DIY oprava strechy garáže

Zatekajúca strecha pre mnohých majiteľov garáží sa stáva skutočnou katastrofou, pretože vlhkosťou trpí nielen auto, ale aj vybavenie, nástroje a zásoby, ktoré sú často uložené v suteréne. Z tohto dôvodu je oprava strechy garáže veľmi časovo náročnou činnosťou. Napriek všetkej zložitosti práce môžete opravu strechy garáže vykonať sami bez zapojenia špecialistov zvonku..

Obsah:

Potreba opravy strechy garáže

Garáž nemožno nazvať rozsiahlou budovou, ale strecha na nej je usporiadaná podľa rovnakých zásad ako na veľkých domoch. Jediným rozdielom je použitie iba dvoch typov striech-jednostranných a dvojitých.

V prvom prípade je strecha pokrytá hlavne valcovanými zvarovými materiálmi, a ak to sklon dovoľuje, potom kovovým profilom alebo bridlicou. Voľba strešného materiálu pre štítovú strechu v tomto prípade bude závisieť iba od schopností a vkusu vývojára. Používajú sa predovšetkým bridlica, kovové profily, flexibilné a kovové dlaždice..

Bez ohľadu na to, aký typ strechy má vaša garáž, slúži ako hlavná ochrana budovy pred nepriaznivým počasím, a preto výrazne trpí vplyvom prostredia. Väčšina garáží je umiestnená v garážových družstvách, a preto sú ich steny usporiadané blízko seba, takmer ich neovplyvňujú teplotné extrémy, dážď ani sneh. Strecha je však neustále otvorená pre zrážky a vetry..

Najpravdepodobnejšie príčiny zatekania strechy garáže sú nasledujúce:

Oprava strechy garáže nie je v žiadnom prípade luxusom, pretože zatekanie strechy má nezvratné dôsledky. Zachytená voda spôsobuje v miestnosti vlhkosť, preto dochádza k hnilobe vnútorných drevených konštrukcií, korózii auta, nástrojov a kovových stojanov, zvlhčovaniu a ničeniu betónu. A s príchodom chladného počasia začne fungovať mráz: voda uväznená v póroch tehál a dosiek začne mrznúť a zväčšovať svoj objem, čo vyvoláva tvorbu trhlín a drobenie muriva.

Oprava strechy garážovej bridlice

Bridlicová strecha je celkom odolná a spoľahlivá. Jeho životnosť dosahuje v priemere 10-15 rokov a potom sa bridlica na streche rozpadne: objavia sa malé triesky a praskliny a je potrebné strechu opraviť výmenou opotrebovaných plechov. Na preventívne účely sa odporúča, aby sa každý rok po roztopení snehu skontroloval, či na streche nie sú praskliny, triesky, rast machu medzi plechmi a ďalšie problémy, aby ste včas zistili problémy s povlakom..

Na takejto streche sa najčastejšie tvoria trhliny pod vplyvom mechanického namáhania a teplotných zmien. Ak ste zistili poškodenie, prvou vecou, ​​ktorú potrebujete na opravu strechy garáže vlastnými rukami, je príprava povrchu. Metlou odstráňte lístie, vetvičky a zvyšky, odstráňte prerastený lišajník a mach a kryt opláchnite prúdom vody..

Ak sú praskliny malé, nemusíte úplne meniť celý list. Podľa tradičnej metódy môžu byť všetky trhliny prekryté textilnými pásmi, ktoré sú impregnované olejovou farbou, a potom môže byť strecha potiahnutá olejovou farbou. Takáto oprava strechy garážovej bridlice môže predĺžiť jej životnosť o 2-4 roky, potom sa oprava bude musieť opakovať..

Najlepším riešením na opravu strechy garážovej bridlice je čiastočná alebo úplná výmena poškodeného plechu. Pri výmene celého listu bridlice musíte odstrániť poškodený list: najskôr vytiahnite pribité klince, mierne nadvihnite horný list bridlice a vytiahnite popraskaný list bridlice. Na jeho miesto nainštalujete celý list.

Ak nie je celý list bridlice, môžete na trhlinu položiť kus bridlice požadovanej šírky a dĺžky tak, aby jednou vlnou zakryl poškodenie alebo trhlinu na oboch stranách a aby sa voda nedostala do poškodené miesto. Za týmto účelom zdvihnite horný list bridlice a vložte ho cez poškodenú časť celej bridlice. Po výmene plechu ho v týchto miestach pribíjajte bridlicovými klincami.

