DIY pokládka cihel

Existuje mnoho typů základů. Pokud je při stavbě obytných budov nutné striktně dodržovat projektovou dokumentaci, ve které je již položen typ základu, pak se soukromou výstavbou přístavků, lázní nebo jiných malých staveb můžete pokusit ušetřit. Nejvíce rozpočtový je mělký zděný základ. Nevyžaduje velké množství drahých materiálů, objemné zemní práce a nutnost používat stavební zařízení. Veškerou práci lze provést samostatně a poměrně rychle. Článek se zaměří na různé vlastnosti a způsoby pokládky cihlového základu.

Obsah:

V jakých případech může být základ položen z cihel

Podle konstrukčních prvků jsou všechny základy rozděleny na páskové, sloupcové a monolitické. Ty se nalijí betonem a jsou pevnou železobetonovou konstrukcí, proto tento typ základu není položen s cihlami..

Pokud jde o pásku a sloupkovité – v určitých případech mohou být vyrobeny výhradně z cihel. Současně je však důležité splnit řadu požadavků:

  • cihla by měla být nejtrvanlivější, zkušení stavitelé doporučují zvolit pálenou červenou cihlu, která se prodává jako vadná za výrazně nižší cenu. Jeho defekty jsou v případných boulích a metalizovaných místech. To nijak neovlivňuje pevnostní charakteristiky;
  • na cementovou suspenzi je kladena řada požadavků. Měl by být připraven v poměru 3 díly písku a 1 díl cementu. Třída suchého cementu by měla být co nejvyšší, minimální přípustná hodnota je M400. Protože zdivo bude často v prostředí s vysokou vlhkostí, je vhodné přidat do směsi hydroizolační přísady;
  • při stavbě pilířového základu z cihel by měla být pod každou podporu položena hydroizolační vrstva. Pokud je vyrobena páska, pak je celá oblast pod základem vodotěsná. Tato fáze je žádoucí, ale pokud je hladina podzemní vody pouze 1,5 metru nebo více, pak to musí být provedeno;

  • při pokládce pásového základu by měla být podrážka stále vylita z betonu s pískovým polštářem vyrobeným pomocí všech technologií. To nejen zvýší možné zatížení základny, ale také ochrání praskání zdiva před kypřením půdy;
  • před zahájením pokládky základů se doporučuje provést geodetické práce. To vám umožní přesně vypočítat požadovanou hloubku základu podle zatížení, které se na něj očekává. Ale zděné základy jsou nejčastěji vyráběny pro lehké domy nebo hospodářské budovy, a proto na ně nekladou zvláštní požadavky..

Volba cihel pro pokládku základů

Jednou z nejdůležitějších vlastností cihly, které byste měli věnovat pozornost, je její značka. Kóduje 2 ze svých hlavních parametrů: M (zatížení na cm2) a F (mrazuvzdornost).

  • Pro nadaci jsou vhodné následující typy:
  • M-150;
  • M-175;
  • M-200;
  • M-250;
  • M-300.

