DIY plastový plot

Móda na plastové ploty k nám prišla z USA. V tejto krajine je plast už dlho úspechom..

A v našej krajine tento materiál práve začína získavať vedúce postavenie vďaka svojim vysoko výkonným vlastnostiam. Ploty z polyvinylchloridu nehoria, sú mrazuvzdorné, veľmi ľahké, nárazuvzdorné, odolávajú mechanickému poškodeniu a na slnku nežltnú. Na rozdiel od drevených plotov majú plastové ploty viac dekoratívny vzhľad. A čo je najdôležitejšie, také ploty nevyžadujú špeciálnu údržbu! Ak chcete nainštalovať plot z PVC na svoje stránky, dôsledne dodržujte naše odporúčania.

Obsah:

Účel plotov

Majitelia letných chát sa snažia chrániť svoje územie pred cudzími ľuďmi. Preto sa rozhoduje o inštalácii plotu. Bohužiaľ, pre zlodeja to nie je spoľahlivá a neprekonateľná prekážka, slúži skôr ako psychologický faktor..

Mnoho ľudí inštaluje plot, aby zdôraznilo úctyhodnosť svojho územia, vymedzilo hranicu lokality, skrylo ju a chránilo pred zvedavými pohľadmi. Najdrahšie sú tehlové alebo kamenné možnosti. Každý typ má svoje výhody a nevýhody..

Dnes sú plastové ploty pre letné chaty čoraz obľúbenejšie. Moderný plastový plot je veľmi odolný, funkčný, praktický, spoľahlivý a bezpečný. Takéto ploty sa neboja korózie a rozpadu. Na rozdiel od tradičných možností môžete plastový plot nainštalovať veľmi rýchlo sami.

Pokiaľ ide o výšku plotu, môže to byť veľmi rozmanité, vo výrobe sú možnosti dokonca asi šesť metrov. Pred rozhodnutím o objednaní plotu si sami určte účel jeho inštalácie. Ak chcete nainštalovať iba krásny plot, môžete tu použiť čokoľvek..

Ak chcete dobre chrániť svoj domov, musíte vybrať vhodnú štruktúru, objednať veľmi trvanlivý materiál a nainštalovať ho sami. Pri objednávaní materiálu sa určite poraďte s odborníkmi, budú vám schopní poskytnúť praktické rady a tipy, vďaka ktorým bude vaše územie chránené a atraktívne..

Výhody plastových plotov

Plastový plot urobí váš domov útulným a krásnym a bude stáť oveľa menej ako klasické možnosti. Vďaka takémuto plotu môžete stelesniť akékoľvek dizajnové riešenie. Technológia inštalácie dekoratívneho plastového plotu je pomerne jednoduchá. Aj keď nemáte žiadne skúsenosti so stavbou, konštrukciu môžete ľahko nainštalovať.

Plastový plot môže navyše slúžiť ako dekoratívne prvky záhradného pozemku a harmonicky dopĺňať dizajn krajiny. Môžete usporiadať bránky a brány, krásne zariadiť vstupné oblasti. Môžete ozdobiť záhony a oblasti, ktoré sú oddelené ozdobným plastovým plotom. Najnovšie technológie túto možnosť dizajnu neustále vylepšujú, takže v poslednej dobe sa kvalita plastových plotov výrazne zlepšila..

Technológia ich výroby je veľmi podobná výrobe okenných profilov. Polyvinylchlorid sa vyznačuje vysokou mrazuvzdornosťou, nebojí sa kyselín, solí, tukov a zásad. Tiež nepodlieha oxidácii ani spaľovaniu, je dobrým dielektrikom. Cena plastových plotov je pomerne vysoká, ale pevnosť a trvanlivosť investované peniaze plne ospravedlní..

Plastové ploty nežltnú a sú odolné voči slnečnému žiareniu. Zloženie polyvinylchloridu obsahuje špeciálne prísady, vďaka ktorým plot zostáva odolný voči slnku a náhlym zmenám teploty. Unikátnymi vlastnosťami tohto materiálu sú ťažnosť a odolnosť proti nárazu..

Plastové ploty sa veľmi pohodlne inštalujú a prepravujú, pretože tieto ploty vážia v porovnaní s budovami zo železa alebo dreva relatívne málo. Plastové ploty sa vyrábajú vo forme sekcií, takže pri montáži navzájom dobre zapadajú.

Plastové ploty sú veľmi odolné. Slúžia dobre od 10 do 50 rokov. Na rozdiel od kovových štruktúr nepodliehajú hrdzi a oproti dreveným plotom majú jednu dôležitú výhodu – ploty z PVC nehnijú..