V poslednej dobe sa rozšíril ďalší spôsob opravy azbestocementovej bridlice, ktorý trvá najmenej 10 rokov. Stačí jednoducho pokryť poškodenú oblasť špeciálnou zmesou, ktorá pozostáva z azbestu a PVA lepidla. Na opravu strechy garáže týmto spôsobom budete potrebovať: 300 značkovacích cementov, lepidlo PVA, vodu a voľný azbest. Namiesto lepidla PVA môžete použiť mrazuvzdornú farbu na vodnej báze, ale trvanlivosť opravenej strechy sa mierne zníži..

Ak nemáte možnosť kupovať sypký azbest, potom môžete plechový azbest nastrúhať sami na jemnom strúhadle určenom na zeleninu. V takom prípade vás poteší cena opravy strechy garáže. Opravná zmes musí byť pripravená v malých častiach, zmiešaním 1-2 dielov cementu a 3 dielov sypkého azbestu. Potom sa prášok zriedi lepidlom PVA, ktoré sa predtým riedi vodou v pomere 1 ku 1. Ak namiesto lepidla použijete farbu na vodnej báze, nemusí sa riediť vodou.

Správne pripravená zmes by mala dosiahnuť konzistenciu kyslej smotany. Pred opravou strechy musíte najskôr pozametať, vyčistiť oblasti pokryté lišajníkmi a pokryté zeminou a potom umyť prúdom vody z hadice. Zvlášť dôkladne popraskané miesta očistite tuhou kefou. Opravu strechy garáže nie je možné vykonávať pod horiacim slnkom, je lepšie na to zvoliť oblačné počasie.

Po vysušení musí byť strecha bridlicovej garáže natretá lepidlom PVA, ktoré sa zriedi vodou v pomere 1 ku 3. Samotná oprava spočíva v rozmazaní trhlín takouto zmesou pomocou bežnej maliarskej kefy, menej často pomocou špachtle . Obvykle sa nanášajú dve vrstvy. Druhú vrstvu môžete naniesť až po zaschnutí prvej. Celková vrstva musí mať hrúbku najmenej 2 milimetre. Zmes prenikajúca do malých trhlín ich pevne uzavrie.

Oprava striech garáží vlnitou lepenkou

Dnes je popularita vlnitej lepenky vo výške viac ako kedykoľvek predtým, preto sa pri stavbe garáží tento materiál čoraz častejšie vyberá ako strešná krytina. Jednoduchosť práce s profilovaným plechom vám umožňuje opraviť strechu garáže v krátkom čase. Na to potrebujete iba skrutkovač, zvinovací meter a skladačku.

Pri inštalácii vlnitej lepenky nie je potrebné najskôr odstrániť starú strechu, napríklad strešný materiál, stačí jednoducho odstrániť nečistoty z povrchu. Skontrolujte, či nie sú krokvy poškodené. Najčastejšie je potrebná výmena hydroizolácie. Preto sa zmení aj prepravka..

Keďže garáž je malá budova, strecha bude pozostávať výlučne z pevných plechov. V prípade garáže pre niekoľko automobilov bude však strecha veľká, jeden rad profilovaných plechov nebude stačiť, ďalší rad je spravidla odstupňovaný od prvého. Začať môžete z akéhokoľvek okraja. Priame položenie vlnitej lepenky sa vykonáva umiestnením listov na strechu od okraja k okraju.

Je dôležité, aby sa extrémne vlny dvoch susedných listov navzájom zakryli. Potom je vlnitá doska upevnená samoreznými skrutkami. Malo by sa pamätať na to, že samorezné skrutky so špeciálnym uzáverom alebo podložkou sa používajú na opravu strechy garáže z vlnitej lepenky, aby voda netekla do upevňovacích bodov. Naskrutkujte spodnú a hornú časť listu cez vlnu, stred – od nich v šachovnicovom vzore, prekrytie – k hornej časti vlny.

Samoreznú skrutku ale „pevne“ naraz neskrutkujte. Vložte ďalšie dva listy, skontrolujte súlad koncov vlnitých plechov s líniou hrebeňa. Ak všetko fungovalo hladko, môžete opraviť všetky listy..

Pre väčšiu spoľahlivosť ošetrite spoje profilovaných plechov tekutou hydroizolačnou zmesou alebo tmelom. Okrem toho sa snažte na strechu garáže použiť iba natretý materiál, pretože je menej vystavený vlhkosti a je odolnejší voči korózii..