  • Indikátory odolnosti proti mrazu by měly být F 35-100. V úvahu se bere i ukazatel absorpce vody, doporučuje se zvolit jeho hodnotu v rozmezí 6–20%. To je zvláště důležité pro nadace, které budou umístěny pod zemí..
  • Nepoužívejte bílé vápenopískové cihly. Má velmi nízkou odolnost proti vlhkosti, a když na podzim zvlhne, v zimě začne praskat. Při pokládce základu ze silikátových cihel se rychle zvlhne a rozpadne, což povede k deformaci základny a celé konstrukce. To nebude možné opravit vlastními silami a nařídit stavitelům, aby chybu opravili, se bude rovnat ceně nového základu.
  • K položení základů jsou vhodné pouze červené cihly, ale ne všechny. Výrobci, kteří usilují o nižší cenu, často ušetří na kvalitě střelby. Navenek to nelze rozlišit, ale za několik let po stavbě se objeví docela znatelné trhliny. A po 6-10 letech se úplně rozpadne.
  • Nejvhodnější slínková cihla. Tento typ keramických cihel, ale pro jeho vypalování se používá vyšší teplota, která přesahuje 1200 ° C. Díky tomu je velmi trvanlivý a odolný vůči vlhku a mrazu. Proto jsou pro ně často vytyčeny chodníky a cesty. Ale vhodná je pouze plná cihla, výrobky s dutinami nejsou vhodné pro pokládku základů. Pokud jde o pevnost, přestože nejsou nižší než pevné protějšky, voda, která se hromadí v dutinách, v zimě zmrzne a zničí celou strukturu. Má však nevýhodu, kvůli které se tato cihla v Rusku prakticky nepoužívá – to je její vysoká cena. Téměř veškeré zboží, které je prezentováno na stavebním trhu, je dováženo.

Důležité: žáruvzdorné cihly, které nemohou tolerovat vysokou vlhkost, také nejsou vhodné pro pokládku cihlového základu..

Rada:

  • v některých případech zedníci doporučují dodatečnou ochranu cihlového základu před vlhkostí nanesením silného roztoku cementové omítky. Ale to bude jen základní opatření, kromě základní hydroizolace. Protože beton sám není schopen plně chránit před vodou a sám se časem zhroutí;
  • při pokládce cihlového základu vlastními rukama je důležité dodržovat všechna pravidla, která platí pro stěny. Jedná se o tloušťku švu, výztuž, vodorovnou a svislou úroveň atd..

Fotografie zdiva nadace

Výpočty cihlového základu

  • Než začnete pokládat cihlový základ, musíte přesně vypočítat velikost základů a množství potřebného materiálu. První parametr pochází ze zatížení, které bude aplikováno na základnu (materiál stěn a podlah, počet podlah a typ půdy). Tyto dimenze jsou obvykle již zahrnuty v projektu. V každém případě by však šířka základu měla být alespoň o 5-7 cm větší než tloušťka stěn, v budoucnu to umožní pohodlné umístění podlahových kulatin v prvním patře.
  • Nejprve musíte vypočítat požadovaný počet cihel. Rozměry červených cihel jsou standardní (25x12x6,5). Přibližné ceny produktů ruských továren se pohybují od 10 do 15 rublů / kus. Dovážený analog stojí 70-100 rublů / kus.
  • Dále vypočítejte požadovaný objem říčního písku a říčního písku pro polštář a betonové řešení. Jejich průměrné dnešní náklady jsou 400 rublů / t a 700 rublů / t..
  • Pro zdění se cementová malta vyrábí v malých porcích samostatně. Takže musíte koupit požadovaný počet pytlů cementu, z nichž 50 kg stojí 250 rublů. Pokud pro skladování neexistuje vhodná suchá místnost, je lepší koupit v malých dávkách. Když je venku, dokonce i pod baldachýnem, rychle se zhorší z vlhkosti.

  • Jako hydroizolace je výhodnější použít bitumen, základní nátěr nebo jakýkoli jiný nátěrový materiál. Na základ 6×10 m stačí v průměru jeden kbelík v hodnotě 1 000 – 1 500 rublů.
  • K vyztužení cihlové konstrukce slouží výztuž. Během práce je přes některé řady položena výztužná zdicí síť z drátu o průměru 4-6 mm a v podélném směru jsou upevněny výztužné vlnité tyče o průměru 6-8 mm.

Je tedy možné vypočítat náklady na pokládku cihlového základu pro samostatně prováděné práce. Můžete si však objednat služby zedníků, protože speciální estetika není nutná, pak bude jejich práce stát méně než při stavbě zdí.

