Balkonový parapet je nedílnou součástí architektonické stavby domu. Plot určuje nejen vzhled lodžie nebo balkonu, ale také doplňuje styl celé fasády budovy. Zvažte, jaké materiály jsou vhodné pro vytvoření trvanlivého a spolehlivého parapetu, popište základní požadavky a technologii pro instalaci balkonového zábradlí.
Požadavky na balkonové zábradlí
Balkónové oplocení má dvě hlavní funkce: ochrannou a dekorativní. Zábradlí by mělo zajistit bezpečnost osob na balkoně a zároveň zatraktivnit fasádu místnosti.
Bez ohledu na materiál výroby a způsob instalace musí konstrukce plotu splňovat následující parametry:
Vlastnosti balkonových zábradlí z různých materiálů
Dřevěné oplocení: popis a funkce instalace
Dřevo je velmi technologický materiál, který se dobře hodí k různým úpravám. Zkušený řemeslník je schopen realizovat nejneobvyklejší nápad a vytvořit dřevěný balkonový plot neobvyklého tvaru. Přírodní krása textury dřeva v kombinaci s ozdobnými madly a ozdobnými sloupky ozdobí nejen balkon, ale i dům jako celek..
Originalita designu je dosažena kombinací svislých a vodorovných os kulatiny. Současně je důležité, aby tvary a velikosti rezonovaly s celkovou architekturou místnosti. Sloupkové sloupky, madla a vnitřní části mohou být obdélníkové, kruhové nebo čtvercové. Tvar řezu se mění nebo zůstává konstantní po celé délce.
Dřevěné ploty jsou často vyztuženy kovovými konzolami, vzpěrami a rohy. Regály jsou namontovány na hotovou betonovou nebo dřevěnou podlahu. K upevnění prvků se používají kotvy se závitovou tyčí, a pokud je přístup k podlaze zespodu, lze upevnění provést „dřevěnými drážkami“.
Nevýhodou dřevěných plotů jsou jejich vysoké náklady a náchylnost konstrukce k povětrnostním vlivům. Zábradlí musí být ošetřeno speciálními barvami a laky, které jsou odolné vůči slunečnímu záření, vlhkosti, teplotním výkyvům a mechanickému namáhání. Nejlepším produktem pro venkovní použití je alkyd-uretanový lak. Má vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům, pružnost a tvrdost.
Pro zpracování dřevěných plotů je nutné použít základní nátěr, impregnaci a lak od jednoho výrobce. Tím je zajištěna jejich vzájemná kompatibilita.
Sklo: výběr materiálu a pravidla instalace
Skleněné balkony vypadají moderně a kreativně. Takový parapet je vyroben z celoskla pomocí kovových prvků..
Pro uspořádání balkonů a lodžií se používá vrstvené vrstvené sklo. Skleněné vrstvy jsou tvrzeny speciální technologií a slepeny laminovanou fólií. Při zahřátí na 600 ° C získává takový materiál téměř jakýkoli tvar, aniž by ztratil svou hladkost a pevnost. Tuto vlastnost dovedně používají designéři a řemeslníci k vytváření neobvyklých plotů s hladkými křivkami..
Skleněné zábradlí musí splňovat následující parametry:
- s velikostí plátna 600 * 375 mm nebo menší musí být tloušťka skla nejméně 3 mm;
- pokud je plátno 2500 * 1600 mm, pak je minimální tloušťka skla 7 mm.
Plot je připevněn k základně balkonu svařováním, šrouby, kotvami a lepidly. Upevnění skleněné tabule na kovové stoupačky se provádí jedním z následujících způsobů:
- instalace v rámu;
- upevnění profilem;
- bodově;
- speciální svorky (při instalaci čepele do ocelového rámu).
Skleněné balkony se prodávají v hotových sadách a jejich instalace nevyžaduje od umělce zvláštní dovednosti a profesionalitu.
Parapet z cihel a pórobetonu
Ploty z cihel, betonu a kamene jsou odolné a masivní. Zdivo z těchto materiálů má dlouhou životnost, estetický vzhled a je vysoce odolné vůči vlivům prostředí..
Cihly a pórobeton však mají také nevýhody, zejména:
- velká hmotnost stavebního materiálu – použití zdiva k vytvoření balkonového plotu v bytovém domě musí být dohodnuto s technologem; cihla může být nahrazena lehčími materiály – pěnový blok;
- vysoká spotřeba směsi při pokládce cihel;
- vysoké náklady na stavební materiál;
- cihlové oplocení vyžaduje od umělce profesionalitu.
