DIY polykarbonátový plot

Na oplotenie staveniska sa čoraz viac používajú polykarbonátové ploty. Takúto stavbu môže postaviť aj človek, ktorý nemá schopnosti staviteľa, ale vie, ako používať potrebný nástroj. Polykarbonátový plot vlastnej výroby dopĺňa vašu krajinu. Navyše je ľahké starať sa o polykarbonátový plot: je obvyklé ho umývať teplou mydlovou vodou bez použitia kovových kefiek a rozpúšťadiel..

Obsah:

Polykarbonátový koncept

Železo a drevo už nie sú jediným vhodným materiálom pre všetky druhy živých plotov, plotov a plotov. Stojí za to venovať pozornosť krehkosti a krehkosti týchto materiálov, vlastnostiam dreva, ktoré v priebehu času praskne, zlomí sa a zhnije, ako aj vlastnostiam železa deformovať sa a hrdzať a získať veľmi neestetický vzhľad.

V modernom svete najnovších technologických objavov a vývoja je možné ľahko nájsť riešenie tohto problému. Radi by sme vás upozornili na bunkový polykarbonát, čo je syntetický polymér so špeciálnymi vlastnosťami, vďaka ktorým je populárny v rôznych oblastiach..

Predstavte si materiál, ktorý má dobrú úroveň prenosu svetla, v žiadnom prípade nie je horší ako sklo, má vysokú pevnosť a pružnosť. Polykarbonátové štruktúry spájajú výhody transparentných a hluchých budov. Dobre skryjú pred zvedavými očami všetky udalosti, ktoré sa odohrávajú na území, ale prepúšťajú slnečné lúče a vyzerajú veľmi pôsobivo.

Ak je to žiaduce, polykarbonátový plot môže mať absolútne akýkoľvek tvar. Jednou z najcennejších vlastností bunkového polykarbonátu pre ploty je jeho zvuková izolácia: materiál pohlcujúci hluk vytvára v dome útulnú a tichú atmosféru, ak sa nachádza v hlučnej časti osady. Pre záhradkárov je tiež užitočný polykarbonát, jeho vysoká priepustnosť svetla chráni rastliny pred vädnutím a pred škodlivými účinkami UV lúčov..

Ak plánujete vyrobiť svoj vlastný polykarbonátový plot, nájdete veľa pozitívnych momentov: polykarbonát je ľahký, vhodný na prepravu, materiál sa ľahko inštaluje, stačí vybrať správne podpery na pripevnenie polykarbonátových dosiek.

Výhody polykarbonátových plotov

Inštalácia polykarbonátových plotov sa v poslednej dobe široko používa na uzavretie priestorov rôznym príslušenstvom. Podobné ploty môžete vidieť na nádvoriach administratívnych budov a vzdelávacích inštitúcií, vidieckych domoch a súkromných územiach. Oplotenie z polykarbonátovej tkaniny sa považuje za relevantné na strážených objektoch, parkoviskách, pretože priehľadnosť materiálu vám umožňuje neustále prezerať územie a kontrolovať, čo sa na ňom deje.

Je potrebné okamžite urobiť rezerváciu o výhodách polykarbonátových plotov. Tu sú hlavné:

  • nereagujú na vlhkosť, plesne, koróziu, ako železo a drevo;
  • odolné voči denným teplotným výkyvom a náhlym zmenám, neohrievajú sa na slnku, nepraskajú pred mrazom, so spoľahlivým upevnením polykarbonátových plotov sa nebojí žiadneho vetra;
  • sú schopné odolávať ťažkým nákladom, majú požadovaný tvar, pretože sú flexibilné (v rôznej miere v závislosti od plasticity, ktorá je uvedená v návode);
  • sú priesvitné a priehľadné, čo vám umožňuje vytvárať a nevytvárať tieň pre rastliny;
  • nevyžadujú lakovanie, všetka údržba polykarbonátového plotu sa obmedzuje na pravidelné splachovanie vodou;
  • vďaka určitej bunkovej štruktúre pohlcujú zvuky ulice, ktoré pôsobia ako clony na ochranu pred hlukom, preto sú často umiestnené pozdĺž ciest a diaľnic, neďaleko železničných staníc a letísk, a chránia tak obyvateľov pred nadmerným technickým hlukom;
  • majú rôzne farby, harmonicky kombinujú s drevom, kovom a umeleckým kovaním, čím sa obyčajný plot zmení na umelecké dielo.

