DIY měděná střecha

Měděné střešní krytině se obvykle říká střešní krytina z měděného plechu. Takové výrobky mají tloušťku v rozmezí 0,5-1 mm. Moderní trh nabízí několik druhů měděného pokovování, ale ne všechny jsou rozšířené, zejména v rozlehlosti Ruské federace. Za nejoblíbenější jsou tedy považovány výrobky se záhyby (drážka ve tvaru drážky), to znamená, že měděné plechy jsou k sobě připevněny pomocí skládaných zámků, které spolehlivě zapadnou na místo a drží strukturu. Můžete také najít výrobky ve formě měděných dlaždic, různých tvarů, také se jí říká „váhy“ nebo „dáma“. Článek bude diskutovat o zařízení měděné střechy.

Obsah:

Zvláštností mědi je, že materiál časem mění svou barvu. Zpočátku má nově instalovaná střecha načervenalý zlatý odstín, ale pod vlivem prostředí (vzduch a srážky) je měď pokryta oxidovým filmem, který jí dává tmavou barvu, nejprve hnědou a poté téměř černou.

Foto měděné střechy

  • Tato transformace probíhá během prvních let provozu. Tento proces se nazývá oxidace a neprobíhá současně, to znamená, že odstín povlaku bude nehomogenní. Pokud existuje touha okamžitě získat hotový výsledek a nečekat na všechny metamorfózy, je lepší koupit střešní materiál oxidovaný v továrně, který má na celém povrchu rovnoměrně hnědou barvu..
  • Měď je samozřejmě proslulá úplně jiným, ušlechtilejším odstínem. Po 10–20 letech (v závislosti na okolních podmínkách) získá střecha pokrytá mědí přirozenou patinu, to znamená, že její odstín se změní na zeleno-malachitovou nebo tyrkysově zelenou barvu. Tato barva je přirozená pro měděné výrobky, které jsou neustále venku. Výrobci měděných střešních krytin nabízejí také výrobky, které byly uměle stárnuty (patinovány).

  • Hlavní výhodou měděného pokovování je, že tento materiál nevyžaduje zvláštní péči. Tento kov nemusí být natírán ani ošetřován antikorozními sloučeninami, ale zároveň bude tiše sloužit 100 let nebo déle. Důkazem toho jsou střechy kostelů a hradů v Evropě, které fungují téměř 700 let. Navzdory zjevné jednoduchosti lze tento materiál právem nazvat elitou.

Hlavní charakteristiky měděné střechy pro chatu

Měď patří k řadě barevných kovů, ale střešní krytina z tohoto materiálu je v dostupné cenové relaci, a pokud vezmeme v úvahu všechny pozitivní aspekty tohoto produktu, je jasné, proč neztratil svůj význam pro mnoho století. V Rusku, v 18. až 19. století, byly střechy pokryty měděnými plechy a mnoho budov si stále zachovalo své střechy, které postupem času neztratily na atraktivitě..

Možná lze měď nazvat kovem, který lidé původně začali používat pro technické účely. To bylo způsobeno skutečností, že jeho nugety jsou běžným typem ložisek, a také skutečností, že výrobky z mědi byly praktičtější než stejné zlato.

Výhody měděné střechy

Vzhledem k tomu, že samotná měď se vyznačuje trvanlivostí, pevností a potřebnou tvrdostí, výrobky z ní vyrobené mají všechny uvedené vlastnosti. Kromě toho má tento kov bakteriologické vlastnosti, což je v moderním světě stejně důležitým kritériem. A jaké jsou tedy výhody měděné střechy?

  • Snadná manipulace. Vzhledem k tomu, že se jedná o tvárný kov, kterému lze dát téměř jakýkoli tvar (pomocí metod kreslení nebo ohýbání), mají moderní střešní krytiny nejrozmanitější vzory. Ale navzdory jakýmkoli ohybům výrobky neztrácejí své pevnostní vlastnosti. Mezi výhody materiálu patří také skutečnost, že je velmi snadné a snadné namontovat povlak, protože měrná hmotnost měděného plechu pro střechu je relativně malá (1 m2 má hmotnost přibližně 5,5 kg).