Vlákno z cihlového pásu

Přípravná fáze

  • Při stavbě domu se doporučuje udělat pásový základ, který probíhá po obvodu budovy a pod všemi nosnými zdmi. To bude vyžadovat spoustu výkopových prací, spoustu cihel a malty, což vše vede ke značným nákladům. Při stavbě stodoly, lázně nebo malého venkovského domu pomocí rámové technologie nebo z baru je povoleno vyrobit levnější sloupový základ z cihel.
  • V každém případě by před objednáním projektu domu mělo být provedeno geodetické posouzení, které se stane doporučením pro požadovaný základ. Někdy je nutné vytvořit betonový základ s hromadami sahajícími pod úroveň mrazu půdy. V ostatních případech stačí mělký cihlový základ na pískovém polštáři..
  • Dále začnou označovat a kopat příkop pod cihlovým základem. Jeho šířka se vypočítá ze šířky samotné základny a vzdálenosti, která je nutná k položení hydroizolační vrstvy na obou stranách. Pokud se půda zvedá (nejčastěji jíl), bude nutné zasypání, proto se šířka příkopu výrazně zvětšuje.

Fáze práce

  • První vrstva je pískový polštář, jeho výška by měla být alespoň 15 cm. Písek je vyrovnán a zhutněn vibrační deskou. Pokud ne, můžete jednoduše vysypat písek z hadice rozprašovačem. V důsledku toho by měl být získán plochý, zhutněný vodorovný povrch..
  • Následuje hydroizolace. Doporučuje se používat moderní polymerní materiály, ale střešní materiál je také vhodný, pokud chcete ušetřit peníze. Je složen v několika vrstvách s přídavky na stěnách..

Schéma pokládky cihel

  • Další krok je doporučený, ale volitelný. Položí se bednění a nalije se betonová základna vysoká 10 cm, což výrazně zvýší únosnost základu, zejména při vyztužení betonové vrstvy výztuží ze skelných vláken.

  • O několik dní později, když řešení dosáhlo svých maximálních pevnostních charakteristik, začaly pokládat. Začínají od rohů. Švy se vyrábějí z obyčejných vnitřních švů, ale pokud nedojde k dalšímu omítání, je lepší je zarovnat.
  • Ale cementová omítka je důležitou ochrannou vrstvou cihel před vlhkostí. Proto je způsob nanášení malty ve spodní části základu a v suterénu odlišný. Pokud jsou tedy spodní švy zcela vyplněny maltou, pak by v nadzemní části neměla malta dosáhnout okraje cihly o 1 cm. Tím se zvýší přilnavost omítky.

Rada: na problémových půdách, jako jsou: zvedání, s blízkou hladinou podzemní vody, se provádí vyztužení.

  • Když je veškeré zdivo hotové, musíte ho nechat několik týdnů, dokud cementová malta úplně nezaschne..
  • Nahoře bylo řečeno o potřebě opustit široký příkop po celém obvodu. Nyní, když se zdivo zcela zastavilo, nadešel čas tyto dutiny zaplnit. Jeho účelem jsou drenážní funkce, které přispívají k rychlému odstranění roztavené vody ze základu. K ukládání je proto vhodný písek, písek, drcený kámen nebo jemný stavební odpad. Na vrcholu takového příkopu je uspořádána slepá oblast, která zalévá beton pod svahem od domu.
  • Před zahájením stavby stěn samotného domu je horní část cihlového základu vodotěsná.

Příkopová cihla na základovém videu

Jak správně vyztužit cihlový základ

Když jste vybrali tento typ základů na nestabilní půdě, musíte se navíc postarat o spolehlivost nadace a co nejvíce posílit strukturu.

  • Kování je umístěno ve 2 pásech, každý ve 2 řadách. Je důležité, aby byl zcela ponořen do cementové malty a několik milimetrů jím pokryt. Takový šev bude okamžitě viditelný – je silnější než ostatní..
  • Jako výztužný materiál se používají kroucené ocelové nebo sklolaminátové tyče. Jsou umístěny ve vzdálenosti 5-6 cm od okraje základny pásu po celém jeho obvodu.
  • Pro příčné vyztužení je řezána a položena síť s průměrem tenkého drátu.

