DIY polykarbonátová veranda

Exteriér nádvoria a súkromného domu veľa hovorí o jeho majiteľoch. Odrazom vašej osobnosti je veranda vášho domova, ktorá udáva tón celej budove. Preto je otázka, ako urobiť verandu do domu, pre našich čitateľov vždy aktuálna. Aby mala veranda zvláštnu vzdušnosť a transparentnosť, môžete ju vytvoriť z polykarbonátu, ktorý je pomocou oceľových rohov pripevnený k hliníkovému rámu. Verandu polykarbonátového domu môžete úplne nainštalovať sami.

Obsah:

Verandový projekt

Veranda slúži ako neoddeliteľná súčasť každej chaty alebo vidieckeho domu, jej takzvaná tvár. Takáto štruktúra pozostáva zo základu, schodiska s najmenej 2 schodmi, stien a strechy. Vytvorenie verandy na vlastnú päsť nie je vôbec ťažké, môžete použiť takmer akýkoľvek stavebný materiál.

Štýl verandy spravidla závisí od celkového štýlu budovy. Veranda by nemala vyzerať ako samostatná štruktúra, ktorá slúži výlučne na ochranu vstupu do domu, ale mala by tiež zdôrazňovať vkus majiteľov domu..

Predtým, ako začnete stavať polykarbonátovú verandu vlastnými rukami, odporúča sa vypracovať jej projekt s prihliadnutím na všetky potrebné veľkosti a preferencie. Pri vývoji kresby by sa malo pamätať na to, že to je veranda, ktorá preberá ťažké bremená, pretože nie je postavená na takom masívnom základe ako samotný dom a materiály, ktoré sú určené na výrobu takejto konštrukcie, nemožno nazývaný trvanlivý.

Na začiatok určite veľkosť dôležitej časti takéhoto rozšírenia – miesta zodpovedného za pohodlný vstup do obytnej budovy. Mal by na ňom byť dostatok miesta na pohyb 2 osôb, pričom vchodové dvere by nemali brániť vstupu do domu. Neexistujú žiadne konkrétne obmedzenia veľkosti verandy, všetko závisí výlučne od preferencií samotného majiteľa.

Montáž nadácie

Pred začatím stavby verandy musíte pripraviť miesto na to. Ak bola na tomto mieste nainštalovaná stará veranda, ktorá vyžaduje naliehavú rekonštrukciu, mala by byť demontovaná na zem. Začiatok stavby verandy, ako všetky ostatné budovy, začína stavbou nadácie.

Základ pod verandou nemusí byť rovnaký ako v samotnej obytnej budove, ale zároveň musí jeho štruktúra vydržať všetko požadované zaťaženie, ktoré závisí od hmotnosti materiálu a ľudí, ktorí sa budú pohybovať po polykarbonáte veranda. Vykopte dieru pre základ, hlbokú asi 1,2 metra, v závislosti od hĺbky podzemnej vody a typu pôdy.

Do vykopanej diery urobte pieskový vankúš vysoký 20 centimetrov, potom musíte postaviť debnenie a betón sa môže nalievať. Namiesto drahého pevného základu zorganizujete 4 časti podpory, ktoré sa budú vyrovnávať s úlohami aj so základom. Na mieste inštalácie nosného rámu môžete kopať priehlbiny a nainštalovať do nich prírodný kameň, ktorý bude slúžiť ako základová konštrukcia..

Spodné časti nosného rámu musia byť impregnované špeciálnymi antiseptikmi, ktoré umožňujú drevu dobre odolávať vlhkosti. Použitie bitúmenu na tieto účely nie je žiaduce, pretože strom pokrytý bitúmenovým roztokom nebude môcť dýchať, a to vyvoláva hnilobu a hnilobu dreva v pomerne krátkom období prevádzky. Venujte zvláštnu pozornosť prázdnemu priestoru umiestnenému pod verandou.

Stavba stránok

Ďalšou etapou výstavby verandy je výstavba miesta. Vyberte si k tomu trvanlivý a spoľahlivý materiál. Pri stavbe miesta by ste mali pamätať na to, že jeho úroveň na prah domu by nemala dosiahnuť päť centimetrov. To je nevyhnutné, aby sa zabránilo vnikaniu dažďovej vody do obytnej budovy. Na stavbu lokality je drevo považované za najbežnejší materiál. Ak chcete postaviť túto štruktúru, pozrite sa na fotografiu verandy polykarbonátového domu a pripravte drevený trám z rôznych sekcií a hranovú dosku.

