Bridlicová strecha. DIY bridlicová strecha

Za posledných 10 rokov sa počet strešných materiálov výrazne zvýšil, ale bridlica je stále veľmi žiadaná a zostáva na vedúcom mieste medzi konkurentmi..

A to nie je divné, pretože jeho životnosť, funkčné vlastnosti a hodnota za peniaze zodpovedajú úrovni, kvôli ktorej mu spotrebiteľ dáva prednosť. Spoľahlivosť strešného materiálu, a v tomto prípade je to vlnová bridlica, prispieva k vášmu domácemu pohodliu a slúži ako obranca krbu pred poveternostnými podmienkami.

Obsah

Bridlica – technológia výroby, výhody a nevýhody

Bridlica je strešný materiál, ktorý sa už mnoho rokov používa v stavebníctve, čo je dnes najžiadanejší a najrozšírenejší spôsob pokrývania striech..

Prírodná bridlica je škridla vytvorená prírodou oddeľovaním hornín, konkrétne bridlíc, podľa ktorých bol pomenovaný stavebný materiál. Dokonca aj v stredoveku sa bridlica (z nemeckého jazyka schiefer) používala pri pokrývačských prácach, ktoré sa nachádzajú v našej dobe..

Podľa konštrukcie plechu možno bridlicu rozdeliť na:

 • mávať;
 • plochý.

Aby sa plochej bridlicovej doske dodalo tuhosti, do jej zloženia sa zavádzajú špeciálne chryzolitové vlákna, ktoré slúžia ako výstužný prvok. Tento materiál sa najčastejšie používa na vytváranie uzatváracích štruktúr, na výrobu stenových panelov, čo veľmi dobre zvyšuje ich tepelnoizolačné vlastnosti..

Na vytvorenie strechy sa zvyčajne používa vlnová bridlica. Dnes sa vďaka najnovším technológiám spracovania stal odolnejším a získal vylepšený vzhľad. Dĺžka a šírka listu sa najčastejšie merajú vo vlnách (6, 7, 8), pretože každý list má svoje štandardné veľkosti.

Výhody:

Zdá sa, že po toľkých pozitívnych vlastnostiach bridlice bude ťažké nájsť negatívne body, ale v našom svete neexistuje nič ideálne a bridlica nie je výnimkou..

Nevýhody:

Azbestocementová bridlica – jej výhody a druhy

Dnes existuje niekoľko strešných materiálov, ktoré sa vyrábajú vo forme vlnitého plechu a nazývajú sa aj bridlica. Dnes existujú tri druhy bridlice: kov, euro a azbest..

Na výrobu kovovej bridlice sa používa pozinkovaný oceľový plech, na ktorý sa najčastejšie nanáša ochranný povlak z polymérov. Pri vývoji Euroslate sa používajú tieto komponenty: celulóza, sklolaminát, juta a čadičové vlákno.

Euro-bridlica alebo kovová bridlica, ktorá nezahŕňa azbest, vyrobené na bitúmene, si nedokázali získať takú popularitu ako azbestocementová bridlica.

Už jeho názov nám hovorí, čo je súčasťou jeho zloženia. Azbestové vlákna sú oveľa pevnejšie ako oceľový drôt, keď cement funguje ako konektor, materiál sa stáva veľmi tvrdým, ako kameň. Rovnomerné rozloženie tenkých azbestových vlákien na cement hrá úlohu výstužnej výstužnej siete, pomocou ktorej sa výrazne zvyšuje rázová húževnatosť a spoľahlivosť materiálu..

Odrody azbestocementovej vlnitej strešnej bridlice:

Prípravná fáza na inštaláciu bridlicovej strechy

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pred pokládkou, je zmerať ošetrovanú plochu. Potom predbežne vypočítajte požadované množstvo materiálov. Pomôže vám to zostaviť približný rozpočet na nákup potrebného množstva materiálu..

Výpočet oblasti pokrytia a množstva potrebného materiálu vám nezaberie veľa času, najmä ak používate stavebný projekt.

Predtým, ako začnete pokladať listy, musíte:

 • Starostlivo skontrolujte bridlicu, či neobsahuje čipy a praskliny;
 • Meracie listy;
 • Vyvŕtajte otvory pre upevňovacie skrutky;
 • V prípade potreby orezajte bridlicu na požadovanú veľkosť pomocou elektrického náradia alebo oceľových fréz.

Maľovanie bridlicových listov

Aby sa zvýšil servisný rad bridlice a dodal jej krajší dizajn, môže byť natretý farbou podľa vlastného výberu. Nanesená vrstva špeciálnej akrylovej farby vytvorí ochranný film, ktorý niekoľko desaťročí oddiali deštrukciu zmesi bridlice.

Disperzná farba na vodnej báze rovnomerne pokrýva povrch a tým sťahuje mikrotrhlinky filmom. Tento typ farby urýchľuje odstraňovanie vody zo strechy a v zime vytvára klzný efekt pre ľad a sneh.

