Moderní střešní materiály jako polykarbonát získávají stále větší oblibu. Tato možnost je široce používána k pokrytí verand, jednotlivých částí domu. Je nejen originální a krásná, takže poskytuje spolehlivou střechu a přirozené osvětlení místnosti jasným slunečním světlem. Místnost se stává velmi útulnou a atraktivní.
Obsah:
Výhody polykarbonátové střechy
Materiál je velmi praktický a má mnoho výhod:
- polykarbonátové panely chrání místnost před slunečním zářením, propouštějí rozptýlené světlo a spolehlivě chrání před ultrafialovými paprsky;
- relativně nízká hmotnost konstrukce umožňuje vyrobit originální střechu;
- vysoké tepelně izolační schopnosti, v důsledku čehož není nutné místnost dodatečně izolovat;
- polykarbonát má vysoké zvukově izolační schopnosti;
- odolnost vůči akumulaci vlhkosti;
- schopnost větrat místnost;
- odolnost vůči vysokým teplotám;
- dobře snáší změny teploty;
- relativně pružný materiál, odolává zatížení ze srážek;
- snadná instalace, zpracování;
- odolný vůči mechanickému namáhání, lze vrtat, ohýbat a řezat na míru.
Materiál je velmi odolný, snese vrstvu sněhu o hmotnosti dvě stě kilogramů na metr čtvereční.
Nevýhody materiálu se projevují ve skutečnosti, že během přepravy se velké listy polykarbonátu mohou ohýbat a deformovat. A přestože je materiál odolný, ztrácí na kvalitě skla a vyžaduje pečlivější zacházení při práci s ním, jeho ukládání a instalaci. Má nízkou odolnost proti oděru, což se projevuje výskytem škrábanců a prasklin. V důsledku toho může být celistvost polykarbonátové střechy narušena silným krupobitím..
Po zvážení všech pro a proti můžeme s jistotou říci, že polykarbonát je uznáván jako jeden z nejlepších materiálů pro montáž střech chodeb, skleníků a hospodářských budov. Dalším plusem je, že materiál je relativně levný..
Polykarbonátové střešní zařízení
I když je podmíněně možné rozlišit tři typy polykarbonátů, přesto jsou nejpoužívanější a nejoblíbenější dva typy, jedná se o monolitické a buněčné.
Monolitický polykarbonát se používá pro střechy různých velikostí a tvarů s perspektivou podpory hmotnosti velkého objemu sněhu a nárazů větru. Velikost panelu z monolitického materiálu je dva krát tři metry. Tloušťka se pohybuje od dvou do dvanácti milimetrů. Dvanáctimilimetrový polykarbonát se také nazývá antivandalský, protože odolá úderu dospělého silného muže bez poškození.
Buněčný polykarbonát váží mnohem méně díky své porézní struktuře se vzduchovými komorami. Materiál má vysokou mechanickou pevnost a nízkou hmotnost. Tento materiál je ideální pro výrobu složitých prvků oblouků, střech. Voštinový materiál má pestrou škálu barev. Tloušťka materiálu se pohybuje od čtyř do třiceti milimetrů, délka panelu se pohybuje od dvou metrů do šesti nebo dvanácti.
Existují dvě nejběžnější možnosti zastřešení z polykarbonátu:
- rovná střecha;
- střecha ve tvaru oblouku.
Rovná polykarbonátová střecha
Možnost přímé střechy se nejčastěji používá při stavbě otevřených verand a altánů. Při rozhodování o použití polykarbonátu je možné vytvořit otevřený, světlý prostor. Protože však izolace střechy povede ke ztrátě vlastností polykarbonátové střechy, je nepraktické postavit takovou střešní variantu pro zimní domy. Pro uspořádání polykarbonátových střešních krytin jsou vhodné pouze letní možnosti bydlení.
Rovnou střechu můžete vyrobit v několika řešeních: valbová, jednoduchá nebo štítová. U polykarbonátové střechy nejsou vyžadovány silné krokve, materiál je docela lehký. Může to být deska až padesát milimetrů, předem ošetřená speciálními ochrannými roztoky. Vzdálenost mezi krokvemi se volí s přihlédnutím k šířce panelu. Při vyřezávání by měl být materiál řezán tak, aby se výztuhy shodovaly se směrem sklonu střechy. List by měl být řádně položen, s přihlédnutím ke speciálnímu ultrafialovému povlaku by měl být směrem ven.