Nevýhody polykarbonátových plotov

Ploty z bunkového polykarbonátu majú aj niektoré negatívne stránky:

  • povinné vytváranie kovových upevňovacích prvkov na všetkých stranách, inak plot povedie alebo bude odfúknutý vetrom;
  • existuje určitá odolnosť proti nárazu, ale polykarbonát, na rozdiel od betónového, dreveného alebo tehlového plotu, nie je určený na to, aby do neho hádzal tehly a palice, ako aj na poškriabanie klincami;
  • v kombinácii s kučeravým orezávaním, kovaním a špecifickými spojovacími prvkami sa krásne polykarbonátové ploty často ukážu byť drahšie ako obyčajné ploty z vlnitej lepenky, dreva alebo tehál.

Odrody polykarbonátových plotov

Vzhľadom na veľký dopyt po dekoratívnom oplotení pozemkov je dnes na trhu prezentovaný značný sortiment rôznych plotov, medzi ktorými značnú časť zohrávajú aj polykarbonátové ploty..

Skladané ploty

Prefabrikované ploty z polykarbonátovej textílie sa považujú za zvárané, pretože pri inštalácii plechu je rám zváraný z kovu – profilovej rúrky alebo štandardného uhla. Kus polykarbonátu je nainštalovaný na zadnej strane pomocou samorezných skrutiek alebo špeciálnych svoriek. Takéto ploty sú často navrhnuté ako ploty z tepaného železa. Cena plotov z polykarbonátu a kovaných prvkov je vyššia ako štandardná verzia.

Kamenné ploty

Ďalším typom jedinečného a originálneho oplotenia, ktoré vstúpilo na trh pred niekoľkými rokmi, je polykarbonátové a kamenné (tehlové) oplotenie. Popularita je daná úspechom polykarbonátu a exkluzívnymi nápadmi na dizajn – perfektnou kombináciou polykarbonátu a kameňa.

Montáž polykarbonátových plotov

Je obvyklé stavať polykarbonátové ploty nasledovne: najskôr sa pod profilovanými rúrami vykopá priekopa, vyrobí sa kovový rám, nainštaluje sa do jám, vŕtačky sa vyrobia z polykarbonátu, pomocou ktorého je na kovový rám pripevnený bunkový polykarbonát. Listy majú akúkoľvek farbu, ktorá sa vám páči, potom im môžete dať požadovaný vzhľad. Polykarbonát nemusí byť natieraný ani ošetrovaný špeciálnymi zmesami.

Voľba materiálu pre plot

Ako chápete, polykarbonát má obrovské množstvo výhod. Najvýznamnejšou nevýhodou je však vysoká cena. Preto sa odporúča vypočítať jeho potreby čo najpresnejšie, inak sa začatá výstavba polykarbonátového plotu stane príliš nákladnou. Preto vopred zmerajte obvod miesta, aby ste mohli vypočítať dĺžku plotu..

Najprv sa odporúča rozhodnúť o hrúbke polykarbonátového plechu. Obvykle je obvyklé používať listy, ktoré sú hrubšie. Pre plot letnej chaty stojí za výber voštinový polymér, ktorý má maximálnu hrúbku, takže môžete zaistiť vysoké zvukovoizolačné vlastnosti plotu.

Nakoniec starostlivo preštudujte zloženie materiálu, pretože riziko získania nekvalitného polykarbonátu s rôznymi nečistotami je veľké. Pevný polykarbonát je vhodný pre vidiecky dom, ktorý je najlepšie chrániť pred slnečným žiarením, aby sa zabránilo nadmernému zahrievaniu.

Potom sa pozrite na fotografiu polykarbonátových plotov a kovového rámu. Ako stĺpiky sa odporúča použiť profilované rúry s rozmermi 60 x 60 milimetrov. Horizontálne rúry, ktoré budú k nim privarené, vyberte obdĺžnikový prierez 20 x 40 milimetrov.

Pri inštalácii kovových stožiarov z potrubia a inštalácii polykarbonátového plotu stojí za to pamätať na niektoré veci, ktoré určujú pevnosť plotu. V procese práce je potrebné použiť iba určité pomery betónovej zmesi. Na výrobu betónovej zmesi je lepšie použiť betón triedy M 200.

Prípravné práce

Na stavbu polykarbonátového plotu pripravte nasledujúce nástroje: ručná vŕtačka na vŕtanie otvorov s priemerom 200-250 milimetrov, kladivo určené na jazdu v stĺpoch, brúska na rezanie rúr, skrutkovač, nylonový závit a úroveň budovy.

