Záhradné černice: ako získať dobrú úrodu

Černice sú pomerne vzácnym obyvateľom miestnych záhrad, oveľa častejšie nájdete kríky s tradičnými bobuľami: maliny, ríbezle a ďalšie analógy. Je to predovšetkým kvôli tomu, že černice majú povesť veľmi náročnej starostlivosti, nestabilných voči silným mrazom a navyše majú tŕne. Od posledného vyhlásenia je ťažké polemizovať, pretože naozaj sú tu tŕne. Ale pri zbere nespôsobujú také problémy, ako sú uvedené u tých, ktorí černice nikdy nepestovali, navyše boli nedávno vyšľachtené odrody absolútne bez tŕňov, ktoré sa nazývajú remontantné. Článok bude hovoriť o tom, ako pestovať černice..

Obsah:

Pokiaľ ide o náročnosť, toto tvrdenie je absolútny mýtus. Černice sa ničím nelíšia od ich najbližších príbuzných, malín. Pred zimovaním potrebuje, samozrejme, určitú starostlivosť, ale to sa dá povedať o akejkoľvek záhradnej rastline..

Skutočnosť, že černica poteší nielen chuťové poháriky, prináša bohatú úrodu a spolu s ňou značný prínos pre telo, ale tiež vyzerá veľmi atraktívne počas obdobia kvitnutia aj počas dozrievania bobúľ, je nepopierateľná.

Ostružinová fotka

Začínajúcim aj ostrieľaným záhradníkom sa preto rozhodne oplatí lepšie spoznať černice..

Záhradná černica

 • Blackberry je trvalý ker, presnejšie poloker, s výškou od pol metra do 3 metrov. Jeho výhonky môžu byť oblúkovité, vzpriamené a plazivé. Prevažná väčšina výhonkov je pokrytá tŕňmi, ale zároveň veľmi krásne kvitnú. Môžu to byť biele, lila a purpurové kvety, zhromaždené v kvetenstvách.
 • Takmer všetky odrody sú samoplodné, t.j. Bush sa cíti skvele ako jednorazový. Napriek tomu, že pri krížovom opelení sa kvalita bobúľ nielen nezhoršuje, ale naopak, odhaľujú sa nové zaujímavé aspekty a počet bobúľ sa dokonca zvyšuje..
 • Černice vyzerajú veľmi atraktívne, najmä veľké. Sú to komplexné kôstky čiernych, čierno-červených a čiernych a sivých odtieňov..

 • Aby potešili ovocie, musia černice prejsť dostatočne dlhým vegetačným obdobím (napríklad v porovnaní s malinami). Väčšina odrôd kvitne do polovice júla a prináša ovocie do konca leta..

Pôvod záhradnej černice

 • Ostružiny, ako už bolo uvedené, sú priamym príbuzným malín, presnejšie ide o podrod malín, ktoré naopak patria do čeľade Rosaceae.
 • Vo voľnej prírode sa nachádza v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Ako kultivovaná záhradná rastlina sa začala udomácňovať v 19. storočí v USA a od 30. rokov minulého storočia si získala jednoducho nevídanú popularitu. Každý zrazu chcel vidieť vo svojej záhrade skutočne panenské húštiny černíc a cítiť chuť a vôňu jej plodov. Mimochodom, zrelé černice vážia v priemere až 7 gramov.
 • Je to od prvej polovice 20. storočia, kedy sa začína aktívny chov nových odrôd tohto bobule. Väčšinu z nich vyšľachtili Američania a Briti, vrátane spomínaných remontantných odrôd (bez tŕňov), ktoré sa objavili začiatkom roku 2000..

 • Ale v našom pásme sa chová aj napríklad veľmi obľúbená odroda Izobilnaya, ktorá za svoj zrod vďačí slávnemu Michurinovi.

Všetky druhy černíc a ich krížencov je možné zlúčiť do troch skupín:

 • vzpriamený (vztýčený) – najnáročnejší a mrazuvzdorný;
 • kučeravý – môže na webe vytvárať skutočné húštiny;
 • poloplášť – ako sa hady plazia po zemi alebo akákoľvek navrhovaná podpora.

Ako si vybrať rôzne záhradné černice

Medzi takým počtom druhov a odrôd (v Európe ich bolo chovaných iba 300) je veľmi ťažké urobiť konečnú voľbu, najmä ak černice v záhrade predtým nerástli. Je najlogickejšie venovať pozornosť niekoľkým z najobľúbenejších, čo znamená ľahko ošetrujúce a dobre rodiace odrody..