  • Bezpečnost a šetrnost k životnímu prostředí. Důvodem je skutečnost, že měď je přírodní materiál a neobsahuje škodlivé chemické nečistoty. To znamená, že ani při výrobě takové střechy není příroda poškozena. Stejně důležité je, aby se tento kov nerozpouštěl ve vodním prostředí, což znamená, že jeho použití nepoškodí lidské zdraví ani životní prostředí..
  • Ziskovost. Ačkoli tato výhoda není na první pohled zřejmá, protože samotný povlak je dražší, například stejné bitumenové dlaždice, ale díky obzvláště dlouhému provoznímu procesu jsou všechny náklady plně pokryty. Kromě toho měděná střecha prakticky nevyžaduje, aby někdo pečoval a udržoval, a to jsou další úspory na opravách, které, pokud je střecha potřeba, pak ne dříve než za 10-15 let.
  • Odolnost proti korozi. Díky povlaku mědi speciálním přírodním filmem, který se tvoří v důsledku oxidace, je povrch výrobků jakoby utěsněn. To nejen zvyšuje antikorozní vlastnosti, ale také zvyšuje odolnost proti opotřebení. Je pouze důležité, aby se na střechu nedostaly žádné cizí předměty (například listy nebo kousky plastových fólií), protože blokují přístup vzduchu a zastavují přirozený oxidační proces.
  • Požární bezpečnost. Měď je schopna odolat dostatečně vysoké teplotě, což znamená, že střecha z tohoto kovu je tepelně odolná, navíc materiál nehoří, nepodporuje spalování a nevyzařuje nebezpečné látky pod vlivem ohně.
  • Vynikající odvod tepla. Měděný plech na střeše je schopen snadno vést teplo, ale při zahřívání neztrácí své základní vlastnosti (stejně jako při zmrazení). Dalším plusem je, že při uspořádání teplé střechy (s topným systémem) můžete zapomenout na zimní čištění nátěru od sněhu a ledu. Koneckonců se nedoporučuje čistit střechy vlastními silami kvůli vysokému zdravotnímu riziku a najímání specialistů je drahá služba..
  • Odolnost proti mrazu. Materiál odolává teplotám až -700 stupňů, což znamená, že instalované střeše nehrozí mráz. Kov je také schopen odolat prudkým teplotním výkyvům..
  • Síla. Měděná střešní krytina odolává téměř všem vnějším vlivům, a to i bez speciální úpravy nebo natírání. Poté, co jsou měděné desky pokryty speciálním povlakem (patina) – k tomu dochází v důsledku přirozené oxidace kovu nebo v procesu tovární patinace – výrobek získává další ochranu. Desky nereziví, nejsou náchylné k působení mikroorganismů a jakékoli znečištění je z nich beze zbytku odstraněno, a proto není nutné střechu speciálně umýt, lze ji přirozeně vyčistit po dešti.
  • Trvanlivost. Garantovaná životnost těchto produktů přesahuje 100 let. Dosud můžete najít mnoho důkazů o jejich dlouhé životnosti. V Evropě je obzvláště mnoho budov s měděnými střechami, protože právě v 18. století byl tento typ povlaku docela populární..
  • Externí odvolání. Tento faktor je pro mnoho majitelů domů často na prvním místě. Díky svým zvláštním vlastnostem kov v průběhu času nejenže neztrácí svou krásu, ale naopak se stává ušlechtilejší a estetičtější. Při výběru měděného povlaku můžete příznivě zdůraznit exteriér celého domu..

Nevýhody měděné střešní krytiny

Jako každý materiál, i měděné střešní výrobky mají své slabiny..

  • Předně je to vysoká cena, která, ač se vyplácí, stále není dostupná pro všechny kategorie občanů. Náklady na střechu dále zvyšuje skutečnost, že její další prvky musí být vyrobeny ze stejného kovu..
  • Další nevýhoda také vyplývá z jejich materiálových zásluh, jde o tepelnou vodivost. Měděná střecha se velmi rychle zahřívá, což v letních vedrech není příliš pohodlné, a v mrazech rychle chladne. Proto by při uspořádání střechy měla být položena další vrstva tepelné izolace..
  • Další nevýhodou měděné podlahy může být vysoký „hluk“, jakékoli cizí předměty padající na měděný povrch vytvoří dodatečné zvukové pozadí, zejména kapky deště. Samozřejmě, že tohoto problému je také snadné se zbavit, stačí položit vrstvu pohlcující hluk.

Druhy materiálu a instalace měděné střechy

Odrůdy střešní mědi

Měděné střešní krytiny mohou být dvou hlavních typů:

  • měkká měděná střecha;

  • skládaná měděná střecha.

Jakýkoli typ výrobku vypadá skvěle na střeše, liší se způsobem upevnění a tvarem. Měď je materiál, který v průběhu času mění barvu, výrobci navrhují nečekat dlouho, ale okamžitě získat odstín, který se zdá být nejatraktivnější.

