DIY polykarbonátová strecha

Polykarbonát v poslednej dobe našiel široké uplatnenie v stavebníctve. Jeho technické vlastnosti a vlastnosti umožňujú obnoviť pevnú strechu pre obytnú budovu, verandu, altánok, garáž, skleník a ďalšie stavby, ktoré vyžadujú denné svetlo. Postaviť strechu z polykarbonátu je celkom jednoduché, takže je možné slnečné svetlo využiť ako prirodzené osvetlenie obytnej budovy.

Obsah:

Technické vlastnosti polykarbonátu

Polykarbonát je polymérny materiál, ktorý je odolný voči mechanickému namáhaniu a extrémnym teplotám. Prítomnosť malých vzduchových komôrok v ňom poskytuje vysokú úroveň tepelnej a zvukovej izolácie. Bunkový polykarbonát má navyše vysokú priepustnosť svetla..

Je ľahké postaviť strechu domu z polykarbonátových dosiek, najmä vzhľadom na všetky jeho výhody, pozitívne vlastnosti a nízku cenu. Polykarbonát je k dispozícii v rôznych hrúbkach – od 4 do 16 milimetrov. V tomto prípade je hmotnosť polykarbonátu 900-2700 gramov na 1 meter štvorcový, v závislosti od jeho hrúbky.

Polykarbonát si zachováva svoje fyzikálne a mechanické vlastnosti pri teplote mínus 40 – plus 120 stupňov Celzia: odolnosť voči chemickým zlúčeninám a činidlám, vysoká tepelná izolácia a odolnosť proti nárazu, ako aj dlhá životnosť materiálu (až 20 rokov).

Výhody polykarbonátu

Okrem zabezpečenia dobrého prirodzeného svetla majú polykarbonátové dosky niekoľko výhod:

 • Chráňte priestor priestorov pred jasnými slnečnými lúčmi: svetlo prechádzajúce strechou je rozptýlené a polykarbonátová fólia neprepúšťa ultrafialové svetlo.
 • Nízka špecifická hmotnosť polykarbonátového plechu poskytuje príležitosť na vytvorenie obzvlášť ľahkej strechy, ktorá ovplyvňuje cenu polykarbonátovej strechy, čím sa konštrukcia stáva lacnejšou a umožňuje rozšíriť konštrukčný rozsah úprav strechy.
 • Dostatočne vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré umožňujú úspešné použitie polykarbonátu bez dodatočnej izolácie.
 • Majú dobré zvukové a tepelné izolačné vlastnosti, hydroizolačné a parotesné vlastnosti.
 • Doma zabezpečte vynikajúce vetranie a v prípade požiaru zaručte rýchle vyžarovanie dymu.
 • Zrážky sa na ich povrchu nezdržiavajú, pretože polykarbonát je veľmi hladký.
 • Nízka horľavosť a vysoká životnosť pri prevádzkovej teplote.
 • Jedinečné fyzikálne vlastnosti: dobrá flexibilita v jednom smere a vynikajúca tuhosť v opačnom smere, aby vydržali veľké zaťaženie atmosférickými zrážkami.
 • Jednoduchá preprava polykarbonátu, manipulácia a inštalácia.
 • Pri inštalácii sa tento materiál dobre hodí na vŕtanie, rezanie, ohýbanie a lepenie..

Nevýhody polykarbonátu

Polykarbonátové dosky, ako už viete, sú veľmi flexibilné, preto je ich silné prehýbanie počas prepravy a montáže polykarbonátovej strechy neprijateľné, pretože môže dôjsť k silnému vnútornému napätiu, ktoré vedie k zakaleniu a fyzickému zničeniu polykarbonátu.

Polykarbonát je z hľadiska tvrdosti a priehľadnosti nižší ako sklo, preto s ním treba zaobchádzať opatrne. Je tiež potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že dlhodobé skladovanie polykarbonátových dosiek je povolené iba vo vetraných miestnostiach bez priameho slnečného žiarenia vo vodorovnej polohe nahor s ochrannou fóliou. Nezakrývajte plátno polymérnymi materiálmi.

Vlastnosti konštrukcie strechy

Polykarbonátové strechy v bytovej výstavbe sú spravidla vybavené podkrovím, podkrovím, terasou a balkónom. Postavené konštrukcie z polykarbonátových dosiek majú veľmi odlišný tvar. Strecha obytnej budovy z bunkového polykarbonátu môže byť šikmá, čo umožňuje odtok dažďovej vody, alebo je relatívne rovná. Fotografia polykarbonátových striech ukazuje, že môžu mať tvar hranola, pyramídy alebo kupoly, závisí to výlučne od predstavivosti majiteľov..

