DIY drevené podlahy

Drevené podlahy v domácnosti alebo v inej miestnosti vytvoria príjemné prostredie a vylepšia vzhľad miestnosti. Spôsob položenia podlahy závisí od typu dosky použitej na dokončovacie práce. V tomto článku zvážime vlastnosti výberu a inštalácie drevenej podlahy sami s odporúčaním špecialistov..

Obsah:

Výber drevín pre podlahy

Drevené podlahy poskytnú nádherný výhľad na budovu ako celok a taktiež vytvoria útulnú atmosféru. Drevo je ekologický materiál, a preto je tento typ bytovej dekorácie veľmi obľúbený. Je veľmi ťažké vyrobiť profesionálnu podlahu sami, najmä bez skúseností. Ak však budete postupovať podľa pokynov a odporúčaní špecialistov, môžete si podlahu vyrobiť sami.

Pred položením drevených podlahových dosiek je potrebné vybrať vhodný stavebný materiál. V tomto prípade je dôležité vziať do úvahy rodinný rozpočet, vlastnosti vnútornej klímy, približné zaťaženie podlahy a typ a účel miestnosti. Všetky aspekty naznačujú výber potrebných materiálov, ktoré budú praktické v procese prevádzky..

Do malých miestností sa odporúča vybrať ihličnatý strom, napríklad jedľu, borovicu, céder a podobne. V obývacích izbách majú tieto dosky nízke náklady, pričom sú trvanlivé a odolné voči opotrebovaniu. V pomere k priemernej cene dreva je dub považovaný za najobľúbenejší materiál. Na podlahy v drevenom dome je možné použiť aj osiku alebo jelšu, ktoré sú v stavebníctve široko používané, a odporúča sa ich zakúpiť do detských izieb alebo spální..

Vlastnosti výberu dreva:

Pri výbere dreva na podlahu je dôležité pamätať na vlastnosti materiálu, ktoré je dôležité vziať do úvahy:

1. Drevo musí byť vysušené, pretože surovina sa rýchlo znehodnotí a stratí svoj vzhľad. Presušené výrobky sa môžu tiež zdeformovať..

2. Je dôležité skontrolovať dosky, či nie sú poškodené, prasknuté alebo znečistené živicou. Neodporúča sa vyberať takéto výrobky..

3. Podlahu musíte kúpiť s maržou asi 15 percent.

4. Je dôležité, aby výrobky boli minimálne 2 metre dlhé, pričom musia byť z rovnakej šarže, čo naznačuje rovnakú kvalitu stavebného materiálu..

5. Na drevené podlahy sa odporúča použiť hranové alebo drážkované dosky, ktoré nie je potrebné dodatočne brúsiť..

Druhy podlahových výrobkov

Na montáž drevených podláh sa používajú rôzne typy dosiek, ktorými sú:

1. Masívna doska.

2. Parketové výrobky z masívneho dreva. Tento materiál má niekoľko drážok na rôznych stranách, čím sa doska odlišuje od typického výrobku. Dĺžka takejto dosky je 0,6 až 2 metre a približná hrúbka je asi 1,8-2,5 centimetra..

3. Lepená parketová doska sa líši od predchádzajúceho výrobku vzhľadom, pričom jej výkon zostáva rovnaký. Podobný výrobok pozostáva z 3 vrstiev. Horná vrstva parkiet je vyrobená z drahých drevín, ktorých hrúbka je 4-5 mm. Ostatné vrstvy sú vyrobené z lacnejších hornín..

4. Parkety sa skladajú z pásov malých rozmerov, ktoré majú drážky a drážky.

Masívna drevená podlaha

Urobte si sami drevená podlaha z podobných materiálov vyzerá celkom funkčne a krásne. Použitie prírodných dosiek nie je lacné, ale umožní vám vytvoriť jedinečný dizajn pre vašu izbu. Dosky sú materiálom šetrným k životnému prostrediu. Masívne dosky sú zložené z hrotov a drážok, čo uľahčuje proces inštalácie podlahy. Štandardné parametre dosky sú dĺžka od 2 do 6 metrov, hrúbka 20-60 milimetrov.

Technológia drevených podláh má nasledujúcu postupnosť:

1. Po nákupe musí byť materiál prinesený do teplej miestnosti najmenej na tri dni, aby si výrobok „zvykol“ na mikroklímu miestnosti..

2. Hlavná vec je, že teplota v budove je asi +20 stupňov a vlhkosť by mala byť 45-60 percent.

3. Po zozbieraní materiálov je potrebné určiť stredovú čiaru miestnosti. Za týmto účelom zmerajte šírku a rozlomte ju na polovicu, ktorá tvorí polohu čiary.

4. Musíte zmerať rovnomernú vzdialenosť od stredu k stene a z tejto oblasti môžete začať položiť podlahu. Vzdialenosť od steny môže byť 15 milimetrov, kde označíme túto čiaru. V tejto oblasti začíname s inštaláciou podlahových dosiek a medzi základňou a linkou vkladáme drevené tesnenia.

