Záhradné lavice: odporúčania pre výber a inštaláciu

Po výstavbe bytového domu sa majitelia prímestskej oblasti usilujú rýchlo prejsť na ďalšiu etapu stavebných prác – zlepšenie priľahlého územia vrátane jeho terénnych úprav a rozvoj krajinného dizajnu. Vzhľadom na to, že záhradný dizajn je jednou z najžiadanejších a rýchlo sa rozvíjajúcich odvetví výtvarného umenia, sú naň kladené vysoké nároky, ktoré je možné realizovať pomocou modernej záhradnej lavičky. Je to ona, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou krajinného dizajnu lokality, ktorá plní nielen praktické, ale aj estetické funkcie. Ako prvok, pomocou ktorého môžete ozdobiť osobný pozemok a vytvárať celé kompozičné riešenia, ktoré dokonale zapadajú do krajinného dizajnu pozemku, by mal byť inštalovaný tak, aby maximalizoval pohodlnú a príjemnú zábavu. Výroba záhradnej lavičky vlastnými rukami nie je náročná, pretože to nevyžaduje špecializované schopnosti a vlastníctvo zložitých nástrojov. Bez ohľadu na materiál zvolený na výrobu lavičky, či už je to drevo, kameň alebo kov, bude pôsobiť ako sochársky prvok lokality, ktorý organicky zapadne do svojho zloženia a bude kontrastovať alebo splynúť s rastlinami alebo alpskými diapozitívmi. Aby sme neboli neopodstatnení, zvážime, ako vytvoriť lavicu pre záhradu vlastnými rukami a čo najekologickejšie zapadnúť do okolitej krajiny lokality..

Odrody záhradných lavíc: stručný opis

Záhradná lavička je perfektným riešením pre tých, ktorí radi trávia čas na čerstvom vzduchu. Pomocou tohto prvku záhradného nábytku môžete jasne odlíšiť priestor určený na odpočinok a relaxáciu od okolitej zelene a záhradnej komunikácie. Lavička ukrytá medzi stromami navodí v záhrade nevšednú intímnu atmosféru, vďaka ktorej nadobudne romantický a zároveň tajomný charakter. Trh neprestáva ohromovať spotrebiteľov rastúcim výberom záhradných lavíc, ktoré sa líšia použitým materiálom, funkčnými a estetickými vlastnosťami. Ak ste na svojom webe stále nenašli vhodné miesto na lavičku a nerozhodli ste sa pre model, ktorý bude dokonalým doplnkom vášho webu, predstavíme niekoľko príkladov, medzi ktorými si môžete vybrať ten správny..

Najpopulárnejšie záhradné lavice sú:

V prvom rade je potrebné poznamenať, že existujú dva typy záhradných lavičiek:

 • Stacionárne, na výrobu ktorého sa používa drevo, prírodný kameň alebo kov;
 • Sklopné lavice, často vyrobené z plastu, budú pre vás najvhodnejšou možnosťou, ak ich neplánujete používať často. S takýmito lavičkami vo svojom arzenáli môžete kedykoľvek, na akomkoľvek najvhodnejšom mieste, zorganizovať útulný odpočinkový kútik.

Ďalej bude vhodné zvážiť klasifikáciu lavičiek v súlade s materiálom použitým na ich výrobu..

Drevené lavičky – ekologické riešenie pre vašu záhradu

Záhradná lavička z dreva je ideálna aj pre tých, ktorí sa s technológiou montáže záhradného nábytku ešte nestretli, pretože výrobcovia zaručujú jednoduchosť montáže záhradných lavičiek vyrobených z dreva. Vzhľadom na prirodzenosť použitého materiálu sa výrobky z dreveného nábytku ideálne hodia do krajiny akéhokoľvek webu. Na výrobu záhradných lavičiek je vhodný akýkoľvek druh dreva, ktorý však musí byť dôkladne vysušený a bez vonkajších chýb. Technológia výroby záhradných lavičiek z dreva je viacstupňový proces, ktorého dôležitými fázami sú spracovanie materiálu antiseptickými zlúčeninami a postupné nanášanie niekoľkých vrstiev laku, čo zvyšuje odolnosť stromu voči atmosférickým faktorom. negatívne pôsobenie..

Lavice z guľatiny sú klasikou záhradného dizajnu, ktorá organicky doplní akékoľvek štylistické riešenie letnej chaty, či už ide o oduševnený vidiecky štýl, zdržanlivý orientálny alebo romantický retro štýl. Lavica doplnená záhradným stolom je nepostrádateľným atribútom letnej chaty pri organizovaní rodinných a priateľských piknikov.