Aby strecha získala požadovaný tvar, musíte najskôr vytvoriť rám, na ktorom sú pripevnené polykarbonátové dosky. Na rám môžete použiť hliníkové alebo oceľové profily. Navyše sú v predaji polykarbonátové profily, ktoré spolu s náterovým materiálom vytvárajú absolútne priesvitnú strešnú konštrukciu, ktorá nemá žiadne viditeľné spoje. Polykarbonátová strecha zároveň nadobúda ľahký originálny vzhľad a týči sa nad budovou..

Polykarbonátové profily sú delené a jednodielne. Výhodou polykarbonátového profilu oproti kovovému je, že je utesnený, má nízku hmotnosť, vysokú pevnosť, je priehľadný, ako samotný polykarbonátový plech. Profil zvonku je chránený špeciálnou vrstvou pred účinkami ultrafialového žiarenia.

Etapy výstavby strechy

Pred začatím montáže strechy z polykarbonátového plechu musíte mať po ruke výkres alebo projekt, podľa ktorého strechu zmontujete. Najprv musíte vypočítať celkovú plochu použitého materiálu a navrhnúť strešný plášť. Polykarbonátová strecha by mala byť vyrobená so sklonom najmenej 50%a veľký sklon poskytne istú mieru bezpečnosti pred zaťažením, ktoré je vytvárané zrážkami..

Výber materiálu

Na montáž polykarbonátovej strechy sa odporúča zvoliť polykarbonát, ktorý je svojimi parametrami najvhodnejší pre vašu strechu..

V závislosti od kvality materiálu existujú:

 • prémiová polykarbonátová tkanina, ktorá zaručene vydrží viac ako 20 rokov;
 • polykarbonátová elita so životnosťou 12 rokov;
 • optimálny polykarbonát, ktorého doba použitia je 10 rokov,
 • ekonomický polykarbonát, ktorý vám vydrží 5-8 rokov.

Cena polykarbonátu je odlišná a závisí od množstva recyklovaných materiálov použitých pri výrobe, ako aj od tepelného odporu a rozmerov plechu. Pred kúpou sa preto o tieto parametre určite zaujímajte, aby ste si vybrali ten správny materiál..

Ak plánujete postaviť strechu pre teplý dom, mali by ste uprednostniť polykarbonát so zvýšenou hrúbkou, ale v tomto prípade nebude fungovať, ak by ste znovu vytvorili oblúkovú konštrukciu s malým polomerom. Pre polomerové strechy musíte zvoliť tenšie plechy v závislosti od výstupných polomerov. Pri hrubšom polykarbonáte by malo byť usporiadané redšie latovanie, pretože jeho ohýbanie výrazne zaťažuje konštrukciu.

Inštalácia krokiev

Pred pokrytím strechy polykarbonátom a inštaláciou krokiev je potrebné mať na pamäti, že polykarbonátové dosky sú vyrobené so šírkou 210 centimetrov. Táto veľkosť zaručuje inštaláciu plechu bez podrezania, pričom sa zohľadní teplotná medzera 5 milimetrov na každej strane. Treba poznamenať, že kvalita krokiev priamo ovplyvní spoľahlivú prevádzku polykarbonátových dosiek..

Na výrobu krokiev použite kovový profil alebo nosníky, ktoré majú prierez 40 x 60 milimetrov. Nosníky krokiev musia byť položené tak, aby spoj plechov prišiel do stredu krokvy.

Krokvy položte tak, aby vzdialenosť medzi stredovými čiarami tyčí bola 1,01 metra a vzdialenosť medzi okrajmi strešného materiálu bola 1,04 metra. Potom môžete pokračovať v inštalácii rámu z kovových polykarbonátových profilov. Na posilnenie strešnej konštrukcie je obvyklé dodatočne inštalovať medzi nosníky tyče a je prípustné priečne a pozdĺžne vystuženie.

Profilová príloha

Ak plánujete používať kovové hliníkové profily, musíte konce plechov utesniť páskou, aby sa tam neskôr nehromadil prach a nečistoty. V polykarbonátových systémoch existuje špeciálna perforovaná páska, ktorá spoľahlivo zatvára pozdĺžne drážky polykarbonátu.