Veľmi dôležitou výhodou plastového plotu je jeho šetrnosť k životnému prostrediu. Také ploty neznečisťujú životné prostredie ani vo výrobnom štádiu, ani počas prevádzky, ako sa predpokladalo. Aby plastový plot získal určitú farbu, nepoužívajú sa žiadne škodlivé farbivá.

Ale na ochranu dreveného plotu pred škodcami alebo škodlivými účinkami prírodných faktorov je zvykom používať rôzne chemikálie, ktoré nie sú vždy priaznivo tolerované prostredím. V prípade inštalácie plastového plotu podobný problém nenastane..

Starostlivosť o plastový plot nevyžaduje veľa práce, stačí plot utrieť a vráti sa do pôvodnej podoby. Odolné škvrny je možné ľahko odstrániť jemnými abrazívami.

Druhy plastových plotov

V mnohých ohľadoch sa plast etabloval ako odolný a spoľahlivý materiál. Ak chcete mať krásny európsky štýl, plastový plot bude ideálnou možnosťou. Najpopulárnejšími druhmi sú prútie, slepý plot a plotový plot.

Ten má šikmé alebo zvislé usporiadanie lúčov s intervalmi alebo bez intervalov. Slepý plot je pevná konštrukcia, ktorá úplne zakrýva záhradu pred zvedavými pohľadmi. Potom sa však do neho môže dostať málo svetla, takže je lepšie zvoliť kombinovanú možnosť.

Prútený plot je ideálny do rustikálnych alebo etnografických oblastí. K dispozícii je tiež plastový gril alebo sieťovina, ktoré sú ľahké a odolné. Pre úspešnú možnosť sa odporúča kombinovať rôzne druhy plastových sietí..

Klasický plastový plot je masívny doskový plot. Takéto štruktúry dokonale chránia územie domu pred prachom a inými kontaminantmi. Transparentnejšie plastové ploty sú v pravidelných intervaloch inštalované do jedného radu alebo tvoria šachovnicu. Tento formulár bude schopný poskytnúť dodatočné osvetlenie a nebude brániť prístupu vzduchu..

Inštalácia plastového plotu

Inštalácia plastového plotu sa vykonáva veľmi rýchlo, nemusíte na to mať špeciálne schopnosti. S niekoľkými tipmi to zvládnete jednoducho aj sami, alebo môžete zapojiť odborníka. Stručne povedané, musíte vypracovať návrh plotu, kúpiť materiál a diely, urobiť označenie územia, nainštalovať zvislé podpery a natiahnuť plastovú fóliu. Ak chcete, môžete svoj plot natrieť ľubovoľnou farbou.

Prípravné práce

Na začiatok musíte navrhnúť požadovanú štruktúru. Aby ste to urobili, musíte vykonať externú štúdiu územia, kde bude plot nainštalovaný. Ak sú na ňom nejaké prekážky, mali by byť správne odstránené. Vopred zvážte, aké nástroje potrebujete. Pri inštalácii plastových plotov sa spravidla používajú samorezné skrutky, zváranie a nity..

Plastový plot nevyžaduje inštaláciu pásového základu. Celá konštrukcia spočíva na nosných stĺpoch, horizontálnych alebo vertikálnych paneloch, prístreškoch. Musíte si objednať a kúpiť vysokokvalitné materiály, pri objednávke určite zadajte všetky jemnosti a detaily.

V supermarketoch a na trhoch nájdete najrozmanitejšie druhy plastových plotov rôznej výroby. Kedykoľvek je to možné, pokúste sa kúpiť materiál najvyššej kvality, aby štruktúra vydržala čo najdlhšie..

Pamätajte si, že nie všetky možnosti sú zákonné. Ak inštalujete plot príliš vysoko, môže vrhať tieň na susednú oblasť, preto vopred premýšľajte o možnosti inštalácie konštrukcie, ktorá sa vám páči..

Vyberte pre svoj web ten správny štýl, aby krásne zapadol do celkového obrazu. Dnes je na trhu obrovské množstvo možností plastových plotov, takže nebude ťažké vybrať si niečo vhodné. Môžete sa poradiť so špecialistami, ktorí okamžite vyhodnotia situáciu a odhadnú najprijateľnejšiu možnosť pre plot špeciálne pre vašu stránku..

Územné označenie

Všetko to začína označením plotu. V kolíkoch v miestach, kde sú nainštalované nosné stĺpiky, je potrebné vjazdiť a ťahať lano medzi nimi. Vzdialenosť by nemala byť väčšia a nie menšia ako 250 centimetrov. Nezabudnite naplánovať umiestnenie bránky a brán, práve s nimi by ste mali začať označovať.

