DIY polykarbonátový skleník

Vidiecky a prímestský život má vždy jednu významnú výhodu – schopnosť pestovať si jedlo samostatne, ale aj okrasné rastliny a kvety. Navyše, práca na záhrade už dávno prestala byť pracovnou povinnosťou, ale zmenila sa na druh vzrušujúcej zábavy s užitočným výsledkom. Len smola – naše podnebie nie je ani zďaleka tropické, takže väčšinu rastlín nemôžete len pestovať, nemôžete semená vyhodiť do otvorenej zeme – nedozrejú a na skorú úrodu musíte zabudnúť. Pokiaľ na svojom mieste nevybavíte teplé miesto napríklad pre rastliny, neinštalujte polykarbonátové skleníky. To umožní nielen na začiatku jari dostávať zeleň a iné skoré dozrievanie plodín, reďkovky, repy a ďalšie, ale tiež pestovať sadenice teplomilných plodín na následnú výsadbu na otvorenom priestranstve.

Čím sa skleník líši od skleníka?

Nie je jasné, z akého dôvodu, ale mnohí si pletú skleník a skleník. Niektorí veria, že je to to isté, zatiaľ čo iní, že skleník je niečo malé a skleník je veľký, vyšší ako ľudská bytosť. V skutočnosti je všetko trochu inak..

Skleník Je to konštrukcia, ktorá je vyhrievaná prírodnými zdrojmi tepla. Budovu je možné napríklad vykurovať iba slnkom alebo biopalivom, prehriatím alebo spálením maštaľného hnoja. Vyplýva to z pojmu samotného slova „skleník“, tj. „Skleníkový efekt“, „para“. Bez ohľadu na veľkosť konštrukcie, ak k nej nie je pripojený vykurovací systém (elektrický, plynový alebo iný), bude správne ju považovať za skleník..

Na rozdiel od skleníka, skleník – budova vykurovaná systémom umelého vykurovania.

Skleník môže mať teda akúkoľvek veľkosť. Ale … Vzhľadom na skutočnosť, že teplo vytvárané odpadovým hnojom nestačí na zahriatie príliš veľkého priestoru, sú skleníky často nízke, oveľa nižšie, ako je ľudská výška. Je teda možné v nich pracovať iba prostredníctvom špeciálnych poklopov, sklopných krytov alebo jednoducho úplným odstránením horného nadstavca. Takéto skleníky sa používajú na získanie ranej zelene, pestovanie sadeníc teplomilných plodín, raných odrôd rôznych plodín a úkrytu pred jarnými mrazmi. Na tieto účely sú mini polykarbonátové skleníky veľmi vhodné. Napriek tomu, že sú o niečo drahšie ako filmové, odôvodňujú svoje náklady trvanlivosťou, pevnosťou, schopnosťou lepšie udržať teplo, pohodlnosťou a jednoduchou údržbou..

Druhy skleníkov

Podľa typu umiestnenia sú skleníky rozdelené na hĺbkové a nadzemné.

Zapustený skleník

V hlbších skleníkoch je teplo lepšie zadržané a menšia spotreba paliva na ich vykurovanie. Predstavujú priekopu s horným postrojom vyrobeným z guľatiny. Niekedy sa na páskovanie používajú tehly alebo betónové bloky, kovové časti, ale tu musíte pochopiť, že tepelná vodivosť týchto materiálov je príliš vysoká, taký skleník neudrží teplo dobre a prvky z kameňa a kovu budú pôsobiť chladne. mosty. Hlboký skleník môže mať jeden alebo dva svahy a dokonca môže mať aj klenutý kryt. Skleník so šikmou strechou vo forme plochého rámu sa nazýva „Ruský skleník“.

Štítový skleník

Štítové skleníky sa nazývajú „Belgický“, Používajú sa na pestovanie vysokých plodín.