Pri inštalácii upevňovacích prvkov a konektorov (odnímateľných a jednodielnych) musia rozmery profilu zodpovedať hrúbke plechu. Neoddeliteľný profil je pripevnený k nosníkom bez ďalších príprav, pričom samotné upevnenie sa vykonáva samoreznými skrutkami a špeciálnymi podložkami na kompenzáciu teploty každých 30 centimetrov.

Je zvyčajné upevňovať skladací profil po etapách. Najprv naskrutkujte spodnú časť a po vložení polykarbonátových dosiek pripevnite hornú časť profilu. Môžete použiť samorezné skrutky s funkciou vŕtania alebo predvŕtať plast. Na hotový rám položte polykarbonátové dosky. Upevnenie plechov sa vykonáva pomocou upevňovacích profilov alebo bodovej techniky s krokom 30 centimetrov.

Dávajte pozor na skutočnosť, že spojovacie profily majú rôzne modifikácie: vnútorný a vonkajší roh, koniec, hrebeň a spojovanie. Preto je potrebné použiť iba vhodné.

Rezací polykarbonát

S polykarbonátovými doskami manipulujte opatrne, aby nedošlo k poškodeniu vrchnej ochrannej vrstvy. V listoch sú duté kanály. Pri inštalácii dodržujte všetky pravidlá, ak vyrábate zvislú konštrukciu, tieto kanály musia byť zvislé alebo umiestnené rovnobežne so sklonom strechy a ohybom. V tomto prípade sa materiál počas prevádzky nedeformuje..

Rezanie polykarbonátových plechov a profilov sa vykonáva rezacími nástrojmi (kotúčová píla, skladačka) s malým ostrým zubom, rýchlosť rezania zvoľte experimentálne. Nezabudnite, že nízka rýchlosť vedie k tvorbe triesok a nadmerná rýchlosť spôsobuje prehriatie a roztavenie polyméru. Pri rezaní materiál nevibrujte, pretože by to spôsobilo tvorbu mikrotrhliniek.

Vŕtanie do polykarbonátu

Ak plánujete používať bežné samorezné skrutky pri inštalácii polykarbonátových striech vlastnými rukami, potom pred priamym zaskrutkovaním do polykarbonátu musíte najskôr vyvŕtať otvor o niečo väčšieho priemeru o 1-2 milimetre ako samotná samorezná skrutka. Vŕtanie pre spojovacie prvky sa vykonáva pomocou vrtáka do neželezných kovov. Samoreznú skrutku nemôžete dotiahnuť úplne, musíte nechať schopnosť pohybovať listami pri teplotnom rozdiele.

Vykonajte všetku prácu, keď je polykarbonátový plech umiestnený na rovnom povrchu, použite nabrúsený nástroj. Pred rezaním alebo vŕtaním polykarbonátu sa neodporúča odstraňovať ochranný film z ultrafialového žiarenia, pretože najmenšie častice plastu sa môžu dostať do dutých kanálov, a potom ich budete musieť vytrepať a vyfúknuť stlačeným vzduchom..

Utesnenie konca

Pred inštaláciou polymérovej fólie utesnite ich konce: na vrch prilepte hliníkovú vodotesnú pásku a zospodu prilepte perforovanú páru priepustnú pre pary, ktorá chráni pred prenikaním prachu. Úplné utesnenie polykarbonátových panelov nie je povolené. Tiež nie je dovolené porušovať ukazovatele radiálnych ohybov, ktoré musia zodpovedať prípustným parametrom pre zodpovedajúcu hrúbku polykarbonátového plechu..

Inštalácia polykarbonátových dosiek

Pokladanie polykarbonátových dosiek sa vykonáva výlučne vertikálne orientovanými výstužami a orientácia smeru rebier pri vytváraní strešných zakrivení sa vykonáva iba pozdĺž polomeru.

Polykarbonátové dosky sú upevnené pomocou upevňovacích profilov a bodovo v prípade inštalácie plechov, ktoré sú široké viac ako 1 meter. Je obvyklé vykonávať bodové upevnenie na všetkých strešných nosníkoch s krokom takmer 300 milimetrov. V tomto prípade nie je dovolené dotiahnuť samorezné skrutky interferenciou – plech si musí zachovať vlastnú pohyblivosť, pretože menia svoje rozmery od teploty.

Teraz viete, ako vyrobiť polykarbonátovú strechu a aké výhody potom získate. Ale pri použití polykarbonátu pri stavbe domácností stojí za to pamätať na určité nepríjemnosti, ktoré tento materiál v sebe skrýva..

About the author