Polykarbonátový panel je připevněn k dřevěné základně pomocí samořezných šroubů se spojovacími prvky. Do plechu je vyvrtán otvor o něco větší, než je průměr samořezného šroubu, a pevně zašroubovaný do těla plechu. Spoje jsou uzavřeny dělenými profily.
Všechny části, kde jsou mezery, musí být utěsněny tmelem..
Polykarbonátová oblouková střecha
Udělat obloukovou střechu není obtížné, jedinou obtížností je připravit oblouky, je nutné se přesně ohýbat pomocí šablony, jinak může dojít k deformaci krytiny. Oblouky z profilu jsou vroubkované, aby bylo snazší ohýbat materiál do požadovaného tvaru střechy. Pokud však oblouky prakticky nemají hranici ohybu, pak se polykarbonát chová jinak, neměli byste na to zapomenout a musíte materiál ohýbat opatrně. Připevňují polykarbonát i dřevěný povrch, používají samořezné šrouby a upevňují ho podložkami. Klouby a koncová oblast jsou pokryty tmelem.
Klenuté střechy se používají v malých oblastech, vyrábějí baldachýny, altány.
Polykarbonátová technologie montáže na střechu
Materiál se používá asi deset let a za tu dobu prokázal vynikající vlastnosti z hlediska odolnosti proti opotřebení. Z polykarbonátu lze vyrobit střechy jakéhokoli typu, tvaru a velikosti. V soukromých domácnostech se nejčastěji používá buněčný polykarbonát: bazény, skleníky, verandy, markýzy – všechny tyto struktury mohou být pokryty průhledným voštinovým materiálem. Střecha může být vyrobena s jakýmkoli úhlem sklonu nebo zcela plochá. To vše závisí na touze a představivosti majitele..
K získání střechy požadovaného tvaru je nutné předem připravit rám pro připevnění polykarbonátových panelů. Ocelové trubky, hliníkové profily jsou ideální pro rám. S polykarbonátovým profilem bude střešní kopule dokonale průhledná a to je z estetického hlediska ideální řešení. Profily karbonátu mohou být dělené a monolitické. Hlavní výhody karbonátového profilu jsou:
- lehká váha;
- průhlednost;
- kvalitní;
- těsnost.
Polykarbonát je klasifikován podle kvalitativních charakteristik:
- prémiová třída – funguje již více než dvacet let;
- elite – životnost je více než dvanáct let;
- optimální – záruka více než deset let;
- ekonomický – trvanlivost se pohybuje od pěti do osmi let.
Polykarbonát je vybrán na základě potřeb. Pokud potřebujete spolehlivost a praktičnost, zvolte silnější materiál. Pokud jsou krásné tvary, estetika a konfigurace tenčí, což se dobře ohýbá.
Při uspořádání panelů by měly být listy zarovnány tak, aby spoj spadl na krokve.
Poté je rám namontován. Zvláštní pozornost je věnována drážkám, jsou uzavřeny speciální páskou nebo páskou. K rámu jsou připevněny listy s přihlédnutím k požadavkům na upevnění. Existují tipy, které vám pomohou udělat všechny kazety správně:
- otvory pro šrouby by měly být o něco větší než samotné nástroje;
- nedoporučuje se šroubovat samořezný šroub úplně, panel by se měl pohybovat pod vlivem teplot;
- s polykarbonátovými panely je nutné pracovat opatrně, aby nedošlo k poškození horních ochranných povlaků;
- po vrtání a řezání se doporučuje odstranit ochrannou fólii.
Polykarbonátový materiál vhodný pro stavbu střech jakéhokoli tvaru. Výběr kvality a možnosti závisí na vkusu a schopnostech majitele. Instalace materiálu není obtížná, ale vyžaduje dodržení některých nuancí. Náklady na polykarbonát závisí na vlastnostech materiálu a liší se.
Druhy polykarbonátu pro střešní krytiny
Polykarbonátové střechy se snadno instalují vlastními rukama bez zapojení specialistů. A na trhu najdete několik typů polykarbonátů, abyste si v každém případě vybrali nejvhodnější, musíte se seznámit s vlastnostmi každého materiálu. Existují takové podtypy polykarbonátu:
- profilované – jedná se o panely s vlnovým nebo lichoběžníkovým profilem, které se používají k zakrytí přístaveb a skleníků, výrobě dekorativních markýz;
- mobilní – je materiál s dutinami uvnitř, používá se v reklamním průmyslu a ve stavebnictví, je vynikající volbou pro vytváření příček v místnostech, designové dekorace, pro venkovní reklamu;
- monolitický – pevný hladký materiál, který vypadá jako sklo, ale mnohem lehčí a více multifunkční.