5. Vlastné drevené podlahy by mali začať inštaláciou prvého radu dosiek a umiestniť ich presne pozdĺž čiary. Výrobky sa odporúča zarovnať a pripevniť pomocou samorezných skrutiek k stene tak, aby po hlave samorezných skrutiek bolo možné ich zakryť podstavcom.

Potreba vedieť! Dĺžka upevňovacích prvkov by mala byť približne 1,5 -krát väčšia ako hrúbka drevenej paluby. Aby ste to urobili, musíte najskôr urobiť otvory..

6. Z druhého okraja sú dosky pripevnené k guľatine pod uhlom a upevnené v drážkach pod uhlom 40-45 stupňov.

7. Nasledujúce rady dosiek sú zapustené do drážok predchádzajúcich radov. Z druhej strany sú výrobky upevnené do drážok pomocou skrutiek. Ak je dĺžka výrobku menšia ako parametre miestnosti, potom je potrebné stohovať výrobky s rozmermi 500-100 mm, aby spoje koncov neboli umiestnené na tej istej línii.

Poznámka! Odporúča sa monitorovať umiestnenie rastových krúžkov. Mali by byť nasmerované rôznymi smermi. Tento spôsob pokladania by sa mal dodržať, ak je dĺžka výrobku menšia ako parametre miestnosti..

8. Ďalej sme dali všetky dosky „razbezhku“ podľa určitého algoritmu na umiestnenie kĺbov a rastových krúžkov. Je dôležité, aby dosky tesne priliehali. Každá doska musí byť pripevnená k guľatine.

9. Posledným krokom je pripevnenie dosiek k stene tak, aby bola oblasť upevnenia skrytá za soklovou lištou. Za týmto účelom zaskrutkujte skrutky do dosiek a utopte veko o 3-4 milimetre.

10. Podlaha musí byť ponechaná 8-14 dní, aby všetky časti uschli, potom môže byť povrch lakovaný v niekoľkých vrstvách..

Technológia upevnenia podlahy s masívnou parketovou doskou

Spôsob kladenia masívnych parketových dosiek sa prakticky nelíši od usporiadania drevených podláh obyčajnej dosky. Parketové výrobky sa líšia iba dĺžkou. Hlavnými charakteristikami doskových parkiet sú dĺžka od 0,5 do 2 metrov, ktorých hrúbka je 1,8 – 2,5 cm. Výrobok má na všetkých stranách drážky a hroty.

Technológia inštalácie masívnych parketových dosiek má nasledujúce vlastnosti, ktoré sú popísané odborníkmi:

1. Odporúča sa upevniť výrobok pomocou skrutiek z okraja hrotov..

2. Pri pokládke je dôležité dodržať metódu „zarážania“, aby sa medzery navzájom nezhodovali..

3. Ak sa pri konštrukcii drevenej podlahy používa preglejka, je dôležité na ňu prilepiť parkety. Na tento účel je možné použiť lepidlo alebo tmel, pričom výrobky sú navyše upevnené samoreznými skrutkami. Naneste lepidlo na celú oblasť bez dutín..

4. V procese práce sa odporúča použiť diagonálne umiestnenie parketového panelu, nielen tradičné. Najestetickejšia poloha dosiek v uhle 45 stupňov k oblasti, kde sú umiestnené dvere.

Vlastnosti drevenej podlahy s lepenými doskami

Zvláštnosť takejto dosky spočíva v tom, že sa nespôsobuje deformácia vplyvom rôznych teplôt. Na otázku, ako vyrobiť drevenú podlahu, sa odporúča použiť metódu „plávajúcej podlahy“ alebo pomocou sponiek. Aspekty technológie sú obsiahnuté v skutočnosti, že dosky nie sú pripevnené k hrubému podkladu, ale sú navzájom prilepené zo všetkých strán.

Parametre lepených parketových panelov sú dlhé 0,5 až 2 metre a hrúbka môže byť od 2 do 6 centimetrov. Tento výrobok je lepený z 3 vrstiev, ktorých horná časť je vyrobená z drahých drevín a má hrúbku 5 mm. Parametre výrobku sú obsiahnuté v tom, že lepený panel nemení svoje parametre pri rôznych teplotách, a to je spôsobené technológiou lepenia vrstiev.

Zvláštnosť kladenia lepených parketových dosiek je obsiahnutá v nasledujúcich fázach:

1. Možnosť kladenia sa podobá na výrobu drevených podláh z masívnej dosky. Po zakúpení materiálu je dôležité umiestniť dosky do miestnosti alebo budovy a nechať ju v nej niekoľko dní..

2. Na opačnej strane prednej strany musia byť dosky ošetrené ochrannými prostriedkami alebo sušiacim olejom, aby sa zabránilo zamokreniu materiálu..

3. Rovnako ako v procese práce s masívnymi doskami priradíme stredovú čiaru miestnosti a tiež zmeráme oblasť, od ktorej budeme pokračovať k podlahe parkiet. Musíte odstúpiť 1,5 cm od steny alebo iných predmetov.

