DIY dekorativní pokládka kamene

Maximální propracovanost, elegance a originalita může přidat dekorativní kámen do interiéru i exteriéru. Kombinuje estetický vzhled a vynikající výkon.

Aby však dekorativní prvek interiéru sloužil co nejdéle a zároveň si zachoval vynikající vzhled, musíte znát důležitá pravidla a některé nuance pokládky kamene. Více o tom později v článku..

Obsah

Dekorativní kámen je vynikajícím prvkem interiéru

Dekorativní kámen vypadá skvěle ve výzdobě krbů, dveřních a okenních otvorů. Funguje také bezproblémově s řadou akvárií a fontán, stejně jako s pokojovými rostlinami. Samozřejmě, při zmínce o kamenných zdech se okamžitě vybaví obývací pokoj s krbem a nábytkem v klasickém stylu..

Pokud se rozhodnete přidat do svého interiéru nádech elegance a aristokracie tím, že ozdobíte celou zeď nebo samostatnou část dekorativním kamenem, měli byste si pamatovat její důležitou vlastnost. K osvětlení takové místnosti bude zapotřebí mnohem více světla, protože při slabém osvětlení se dekorace bude zdát příliš ponurá. Střídání dekorace s dekorativním kamenem a světlými monochromatickými tapetami, barvami nebo omítkou však tento problém trochu vyřeší..

Výhody dekorativního kamene

Za prvé, dekorativní kámen ve vašem interiéru bude nádherným vrcholem, kterého si hosté okamžitě všimnou..

Za druhé, díky nízké hmotnosti a správnému tvaru se s ním velmi snadno pracuje. Kámen navíc nepotřebuje zvláštní péči, postačí jakýkoli prací prostředek..

Za třetí, dekorativní kámen je materiál šetrný k životnímu prostředí, je odolný vůči korozi, houbám a dalším bakteriím..

Za čtvrté, je velmi spolehlivý, takže vám bude sloužit mnoho let při zachování všech jeho kvalit.

Za páté, široká škála barev, struktury a stylu provedení vám umožňuje vytvořit interiér, který plně uspokojí všechna vaše přání a potřeby..

Druhy dekorativního kamene

Nejběžnější jsou dekorativní kameny na základě:

  • cementová malta;
  • sádra.

Dekorativní sádrové kameny nejsou schopné odolat vysoké vlhkosti, proto se obvykle používají v místnostech s nízkou vlhkostí, například v ložnici, chodbě nebo obývacím pokoji. Dekorativní kameny z cementové malty jsou naopak odolné proti vlhkosti, takže je lze použít v koupelně, v kuchyni atd..

K dnešnímu dni umělé dekorativní kameny napodobující cihly a břidlice našly široké použití..

Cihla dokonale zapadá do interiéru balkonu, ložnice a chodby, je schopna vytvořit jak strohý, tak módní design místnosti.

Břidlice je jediným dekorativním kamenem, který vytváří pevný kamenný povrch. Každý prvek břidlice má jasnou osobnost a složení takového kamene vypadá velmi působivě a okouzlující..

Mezi přírodními dekorativními kameny je velmi oblíbený pískovec, vápenec, mramor, žula..

Barevná paleta mramoru je velmi široká, nejoblíbenější jsou hnědá, černá, červená, béžová a samozřejmě bílá. I ten nejvybíravější člověk nezůstane lhostejný k takovému dekorativnímu kameni..

Pískovec je hrubý, střední a jemnozrnný, jeho barevná paleta se skládá ze tří odstínů: červeného, ​​zeleného a čokoládového. Schéma jeho pokládky je jednoduché – vytesané pískovcové kameny jsou položeny ve formě mozaikového vzoru, rovnoměrného střídání horizontálních a vertikálních prvků.

Vápenec je slitina kamenů různých velikostí, položená ve vodorovné řadě. Může být nažloutlý, bílý, šedý a růžový..

Přípravné práce

Před zahájením instalace dekorativního kamene je důležité pečlivě připravit povrch. Nejprve byste měli odstranit zbytky staré tapety, barvy, skvrny, mastnotu atd. Nemůžete dosáhnout dokonale rovného povrchu, protože kámen skryje všechny nedostatky. Důležitější je zkontrolovat přilnavost povrchu. Postříkejte zeď vodou a věnujte pozornost oblastem, kde voda neabsorbuje, ale tvoří kapičky (pokud tam samozřejmě nějaké jsou). Tato místa by měla být pečlivě opracována a poté znovu zkontrolujte, zda povrch „nepřichytává“.

Dále se doporučuje použít kovový kartáč k poškrábání stěny pro lepší přilnavost lepidla, poté povrch a zadní část kamene ošetřit základním nátěrem na vodní bázi pomocí štětce.

Než začnete pokládat obkladový kámen, rozložte budoucí kresbu na rovný povrch, pomůže vám to zjistit, jak bude kompozice vypadat na zdi, odstraní zmatek a směšné kresby v tomto procesu.

Technologie pokládky dekorativního kamene

Hlavní pravidla

Abyste mohli položit dekorativní kámen vlastními rukama, není nutné mít designové vzdělání, stačí důvěřovat své intuici a představivosti, zbytek bude doplněn samotným dokončovacím materiálem.

Instalace dokončovacího kamene by měla být prováděna při teplotě +5 C až + 30 C. Pokud je teplota vyšší, pak 25-30 minut před zahájením práce by měl být povrch a zadní strana kamene navlhčena vodou.