Sloupová cihlová základna

Právě sloupové základy jsou často vyskládány z cihel. Ale stejně jako všechny designy mají své vlastní výhody a nevýhody..

  • Mezi výhody patří nízké náklady, není třeba stavět slepou oblast, schopnost udělat to sami, ideální pro stavbu přístavby nebo verandy.

  • Existují však také významné nevýhody: vyžaduje se vysoce kvalitní hydroizolace, jsou odolnější vůči silám zvedání půdy v mrazu, absenci suterénu a nízké odolnosti vůči mechanickému tlaku.

Nedoporučuje se instalovat sloupový základ z cihel, pokud:

  • silný sklon místa a výškový rozdíl pod základem přesahuje 2 m;
  • slabá pohyblivá půda, časem sloupy přimhouří oči;
  • jílovité nebo rašelinové půdy;
  • plánuje se postavit dům z těžkých materiálů, jako jsou cihly, pěnové bloky nebo železobetonové desky;
  • plánuje se vybavení suterénu nebo suterénu.

Tvar podpěrných sloupků je vždy čtvercový nebo obdélníkový. Velikost jejich úseku přímo závisí na vypočtených parametrech základové plochy, které jsou předepsány v projektu.

Pro lehkou jednopatrovou strukturu stačí zvolit velikost podpěry ve tvaru čtverce se stranou 38 cm. Nebo můžete konstrukci posílit tím, že podpěry budou obdélníkové se stranami 38 x 51 cm. Pilíře umístěné uvnitř základu pod nosnými stěnami se zpravidla zmenšují, stačí udělat část 25×38 cm. Při stavbě dvoupatrového domu, i když je vyroben z lehkých materiálů, by velikost vnějších a vnitřních cihlových pilířů měla být alespoň 51x51cm.

Cihlové sloupové základy jsou rozděleny do dvou hlavních typů v závislosti na úrovni výskytu:

  • pohřben vhodné pro místo s nízkým stolem podzemní vody, které se nachází v hloubce 1,5-2 m, tj. pod úrovní zamrzání půdy;
  • mělký optimální pro písčité typy půdy, kdy stačí prohloubit pouze 40-80 cm.

Sloupový základ. Technologie

  • Když máte po ruce projekt nebo alespoň základový plán, můžete se pustit do práce. Místo pod ním by mělo být poměrně rovnoměrné, ale jámy nemůžete zaplnit bezprostředně před zahájením práce. Půda nebude dostatečně hustá a po první zimě bude pilíř křivý.
  • Poté se provede značení pomocí provázku. Nejprve se určí úhly, zkontroluje se jejich úhlopříčka a když je přesná důvěra ve správné umístění, kolíky se zatloukají. Pevně ​​mezi nimi táhne lano, které bude hranicí vnějších stran zbývajících pilířů po obvodu.
  • Dále jsou vykopány dokonce i obdélníkové nebo čtvercové jámy do hloubky asi 60-70 cm a s okrajem po stranách pro následné plnění.

