DIY drevená veranda

Veranda je neoddeliteľnou súčasťou každého súkromného domu, letného domu alebo chaty. Výroba verandy z dreva má mnoho výhod, medzi ktoré patrí dostupnosť materiálov a jednoduchá inštalácia. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako vyrobiť drevenú verandu a jej odrody.

Obsah:

Drevená veranda: vlastnosti a typy

Pri príchode do domu hostia v prvom rade venujú pozornosť verande, preto by sa mala osobitná pozornosť venovať usporiadaniu tohto prvku. Veranda v blízkosti drevenice je obzvlášť krásna a efektná. Vyznačuje sa nielen praktickosťou, ale zdôrazňuje aj ekologickú šetrnosť materiálov, z ktorých je celý dom postavený..

Vonkajšia prístavba sa nazýva drevená veranda, ktorá sa nachádza v blízkosti budovy, najčastejšie pri vchodových dverách. Nedostatok prednej verandy dodáva domu nedokončený vzhľad. Preto, ak sa veranda neplánovala postaviť počas výstavby budovy, veľa ľudí uvažuje o jej usporiadaní mnoho rokov po stavbe domu..

Veranda nie je len estetickou súčasťou konštrukcie, ale plní aj praktické funkcie, a to zabraňuje tomu, aby sa sneh v zime dostal k dverám, je to dodatočný tepelný izolátor.

Pokiaľ ide o konštrukčné prvky, rozlišujú sa tieto typy verandy:

 • jednoduché – vyzerajú ako otvorená plocha, na ktorej je malý počet schodov, pričom na tejto verande chýbajú žiadne obklopujúce štruktúry;
 • čiastočne uzavreté oblasti – štruktúry, ktoré majú malý bočný plot, jeho hlavnou funkciou je ozdobiť a chrániť hlavnú budovu;
 • pripevnená – veranda, ktorá sa nachádza v blízkosti budovy a vzhľadom pripomína malé rozšírenie;
 • vstavaná – verzia verandy, ktorá zahŕňa jej usporiadanie v jednej z priestorov budovy, napríklad na verande, taká veranda spoľahlivo chráni dom pred všetkými druhmi zvukov a súčasne funguje ako tepelný izolátor.

Uzavreté alebo vstavané verandy naznačujú, že sa dajú využiť ako zimné záhrady, ako miesto na prijímanie hostí alebo na oddychové aktivity.

Okrem toho rozlišujú taký typ verandy ako terasu. Tento dizajn má väčšiu plochu a umožňuje usporiadanie večierkov. Patio je kombináciou verandy a terasy. Hlavnými výhodami takejto verandy sú jednoduchosť a univerzálnosť..

Možnosti pre domácich majstrov na stavbu drevenej verandy

Je to veranda, ktorá vám umožňuje starať sa o dizajn prednej časti budovy. S pomocou správne zvoleného dizajnu verandy domu je príležitosť zdôrazniť integritu, architektonický štýl a atraktivitu budovy..

Drevená veranda bude skvelým doplnkom domu zo zaoblených guľatiny, lepených trámov, vozňov atď. Dom vyrobený metódou ručného rezania má nielen veľkolepý vzhľad, ale má aj špeciálnu energiu. Použitie masívnej guľatiny je veľmi trvanlivé a trvanlivé.

Ak je budova postavená z dreva, ideálnou možnosťou pre verandu bude pootvorená veranda z guľatiny. Jeho výroba si vyžaduje špeciálnu zručnosť a kreativitu. Na stavbu takejto verandy by ste mali najať skúsených odborníkov, ktorí majú schopnosti pletenia guľatiny..

Ak sa plánuje výstavba verandy pre malý vidiecky dom, je lepšie zvoliť si možnosť so zjednodušeným dizajnom. To bude vyžadovať zhruba hotové drevo..

Rámové domy zahŕňajú súčasnú výstavbu domu s verandou. V tejto verzii má podobu rozšírenia alebo verandy. Najprv je namontovaný rám a potom je opláštený..

Fotografia drevenej verandy:

Vlastnosti navrhovania drevenej verandy

Existuje veľké množstvo možností pre hotové projekty verandy z dreva. Okrem toho je možné objednať individuálny vývoj tohto prvku odborníkmi na dizajn. Ak to finančná situácia neumožňuje, mali by ste návrh urobiť sami.

Štrukturálne vlastnosti stavby sú ovplyvnené architektonickým riešením domu, výškou jeho základu, krajinnými prvkami a celkovým dizajnom. Veranda je vybavená vo forme jednej alebo dvoch platforiem, otvorených, polootvorených alebo uzavretých.

Hlavnou súčasťou verandy je otvorená horizontálna oblasť, do ktorej je vstup zabezpečený šikmými letmi vo forme schodiska z malého počtu schodov.

