 400 dolárov za 1 m2. m, v závislosti od zložitosti zvoleného dizajnu.

Nemali by ste šetriť na tesnení a izolácii hotovej konštrukcie – pretože sa tým v budúcnosti vyhnete smrti rastlín a značným nákladom..

V prvom rade jednoduchosť výstavby zimnej záhrady bude závisieť od kvality nadácie. Ak je výstavba budovy plánovaná na existujúcej terase, potom je tento typ základu považovaný za optimálny – stačí sa uistiť, že terasa nemá štrukturálne poškodenia a silné opotrebovanie. Položené železobetónové dosky výrazne skomplikujú proces inštalácie a budú si vyžadovať náklady na predbežnú prípravu reliéfu krajiny.

Interiér ako ozdoba hliníkovej zimnej záhrady

Pretože hlavným rozdielom medzi zimnou záhradou a skleníkom je poskytnúť maximálny komfort, keď ste v nej, mali by ste vziať do úvahy niektoré body, ktoré vám umožnia zmeniť vnútorný vzhľad miestnosti:

 • Nábytok v rekreačnej oblasti by mal byť vyrobený z prírodných materiálov. Uprednostňujú sa možnosti tkaného ratanu. Sú veľmi trvanlivé a príjemné na dotyk..
 • V malých zimných záhradách je hydroizolačná podlaha vopred vyplnená. Na tento účel použite vrstvu preosiateho jemného piesku alebo zaoblených kamienkov. Takéto riešenie výrazne zvýši príjemnosť pobytu v zimnej záhrade a bude mať kvalitatívny vplyv na zdravie, pretože uvoľní vaše nohy..
 • Výsadba rastlín sa výhodne uskutočňuje v kvetináčoch a vaniach vybavených kapilárnym zavlažovacím systémom (analogicky s kapilárnym lôžkom). Takéto riešenie sa ľahko implementuje, pričom sa dosiahne maximálny účinok rýchleho rastu vysadených plodín..

 • Ako dodatočný vykurovací systém je vhodné použiť dekoratívny elektrický krb, ktorý nielenže zahreje priestor, ale tiež dodá dizajnu zimnej záhrady výrazný nádych..
 • Má zmysel zvážiť inštaláciu malej dekoratívnej fontány. Na trhu je veľa kompaktných modelov, ktorých cena začína od 20 dolárov za model s výškou 20 cm. Inštalácia tohto dekoračného prvku nevyžaduje ďalšie kroky, stačí, aby ste fontánu umiestnili na miesto, ktoré sa vám páči a pripojte k nej napájanie. Rozvodnená voda bude cirkulovať systémom a neónové osvetlenie bude veľkolepým dokončením kompozície..

Ak hovoríme o tom, ako vytvoriť zimnú záhradu, stojí za to dodať, že všetko závisí viac od predstavivosti a rozpočtu než od technologických požiadaviek. Všetky z nich boli popísané vyššie a nespôsobujú žiadne ťažkosti ani ľuďom ďaleko od stavby..

About the author