Za najekonomickejšiu a najspoľahlivejšiu konštrukčnú možnosť sa považuje použitie hranovaných dosiek s hrúbkou 5 centimetrov. Na výrobu nosnej časti verandy, aby ste ušetrili peniaze, môžete vziať nielen drevený nosník, ale aj dve dosky s hrúbkou najmenej 5 centimetrov, zošité dohromady. Podpery by mali priliehať k základovej konštrukcii. Samotná veranda, ktorá je podopretá podperami, by však mala byť dodatočne upevnená na stene obytnej budovy.

Betónovanie schodov

Pomerne často sa vnútorný priestor verandy používa na uloženie rôznych predmetov pre domácnosť. Z tohto dôvodu musia byť všetky strany webu zošité hranovou doskou. Nenechávajte nekryté časti tohto priestoru. Ak však vaše plány nemusia šiť spodnú časť plošiny, potom pomocou hranovej dosky musíte zviazať nosné diely, aby mala konštrukcia dodatočnú tuhosť..

Po vyrobení verandy môžete pristúpiť k vytvoreniu a inštalácii schodiskovej konštrukcie, ktorá je pevná alebo pozostáva z oddelených prvkov, ktoré sú upevnené spolu so špeciálnymi spojovacími prvkami a materiálmi. Pri práci súvisiacej s výrobou rebríkovej konštrukcie venujte zvláštnu pozornosť takému prvku rebríkovej konštrukcie, akým je tetiva..

Tento prvok rebríka je potrebný, aby existovala možnosť upevnenia schodov rebríka. V schodiskovej konštrukcii je spravidla obvyklé používať 3 motýliky – jeden v strede a dva na bokoch schodov. Všetky tri lanká musia byť úplne identické, čo umožňuje, aby mali schody rovnomernú horizontálnu úroveň.

Na výrobu troch rovnakých častí schodiska by mala byť vyrobená špeciálna šablóna z obyčajnej lepenky. Najprv vypočítajte všetky požadované rozmery, potom ich preneste na lepenku a vystrihnite nepotrebné oblasti. Pomocou podobnej šablóny vyrobte tri identické mašle, na ktoré následne nainštalujete všetky potrebné kroky.

Pred betónovaním schodov je potrebné nainštalovať debnenie. Je obvyklé vytvárať debnenie pre každý krok zvlášť. Potom, čo betónový roztok v prvom kroku verandy stvrdne, je potrebné vyplniť jeho vnútornú dutinu pieskom a drveným kameňom. Po vykonaní prvého kroku nadvihnite debnenie vyššie a vyplňte ostatné kroky podľa tohto princípu. Rohy schodov spevnite kovovým rohom, ktorý by mal byť po zaschnutí mierne utopený v betónovom roztoku.

Aby mali schody originalitu, môžu byť ozdobené dlažbou určenou priamo na vonkajšie použitie. Povrch dlaždíc by v žiadnom prípade nemal zostať klzký, pretože pohyb na ňom nebude bezpečný. Najvhodnejšou možnosťou je porcelánová kamenina..

Bunkový polykarbonát na verandu

Aby veranda správne vykonávala svoje základné funkcie, jedna platforma nestačí. Veranda by mala byť vybavená stenami a polykarbonátovým baldachýnom nad verandou. Bunkový polykarbonát je jedinečný moderný materiál z kategórie syntetických polymérov. Vyrobené vo forme dutých panelov rôznych hrúbok a štruktúr, prepojených takzvanými výstužami, ktoré sú pozdĺžnymi mostíkmi.

Polykarbonát nie je svojimi vlastnosťami horší ako sklo. Je 200 -krát silnejší a 16 -krát ľahší ako pevné sklo, ale má rovnakú hrúbku. Priehľadnosť polykarbonátového plechu je 87%. Odoláva rôznym atmosférickým podmienkam, považuje sa za vhodný na použitie v rozsahu prevádzkových teplôt.

Polykarbonát je ťažko horľavý, okrem toho plameň zhasne dostatočne rýchlo, ak vzplanie. Náklady na polykarbonát v porovnaní s inými plastmi sú nižšie. Práve tieto jedinečné vlastnosti a dostupné náklady urobili tento materiál mimoriadne obľúbeným. Aj začínajúci stavitelia zvládnu polykarbonát, pretože nepotrebujú špeciálne nástroje..

Profilová príloha

Na výrobu kovového profilu na pripevnenie vrchlíka musíte mať po ruke štandardný nástroj: brúsku, vŕtačku, zvárací stroj, skrutkovač. V závislosti od vašich osobných potrieb si kúpte kovový profil: obdĺžnikový alebo štvorcový. Vezmite kovový profil s okrajom, aby stačil na prácu.

Na upevnenie polykarbonátových dosiek použite samorezné skrutky a tepelné podložky, aby sa v mieste pripojenia neobjavila voda. Materiály, ako je páska pre polykarbonátový plech a profil pre koncovú stranu, sú tiež potrebné na ochranu vnútornej dutiny listu pred prachom a hmyzom..