Inštalácia polykarbonátového plotu vlastnými rukami by mala začať označením územia. Vykresľovanie lokality prebieha v dvoch etapách. Najprv odhadnite obvod. Vypočítajte počet pláten a zistite, ako je na danom mieste rovnomerná pôda. Ak povrch nie je rovný, na ceste sú jamy a hrbole, potom musí byť tento problém odstránený použitím ďalšej pôdy alebo materiálov, ktoré ju nahradia, alebo odstránením pôdy..

Uveďte, kde budú umiestnené základné stĺpiky. Potom môžete kopať otvory vŕtačkou. V každom prípade by hĺbka spodnej časti plotu mala byť približne 200 milimetrov pod úrovňou zamrznutia pôdy. Toto je najdôležitejšia požiadavka pri vytváraní jamy pre profilovú rúrku..

Ak vo vašej oblasti nie je vhodná uzavretá miestnosť na skladovanie polykarbonátového plátna, odporúča sa pokryť materiál hustou tkaninou, ktorá neprepúšťa slnečné lúče. Na listy, ktoré sa ukázali byť na vrchu, je potrebné vložiť bremeno, ktoré ich ochráni pred silným vetrom. Na poťah nie je možné použiť PVC materiály, môže to poškodiť polykarbonátové dosky.

Základy polykarbonátových plotov

Pri vytváraní nadácie by ste sa mali určite spoliehať na ukazovatele hĺbky zamrznutia pôdy. Nie každý vývojár však presne vie, aká je hĺbka mrazu na webe. Hĺbka jamy by spravidla mala dosiahnuť 0,8 – 1,2 metra. Hĺbka zamrznutia pôdy vo väčšine regiónov, ktoré patria do európskej časti nášho kontinentu, nie je väčšia ako 700 milimetrov.

Je však lepšie konať s malou rezervou na zaistenie, ktoré je schopné kompenzovať všetky incidenty s hladinou podzemnej vody, ktoré vedú k vydutiu základu jamy pre plot, nakloneniu kovových stĺpov a zničeniu bunkový polykarbonátový plot.

Na komplexnú pôdu môžete použiť výlučne plnohodnotný pásový základ, ktorý má hĺbku najmenej 1 000 a šírku 300 milimetrov. Pod každým stĺpikom musíte vykopať hlbšiu dieru a v mieste jeho inštalácie, ktoré je veľké, urobiť „hniezdo“ – napríklad 450 x 450 milimetrov.

Vystuženie betónového základu

Pri inštalácii stĺpikov na plot z bunkového polykarbonátu je potrebné vykonať výstuž, ktorá dodá betónovému základu dodatočnú pevnosť. Vystuženie je mimoriadne dôležité pri inštalácii regálov, ak plánujete usporiadať zložitejší polykarbonátový plot. Plot vyrobený z polykarbonátu bude teda schopný rigidne vnímať pohyb pôdy bez ničenia, bez zmeny tvaru a geometrie, ako aj predchádzať vzniku trhlín v plote..

Plotový základ musíte spevniť, ako každú betónovú konštrukciu, bežnou stavebnou výstužou vhodného priemeru – 10 – 16 milimetrov. Najmenej nie menej ako 8 milimetrov. Zaistite, aby bola výstuž súvislá a rámujúca.

Je obvyklé zvárať alebo zviazať výstuž do priehradových boxov, ktoré poskytujú tuhosť základu plotu z polykarbonátového plátna a jeho pevnosť, ktorá sa rovná pevnosti betónovej konštrukcie. Pri inštalácii výstuže nie je vhodné ponechávať medzery alebo nevystužené fragmenty.

Inštalácia kovového rámu

Pred výrobou polykarbonátového plotu musíte začať inštalovať stožiare na pripevnenie polykarbonátového plátna, pričom ste predtým určili, do akej hĺbky ich musíte pochovať. Teória vysokých budov naznačuje, že vývojári používajú nie príliš zložitý vzorec na výpočet hĺbky umiestnenia stĺpikov pre polykarbonátové ploty.