Nadzemný skleník

Nadzemné skleníky, hovorí sa im aj prenosné, parížske a francúzske, sú dobré, pretože sa dajú kedykoľvek prestavať z miesta na miesto. Hnoj v nich je v spodnej časti, v krabici, na vrchu pôdy. Keď sa hnoj rozpadne, pôda sa rozpadne; v priebehu času je potrebné obsah vymeniť. Je to však pohodlnejšie to urobiť ako v ruskom skleníku, pretože dno je vždy viditeľné, v prehĺbenej štruktúre sa pôda postupne znižuje, rastliny sú nižšie a nižšie..

Nadzemné skleníky majú však aj značnú nevýhodu – sú vzhľadom na naše podnebie oveľa chladnejšie, pretože na začiatku jari sa nedokážu udržať v teple. Ale ich použitie na konci jari na ukrytie rastlín alebo pestovanie raných plodín na ochranu pred mrazom je celkom opodstatnené..

Polykarbonátové skleníky od výrobcu sú najčastejšie nadzemnou konštrukciou. Ale napriek tomu si môžete vybrať model, ktorý možno použiť ako kryt pre hlboký skleník. Ak vám žiadny z hotových modelov nevyhovuje, môžete sa pokúsiť urobiť skleník sami..

DIY polykarbonátový skleník

Polykarbonát je moderný materiál, pri práci s ním nie sú žiadne ťažkosti. Hlavnou úlohou je vytvoriť vysokokvalitný rám, ku ktorému bude možné pripevniť polykarbonátové listy. Tento materiál je druh plastu, môže byť monolitický, t.j. mať jednu vrstvu určitej hrúbky, alebo to môže byť voštinový, t.j. dva pláty s voštinovými bunkami medzi nimi, v ktorých je zachytený vzduch. Bunkový polykarbonát je schopný udržať teplo rovnako ako rám s dvojitým zasklením. Len na rozdiel od skla nie je krehký, nerozbije sa a vydrží nárazy od krupobitia, hustého snehu a iných mechanických vplyvov.

Polykarbonát

Domáci polykarbonátový skleník nemôže byť v žiadnom prípade horší ako továrenský, ak by sa pri jeho výrobe dodržiavali tieto jednoduché pravidlá:

  • Pokúste sa minimalizovať počet medzier. V skleníku musí byť prirodzene prítomný sklopný kryt, takže by to malo byť urobené tak, aby nevytváralo medzery s celkovou štruktúrou..
  • Ak plánujete vyrobiť polykarbonátový oblúk, môžete list ohnúť iba v smere plástu.
  • Rám musí byť odolný voči vysokej vlhkosti a patogénnej flóre.
  • Aby sa zabránilo vniknutiu vody do hárkov bunkového polykarbonátu, musí byť rez počas inštalácie spoľahlivo izolovaný. Najlepšou možnosťou je vložiť list do profilu v tvare U, ale je možná aj možnosť prekrývania listov s následným lepením rezu páskou..
  • Na ráme nešetrite. Neberte surové drevo – keď vyschne, trámy povedú a spolu s nimi sa polykarbonátový plech môže ohnúť do oblúka. Príliš ľahký pozinkovaný profil by sa nemal používať vo veľkom skleníku, pod tlakom plechov sa profil môže ohýbať. Na upevnenie je lepšie zvoliť najspoľahlivejšiu možnosť: pre strom – klince, pre profil – samorezné skrutky.
  • Inštalujte skleník na konci jesene alebo skoro na jar. Je to spôsobené nielen skutočnosťou, že v súčasnosti je na mieste minimum rastlín, ktoré môžu interferovať, ale aj skutočnosťou, že optimálna teplota pre prácu s polykarbonátom je +10 – +12 ° С. Pri vyššej teplote môže taký problém nastať – pri studenom zacvaknutí sa plech zmenší a objavia sa medzery. Pri nízkych teplotách práca s polykarbonátom tiež nestojí za to, pri zahrievaní sa plech rozšíri, v miestach pripojenia sa objavia medzery, bude potrebné ďalšie tesnenie.