Najvhodnejšou šírkou pochodu je veľkosť od 1,2 do 1,5 m. Jeho hlavnými súčasťami sú bowstrings – tyče nastavené pod uhlom, ako aj schody a zábradlia. Medzi šírkou kroku, ktorá je 0,6 m, a šírkou tetivy je priamy proporcionálny vzťah..

Hlavnou súčasťou každého kroku je behúň – horizontálna doska s veľkosťou od 27 do 33 cm a stúpačka – vertikálna doska, ktorej výška sa pohybuje od 15 do 18 cm. Najoptimálnejšia šírka schodiska je hodnota jeden a pol vchodových dverí. Pohodlná výška zábradlia – 90 cm.

Schody so širokým behúňom a nízkymi stúpačkami sa vyznačujú pohodlnosťou a pohodlnosťou lezenia. Na pripojenie všetkých častí dreveného schodiska sa používajú skrutky, klince a sponky a na dodatočnú fixáciu zábradlí sa používa lepidlo so základňou odolnou voči vlhkosti..

Schodisko nainštalované na verande musí mať dve podpery: vnútorné a vonkajšie. Použitie drevenej konzoly poskytne vnútornú podporu schodisku, je upevnené na korune rámu. Aby bolo možné nainštalovať vonkajšie podpery, základ stavby sa rozširuje, naleje sa monolit alebo sa vháňajú drevené stĺpy.

Pri výstavbe horizontálnej plošiny je potrebné zabezpečiť jej mierny sklon smerom k ulici, aby po nej mohla voda prúdiť bez prekážok. V procese formovania podlahy na mieste sa snažte nechať medzi doskami malé škáry, ktoré pomôžu prúdeniu vody počas dažďov..

Za prítomnosti malého schodiska vedúceho na verandu (menej ako dva kroky) je konštrukcia plotu voliteľná a vykonáva sa výlučne ako dekoratívny prvok. Kroky ako celok by mali byť v súlade so štruktúrou domu a verandou..

Na ochranu verandy pred poveternostnými vplyvmi sa odporúča vybaviť baldachýn. Na jeho dekoráciu sa odporúča použiť rovnaké materiály ako strechu celej budovy.

Stránka môže byť súčasťou domu, môže byť inštalovaná na jednej z jeho strán alebo môže mať vstavanú formu.

Aby sa predišlo nepríjemnostiam pri otváraní predných dverí, je minimálna veľkosť verandy 1,2 x 1,8 m.

V procese výroby verandy dreveného domu vlastnými rukami je dôležitým faktorom jeho tvar. V tejto záležitosti neexistujú žiadne obmedzenia, je možná možnosť usporiadania verandy akéhokoľvek tvaru. Hlavná vec je, že je v dokonalej harmónii s celkovou budovou a vyrovnáva sa s jej funkciami..

Pokiaľ ide o tvar verandy, rozlišujú sa tieto variácie:

 • roh;
 • polkruhový;
 • paralelné;
 • obdĺžnikové;
 • oválne;
 • lichobežníkový;
 • rovný;
 • bočné.

Samostatná drevená veranda: technológia aranžovania

Postup stavby verandy pozostáva z nasledujúcich fáz:

 • výpočty a plánovanie;
 • návrh a nákup materiálov;
 • rámová konštrukcia;
 • usporiadanie stránky.

Prvá etapa práce zahŕňa návrh verandy. Pred postavením by ste mali presne určiť veľkosť jeho hlavnej časti, aby ste naň vybavili základy.

Okrem toho by ste mali vypočítať veľkosť rebríka a všetky jeho komponenty..

Na výrobu verandy dreveného domu vlastnými rukami by ste mali kúpiť materiál vo forme:

 • trámy, trámy a krokvy s rozmermi 10×20 cm;
 • dosky, na podlahy na stavenisku, na usporiadanie vrchlíka, schodov a zábradlí – 5x15x20 cm;
 • cement a piesok;
 • nástroje vo forme píly, kladiva, klincov, skrutiek do dreva, úrovne budovy, lopaty, maltovej nádrže.

Najlepšie možnosti pre drevo, ktoré sa používajú pri stavbe verandy, sú smrek alebo smrekovec. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči vlhkosti a odolnosťou voči vonkajším dráždivým látkam..

Počiatočnou fázou stavby je usporiadanie základu, ktorý je základom akejkoľvek štruktúry..

Na stavbu miesta z dreva stačí postaviť základ z hromád. Jeho cena je oveľa nižšia ako cena pásky a dizajn je celkom spoľahlivý a praktický. Navyše, usporiadanie takéhoto základu nevyžaduje veľa času a úsilia..