Pretože kombinácia materiálov je opäť na vrchole módy, sú lavičky z dreva, z ktorého dizajnu vyplýva kovová základňa, veľmi obľúbené. Dopyt po takýchto lavičkách je spôsobený ich demokratickými nákladmi, trvanlivosťou a environmentálnou bezpečnosťou. Na výrobu takýchto lavičiek sa odporúča použiť drevo odolné voči rozkladu: čerešňa, ihličie, lieska alebo dub.

Dôležité! Know-how moderných výrobcov ocele sú lavičky charakterizované robustným dreveným rámom. Prútené lavičky z prírodných materiálov, akými sú trstina, vŕbové vetvičky, abaka a ratan, nie sú o nič menej obľúbené, avšak vzhľadom na ich nízku adaptabilitu na poveternostné podmienky stredného pruhu sa odporúča tento typ záhradného nábytku inštalovať pod baldachýn..

Kamenné lavice: bohatstvo a luxus prírodných materiálov

V procese výberu lavičky do záhrady, pri snahe vytvoriť roh pre pohodlný odpočinok, milovníci prírodných krás ocenia kamenné lavičky do záhrady, ktoré majú zvýšenú pevnosť a dlhú životnosť. Ak plánujete dôsledne rozvíjať záhradu, ktorá vás bude tešiť dlhé roky, sú pre vás ideálne monumentálne kusy záhradného nábytku z hrubozrnného kremeňa, žuly, farebného alebo bieleho mramoru. Odborníci tvrdia, že ideálnym doplnkom záhrady vyzdobenej v krajinnom štýle budú výrobky z neupraveného kameňa, ktoré sú pozoruhodné svojou originalitou, zatiaľ čo vynikajúce lavičky z hladkého kameňa zdobené ozdobnými rezbami harmonicky zapadnú do klasickej záhrady..

Záhradné lavice je možné použiť ako samostatný kus záhradného nábytku alebo v kombinácii s inými malými architektonickými formami, ktoré dopĺňajú krajinu lokality, ako sú sochy, nádherné kvetináče, mosty alebo fontány. Ak si nie ste istí, ktorý typ lavičiek bude najvýhodnejšie dopĺňať krajinu lokality, pokojne dajte prednosť monumentálnym kamenným výrobkom, ktoré vytvárajú atmosféru spoľahlivosti a zároveň originality.

Plastové lavičky do záhrady – kombinácia zdržanlivosti a praktickosti

Ak neplánujete minúť veľké množstvo na nákup záhradnej lavičky, budú pre vás najvhodnejšie plastové výrobky, o ktorých výhodách je potrebné diskutovať podrobnejšie..

 • Plastové lavice nie sú náročné na starostlivosť – stačí ich utrieť vlhkou handričkou;
 • Nízka hmotnosť plastových výrobkov umožňuje ich použitie ako prenosných nábytkových prvkov;
 • Plastové záhradné lavice nekorodujú, čo svedčí o ich odolnosti voči negatívnym vplyvom prostredia. Môžu byť dlhodobo používané vonku bez toho, aby stratili svoje pôvodné vlastnosti;
 • Dlhá životnosť výrobkov, ktorá ich umožňuje vo vhodnom pomere používať niekoľko rokov;
 • Vysoká odolnosť proti opotrebovaniu, vďaka ktorej sú plastové záhradné lavice schopné odolávať značnému zaťaženiu;
 • Plastové výrobky sú zosobnením nielen funkčnosti, ale aj krásy. Lavice uvedené na trh značkovými výrobcami potešia kupujúcich dostupnou cenou, elegantným vzhľadom a vysokou kvalitou spracovania;
 • Bohatá farebná škála lavičiek je ďalšou výhodou plastových výrobkov. Dúhová rozmanitosť tónov – od červenej po purpurovú, im umožňuje organicky dopĺňať interiérové ​​riešenia záhrady, vyrobené v pestrej farebnej palete.

Kovové záhradné lavice – životnosť roky

Ak plánujete nainštalovať stacionárnu lavičku, ktorá sa vyznačuje dlhou životnosťou, najpraktickejším a najziskovejším riešením pre vás budú kovové kusy záhradného nábytku, jednou z odrôd ktorej je kovaná lavička do záhrady. Najpopulárnejším kovom používaným na výrobu takýchto lavíc je liatina, výrobky, z ktorých má mnoho výhod:

 • Odolnosť voči negatívnym faktorom počasia;
 • Estetické vlastnosti kovových výrobkov, ako aj funkčné, sú na vysokej úrovni. V procese práce na kovových lavičkách sa profesionáli vo svojom odbore snažia čo najlepšie, snažia sa sledovať módne trendy a zároveň prejavujú predstavivosť. Vďaka tomu budú môcť remeselníci na vašich stránkach znovu vytvoriť vzory zariadené v antických, rustikálnych a klasických štýloch;
 • Kovové lavice sú navyše odolné voči mechanickému namáhaniu..