Alkydový typ farby zabraňuje tvorbe trhlín, ktoré po vysušení vytvárajú efekt pružnosti. Špeciálne prvky vo svojom zložení dobre chránia strechu pred priamym slnečným žiarením a predchádzajú vyhoreniu. Použitím tejto farebnej metódy sa môže doba prevádzkového obdobia predĺžiť asi dvakrát..

Montáž bridlicového latovania

Proces montáže bridlicového latovania nie je náročný, hlavnou vecou je poznať všetky detaily inštalačnej technológie. Bridlicové dosky z azbestocementu sú dosť ťažké, preto by sa s inštaláciou latovania malo zaobchádzať zvlášť zodpovedne.

Fázy na usporiadanie latovania

1. Spočiatku sú nainštalované nosníky a pripevnené krokvy.

Krokvy na latovanie pod bridlicové plechy by mali byť inštalované v krokoch po 1-2 m, potom vzdialenosť závisí od dĺžky hrebeňa strechy. Krokvový pár je vytvorený z dvoch nosníkov, ktoré sú pod uhlom pripevnené priečnikom.

2. Potom musíte pokračovať priamo k inštalácii latovania.

Je lepšie naplniť prepravku zospodu. Aby ste to urobili, drevo musí byť umiestnené pozdĺž spodného okraja krokiev a zaistené 2 alebo 3 klincami. Krok latovania nemusí byť častý, pretože samotné listy bridlice majú pomerne dobrú pevnosť, bude stačiť, ak je bridlica pripevnená k nosníkom v strede a pozdĺž okrajov. Napríklad pre štandardné rozmery bridlicového listu 120 × 68 cm je krok 50 cm celkom vhodný. Na upevnenie latovania na krokve musíte použiť pozinkované klince s dĺžkou 70 až 80 mm.

V tejto fáze je tiež dôležité starať sa o odtokový žľab, pretože vzdialenosť okraja previsu od steny závisí od jeho prítomnosti alebo neprítomnosti..

3. Teplo a hydroizolácia

Strešný materiál by mal byť položený na prepravku ako hydroizolácia. Aby ste sa mohli bez problémov pohybovať po doskách plášťa, je najlepšie ho položiť do zvislých radov, hodiť ho cez hrebeň strechy a pomaly rozvinúť kotúč..

Strešný materiál by mal byť pripevnený sponkami a stavebnou zošívačkou s presahom asi 10 cm na predchádzajúcom rade hydroizolačného materiálu..

Môžete tiež pripevniť vrstvu sklolaminátu a hydroizolačnú fóliu. Stojí za to pamätať, že zdola budete musieť vyraziť strechu špeciálnou stavebnou lepenkou na držanie sklolaminátu.

4. Susedí s komínom

Susedenie bridlicovej strechy závisí od umiestnenia potrubia. Ak to vyjde na hrebeň strechy, potom by mala byť na hydroizoláciu namontovaná spodná zásterka z pozinkovaného železa s výrezom pre komín. Bridlicové listy sa položia na zásteru a v blízkosti potrubia sa umiestni azbest. Ak je potrubie umiestnené na svahu strechy, potom je spodný oporný plech, ak je vodotesný, inštalovaný pod bridlicou a filmom. Ak neexistuje žiadna hydroizolácia, potom je oporný list namontovaný tak, že pod potrubím je na vrchu listov a nad ním je pod nimi. Namiesto hornej zástery sa na utesnenie priestoru medzi rúrkou a bridlicou veľmi často používa cementová malta (pomer cement / piesok -1/3).

Nuance inštalácie latovania

Stojí za to pamätať, že príliš hrubá tyč sa môže deformovať pri dlhodobom pôsobení vlhkosti a príliš tenká nezaručuje pevnosť celej konštrukcie a bezpečnosť. Optimálne rozmery hrúbky dreva sú preto asi 50-75 mm..

Najlepšie je použiť hranové dosky bez úbytku, pretože inak, ak je kôra, v budúcnosti sa môže stať, že pod ňou budú žiť rôzni chrobáci alebo iný hmyz, ktorý debnu zničí. Okrem toho by mali byť dosky ošetrené protipožiarnym a biologickým ochranným prostriedkom..

V prípade, že inštalácia bridlice nebude vykonaná okamžite, je lepšie pripevniť strešný materiál na každú dosku plášťa niekoľkými konzolami, aby sa ďalej vylúčila možnosť jeho odtrhnutia vetrom. veľmi často sa stáva.

Technológia bridlicovej strechy

Najlepšie je začať pripevňovať listy bridlice zdola nahor vo zvislých radoch tak, aby vysoká vlna prekrývala dolnú časť predchádzajúceho radu a horná vrstva prekrývala spodnú vrstvu s presahom asi 10-20 cm. Pre uľahčenie inštalácia a aby bol okraj strechy rovnomerný, je lepšie vytiahnuť šnúru alebo nejakú stuhu.