Upozorňujeme, že trvanie prevádzky drevenej verandy priamo závisí od správneho spracovania dreva použitého v procese jeho stavby. Hlavné požiadavky na materiál sú:

 • správnosť jeho sušenia;
 • predbežné ošetrenie antiseptikmi;
 • ošetrenie roztokmi odpudzujúcimi vlhkosť;
 • ochrana pred hmyzom.

Na vybudovanie základu budete musieť vybaviť jamy pre hromady po celom obvode konštrukcie. Ich minimálna hĺbka je 0,8 m. Ďalej sa vykonáva inštalácia hromádok, ktoré sú pokryté zeminou a zhutnené.

Na zvýšenie pevnosti základne sa odporúča vyplniť ju betónom. Keď betón stvrdne, pokračujte v ďalšej práci..

Upozorňujeme, že predpokladom usporiadania základov na hromadách je ich vodotesnosť, pretože zanedbanie tohto procesu povedie k akumulácii vlhkosti v strome a jeho zničeniu.

Ďalej sa podpery vyrovnajú vzhľadom na ich výšku a pripravia sa rezy. V denníkoch by ste mali vydlabať hniezda, ktoré pomôžu opraviť pásku základu.

Na zvýšenie pevnosti konštrukcie je pripevnená k základni steny. Potom sa začne vytvárať tetiva. Existuje niekoľko odrôd:

 • tetiva s vyrezávanými rímsami;
 • prítomnosť vložených stupňov;
 • s vloženými krokmi.

Na vytvorenie rovnakých a symetrických drážok je potrebné vytvoriť formu. Na jednej strane to zodpovedá veľkosti krokien a na druhej strane stúpačkám. Ďalej sa na doskách vykoná označenie..

Aby ste zvýšili spoľahlivosť konštrukcie, musíte sa postarať o spojenie bowstrings s lagmi. Na to je potrebné zabezpečiť spojenie pero-drážka..

Na výrobu tejto konštrukcie je vhodnejšie zvoliť kov a na spevnenie – kovové sponky.

Najľahší spôsob montáže stránky je namontovanie dosiek na vopred pripravenú základňu z guľatiny. Stúpačky a schody sú pripevnené k povrchu pomocou samorezných skrutiek alebo spojenia pero a drážka.

Ako vyrobiť drevenú verandu: možnosti dizajnu

V procese zdobenia verandy by ste mali používať iba materiály prírodného pôvodu, ako je kameň, drevo. Najbežnejším štýlom pre verandu je použitie vidieckeho alebo rustikálneho štýlu. Exteriér takejto verandy obsahuje kombináciu rôznych druhov, textúr a odtieňov dreva..

Aby sa dosiahla prirodzenosť dreva, odporúča sa pri návrhu verandy použiť prírodný kameň..

Na zriedenie nudnej atmosféry použite na ozdobenie verandy svetlé textúrne prvky vo forme stoličiek, kresiel, vankúšov.

Prítomnosť kvetov v kvetináčoch alebo vo vaniach vám navyše umožňuje urobiť atmosféru slávnostnou a príjemnou pre stretnutie s hosťami..

Svietidlá vo forme lampášov alebo sviečok budú vynikajúcim doplnkom na verande vo forme terasy. Okrem toho by na takom mieste bolo vhodné nainštalovať gril, pomocou ktorého môžete potešiť hostí chutnými pokrmami varenými na ohni..

Hlavným princípom zdobenia drevenej verandy je dodržanie jej asymetrie. Ak lampa visí na jednej strane predných dverí, musíte nainštalovať rovnakú lampu na druhú stranu, čím sa zlepší vizuálne vnímanie verandy..

Inštalácia prúteného nábytku na verandu urobí atmosféru domáckejšou a príjemnejšou pre relaxáciu. Okrem toho je takýto nábytok celkom odolný voči zmenám vlhkosti a teploty, ak je na ňom špeciálna ochranná vrstva..

Ak je to žiaduce, na verande budú vhodné sochy z kameňa a dreva. A inštalácia kovaných lampášov doplní štýl vidieckeho štýlu. Pokúste sa pri návrhu drevenej verandy dodržať hladké línie, pretože pomocou nej budete môcť exteriér čo najviac priblížiť naturalistickému štýlu dekorácie..

Fotografia drevenej verandy:

Klasický dizajn drevenej verandy zahŕňa použitie štítovej striešky, dreveného zábradlia a malého vstupného priestoru. Pri vchode sú nainštalované malé kvetináče s kvetmi a celkový štýl nie je preťažený detailmi.

Výroba vyrezávanej verandy je náročná možnosť, ktorá si vyžaduje veľa úsilia na jej stavbu. Takáto veranda je masívna a má veľkú plochu. Na jeho výzdobu sa používa iba drevo, ktoré je zdobené rezbami vo forme kresieb a vzorov. Takej verande môže byť poskytnutá špeciálna sofistikovanosť pomocou čerstvých kvetov a vyrezávaných zábradlí..

About the author