  • Na dně je v každé jámě vyroben pískový polštář. K tomu je na dno položena geotextilie, která propustením vody ochrání písek před prosakováním do země. Na vrchol se nalije písek nebo jemný drcený kámen vrstvou 10-15 cm. Poté, co je vyrovnáno a opatrně vrazeno.
  • Na výsledný polštář z písku nebo drceného kamene se položí vrstva válcované hydroizolace, například střešního materiálu. Ochrání spodní řadu cihel před vodou, která bude stoupat zespodu..
  • Stejně jako u pásových základů mohou být cihlové pilíře vyztuženy také betonovou podrážkou. To platí zejména tehdy, když byly v počáteční fázi stavby provedeny změny v konstrukci domu, které vedly k těžší konstrukci. Nejprve se položí výztužná síť z tenkého drátu (o průměru 3–5 mm), na kterou se nalije vrstvou betonu o tloušťce 20–25 cm. V závislosti na značce a kvalitě malty bude úplné ztuhnutí a schopnost přejít přímo na zdivo trvat 2–3 dny.
  • Pro pokládku cihlového základu je roztok připraven na bázi cementu M-500 nebo M-400, ale ne nižší. Při instalaci čtvercové podpory jsou 4 cihly umístěny v jedné řadě.
  • Pro vysoce kvalitní práci je důležité provést zúžení a vyztužení, které umožňuje vodorovné vyztužení základových podpěr. Každé 4 řady (30 cm) se do roztoku položí výztužná síť z drátu 5-6 mm.
  • V těch místech, kde bude průsečík stěn, jsou namontovány nejsilnější podpěry. Jsou vyrobeny ze dvou cihel s průřezem 51 x 51 cm. Na stejném místě, kde bude zatížení výrazně menší, postačí velikost 38 x 38 cm se vzdáleností 1,5 až 2 metry mezi nimi.

  • Stejně jako u stavby jakéhokoli základu je důležité, aby všechny cihlové pilíře byly přísně v jedné horizontální rovině. Proto je každá nová řada zdiva zkontrolována úrovní. Samotné pilíře jsou také pečlivě kalibrovány pomocí olovnic, aby úhel sklonu nepřesáhl dva stupně. V opačném případě se nekvalitní základ stane rychle nepoužitelným a povede ke zničení celé budovy..
  • Zdivo je tedy nadále vychováváno, dokud není základna na úrovni 20 od povrchu Země. Pokud je na místě svah, výška všech cihlových pilířů se upraví na ten, který se nachází v nejvyšším bodě.
  • Protože je zdivo vyrobeno z poloviny cihly, výsledkem je obdélníková nebo čtvercová podpora s prázdnou dutinou uprostřed. Někdy jsou dovnitř umístěny betonové bloky, ale je vhodnější snížit výztužné tyče tam a vše vyplnit betonem.

  • Po skončení prací na pokládce cihlového základu přichází okamžik jeho hydroizolace. Nejvýhodnější je použít hotový základní nátěr a potáhnout všechny stěny podpěr. Nebo použijte zahřátý bitumen. Pro hydroizolaci je položen vodorovný povrch, střešní krytina nebo moderní solpimer-bitumenové rolovací fólie. V této formě jsou ponecháni načerpat sílu a týden schnout..
  • Nyní je čas vyplnit volné místo kolem podpěr. Je naplněn strouhankami, drceným kamenem nebo struskou.

Hluboký cihlový základ se vyrábí méně často. Ukazuje se, že je to příliš pracné, protože pro každou podporu musíte vykopat 2metrovou díru, což je hodně vyžadováno. Kromě toho nebude možné dokončit pokládku celé výšky pilíře najednou, což znamená, že jeho postavení bude vyžadovat nejen mnoho úsilí, ale také spoustu času. Pokud však přesto existuje touha vyrábět přesně tento druh (například existují cihly), pak bude technologie plně odpovídat mělce zakopanému analogu.

Tipy pro stavbu cihlového základu

  • Pokud je podzemní voda hluboká a půda je písčitá a nepodléhá kypření.
  • Vhodný jako levný základ pro lehké hospodářské budovy, vany, garáže.
  • Vhodné jsou pouze červené plné slínkové cihly. Mrazuvzdorné a pevnostní charakteristiky by měly být mezi maximálními v řadě.
  • Vzhledem k hydrofobním vlastnostem cihel bude vyžadována vysoce kvalitní hydroizolace..
  • Posílení nadace je povinné.
  • Pokud je základ určen pro obytnou budovu, neměli byste šetřit na betonovém podkladu. Toto je volitelné pro drobné struktury..

About the author