Steny verandy nepotrebujú masívnosť, pretože strecha verandy je vyrobená z ľahkého polykarbonátu. Hlavné časti kovového rámu musia byť pripevnené k stene obytnej budovy. Je obvyklé upevniť spodnú časť rámu na verandu domu a hornú časť je potrebné dočasne upevniť väzbami, ktoré budú neskôr demontované, pretože miesto na nich zaujme priezor nad verandou z polykarbonátu.

Aby sa dosiahla najväčšia pevnosť rámu, odporúča sa umiestniť jeho prvky vo vzdialenosti maximálne pol metra od seba. Upevnite horizontálne prvky medzi zvislé stĺpiky kovového rámu, vzdialenosť medzi nimi by mala byť pol metra.

Upevňovací polykarbonát

Nezabudnite, že je obvyklé správne pripevniť polykarbonát – vertikálne vo vzťahu k prepojkám. Vystužovače z polykarbonátu by mali mať dĺžku. Inštalácia musí byť vykonaná tak, aby zozbieraný kondenzát mohol voľne unikať vnútornými kanálmi. Pri vertikálnom umiestnení materiálu by mali byť polykarbonátové prepojky umiestnené vertikálne k zemi. S klenutou štruktúrou ležal v oblúku.

Nezabudnite vziať do úvahy ohyby, pretože to vyžaduje ďalšie množstvo materiálu. Ak nie je dostatočná dĺžka listu, je možné stohovať dva listy. Nezabudnite, že polykarbonát sa po zahriatí roztiahne. Pri inštalácii zvážte tento tepelný efekt. Vytvorte otvory o polovicu priemeru väčšie ako samorezné skrutky.

Vyhnite sa prehriatiu slnečnými lúčmi, preto sa odporúča natrieť nosné konštrukcie na bielo. Polykarbonátové panely nepripevňujte príliš tuho a nepriškripávajte samorezné skrutky. Vyhnite sa kontaktu medzi polykarbonátovými plechmi a kovom pomocou rozperiek, ktoré sú pri pripevňovaní hrubé takmer 4 milimetre. Na upevňovacie prvky použite skrutky, čapy, samorezné skrutky, doplnené tesneniami a širokými podložkami. Ako spojovací materiál nepoužívajte klince, nevhodné podložky alebo nity..

Pred pripevnením polykarbonátu sa pozrite na fotografiu polykarbonátovej verandy. Materiál by mal chrániť vchod do domu pred ultrafialovým žiarením, v takom plátne je na jednej strane ochranný film. Aby sa predišlo chybám, mala by sa vykonať inštalácia plechov s ochranným povlakom, ktoré by mali byť umiestnené na vrchu a ktoré je možné po inštalácii odstrániť.

Montáž strechy

Po inštalácii rámovej konštrukcie môžete začať s inštaláciou polykarbonátovej strechy. Použitie polykarbonátu ako strešného materiálu vám umožní vytvoriť pomerne ľahkú a jednoduchú strešnú konštrukciu. Na to potrebujete drevený nosník s prierezom 50 až 50 milimetrov alebo oceľový rám.

Vzdialenosť medzi strešnými krokvami závisí od veľkosti polykarbonátového plechu. Na každom spojení polykarbonátových dosiek by mala byť umiestnená drevená tyč pre kvalitné a spoľahlivé upevnenie strešného materiálu k strešnej konštrukcii. V tomto prípade môže použitie polykarbonátu vyriešiť jeden zásadný problém – osvetlenie uzavretej verandy..

Pretože je polykarbonát úplne priehľadný, denné svetlo voľne prenikne do uzavretej verandy, čo umožňuje zaobísť sa bez usporiadania okna na verande. Z tohto dôvodu nosné konštrukcie strešného systému nemajú systém plášťa, čo je jednoducho nevyhnutné pri použití akýchkoľvek iných strešných materiálov..

Pri usporiadaní strešného systému dbajte na to, aby ste spoje všetkých polykarbonátových dosiek strešného materiálu utesnili vysoko kvalitne a priestor medzi rámom a strechou strechy bol chránený pred snehom, vetrom a dažďom. To dosiahnete správnym dokončením všetkých kontaktných bodov nosného kovového rámu a strešného materiálu strechy. Môžete tak chrániť svoju verandu pred škodlivými faktormi životného prostredia..

Teraz viete, ako vytvoriť verandu z polykarbonátu. Keď viete, ako držať kladivo v ruke, môžete rýchlo a efektívne pripevniť verandu k svojmu domu. S pomocou našich pokynov a metód chýb a pokusov budú môcť také stavebné práce vykonávať dokonca aj začínajúci majstri. Vyberte si polykarbonát na steny a strechu a získate najľahšiu verandu!

About the author