Podle stupně zpracování existuje 5 hlavních typů měděných střešních krytin:

  • klasický, má lesklý žlutý povlak, to znamená, že měď nebyla vystavena další expozici, takové výrobky během provozu mění barvu, nejprve na hnědou (oxidační proces) a poté na malachit (proces patinování);
  • uměle oxidovaný, povrch materiálu je v továrně pokryt oxidovým filmem, zpočátku má výrobek hnědou barvu a postupem času získává krásnou smaragdovou barvu;

  • uměle patinovaný, v tomto případě výrobce urychluje proces tvorby patiny vystavením mědi různým chemickým činidlům, zvláštností takové mědi je, že nemění svůj odstín po celou dobu provozu;
  • nalakováno, na desky je nanesena speciální ochranná vrstva z polyuretanu, která dodává materiálu lehký odstín a lesk;
  • Pocínovaný typ povlaku znamená, že měděný výrobek byl podroben pocínování, to znamená, že výrobce na výrobek dodatečně aplikoval vrstvu cínu, barva takové střešní krytiny bude šedá, s matným povrchem a nebude se měnit. čas.

Měděný šindel

  • Tento materiál je ve formě oddělených fragmentů, navenek připomíná tradiční dlaždice. Zvláštností takových výrobků je, že mohou napodobovat kamenné nebo dřevěné povrchy, nebo mohou vypadat jako váhy. Když je materiál položen na střechu, dělají to ve dvou vrstvách, jako by se překrývaly, to znamená, že horní vrstva uzavírá spoje spodní. Tento způsob instalace pomáhá zabránit netěsnostem a střecha je zcela utěsněna..
  • Uvažuje se o jedné z odrůd měděných dlaždic měděný blok. Tyto výrobky jsou také ve formě samostatných desek, pouze mají čtvercový, diamantový nebo lichoběžníkový tvar. Měděný blok a váhy jsou funkčně velmi podobné, podstatným rozdílem bude jejich vzhled. Dáma jsou tedy rovné prvky s rovným povrchem a váhy mají mírně zakřivený tvar.

  • K vytvoření takového povlaku se používají jednotlivé listy mědi o tloušťce 0,6-0,8 mm a poté se z nich vyříznou požadované fragmenty. Je docela snadné namontovat střechu z dámy, každá část je vybavena uzamykacím systémem. Desky jsou naskládány v jedné vrstvě a pevně k sobě navzájem navazují.
  • Byla to měděná šavle, která byla použita k zakrytí tradičních ruských věží a také pravoslavných kostelů. Dnes se tento typ výrobku používá jak pro obytné budovy, tak pro komerční budovy..
  • Zařízení střešní tašky ve formě dámy je poměrně pracný proces. Navíc je to taková střecha, která je považována za nejdražší povlak. Hlavní výhodou produktů je, že pokud je jakýkoli prvek poškozen, stačí jej vyměnit pouze bez demontáže zbytku povrchu, zatímco místo opravy bude téměř neviditelné a časem rozdíl zcela zmizí ( barva se vyrovná).

  • Kontrola je vynikající volbou pro montáž na ploché střechy, tj. Pro konstrukce s úhlem sklonu až 12 stupňů. Ale to není zdaleka jediná konfigurace, takže je možné jej položit na kulaté, oválné, eliptické, klenuté a jiné složité tvary.
  • Každá deska je vybavena speciálním spojovacím prvkem, který je umístěn následujícím způsobem: ve spodní části výrobku je instalován přímý zámek a v horní části reverzní zámek. Při montáži prvků jsou navzájem spojeny, vedou horní upevnění jedné desky za spodní upevnění sousední a poté jsou dodatečně instalovány speciální nýty. Tím se vytvoří jedna střešní krytina..
  • Standardní velikosti šindelů jsou dlaždice se stranami 22 cm nebo 27 cm. Materiál lze řezat na místě nebo v továrně. Při pokrývání struktur nestandardního tvaru zůstává mnoho odpadu. Ale přesto jsou to měděné dlaždice, které mohou struktuře dodat jedinečný design a lehký nádech ušlechtilého starověku..
  • Asfaltové šindele jsou také považovány za typ měděné střechy, jejíž horní vrstva je pokryta mědí. To je kompromis mezi kvalitou a cenou. Takové šindele se vyrábějí v různých variacích jak ve tvaru, tak v tloušťce. Kombinace spolehlivé a trvanlivé mědi s flexibilní bitumenovou základnou vytváří vynikající materiál s krásným vzhledem a relativně levnou.