Oprava strechy garáže z kovových škridiel

Kovová škridla sa používa hlavne na strechy voľne stojacich prístreškov pre automobily. Na takejto streche sa chyby najčastejšie objavujú v dôsledku korózie. Dažďová voda môže navyše preniknúť pod strechu v miestach pripevnenia kovových plechov krokvami..

Rovnako ako v prípade bridlice, opravy kovovej strechy garáže sú miestneho charakteru. Poškodené oblasti je potrebné očistiť od hrdze, odstrániť zvyšky a listy, otvory musia byť utesnené kúdelom namočeným v bitúmene. Potom musíte poškodenú oblasť v niekoľkých vrstvách natrieť bitúmenovým tmelom..

Ak je poškodenie strechy rozsiahle, je racionálnejšie úplne nahradiť celý plech kovovou škridlou alebo celý povlak. Z nástrojov budete potrebovať skrutkovač, skladačku na rezanie plechov a meraciu pásku. Pretože dĺžka štandardnej garážovej budovy je 6 metrov a dĺžka plechu je viac ako 1 meter, budete potrebovať 6 na každej strane..

Inštalácia kovových dlaždíc sa vykonáva zdola nahor pomocou samorezných skrutiek s gumovou podložkou. Prvý list je v strede pripevnený k hornej časti strechy samoreznou skrutkou. Upevňovacie prvky sú vyrobené od stredu k okrajom. Potom sa ďalší list prekrýva, stačí jedna vlna. Ak ste pri oprave strechy plechovej garáže poškodili ochranný povlak plechov, odporúča sa natrieť tieto miesta farbou, aby ste predišli hrdzaveniu..

Oprava mäkkej strechy strešným materiálom

Najpopulárnejším materiálom na usporiadanie mäkkej strechy garáže je strešná krytina – bitúmenový materiál na báze lepenky. Tento materiál však nie je veľmi trvanlivý: je nestabilný voči vonkajším vplyvom, často nevydrží nízke teploty a praskne, prerazí pri náraze ostrých predmetov. Oprava strechy garáže zo strešného materiálu preto môže byť potrebná o päť až sedem rokov..

Pred začatím práce musíte pripraviť nástroje a materiál: metlu na čistenie strechy, plynový horák na zahrievanie materiálu, nôž na rezanie materiálu, strešný materiál, laná na zdvíhanie nástrojov a materiálov, živicu alebo bitúmen na mazanie kĺby. Najprv očistite strechu od trosiek, konárov a listov, potom odstráňte starú krytinu.

Ak sú oblasti poškodenia nevýznamné, je možné vykonať čiastočnú opravu mäkkej strechy. Na opravu strechy je lepšie zvoliť slnečný deň, keď je teplota vzduchu najmenej plus 10 stupňov. Vezmite ostrý, nepoddajný nôž a priečne prerežte problémovú oblasť.

Potom ohnite okraje a pevne zatlačte na povrch strechy, aby vám pri práci neprekážali. Výsledné otvory dôkladne očistite od prachu a odstráňte odtiaľ všetku vlhkosť plynovým horákom alebo sušičom vlasov. Potom prejdite vyčistenými miestami úniku dôkladne roztopenou živicou a potom zakryte kusy strešného materiálu, ktoré je potrebné najskôr odrezať z kotúča. Dávajte veľký pozor na veľkosť, nezabudnite, že strih by nemal byť príliš malý ani príliš veľký..

Hotový kus umiestnite ako náplasť do otvoru a pevne zatlačte. Na ňu by mala byť nanesená ďalšia vrstva živice alebo tmelu. Teraz môžete ohnúť späť okraje starého strešného materiálu a lepiť výsledné spoje ďalšou záplatou. Iba v tomto prípade by mala byť veľkosť dielu v poškodenej oblasti o 15-20 centimetrov väčšia, aby sa zabezpečila kvalitná hydroizolácia spojov. Znovu rozotrite celý povrch tmelom..

V prípade potreby môžete náter úplne zmeniť bez odstránenia celej starej strechy. Lepenie novej strešnej krytiny na starý strešný materiál sa tiež považuje za výhodnejšie, pretože úroveň vzájomnej priľnavosti homogénnych materiálov na opravu garážovej strechy je oveľa vyššia ako priľnavosť strešného materiálu k betónovej podlahovej doske.