 • Rozmanitosť Agáve. Jeden z najstarších, chovaný pred viac ako storočím. Je to vysoký, silný ker so vzpriamenými výhonkami s mnohými tŕňmi (sú dokonca aj na listoch). Poteší krásnymi bielymi súkvetiami na jednoročných výhonkoch, ktoré sa koncom augusta premenia na poriadne veľké čierne bobule príjemnej sladkastej (ale nie sladkej) chuti. Hlavnou výhodou Agavamu je dobrá mrazuvzdornosť. Bush najčastejšie toleruje zimu bežne, dokonca aj bez prístrešia. Pri -25 stupňoch sa môže mierne poškodiť, ale vo všeobecnosti odoláva teplotám až -42.
 • Rozmanitosť Darrow sa môže pochváliť aj mrazuvzdornosťou. Krík je o niečo menší ako krík Agavamu, ale je dosť silný a vztýčený. Plody sú stredne veľké, javia sa dosť skoro, ale dozrievajú dlho.
 • Rozmanitosť Hojné rastie na silnom, veľkom kríku s plazivými výhonkami. Preto rastie iba na treláži. Jasne zelené výhonky, tenké a na prvý pohľad jemné, majú tenké, mierne zakrivené tŕne. Abundant vo všeobecnosti vyzerá veľmi atraktívne vďaka dobrému rozvetveniu a purpurovo bielym kvetom. Veľké bobule sa v auguste objavujú vo veľkom množstve na kríku, majú podlhovastý tvar a príjemnú sladkokyslú chuť. Táto odroda černíc vyžaduje povinný úkryt na zimu..
 • Rovnako ako Izobilnaya sa bojí mrazu a rozmanitosti Čierna kráska. Charakteristickou črtou tohto trojmetrového kríka s pružnými výhonkami je skoré rodenie. Bobule sa na ňom javia veľmi krásne a veľké (od 12 do 20 gramov).
 • Rozmanitosť Tŕňové hranolky môže rásť na kríku s dlhými poloplazivými tmavozelenými výhonkami, ktorých hlavnou výhodou je absencia tŕňov. Kvety na takom kríku môžu byť biele alebo lila, veľké kužeľovité bobule sa objavujú vo veľkom počte na konci augusta. Ako každá remontantná odroda, aj Thornfrey sa bojí mrazu a vyžaduje primerané krytie..

 • Amara – Toto je možno najobľúbenejšia z odrôd bez tŕňov. Možno preto, že bol prvý. Tento krík je samozrejme potrebné pripraviť na zimu, ale akú úžasnú a bohatú úrodu prináša (bobule s hmotnosťou 15 gramov, s jasnou chuťou) stojí za všetky problémy.

Výsadba a starostlivosť o černice

Miesto na výsadbu černíc

Kľúčom k dobrej úrode záhradných černíc je nielen správna voľba odrody, ale aj kompetentná príprava na výsadbu.

 • Záhradné černice sa vysádzajú na jar (apríl-máj). Toto je jeho hlavný rozdiel od prevažnej väčšiny bobuľových kríkov. Napriek tomu, že veľa záhradníkov tvrdí, že mrazuvzdorné odrody je lepšie fixovať počas jesennej výsadby.
 • Aký by mal byť biotop černíc? Po prvé, čo najmenej veterné, inak hrozí nielen zranenie kvetov a bobúľ, ale aj zlé opelenie, po ktorom je nízka pravdepodobnosť dobrej úrody.
 • Vzhľadom na slabú zimnú odolnosť väčšiny odrôd by malo byť zvolené miesto výsadby, na ktorom by bolo ľahké ostružinu zakryť. Vyžaduje veľa svetla, takže medzera pozdĺž plotu bude pre výsadbu tohto kríka najoptimálnejšia. Je celkom tichý, teplý, nedochádza k rušeniu vo forme iných rastlín a v prípade potreby je možné plot použiť ako mrežu, pričom viaže rastlinu buď priamo na ňu, alebo na sieť nad ňou natiahnutú..

Pôda na výsadbu černíc

 • Černice sú pre pôdu celkom nenáročné, hlavnou vecou je, že nie sú príliš ťažké. Aj keď existujú určité podmienky pre jeho správne pristátie..
 • Ak hovoríme o jesennej výsadbe, potom pred výsadbou černice musí byť jej budúci biotop pokrytý vrstvou organického hnojiva (najmenej 15 cm).