Pro pokládku plotů se často používají keramické cihly lisované plasty, které mají nízkou tepelnou vodivost. Pomocí takové cihly je možné snížit tloušťku a hmotnost zdiva o 25%
V některých situacích se použití cihel pro dokončení balkonu stává nezbytností:
Kovové zábradlí na balkon
Nejoblíbenější jsou kovové ploty. Jsou vyrobeny z různých kovových profilů: běžné ocelové výztuže, trubek různých průměrů, plechových a pásových dílů neobvyklých tvarů.
K vytvoření plotů se nejčastěji používají následující:
- hliník a jeho slitiny;
- nerezová ocel;
- kované kovové prvky.
Hliníkové profily pro madla jsou galvanicky pokovené: poniklované, chromované atd. Při montáži hliníkového plotu nelze použít svařování, jinak vysoká teplota zničí galvanický povlak. Můžete použít závitové připojení – ozdobné matice získané v důsledku frézování a soustružení. Zručnost umělce a vyrobitelnost hliníku umožní navrhnout tradiční a neobvyklé formy oplocení z přímočarých profilů.
Ocelové balkony vypadají velmi moderně a mají následující výhody:
- pevnost a trvanlivost;
- odolnost vůči atmosférickým srážkám;
- nepotřebují zvláštní zpracování a péči;
- povrch materiálu si zachovává svůj původní lesk po celou dobu provozu;
- balkony z nerezové oceli mohou mít leštěný nebo leštěný povrch;
- vypadají velkolepě a stylově – design působí vzdušně, lehce a bez tíže.
Důležité! Kovové mříže balkonového zábradlí nechrání před větrem, prachem a neposkytují izolaci od zvědavých očí. Ploty s velkým počtem horizontálních prvků jsou navíc nebezpečné – děti na ně mohou lézt.
Aktuální možností jsou kované balkonové zábradlí, které dodávají fasádě budovy propracovanost a aristokracii. Nejčastěji se takové mříže používají pro venkovské domy a chaty. Ohýbané kovové prvky se získávají kováním za studena a za tepla pomocí různých zařízení.
Při navrhování balkonové konstrukce musíte dodržovat bezpečnostní požadavky – je důležité použít ploty, které jsou sestaveny svařováním.
Montáž kovaných plotů svépomocí
Pro výrobu kovaných plotů se používají ocelové tyče čtvercového, kulatého a obdélníkového průřezu. Samotnou technologii výroby plotu lze rozdělit do několika fází:
Bez ohledu na to, zda je výrobek vyroben samostatně nebo na objednávku, je nutné předem připravit sedadla – místa pro upevnění konstrukce. Sázecí stroje jsou umístěny na spodní části balkonu a na obou stranách stěny. Za tímto účelem je při stavbě domu do zdiva zapuštěna výztuž nebo ocel. Počet bodů fixace závisí na objemnosti a délce kované mřížky.
Důležité! Před instalací balkonového zábradlí v bytovém domě je nutné zkontrolovat stav hypoték. Pokud jsou ty výsadby shnilé, bude nutné je znovu nainstalovat.
Při instalaci musíte dodržovat pravidla a bezpečnostní normy:
- prostor pod balkonem musí být zbaven nebezpečných věcí a předmětů;
- je nutné instalovat výstražné značky pod balkon – ploty pro staveniště lze pronajmout od organizace specializující se na instalační a stavební práce;
- před instalačními pracemi je vhodné upozornit všechny sousedy a požádat je o odstranění hořlavých předmětů z balkonu;
- při provádění instalace v horkém období je nutné zkontrolovat, zda pod balkonem nejsou větve a suchá tráva.
Instalace kovaného plotu na balkon: video
Jak vyrobit balkonový plot ze dřeva: video instrukce
Dřevěné zábradlí pro balkony, verandy a otevřené terasy vám umožní implementovat exkluzivní řešení v architektuře fasády budovy a dát domu stylistické kouzlo. Je lepší svěřit výrobu a instalaci dřevěných plotů profesionálům. Velitel bude schopen přesně vypočítat maximální zatížení parapetu a postavit bezpečný plot.
Výroba a instalace dřevěných balkonů ve stylu halfwerk: video
Různá stylistická řešení balkonových zábradlí: fotografie
Řešením miniaturního balkonu je umělecké kování. Kontrast barev – bílá dekorace stěn a černý kov dodávají fasádě zvláštní kouzlo..
Dřevěné balkonové zábradlí ve skandinávském stylu.
Balkonové zábradlí v minimalistickém stylu: kombinace plechů a profilů.
Francouzské balkonové skleněné zábradlí.
Šedě lakované dřevěné zábradlí zdůrazňují eleganci a eleganci exteriéru domu.