Polykarbonátové desky se liší tloušťkou, velikostí, barvou, strukturou. Existují odrůdy s převahou určitých vlastností: některé velmi spolehlivě chrání před ultrafialovým zářením, jiné se vyznačují zvýšenou pevností nebo vícevrstvou.
Vzhledem k lehkosti polykarbonátového materiálu je možné stavět originální složité struktury, které budou mít nízkou specifickou hmotnost..
Jak si vybrat polykarbonát pro vaši střechu
Polykarbonát je široce používán v různých průmyslových odvětvích a získal si takovou popularitu díky svým hlavním vlastnostem:
- vysoká propustnost světla;
- malá hmotnost materiálu a v důsledku toho lehká konstrukce;
- srovnávací levnost materiálu;
- schopnost široce aplikovat materiál a pracovat s ním.
Tloušťka materiálu se pohybuje od čtyř do pětatřiceti milimetrů. Na tom závisí také hmotnost listu. Pohybuje se mezi kilogramem a dvěma a půl. Materiál neztrácí své kvality s teplotním rozdílem a odolává číslům od čtyřiceti stupňů mrazu do sto dvaceti veder. Odolnost proti nárazu, vysoké tepelně izolační schopnosti, odolnost proti kontaktu s agresivními chemickými sloučeninami umožňuje široké uplatnění materiálu v každodenním životě i v práci.
Doba používání struktur vyrobených na bázi polykarbonátu se pohybuje od pěti do dvaceti let.
Existuje sedm standardních velikostí tloušťky polykarbonátu. Každá z odrůd má svůj vlastní účel a používá se podle technických charakteristik:
- třicet dva milimetrů – slouží k pokrytí budov s velkou velikostí střechy, odolává značnému zatížení;
- šestnáct milimetrů – také vhodný typ polykarbonátu pro velká rozpětí, dobře odolává zatížení;
- deset milimetrů – vhodné pro svislé prvky ve veřejných budovách;
- osm milimetrů – přístřešky na dvůr, auto, zasklení balkonů;
- čtyři milimetry – malé skleníky, kůlny přes práh;
- tři milimetry – skleníky, skleníky.
Polykarbonátové nákresy střech lze nalézt na internetu, možností je spousta. Velmi často je některá varianta brána jako základ a je upravována v procesu zakrývání struktury. Tam také můžete vidět fotografii polykarbonátové střechy a vybrat si tu, která se vám nejvíce líbí..
Polykarbonátové střešní spojovací prvky
Chcete -li provést kroky k upevnění polykarbonátových desek, musíte připravit nástroje. Upevňovací prvky si zaslouží zvláštní pozornost, protože na nich závisí pevnost a spolehlivost konstrukce. Existuje široká škála upevňovacích materiálů, které se používají v závislosti na složitosti designu a kvalitě materiálu..
Lze rozlišit následující spojovací prvky:
- polykarbonátové tepelné podložky;
- nerezové tepelné podložky;
- podložky z polypropylenu;
- samořezné šrouby;
- šrouby a matice.
Polykarbonátová tepelná podložka pomáhá připevnit listy k rámu a bezpečně je držet. Tyto spojovací prvky jsou spolehlivější a kvalitnější než podložky z polypropylenu a mají širokou škálu barev. Pokud jde o polypropylen, nejsou pokryty ochranným materiálem a jsou vystaveny agresivnímu vystavení ultrafialovému záření, rychle vyblednou a ztratí pevnost. Měly by být použity na střechy ve stinných oblastech. Držáky jsou levné, ale také krátkodobé.
Podložky z nerezové oceli jsou spolehlivé a neuvolňují se, nejčastěji se používají na kovové profily. Podložka má v soupravě gumový prvek, který vám umožňuje dodržovat pravidlo těsnosti. Doporučeno pro použití v suchých místnostech.
Polykarbonátovou střechu je možné vyrobit vlastníma rukama s řádně připraveným výkresem a dodržováním všech pokynů. Rozumně provedené upevnění polykarbonátového profilu k rámu, použití vysoce kvalitních upevňovacích struktur vám umožní vytvořit si vlastníma rukama spolehlivou střechu, která může chránit místnost a vytvářet pohodlí po dlouhou dobu.
Pokud máte stále otázky, jak vyrobit polykarbonátovou střechu v praxi, potřebujete poradit s instalací, podívejte se na video, které najde odpovědi na všechny často kladené otázky.