Dôležité! Monumentálny vzhľad, charakteristický pre pevné kované lavice, prispieva k „váženiu“ okolitého priestoru a strate pohodlia. Výsledkom je, že výrobcovia navrhujú venovať pozornosť ľahkým prelamovaným dizajnom, ktorých veľkolepý vzhľad neznižuje ich funkčnosť..

Kované lavice: odporúčania pre výber

Lavičky z tepaného železa sú svojim originálnym vzhľadom jedným z najkrajších nástrojov v arzenáli krajinného dizajnéra, ktorý dokáže premeniť aj ten najnepríjemnejší kút záhrady. Ak dávate prednosť kovaným lavičkám, rozhodnite sa pre tvar, farbu a štylistické riešenie výrobku, pretože nemusia vždy organicky zapadnúť do krajiny záhradného pozemku..

Dôležité! Kamenné lavice budú najlepším doplnkom klasického a starožitného štýlu, zatiaľ čo moderné architektonické riešenia budú smerovať k masívnym kovovým a plastovým výrobkom. Záhradné lavice z masívu dokonale zapadajú do rámca etnického a vidieckeho štýlu.

Pokiaľ ide o kované lavice, vyznačujú sa tiež svojou štylistickou identitou..

 • Ich jemné krivky harmonicky doplnia štýl moderné, ktorých charakteristickými črtami sú prítomnosť prísnych geometrických ozdôb, ozdobných ozdôb a zložitých rastlinných prvkov;
 • Rozety a veľké množstvo rastlinných prvkov sú výraznou črtou štýlu barokový, v ktorých sú vhodné aj kované lavice;

 • Ak je vaša záhrada navrhnutá v gotický štýl, kované lavice s veľkým počtom hrotov a odrezkov dodajú okolitej krajine ešte pochmúrnejšiu náladu;
 • Minimalizmus s jeho neskrývaným šarmom a zdržanlivosťou tiež ríša, so zameraním na vplyv a veľkosť majiteľa, je možné doplniť aj kovanými lavičkami.

Dôležité! Výrobca často pokrýva kované lavičky patinou – špeciálnym povlakom, ktorý dodáva výrobku účinok staroveku a staroveku. Prakticky nechráni kov pred koróziou a hrdzou, a preto sa odporúča ošetriť ich antikoróznymi zlúčeninami.

Dôležité! Existuje mýtus, že kované výrobky sa vyznačujú veľkou hmotnosťou, ale nie vždy sa to potvrdí. Dôvodom je skutočnosť, že ich dizajn často predstavuje dutá kovová rúrka alebo doska, vďaka ktorej nie sú kované výrobky oveľa ťažšie ako drevo alebo hliník. Okrem toho, ak si kúpite výrobok na mieru, môžete si objednať lavicu, ktorá nie je úplne vyrobená z kovu. V tomto prípade sa kov používa iba na výrobu rámu, zatiaľ čo operadlo a sedadlo sú vyrobené z dreva..

Odporúčania pre inštaláciu záhradných lavíc: tipy od majstrov

 • Predtým, ako začnete inštalovať hotovú lavicu alebo si ju vyrobíte sami, poznamenávame, že tieto kusy nábytku musia spĺňať určité požiadavky. Najmä je dôležité lavicu bezpečne zaistiť. Dôležitou fázou jeho výroby je určenie výšky sedadla, počas ktorého je potrebné vziať do úvahy, že nohy sa musia voľne dotýkať zeme;
 • Ak plánujete na miesto nainštalovať záhradnú lavičku s chrbtom, je dôležité správne určiť uhol jej sklonu, pretože v opačnom prípade nebudete môcť na nej sedieť. Dosky používané na výrobu operadla, sedadla a lakťových opierok dobre naplánujte a mierne zaoblite ich okraje;

 • Ak je lavička inštalovaná v blízkosti cesty, umelej nádrže alebo iného odľahlého rohu záhrady, bude slúžiť ako nezávislý dekoratívny prvok. Ak ho umiestnite na rekreačnú oblasť alebo na otvorené nádvorie vedľa stolu alebo prútených stoličiek, bude plniť svoje funkcie a bude neoddeliteľnou súčasťou „záhradnej súpravy“;
 • Pokiaľ ide o najvhodnejšie miesto na inštaláciu lavičky, často je umiestnené pri stene domu a na jeho oboch stranách sú umiestnené nádoby s kvetmi alebo ozdobnými sochami. Ak dávate prednosť tejto možnosti, potom sa postarajte o rozšírenie slepých oblastí domu a položenie dlaždíc v niekoľkých radoch;