Umiestnite dva kolíky do rohu plotu. Potom okolo každého kolíka je potrebné urobiť značku budúcej jamy pomocou voľne tečúcej látky. Nezabudnite, že vzdialenosť medzi stĺpikmi musí striktne zodpovedať dĺžke väzníc. Všetky stĺpiky umiestnite zreteľne na vrch pravého uhla alebo pozdĺž jednej čiary.

Ak inštalujete plastový plot vlastnými rukami na svah, použite krokovú metódu. Za týmto účelom označte a potiahnite lano rovnobežne s horizontálnou čiarou, ale nie so zemou. Ak plot nainštalujete precízne, bude to mať dobrý vplyv na jeho pevnosť..

Inštalácia podporných stĺpikov

Ďalej musíte urobiť špeciálne otvory pre nosné stĺpiky. Nezabudnite, že všetky otvory musia mať rovnakú a presnú hĺbku, inak sa plot môže svahovať. Hĺbka otvoru závisí od dĺžky podpery a mala by byť 1/4 jej časti.

Priemer každého otvoru by sa mal rovnať priemeru stĺpca vynásobený 2,5 a hĺbka by mala byť aspoň na úrovni zamrznutia pôdy, asi 60-80 centimetrov. V budúcnosti na vyrovnanie podpier môže byť jama prehĺbená alebo do nej môže byť naliata malá zemina..

Na inštaláciu stĺpikov sa nevyžaduje inštalácia stĺpikového základu. Nie je potrebné vytvárať základy, pretože materiál neabsorbuje vlhkosť, takže nemôže hniť ani zvlhnúť. Stĺpiky inštalujte do otvorov iba zvisle a zaistite ich rozperami. Nezabudnite skontrolovať presnú zvislosť stĺpikov. Ich horné strihy by mali byť na rovnakej úrovni.

V tejto fáze je potrebné veľmi presne pracovať s rozmermi. Správna poloha stĺpikov sa zvyčajne určuje pomocou úrovne a olovnice. Nezabudnite niekoľkokrát skontrolovať správnu inštaláciu stĺpikov. Ak je to potrebné, urobte sponky alebo zarážky, vykonajte úpravy.

Inštalácia nasávacích sekcií

Na stĺpoch musia byť nainštalované ploty. Najprv označte upevňovacie body pre konzoly na stĺpikoch. Potom je potrebné vložiť spodnú koľajnicu do dolného otvoru stĺpika a zatlačiť ju čo najhlbšie. Druhá spodná koľajnica je zasunutá do dolného otvoru stĺpika a zatlačená dovnútra, kým sa držiak nezapne.

Potom sú zvislé dosky spojené v súlade s možnosťou plotu. Horná koľajnica je na samom konci pripevnená rovnako presne ako spodná koľajnica. Ak je potrebné skrátiť rozpätie plotu, dĺžka koľajníc sa zníži pílením pílou na kov.

Potom sú nainštalované zvislé časti, ktorých inštalácia závisí od modelu konštrukcie. V prípade plastu na ploty sa natiahne cez nosné stĺpiky a zaistí. Ak je niektorý prvok poškodený, môže byť starostlivo nahradený iným.

Konečná fáza

Po dokončení vyššie uvedených krokov môžete považovať inštaláciu plotu za dokončenú. Zostáva vykonať niekoľko záverečných postupov. Pomocou špeciálneho lepidla je potrebné ozdobné čiapky upevniť na vrcholy stĺpikov, očistiť ploty od nečistôt a opláchnuť ich vodou. V závislosti od typu konštrukcie je možné vykonať niekoľko ďalších bodov..

Po inštalácii plotu ho môžete namaľovať v akýchkoľvek farbách. Najväčší dopyt sú po plotoch svetlých farieb – bielych, béžových a drevitých. Aby ste to pochopili, stačí sa pozrieť na fotografiu plastových plotov! Tieto odtiene vyzerajú veľmi slávnostne, ale existujú aj tmavšie možnosti..

Ak teda na letnú chatu nainštalujete plastový plot, bude schopný dobre chrániť dom a záhradu a tiež ozdobiť fasádu budovy. Okrem toho je uľahčený postup inštalácie plastového plotu – nevyžaduje vytvorenie pásového základu. Dúfame, že naše cenné odporúčania vám pomôžu nainštalovať kvalitný plastový plot, ktorý vás bude dlho tešiť.!

About the author