4. Stredná časť parkiet sa začína ukladať drážkami k stene a ostatné položky je potrebné klásť bez použitia lepidla..

5. Po položení poslednej dosky v rade musí byť narezaná, aby zostalo 8 milimetrov k stene..

6. Nový riadok by nemal začínať novým výrobkom, ale predchádzajúcim strihom.

7. Potom, čo ste vyrobili dva rady drevených podláh, ktorých video je uvedené na konci článku, ich musíte zarovnať pomocou šnúry. Potom sú prijatí na lepenie výrobku alebo upevnenie sponkami.

8. Hlavný a pozdĺžny hrot parketovej dosky musí byť zlepený. Výrobky musíte pripevniť opatrne a okrem toho sa odporúča použiť kladivo a tesnenia. Počas zrážania dosiek by sa medzi nimi malo objaviť lepidlo, ktoré je dôležité odstrániť špachtľou a utrieť povrch kúskom látky.

9. Posledná časť v rade musí byť upevnená kravatou..

10. Ďalej pokračujte v inštalácii podstavca stlačením parketovej dosky.

11. Potom necháme podlahu 7 alebo 10 dní, kým nie je úplne suchá a parkety sú spojené. Ďalej môže byť povrch upravený farbami a lakmi..

12. Ak po vyschnutí podlahy zostanú nerovnosti alebo napučanie dosiek, musí sa to odstrániť brúsnym papierom. V tomto prípade je povolený rozdiel v hrúbke výrobku o 0,1 milimetra a brúsenie sa vykonáva pozdĺž.

13. Po položení dosiek sa môže objaviť mechanické poškodenie, ktoré je dôležité opraviť. V tomto prípade sa odporúča použiť tmel, ak existujú významné chyby, potom musíte použiť veľké objemy výrobku, pretože po vysušení sa môže zmrštiť. Hlboko zdeformované oblasti je potrebné opraviť niekoľkými vrstvami..

Proces podlahy z drevenej dosky

Existujú rôzne možnosti pre drevené podlahy, ktorých fotografie je možné vidieť na tomto webe, každý spôsob inštalácie sa však líši v závislosti od použitého materiálu. Napríklad na položenie podlahy v garáži alebo nebytových budovách nie je potrebné kupovať drahé parkety alebo používať masívne dosky. Odporúča sa používať výrobky, ktorých hrúbka môže byť od 2 do 6 centimetrov. V nich nie sú žiadne hroty ani drážky, takže pri pokladaní je dôležité sledovať tesnosť okrajov. Pre podkrovie alebo iné budovy sa najčastejšie používajú hobľované dosky..

Technológia montáže dosiek má nasledujúcu postupnosť:

1. Namontujeme prvú dosku a pripevníme ju k guľatine.

2. Ďalej položíme druhý výrobok. Za týmto účelom sa sponky zarazia do guľatiny vo vzdialenosti 10-15 cm od dosky. Je dôležité vedieť, že sponky sa zarážajú do prvého oneskorenia a do ďalších každé 2 metre. Štandardné sponky majú schopnosť štiepať polená, takže sa používajú špeciálne upevňovacie prvky.

3. Druhá doska musí byť zapustená tak, aby boli hlavy klincov alebo skrutiek zapustené o 4 milimetre. V tomto prípade je dôležité zabezpečiť, aby medzery medzi doskami neboli väčšie ako 1 mm..

4. Všetky ostatné dosky sú položené rovnakým spôsobom. Technológiu tesnenia je potrebné nechať pre tie výrobky, ktoré nedodržiavajú nosníky, tvoriace drevené podlahové dosky.

5. Posledné dosky na zakrytie musia byť namontované voľne. A konečná doska by mala byť umiestnená vo vzdialenosti 13-15 milimetrov od steny. V prípade potreby je potrebné časť dosky odpíliť.

6. Ak je dom vyrobený z dreva, medzi stenu a dosky je potrebné zatlačiť kliny. Odporúča sa lisovať a upevňovať dosky pomocou samorezných skrutiek alebo klincov..

7. Ak sú steny v dome omietnuté, medzi podlahu a základňu sa zarazí list preglejky, aby sa povrch chránil pred poškodením. Ďalej namontujeme poslednú dosku medzi preglejku a stenu a v prípade potreby ju orezáme. Ak je vzdialenosť medzi nimi príliš veľká, musíte nainštalovať kliny, ktoré sú zatĺkané a pripevnené klincami..

Je dôležité vedieť! Pri inštalácii dosiek by údery kladivom nemali byť určené na dosku, ale na drevené tesnenie, aby nedošlo k poškodeniu povrchu výrobku. V opačnom prípade je možné použiť gumové kladivo, aby nedošlo k deformácii dreva..

Existujú rôzne možnosti pre podlahy, ktoré sú určené typom použitého dreveného materiálu, napríklad pevnými doskami, parketovými doskami a podobne. Ak nemáte skúsenosti s takouto prácou, odporúčame vám vyhľadať pomoc špecialistov, ktorí inštaláciu vykonajú rýchlo a profesionálne..

About the author