 • Vynikajúcim miestom na inštaláciu záhradnej lavičky bude malá plocha pod rozprestierajúcim sa stromom, kde okrem lavičky vybavia svetlú kvetinovú záhradu. Nezabudnite však, že na usporiadanie takejto kvetinovej záhrady je potrebné vybrať rastliny, ktoré tolerujú tieň a milujú tieň;
 • Lavica s oblúkom nad ňou sa stane originálnou ozdobou záhrady. Obvykle je taký oblúk vyrobený vo forme mriežky alebo priečnych tyčí a zadná časť lavice je vyrobená v podobnom štýle. Výhody takého oblúka na tvári – za slnečného dňa vytvára šetriaci tieň a slúži aj ako dodatočná podpora pre popínavé rastliny – plamienok, svlačec, popínavé ruže. Tento typ záhradného nábytku je veľmi podobný krytej lavičke v záhrade..

Originálne nápady na výrobu lavíc

Záhrada môže obsahovať nielen tradičné statické kusy nábytku, ale aj hojdacie lavice do záhrady, ktoré budú ideálnym miestom na relaxáciu po namáhavých pracovných dňoch. Konštrukcia takýchto lavíc nevyžaduje špecializované schopnosti a neznamená inštaláciu zložitých spojení. Pripojenie všetkých častí sa vykonáva v pravom uhle a ako upevňovacie prvky sa používajú skrutky z nehrdzavejúcej ocele, okrúhle hroty a špeciálne objímky.

Zvážte typické vlastnosti hojdacej lavice, ktoré budú potrebné na kreslenie:

 • Výška lavice – 120 cm;
 • Šírka lavice – od 60 do 65 cm;
 • Hĺbka sedadla – 50-55 cm;
 • Dĺžka sánok použitých ako oporné nohy stoličky je 100 cm Na ich výrobu budete potrebovať šablónu v plnej veľkosti, na ktorú budete potrebovať značkovací kompas. Budete potrebovať kruhový oblúk s polomerom 130 cm.

Odporúčaným materiálom na výrobu hojdacích kresiel je tvrdé drevo, napríklad dub, ktoré je vysoko odolné voči negatívnym faktorom životného prostredia. Neoddeliteľnou fázou inštalácie predmetov z dreveného nábytku je ošetrenie ochranným lakom alebo farbou na vonkajšie drevené práce.

Dôležité! Ak chcete lavičku chrániť pred dažďom alebo páliacim slnkom, môžete vybaviť ľahký baldachýn, na výrobu ktorého potrebujete kovové rúrky (na rám) a hrubú farebnú tkaninu.

Kresby záhradnej lavičky

Čo ešte krajinní dizajnéri ponúkajú?

 • Záhradné lavice vyrobené z rezov kotúčovej píly sú originálnym riešením pre vašu záhradu. Predtým, ako začnete vyrábať lavičku, musia byť rezy ošetrené ochrannými prostriedkami, ktoré predĺžia životnosť výrobku. Potom, čo ste urobili spracovanie, zostavte štruktúru zo šiestich rezov. Pomocou štyroch úlomkov spojte operadlo a dve sedadlá a zo zvyšku úlomkov postavte bočné časti.
 • Jedným z najpraktickejších a zároveň najoriginálnejších riešení sú lavičky z drevených boxov a lamiel. V tomto prípade sa boxy používajú ako podpera a drevené lamely slúžia na vybavenie sedadla a operadla. Takéto lavičky spájajú estetiku a funkcionalizmus, pretože ich možno použiť na skladovanie záhradného náradia..

 • Ak chcete dodať okolitej krajine nádych novosti, stavby vybavené kolesami sú pre vás ideálnym riešením. Na ich výrobu vlastnými rukami potrebujete kolesá a dosky. Proces ich výroby je dosť jednoduchý: sedadlo a operadlo sú vybavené doskami a bočné diely sú vyrobené z kolies..

Dôležité! Originálnym spôsobom zdobenia záhradných lavíc je decoupage, proces podobný zdobeniu interiérového nábytku. Na decoupage záhradnej lavičky potrebujete nožnice, lepidlo PVA, lak, farebný papier alebo papier s kresbami, ako aj tekutinu obsahujúcu alkohol. Prvá etapa zdobenia zahŕňa nanášanie laku na povrch lavice, po ktorom musí byť odmastený. Ďalej sa na ošetrovaný povrch nanáša lepidlo a lepia sa viacfarebné obrázky, ktoré sú vystrihnuté z papiera..

 • Lavice zdobené mozaikou sú originálnym riešením pre vašu záhradu. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a odolnosťou voči dažďu a snehu. Na ich vytvorenie potrebujete kúsky dlaždíc, kameňa alebo črepy zo starej kameniny..

About the author