Pri hotovom polykarbonátovom skleníku cena závisí od jeho veľkosti a materiálu použitého na rám. Vyrobením skleníka sami môžete najčastejšie ušetriť až 50% nákladov deklarovaných výrobcom. Súhlasíte, keď máte čas a chuť, prečo si nevyrobiť skleník sami? Preto, ak ste sa rozhodli, potom vám povieme technológiu výroby teplého domu pre rastliny..

Polykarbonátová skleníková kresba

Pred začatím akejkoľvek práce, dokonca aj pred nákupom materiálov, by ste mali v prvom rade nakresliť kresbu budúceho skleníka. Na internete nájdete pripravené výkresy s rozmermi aj bez nich. Títo. veľkosti sú k dispozícii, len za ne musíte zaplatiť.

Na začiatku určíme, ako dlho chceme štruktúru, potom určíme šírku. Najoptimálnejšia šírka pre hlboký skleník je šírka 145 – 150 cm, Pri menšom nebude dostatok hnoja na zahriatie priestoru, pri väčšom je spracovanie nepohodlné. Ale je na vás, aby ste sa rozhodli. Ak sa nebojíte mrazu, môžete urobiť šírku 80 cm a 1 m.

Ďalej sa musíte rozhodnúť, aký typ skleníka potrebujeme: zakopaný alebo nadzemný. A najnáročnejšie je, aká bude strecha, ako budú umiestnené odnímateľné prvky alebo ako bude odstránená celá konštrukcia..

Na fotografii zobrazujúcej polykarbonátové skleníky môžete vidieť motýlí skleník s klapkami,

Skleníkový motýľ

skleník so šikmou strechou,

Skleník so šikmou strechou

klenutý skleník s otváracími dverami,

Oblúkový skleník s otváracím vekom

skleníkový kabriolet,

Skleníkový kabriolet

skleníková lastovička,

Skleníková lastovička

skleníková vážka,

Skleníková vážka

skleníkový slimák.

Skleníkový slimák

Ktorému dáte prednosť, je na vás, alebo možno búrlivá predstavivosť navrhne riešenie ešte lepšie?

V závislosti od typu strechy skleníka sa bude líšiť aj jeho výška. Vyberte si ho v závislosti od jednoduchosti použitia a výšky rastlín, ktoré budete pestovať.

Nakreslite skleník svojich snov, vložte na výkres všetky rozmery a vypočítajte množstvo potrebného materiálu.

Výber miesta pre skleník

Predtým, ako vyrobíte polykarbonátový skleník, mali by ste mu na mieste vybrať dobré miesto. Od toho bude závisieť jeho veľkosť..

Skleník by mal byť umiestnený tak, aby bol väčšinu času osvetlený slnkom. Je lepšie, ak je to najslnečnejšie miesto na webe..

Budovu by ste nemali umiestňovať do nížiny, môže sa tam hromadiť podzemná a dažďová voda, ako aj voda z topiaceho sa snehu. To povedie k hnilobe a zablokovaniu rastlín..

Skleník by mal byť orientovaný na svetové strany nasledovne: najdlhšia časť zo severu na juh.

Ak má lokalita vysokú hladinu podzemnej vody, je možné vytvoriť hlboký skleník iba dokončením vysokého násypu. Ak je to nemožné alebo taká štruktúra nezapadá do krajiny, budete musieť použiť nadzemné skleníky..

Príprava skleníka

Ako príklad výroby skleníka budeme považovať zapustený skleník s krytom vo forme oblúka, ktorý je odstránený, takže sa budeme podrobnejšie zaoberať prípravnými prácami na mieste.

Príprava miesta pre skleník

V prvom rade odstránime drn a vykopeme lichobežníkovú jamu. Hĺbka jamy môže byť maximálne 80 cm, minimálne 30 cm Závisí to od účelu použitia skleníka a závažnosti klimatických podmienok. V súlade s tým platí, že čím závažnejší je jar a čím skôr rastliny zasadíme, tým hlbšia by mala byť základová jama..

Steny jamy môžu byť vystužené drevenými doskami.