Montáž švové měděné krytiny

Tento typ výrobku je vyroben ze svinuté mědi, jejíž tloušťka je v rozmezí 0,8 mm. Obecně je šev druh ohybu (švu), který vypadá jako spojení drážkou. Díky tomuto upevnění plechů k sobě je střešní plášť z jediného plátna. Lamelové střechy jsou nejspolehlivějším typem střešní krytiny.

Celkem existuje několik typů připojení:

  • singl;
  • dvojnásobek;
  • hranatý;
  • ležící;
  • stojící.

Nejrozšířenější jsou dvojité stojaté záhyby, protože takové spojení minimalizuje počet spojů, ale zároveň zajišťuje vysoce kvalitní těsnost.

Proces instalace měděné střechy zahrnuje použití velkého počtu nástrojů a pomocných prvků (celkem asi 30, to jsou svorky, různé kování, nýty, přídavné prvky, šicí stroje a další stavební nástroje).

Při pokládce měděných plechů je třeba dodržovat několik základních kroků:

  • zařízení krokvového systému;
  • ventilační zařízení;
  • instalace latování;
  • položení vrstvy izolace;
  • instalace měděné střechy;
  • montáž střešních prvků.

Příprava základny

  • Systém krokví je nosným rámem střešního koláče. Odborníci doporučují vyrábět z jehličnatého dřeva. K tomuto účelu se používají silné, vysoce kvalitní paprsky a kulatina. Nezapomeňte, že životnost mědi je poměrně dlouhá, proto všechny její prvky musí mít trvanlivost..

Důležité! Při stavbě obytných budov jsou všechny dřevěné prvky nezbytně ošetřeny vodoodpudivými látkami, retardéry hoření, antiseptiky a dalšími ochrannými prostředky.

  • Krokve musí být pevné a schopné odolat velkému zatížení, pouze v tomto případě je možné postavit vysoce kvalitní střechu. Kromě toho je nutné sledovat rovnoměrnost systému krokví, protože vzhledem k tomu, že měděné prvky jsou pružné a tenké, mohou být velmi snadno poškozeny zešikmením „skeletu“ střechy.
  • Na krokve je položena vrstva hydroizolace, kterou lze použít jako difúzní membránu. Jeho výhodou je, že kromě ochrany tepelné izolace před vlhkostí dokáže odvádět vzniklý kondenzát za římsou. Pásy hydroizolačního materiálu se vyválí a překrývají a drží pohromadě oboustrannou páskou. Tato vrstva by neměla klesat, jinak ztratí svou funkčnost, proto je při pokládce optimální ji mírně natáhnout..

  • Při pokládce tepelně izolačních materiálů na konstrukci měděné střechy je nutné je chránit parozábranou. Pro instalaci latí můžete použít překližku, hranové desky nebo trámy. Rám pro měděné plechy je pevný. Tyto prvky jsou také ošetřeny ochrannými prostředky. Nezapomeňte na větrací otvory, střešní okna a komíny..

  • Na bednu je položen těsnicí materiál podšívky. Může mít formu rolí, které jsou položeny na bednu s přesahem nejméně 10 cm. Doporučuje se rozložit podestýlku rovnoběžně s hřebenem, od spodního okraje střechy. Po položení druhé izolační vrstvy můžete přistoupit k přímé instalaci měděných desek (nazývají se také malby).

Pokládka měděných plechů

  • Přířezy z měděné střešní krytiny jsou položeny na střechu a poté spojeny dohromady. Na fragmentech jsou dva záhyby, jsou umístěny po stranách. Na jedné straně je malý záhyb o výšce 2,5 cm a na druhé straně velký záhyb o výšce 3,5 cm.
  • Listy jsou připevněny následovně: velký přehyb se ohne přes malý záhyb a pak se znovu ohne, ale společně. Výška hotového ohybu je asi 2-3 cm. Pro připojení prvků v takovém zámku použijte speciální rám.

  • Je důležité vzít v úvahu, že držák se může pod vlivem teplot roztahovat, což znamená, že je nutné zajistit malou mezeru, asi 3-4 mm. Pokud se tak nestane, pak během provozu existuje možnost deformace celé střechy..
  • Spojovací prvky lze vytvořit přímo na stavbě. K tomu se používají speciální válcovací stroje. Díky této metodě bylo možné získat dokonale padnoucí střešní prvky. Koneckonců, střecha nemá vždy jasné standardní tvary, a pokud provedete spojení zámku v továrně, pak se jednoduše nemusí shodovat se stávající konfigurací povrchu.
  • Samozřejmě to platí pouze pro samotné plechy, další střešní prvky jsou dodávány hotové, hlavní je správně je nainstalovat a opravit. Pokud není možné použít speciální nástroje, můžete si koupit samosvorné listy. V takových případech stačí silněji zatlačit na zajišťovací mechanismus a spolehlivě spojí listy k sobě..
  • Montáž střechy začíná instalací okapu a drenážního systému. Dále přejdou k upevnění zástěry a upevnění údolí. Když jsou namontovány hlavní další prvky, začnou používat označení pro měděné malby.
  • První deska by měla vyčnívat 30 mm za okraj zástěry, po upevnění listu se vyčnívající část jednoduše ohne přes tyč. Měď je položena jak z rohu, tak ze středu. Pokud je instalace prováděna ze středu, můžete prvky uspořádat více symetricky, což zvýší vnější estetiku, tato skutečnost nijak neovlivní funkčnost.