Takéto výpočty však obídeme. Pamätajte si, že hĺbka “buniek” pre inštaláciu stĺpikov plotu musí byť väčšia ako rovnaký indikátor pre celý pásový základ. Napríklad na založenie bunkového polykarbonátového plotu ste vykopali priekopu hlbokú asi 1 000 milimetrov a pod stĺpmi diery sa musíte prehĺbiť na 1 200 – 1 500 milimetrov. Pozrite sa na fotografie, ktoré majú zodpovedajúce výkresy polykarbonátových plotov.

Je zvykom inštalovať kovové tyče vo vzdialenosti asi 2 metre. Pomocou úrovne zarovnajte rohové podpery zvisle a naplňte zmesou betónu a piesku. Potom, čo je hmotnosť úplne suchá, zvarte vodidlá k stĺpikom – dve alebo tri guľatiny z potrubia. Výsledná štruktúra je základom pre pripevnenie polykarbonátového plechu.

Dve rohové rúry a dve nosníky vymedzujú rovinu jednej časti plotu. Pri všetkých prácach sledujte zvislosť plotu. A pamätajte na jednu jemnosť. Polykarbonátové stĺpiky na oplotenie sú rúrky, vrchná časť utesnite alebo uzatvorte zátkami, aby sa dovnútra nedostala voda.

Vŕtanie otvorov do čepele

Polykarbonátové listy je potrebné pripevniť k stĺpikom pomocou bežných samorezných skrutiek. Takýto plot môžete nainštalovať aj pomocou lepidla, skrutiek, nitov alebo zvárania. Vzdialenosť pri vŕtaní otvorov od okraja musí byť najmenej 4 centimetre. Vrták je možné použiť na drevo alebo kov, ale nemal by byť príliš veľký, aby nestratil svoju štruktúru.

Vykonajte všetky upevnenia na rovnakej úrovni. Vŕtajte medzi výstuhy tak, aby panely tesne priliehali k základni. Dosky musia byť namontované v smere výstuh, vertikálne, zatváranie zhora pomocou hmoždiniek alebo tmelu. Odporúča sa pevne zatlačiť polykarbonát na stĺp, aby sa plátno nepohybovalo.

Ak polykarbonátové listy nemajú správnu veľkosť, môžete ich ľahko rezať ručným kruhovým nástrojom. Obvykle sa na to používa kotúčová píla s nasledujúcimi charakteristikami: uhol ostrenia je 150 stupňov, uhol sklonu zubov je asi 30-250 stupňov, rýchlosť rezania je asi 200 metrov za minútu, rýchlosť posuvu je asi 1 800 metrov za minútu, hrúbka rezu je až 5 milimetrov..

Pri stavbe polykarbonátového plotu nezabudnite, že pri rezaní a vŕtaní polykarbonátu sa tento materiál môže roztiahnuť. Keď sa však ochladí, dôjde k tepelnému stlačeniu a v dôsledku toho sa priemer otvorov zmenší. Pri vŕtaní urobte otvory o 10-15% viac, ako sa plánovalo.

Záverečné práce

Najťažšou časťou spojenia je rohový spoj. Buďte veľmi opatrní a používajte takú úroveň, aby boli boky rovnako vysoké. Pri spájaní vezmite do úvahy poveternostné podmienky – niektoré upevňovacie prvky polykarbonátového plechu musia byť pevnejšie utiahnuté.

Bunkový polykarbonát na stavbu plotov je pokrytý ochranným filmom. Je možné ho odstrániť až po dokončení inštalácie plotu na letnej chate. Je tu ešte jeden bod, ktorý si vyžaduje vašu pozornosť – tesnenie. Pozrite sa na fotografiu polykarbonátových plotov a uistite sa, že panely sú chránené pred vlhkosťou.

Konce môžete upevniť hliníkovou páskou, ktorú je možné ľahko prilepiť. Spodnú časť prekryte perforovanou páskou, ktorá v prípade potreby zabezpečí voľný odtok vody a nedovolí vniknutiu nečistôt a prachu. To je všetko, polykarbonátový plot je pripravený! Utrite listy, namažte upevňovacie prvky a uistite sa, že tieto oblasti nehrdzavejú. Ak chcete, rám môžete namaľovať..

Ak vás zaujíma, ako postaviť polykarbonátový plot vlastnými rukami, ak nemáte možnosť prilákať pracovníkov zvonku, stačí postupovať podľa našich pokynov a pravidiel pre inštaláciu plotov a tiež byť schopný používať určitý nástroj. Koniec koncov, samoinštalácia polykarbonátového plotu nevyžaduje špeciálne stavebné schopnosti a zvládne to takmer každý letný obyvateľ.

About the author