Dno plníme hnojom zmiešaným so zhnitými listami, rašelinou a inými prísadami. Najlepšie funguje konský hnoj, ale dá sa použiť aj kravský hnoj. Vrstva hnoja by mala byť taká veľká, že na vrch sa naleje iba 20 cm pôdy. Napríklad pre skleník s hĺbkou jamy 80 cm by sa mal hnoj naliať 50 – 60 cm.

Na vrch hnoja naplňte pôdu vrstvou 20 – 25 cm.

Ďalej musíte urobiť korunu, na ktorú bude nainštalovaná horná časť skleníka. Môže byť vyrobený z guľatiny s priemerom 18 – 20 cm a zrazený tak, aby vytvoril obrys so šírkou a dĺžkou skleníka..

Výroba rámu

Typ rámu pre skleník závisí od konštrukcie skleníka a zložitosti výkresu. Najľahšou možnosťou je vytvoriť oblúkový kryt. Pozrime sa, ako to urobiť.

Berieme tyče s hrúbkou najmenej 50 mm. Ak nie sú žiadne tyče dostatočnej dĺžky, zrazíme ich niekoľko dohromady, aby sme nakoniec dostali koľajnicu s dĺžkou rovnajúcou sa plánovanej dĺžke skleníka. Vyžadujú sa dve takéto koľajnice. Ďalej k nim musíte pripevniť polykarbonát. V nasledujúcej časti sa budeme zaoberať prílohou k takémuto rámu a teraz existuje niekoľko ďalších možností rámca.

Rám pre skleník vyrobený z rúrok

Rám pre skleník môže byť vyrobený z kovových plastových vodovodných potrubí, ktoré ich ohýbajú, aby ich potom bolo možné opláštiť polykarbonátom vo forme oblúka. Ale v takom prevedení bude ťažké vyrobiť vysokokvalitné otváracie krídla..

Drevený rám do skleníka

Skleníkový kovový rám

Rám z pozinkovaného profilu alebo dreva akéhokoľvek plánovaného tvaru je však najlepšou možnosťou..

Inštalácia polykarbonátových dosiek na rám

Štandardný polykarbonátový plech meria 210 cm na šírku a 6 m na dĺžku. Potrebujeme iba jeden list. Rozkrojíme ho na 4 časti. Prvý bude mať 90 cm, ďalšie tri budú mať 170 cm.

Polykarbonát je rezaný bežným stavebným nožom.

Inštalácia komôrkového polykarbonátu do rámu

Potom pripevníme listy k nosníkom rámu. Rozložíme ich takto: široká strana (210 cm) by mala ísť pozdĺž tyče. Listy fixujeme skrutkami, ktoré sa prekrývajú. Potom prilepte rez horného listu páskou.

Dôležité! Polykarbonátovú fóliu umiestnite tak, aby bola fólia na ochranu pred slnkom mimo skleníka.

Ďalej musíte ohnúť výslednú štruktúru vo forme oblúka. Berieme lúč 50 mm hrubý, s dĺžkou rovnajúcou sa šírke skleníka, t.j. 145 – 150 cm alebo čokoľvek, čo máte v pláne. Lištu priklincujeme k jednej z tyčí rámu. Plátno ohýbame oblúkom a pripevňujeme k druhému lúču. Postup zopakujeme aj na druhej strane.

Zostáva uzavrieť priestor z koncových strán. Na tento účel použite list široký 90 cm. Naneste ho na výsledné viečko, obkreslite požadovanú veľkosť ceruzkou alebo fixkou, vystrihnite a zatvorte otvor..

V dôsledku toho získame kryt vo forme oblúka vyrobeného z polykarbonátu pre skleník. Inštalujeme ho na vrchol koruny.

Ďalej, pri práci so skleníkom, musí byť kryt úplne odstránený..

Samozrejme, existujú aj zložitejšie návrhy polykarbonátových skleníkov. Budú potrebovať viac času, trpezlivosti a materiálu. Skleníky s otváracími krídlami, so sedlovou strechou je možné vykonať aj ručne. Nezabudnite dodržiavať všeobecné pravidlá..

About the author