Ak ste napriek tomu čiastočne alebo úplne odstránili starú vrstvu strešného materiálu, potom pred lepením strešného materiálu musia byť betónové podlahové dosky ošetrené bitúmenovým základným náterom, aby sa zlepšila kvalita lepenia strešného materiálu. Počet vrstiev bude závisieť od uhla sklonu strechy: viac ako 16% – najmenej 2 vrstvy, menej ako 15% – 4 vrstvy.

Na prilepenie strešného materiálu ho musíte dôkladne zahriať propánovým horákom alebo lacným fúkačom. Aj keď zahriatie strešnej krytiny lampou môže trvať 4-5 krát dlhšie. „Modrým“ palivom nešetrite a spálte ho toľko, koľko je potrebné, aby sa materiál úplne zahrial. Rohom treba venovať veľkú pozornosť, pretože sa často zahrievajú horšie ako zvyšok plátna a veľmi rýchlo sa odlupujú..

Pri jednom priechode zahrejte takú oblasť strešného materiálu, aby ste mohli lepiť v jednom otočení kotúča. Po zahriatí materiálu otočte kotúč jednou nohou o jednu otáčku, uhlaďte ho ako tapetu v rôznych smeroch a prilepte ho malým tlakom na strešný materiál. Podobne prejdite celým povrchom strechy garáže..

Pri spájaní po dĺžke plechov strešnej lepenky sa odporúča dodržať prekrývanie 15 centimetrov. Na miestach, kde sa objavujú bubliny, musíte urobiť rezy a znova ich prilepiť. Prvá vrstva strešného materiálu by mala schnúť 12 hodín, potom je možné položiť ďalšiu vrstvu. Venujte zvláštnu pozornosť miestam priliehania k stenám alebo iným štruktúram..

Oprava strechy garáže s bikrostom

Bikrost je mäkký strešný materiál, ktorý je vysoko odolný. Pri upevňovaní tohto strešného materiálu nie je potrebné používať decht alebo bitúmenový tmel. Pred položením bikrostu na strechu garáže je potrebné demontovať starý náter, odstrániť drobné chyby a praskliny v základni, dôkladne ho očistiť od prachu, trosiek, konárov a základného náteru..

Po vyčistení povrchu musíte zmerať jeho obsah vlhkosti. Ak vlhkosť strechy prekročí 4%, odporúča sa ju najskôr vysušiť. Potom musíte pokryť celú plochu strechy špeciálnym základným náterom. Hydroizolačnú kompozíciu je možné pripraviť samostatne, takže náklady na opravu strechy garáže bikrostom sú celkom dostupné.

Za týmto účelom zrieďte bitúmen alebo bitúmenový tmel v rozpúšťadle, pričom dodržiavajte pomery – 1 diel bitúmenového tmelu alebo bitúmenu na 3 diely rozpúšťadla. Ako riedidlo môžete použiť benzín. Pripravenú zmes alebo základný náter môžete nanášať štetcom alebo štetcom. Potom by mal povlak dobre vyschnúť..

Až potom môžete pristúpiť k ďalšej fáze zastrešenia garáže. Skontrolujte suchosť tohto náteru. Na to musíte použiť obyčajnú suchú handričku. Ak je povrch pri utieraní handrou úplne suchý, zostane tento čistý. Potom sa bikrost položí na pripravený povrch strechy garáže.

Za týmto účelom rozviňte bikrost z kotúča zdola nahor tak, aby bol umiestnený naprieč svahu povrchu. Vyvaľkajte približne 50-60 centimetrov. Prekrývanie jedného listu na ďalšom by malo byť najmenej 10 centimetrov. V miestach koncov valcov by prekrývanie malo byť najmenej 15 centimetrov. Na zahrievanie materiálu je obvyklé používať plynový horák a na vyhladzovanie vyhrievaným povrchom špeciálny valček.

Výsledkom je vysoko kvalitné spojenie povrchu a bikrostu. Malo by sa však pamätať na to, že nemôžete chodiť po vyhrievanom povrchu, pretože môže dôjsť k preliačinám, v ktorých sa následne nahromadí voda. Aby sa tomu zabránilo, bikrost by mal byť vyhrievaný v smere od stredu k okrajom strechy garáže. Po položení hlavnej oblasti strechy sa odporúča posilniť ju druhou vrstvou..

Po určitom čase si strecha garáže vyžaduje opravu, pretože je vystavená mnohým environmentálnym faktorom. Oprava strechy garáže nie je komplikovaný postup, pretože nevyžaduje špeciálne znalosti a zručnosti, ak presne dodržujete technológiu práce a na pokrytie strechy používate iba vysokokvalitný materiál..

About the author