  • Měděné výrobky jsou k přepravce připevněny svorkami – deskami se zakřivenou svorkou. Každý klip je vložen do záhybu mezi dvěma obrázky. Spony jsou tedy zcela skryty pod listy a bezpečně je drží v požadované poloze. Nejlepší možností je použití 4 svorek na 1 m2. V případě upevňovacích prvků podél okapu je lepší přidat ještě jeden další fixátor (to znamená, že vzdálenost mezi nimi je 35 cm).
  • Odborníci doporučují použít větraný hřeben při uspořádání měděné střechy, protože tento typ povlaku je náročný na větrání. Pokud se nestaráte o foukání prostoru pod střechou, velmi brzy se na prvcích začnou objevovat plísně a houby..

Je důležité si pamatovat jedno pravidlo! Při instalaci měděné střechy musí být všechny prvky, které s ní přicházejí do styku, také vyrobeny z mědi (v extrémních případech nerezová ocel).

Sortiment a ceny měděných střešních krytin

V závislosti na použitém druhu mědi se cena švové měděné střechy může výrazně lišit. Například:

  • klasická měď s lesklým načervenalým zlatým povrchem bude stát asi 1600 rublů / m2;
  • výrobek pro bronz, tj. slitina cínu a mědi asi 2 200 rublů / m2;
  • oxidovaná měď bude stát 2500 rublů / m2;
  • cena patinovaných produktů se pohybuje v rozmezí 3500-3700 rublů / m2;
  • měď pro mosaz (slitina se zinkem) a pro zlato (slitina s hliníkem) stojí 4000 rublů / m2;
  • pocínovaná měď (pocínovaná) je považována za nejdražší, její cena je 4100-4300 rublů / m2.

Pokud vezmeme pouze klasickou verzi produktu a uvidíme, jak se cena mění v závislosti na formě, pak bude obrázek přibližně následující:

  • bitumenové měděné dlaždice – 1600 rublů / m2;
  • střešní krytina – 2000 rublů / m2;
  • dlaždice “Tegola” – 2200 rublů / m2;
  • dlaždice “Duna” (domácí nebo dovážená) 2500-2700 rublů / m2;
  • dlaždice “Tagmento” (ruská výroba) – 4300 rublů / m2;
  • ve formě stupnic – 4400 rublů / m2;
  • ve formě dámy nebo kosočtverců – 4600 rublů / m2;
  • dlaždice “Metrotyle” – 5500 rublů / m2.

Nejznámější producentů měděná střecha:

  • “Aurubis” – německý výrobce, je považován za lídra mezi podniky zapojenými do prodeje produktů z mědi a jejích slitin, dodává hlavně výrobky na americký a evropský trh;
  • KME Tecu je koncern založený na konci 19. století a stále je významným výrobcem měděných výrobků;
  • „VBS“ je srbský závod, který vyrábí měděné střešní pásky, výrobky mají evropské certifikáty kvality a jsou vyráběny na high-tech zařízeních;
  • GZOTsM je ruský závod na zpracování barevných kovů, který se nachází v oblasti Orenburg, je to nejstarší tuzemský podnik, který vyrábí měděné střešní krytiny;
  • UMMC je také ruský producent, Uralská těžební a hutní společnost, a je druhým největším tuzemským výrobcem mědi.

Mezi výrobci prakticky nebyl žádný významný rozdíl, a to jak v kvalitě výrobku, tak v jeho ceně. Liší se pouze tvar výrobku a jeho barevná schémata..

Měděné střechy jsou považovány za nejspolehlivější a nejtrvanlivější typ střešní konstrukce. To však plně odpovídá pravdě pouze za podmínky, že nátěr byl instalován v souladu se všemi potřebnými pravidly a předpisy. A pouze v tomto případě bude střecha opravdu sloužit mnoho let, zůstane vzduchotěsná a nebude vyžadovat neustálou údržbu..

About the author