 • Pri výsadbe na jar sa odporúča dôkladne uvoľniť pôdu o 50 cm, pretože korene ostružiny sú dostatočne hlboké. Do jamy pridajte kompost alebo hnoj (5 kg), 50 gramov potašových hnojív a 100-150 gramov fosfátových hnojív..

Ako pestovať černice

 • Vzdialenosť medzi jamami závisí od typu záhradnej černice. V každom prípade by malo stačiť, ak má odroda tŕne, inak zber bude vytvárať ďalšie ťažkosti..
 • V prípade vzpriamených odrôd by mala byť vzdialenosť medzi jamami 80-100 cm a medzi radmi-180-200 cm.
 • Výsadba plazivých černíc je ovplyvnená vlastnosťami odrody. Je lepšie sa o nich informovať od profesionálov pracujúcich v škôlke, kde sa odporúča kúpiť klíčky. Priemerná vzdialenosť plazivých odrôd je 250 cm medzi jamami a medzi radmi.
 • Pred vysadením sadeníc musíte starostlivo skontrolovať poškodené pohony a podľa potreby ich odstrániť. Pred vysadením je najlepšie nechať rastlinu odstáť 12 hodín vo vode. Ak sa to urobí, potom bezprostredne po výsadbe by ostružina nemala byť napojená, pretože oveľa lepšie znáša sucho ako podmáčanie. Počas kvitnutia a plodov je zalievanie nevyhnutné, ale v rozumných medziach. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby voda nestagnovala pri koreňoch..

 • A po výsadbe mladej rastliny stačí pôdu okolo nej dobre zhutniť..

Starostlivosť o černice

Hnojenie černíc

 • Po prvom kvitnutí je potrebné černice nakŕmiť napríklad fosfátmi, ale hlavnou vecou nie je to preháňať, inak môže rastlina ochorieť. Oveľa dôležitejšie je neustále odstraňovať burinu, burinu a uvoľňovať pôdu a mierne ju zvlhčovať..
 • Všetky nasledujúce roky života kríka musíte kŕmiť raz za rok, najlepšie hnojom, rašelinou alebo popolom. V letnej sezóne by mal byť ostružinový krík kŕmený vtáčím trusom..

Prerezávanie ostružiny

 • V prvom roku po výsadbe je nepravdepodobné, že by černice priniesli úrodu. Táto skutočnosť však nevylučuje potrebné opatrenia. Napríklad v lete je výhonok akejkoľvek odrody, dokonca aj vzpriamený, najlepšie viazaný na vodorovnú mrežu, a to by sa malo vykonať so všetkými výhonkami v rovnakom smere. Na budúci rok by mal byť smer podväzku nových výhonkov opačný. To prispeje k správnej tvorbe kríka..

Prerezávanie ostružín pozostáva z:

 • odstránenie chorých, mrazených, škodcami napadnutých alebo jednoducho neúspešne rastúcich stoniek na jeseň alebo skoro na jar;
 • tvorba mladých stoniek na začiatku leta;
 • štipľavé výhonky v júni až auguste;
 • tvorba stoniek, ktoré priniesli ovocie, na jeseň, po zbere.

 • Keď výška výhonku dosiahne najmenej 60 cm, je možné výrazne zvýšiť miesto plodenia odrezaním na začiatku júna z 3 na 5 cm od vrcholu. Keď bočné výhonky dosiahnu výšku 60 cm, musia byť skrátené na 40 cm. Tento postup, nazývaný štipnutie (zvieranie), veľmi dobre podporuje rozvetvenie, na rastline sa môže vytvoriť skutočný mini strom, z ktorého sa budúci rok objavia kvety . Ďalší rok v lete by sa mal postup opakovať a na vetvách by malo zostať 10-12 púčikov. Pri vztýčených kríkoch ostružín je štipnutie nevyhnutné..
 • Každú jar by mali byť vystavené mladé kríky akejkoľvek odrody černice formatívne prerezávanie, tí. tie výhonky, ktoré boli odrezané v lete, sa musia skrátiť a nechať 2-3 púčiky.
 • Pre lepšie plodenie už dobre zavedených vysokých kríkov a ich tvorbu na jar strihám nasledovne: 5-7 najsilnejších výhonkov sa prerezá vo výške 2-2,5 metra a zviaže v jednom smere. Mladé výhonky, ktoré sa objavia v lete, sú nasmerované opačným smerom.