V závislosti od konfigurácie strechy existujú dva najobľúbenejšie spôsoby inštalácie vlnitej bridlice:

 • s posunom (za behu);
 • s rezanými rohmi listov.

Ofsetové pokladanie

Tento spôsob inštalácie je optimálny pre strechy s úzkym vertikálnym sklonom a širokým horizontálnym sklonom..

Tu nie je potrebné listy rezať v spojoch. Prvý bridlicový list prvého radu strechy je pripevnený k prepravke vo vzdialenosti jednej vlny od nej. Druhý list toho istého radu je pripevnený jedným prekrytím vlny k prvému. Druhý rad tiež prekrýva jednu alebo dve vlny k prvej. Inštalácia nasledujúcich listov sa vykonáva rovnakým spôsobom..

Pokladanie s rezanými rohmi

Tento spôsob inštalácie bude vhodný pre široký vertikálny a úzky horizontálny svah..

Aby bridlica ležala dokonale plochá na spoji 4 listov a nedochádzalo k zakriveniu, v dôsledku ktorého by mohli vzniknúť praskliny, mali by byť odrezané rohy dvoch diagonálnych listov, tieto rezy sú spojené dohromady s medzerou 3 mm.

Rez rohov závisí od strany inštalácie bridlice. Napríklad, ak vyrábate strechu zľava doprava, v prvom rade musíte spracovať iba jeden horný ľavý roh a v poslednom – jeden pravý dolný roh a v strede – dva protiľahlé.

Bridlicová krytina – schémy kladenia bridlice:

Dôležité body

Listy bridlice je najlepšie pripevniť k prepravke pozinkovanými samoreznými skrutkami s uzávermi a gumovými tesneniami dlhými asi 100 mm. Odborníci odporúčajú nákup samorezných skrutiek so závitmi, ktoré sa nedostanú k podložke, inak môže dôjsť k poškodeniu bridlice. Skrutky by mali byť pevne utiahnuté, ale nepreháňajte to, aby ste nepoškodili strešný plech. Napríklad pre bridlicu s ôsmimi vlnami budú stačiť 4 samorezné skrutky – dve pre druhú a dve pre šiestu vlnu..

Ak potrebujete zredukovať bridlicový list alebo odpíliť roh, potom spočiatku musíte navlhčenú oblasť navlhčiť vodou, čo zníži objem prachu a uľahčí celý proces. Na rezanie bridlice môžete použiť brúsku s kotúčom na kameni alebo ručnú pílu a existuje aj ďalší spôsob: ceruzkou nakreslite miesto rezu a potom urobte otvory vo vzdialenosti 1,5-2 cm. načrtnutá čiara, po ktorej môžete miernym tlakom odlomiť bridlicový kus.

Konečná fáza inštalácie bridlicovej strechy

Poslednou etapou inštalácie bridlicovej strechy je inštalácia kovového hrebeňa strechy a odstránenie trhlín pod plechmi pomocou polyuretánovej peny.

Hrebeň musí prechádzať bridlicovým listom o 20-25 cm.

Pri práci s penou by ste mali byť veľmi opatrní, pretože môže dôjsť k poškodeniu celistvosti bridlice..

Penové otvory by mali byť starostlivo ošetrené farbou, ktorá bola predtým použitá na plechy.

Upevnenie a dokončenie rohov a inštalácia odtoku je konečnou fázou strešnej práce.

Bridlicová strešná krytina – fotografia hotovej konštrukcie.

Údržba a opravy bridlicových striech

V dôsledku poveternostných, mechanických alebo biologických vplyvov môžu vzniknúť rôzne praskliny a iné poškodenia bridlice.

Povrch listu je drsný, takže sa na ňom hromadia zvyšky opadaného lístia, prachu atď. V dôsledku toho sa objavujú lišajníky a mach, ktoré sú obzvlášť nebezpečné pre bridlicovú strechu domu. Ide o to, že produkujú látky obsahujúce kyseliny, ktoré postupne ničia bridlicu. Triesky vyplývajúce z mechanického namáhania môžu spôsobiť následné popraskanie bridlice. Pri silných snehových zrážkach sa na streche vytvára hustá a hustá snehová pokrývka, čo je nebezpečné, pretože pod jej hmotnosťou môže list bridlice prasknúť alebo sa počas topenia môže jednoducho kĺzať spolu so snehovou vrstvou. Ako vidíte, existuje mnoho nebezpečných faktorov, ktoré môžu zničiť celistvosť bridlicovej strechy..

Aby ste predĺžili životnosť bridlicovej strechy, mali by ste sa o ňu náležite starať:

 • každých šesť mesiacov je potrebné skontrolovať stav povlaku;
 • pravidelne čistite bridlicové listy metlou alebo elektrickým čerpadlom, zatiaľ čo druhá možnosť je účinnejšia;
 • v zime je vhodné odstrániť sneh a zaľadnenie.

Na malú opravu bridlicovej strechy nemusíte vynaložiť veľa úsilia:

About the author