Před pokládkou zkontrolujte dekorativní kámen, velmi často jeho odstín závisí na straně kontroly. Raději se zeptejte výrobce, na kterou stranu je lepší vyložit.

Nejprve musíte na zeď udělat značky v krocích po méně než padesáti centimetrech, abyste měli představu o tom, jak bude kámen umístěn a kde upravit sousední dekorativní prvky.

Nářadí potřebné k pokládce dekorativního kamene: stavební míchačka, vodováha, stěrka, vyrovnávací kámen, železný kartáč, malý kartáč, kbelík s vodou, speciální kartáč na čištění švů.

Pro pokládku dekorativního kamene je vhodné lepidlo, tmel nebo tekuté hřebíky..

Nejlepší je začít lepit obkladové prvky ze spodní části rohu..

Nejdůležitější částí práce je vytváření rozmarných tvarů v kompozici. To vyžaduje představivost, nůž, kleště a smirkový papír..

Potřebujete -li upravit kameny na velikost, pak použijte brusku, speciální pilku nebo kleště, poté použijte brusný papír, aby byl povrch dokonalý. Je důležité, aby existoval pěnový cementový základ k jeho odstranění..

Lepidlo na dlaždice byste měli začít používat tak, abyste mohli celou hmotu použít do 15–20 minut, protože poté začne lepidlo tvrdnout. Konzistence lepidla by měla být krémová, jako zubní pasta. Směs lepidla by měla být nanášena pomocí zubové stěrky o tloušťce 3-4 cm.

Během instalace by měl být kámen přitlačen poměrně velkou silou, aby vyšlo přebytečné lepidlo, ale je důležité zajistit, aby se lepidlo nedostalo na povrch kamene, protože bude obtížné jej odstranit.

Některé ozdobné kameny nemají jednotnou velikost. V takovém případě je poskládejte chaoticky, abyste získali efektnější vzhled. Pamatujte, že dekorativní kámen nemá rád spěch, protože řady se mohou jednoduše „vznášet“. Tento materiál lze použít i venku. Nejlepší je však položit ho v teplé sezóně a pomocí speciálního lepidla..

Metody pokládky dekorativního kamene

Kámen lze pokládat se švy nebo bez nich, záleží na osobních přáních.

Bezproblémová možnost pokládky dekorativního kamene je jednodušší a rychlejší..

Dokončovací kameny by měly být rozloženy co nejtěsněji, což má za následek téměř monolitický povrch. Během práce je důležité zajistit, aby bylo přebytečné lepidlo odstraněno včas, jinak bude v budoucnu obtížné to udělat..

Náročnější je proces pokládky dekorativního kamene spárováním. Tato možnost je však nejoblíbenější, protože vypadá působivěji..

Kameny jsou v určité vzdálenosti připevněny vedle sebe. Chcete -li vytvořit dokonalé švy kompozice mezi řadami kamenů, položte stejné kusy sádrokartonu nebo dřevovláknité desky ne více než 1 cm na šířku.

Po upevnění všech kamenů a lepidla je zcela suché (asi 1 den), začnou tmelit klouby. Abyste tento proces usnadnili, můžete naplnit například sáček mléka tmelem a vytvořením malého otvoru jemně rovnoměrně vytlačit směs do švu. Poté vezmeme běžnou houbu, odstraníme přebytečný tmel a kámen pečlivě otřeme.

Dokončování

Aby byly zachovány provozní vlastnosti, měly by být dekorační kameny ošetřeny ochranným impregnačním lakem, který se dodává hlavně s kamenem. Před nanesením této ochranné vrstvy však musíte povrch důkladně očistit od různých nečistot a prachu. Před nanesením laku na celou dekorativní kompozici vyzkoušejte nepoužitý kámen. Pokud jste s úrovní lesku zcela spokojeni, můžete přistoupit ke zpracování všech kamenů na zdi. Pokud je úroveň lesku nedostatečná, naneste na povrch další vrstvu akrylového čirého laku. Pokud je naopak úroveň lesku příliš vysoká, zřeďte impregnační lak běžnou vodou..

Pokud chcete svému interiéru dodat více dekorativnosti, pak můžete povrch dekorativních kamenů natřít barvou výraznějších barevných odstínů..

Pokud dekoraci provádíte sami, pak náklady na pokládku dekorativním kamenem samozřejmě závisí na výšce kamene, tloušťce, šířce a výšce prvků, povrchovém reliéfu, druhu lepidla a spárovací hmoty. Pokud se rozhodnete použít pomoc profesionála, pak cena práce, kromě výše uvedených nuancí, závisí také na kvalifikaci odborníka a na složitosti instalace.

Pokládka dekorativního kamene – fotografie hotových skladeb:

Chyby při pokládce dekorativního kamene

Nejčastější chyby při pokládce dekorativního kamene:

  • šev mezi kameny je příliš široký, což kazí celkový dojem z dekorativní kompozice;
  • špatně vyzděná zeď, což může vést k pádu některých kamenů;
  • škrábance, třísky a jiné poškození dekorativního kamene během řezání zkazí vzhled obkladu;
  • nezodpovědný přístup k řadě povrchových úprav výrazně zkazí vzhled stylu;
  • nesprávná volba odstínu a textury dekorativního kamene může negativně ovlivnit celý interiér místnosti.

Přestože pokládka dekorativního kamene vlastními rukama nevyžaduje speciální znalosti, vezměte tento proces zodpovědně a budete s výsledkem velmi spokojeni.

Pokládka dekorativního kamene – video:

About the author