 • Mnoho skúsených záhradníkov odporúča nasledujúcu schému. Na jar je potrebné prerezať jednoročné a dvojročné výhonky na jednej úrovni, všetko ostatné je potrebné odstrániť takmer úplne. Zbierajte dvojročné deti a tiež ich dôkladne orežte.
 • Pre dobré plodenie a zachovanie v chlade remontantných odrôd sú na jeseň rezané takmer pri koreni..

Video o pestovaní černíc

Ukrývajte černice na zimu

 • Mnoho zakrýva černicové kríky niečím ako skleníky už s nástupom prvého chladného počasia, čím predlžuje obdobie plodenia. Ale plodnosť záhradných černíc je jednou z najvyšších, z jedného kríka môžete získať v priemere 10 kg bobúľ.
 • Ale, ako už bolo povedané viac ako raz, černice patria k rastlinám, ktoré zimu veľmi zle znášajú, s výnimkou niekoľkých odrôd. Preto sa musíte k jej úkrytu priblížiť opatrne..

 • Výhonky by mali byť odstránené z mreží, starostlivo položené na zem a pokryté mulčovacím materiálom, môžu to byť suché listy, slama, zem. A samozrejme, prvý sneh robí s touto úlohou vynikajúcu prácu..

Ako množiť černice

Černice sa môžu množiť mnohými spôsobmi: semenami, odrezkami, koreňovými výhonkami a vrcholmi výhonkov a delením..

 • Na šľachtenie nových odrôd sa, samozrejme, častejšie používa semeno..
 • Vztýčené odrody sa dobre rozmnožujú pomocou koreňových výhonkov..
 • Plazivé – vrcholmi výhonkov. Metóda je pomerne jednoduchá a účinná. Po plodení musia byť konce výhonkov vyklenuté k zemi v predtým vykopaných dierach hlbokých 20 cm, musia byť pripnuté na dne, pokryté dobre navlhčenou zeminou zmiešanou s rašelinou. V tomto prípade sú konce výhonkov vyvedené o 10 cm. Pred zazimovaním treba tieto konce prikryť a v apríli vykopať, opatrne oddeliť od hlavných výhonkov a zasadiť štandardným spôsobom..

Výhody černíc

 • Ostružiny by mali byť vysadené v záhrade, aj keď len kvôli tomu, že sú jedným z najužitočnejších bobúľ. A hoci obsahuje pomerne málo známeho vitamínu C, je v ňom veľa železa a organických kyselín, preto je pri liečbe nízkeho hemoglobínu nepostrádateľný.
 • Odvar z ostružiny má veľmi pozitívny vplyv na gastrointestinálne ochorenia, vredy, zápaly močového mechúra, menopauza, problémy s obličkami, neurastenické stavy.
 • Jeho pravidelné používanie pomáha udržiavať dobrý tvar, pretože toto bobule môže pomôcť normalizovať metabolizmus, obnoviť hormonálnu rovnováhu a rovnováhu vodných solí (a to sú faktory, ktoré často ovplyvňujú vzhľad nadváhy).
 • Černice sa jedia absolútne vo všetkých možných formách. Získava sa z nej doslova všetko – od šťavy po marmeládu. Milovníci čaju tvrdia, že nápoj z ostružinového listu prekoná najjemnejší čínsky čaj..

6 kladov v prospech černíc

 • Záhradné černice sú vo výnose na druhom mieste za hroznom. Jej priama príbuzná, malina, milovaná všetkými záhradníkmi, v tejto záležitosti na ňu veľmi výrazne stráca.
 • Má veľmi dobrú prirodzenú imunitu voči všetkým druhom chorôb, teplotným výkyvom, plesniam. Je prekvapujúce, že všetky druhy škodcov o černice absolútne nezaujímajú..
 • Černice sa neboja sucha, preto nepotrebujú pravidelnú výdatnú zálievku, ktorá tak v lete „zväzuje“ majiteľov na pozemky.
 • Rastlina nie je vyberavá na zloženie pôdy.
 • Černice sa neboja jarných a jesenných mrazov. Prvá – pretože kvitne neskoro, druhá – pretože stále stále prináša ovocie.
 • Plody černice sú veľmi zdravé, veľké, ľahko sa prenášajú a skladujú a sú obdarené skutočnou kyticou chuťových vnemov.

Na pozadí všetkých vyššie uvedených skutočností sa niektoré jemnosti starostlivosti o záhradné černice javia ako nepodstatné, pretože táto rastlina patrí do kategórie tých, ktoré plne kompenzujú vynaložené úsilie. S náležitou starostlivosťou môže ostružinový krík žiť na jednom mieste najmenej 15 rokov.

About the author