Domy s arkýřem: fotografie, designové prvky

V poslední době stavitelé zdobí téměř každou moderní obytnou novostavbu a dokonce i kancelářské budovy takovým architektonickým prvkem, jako je arkýř. Toto německé slovo odkazuje na část stavby domu vyčnívající z rovin fasád. Původní detail dává budově nejen aristokratický vzhled, ale také dává prostor pro let fantazie. Navíc jsou arkýře obvykle prosklená po celé délce obvodu, což zlepšuje parametry osvětlení a oslunění. Článek se zaměří na návrh domů s arkýřem.

Obsah:

Původ arkýře

  • Místa starověkých hradů jsou považována za jeho předky. Zpočátku byly architektonické římsy určeny k prohlížení a střelbě ze zdí pevnosti. Díky nim byl nepřítel, který se objevil na přilehlém území, viditelný z dálky. Mohl bys mít čas připravit se na to, abys s ním mohl bojovat.
  • Později bylo arkýř využíváno pouze pro mírové účely. Výška věží se zmenšila a úzké otvory pro střílny se proměnily v nádherná panoramatická okna. Vyčnívající zakřivená část fasády začala být využívána architekty, aby dávala vzhledu obytných budov eleganci a aristokracii. Historie nezachovala jméno prvního architekta, který s tímto nápadem přišel jako první..

  • Zcela jiné důvody byly pro stavbu arkýřů ve výškových budovách Stalinových dob. Poté byly architektonické výčnělky zahrnuty do projektů domů, které nebyly na okrasu. V éře industrializace Ruska ve 30. až 50. letech to nebylo to hlavní. Prostě domy s arkýři byly výnosnější z hlediska výkonu ve srovnání s budovami bez vyčnívajících konstrukcí..
  • V nich se díky arkýři zvětšila obytná plocha areálu se stejným typem dispozice a stavební plochy, prodloužil se čas pro využití přirozeného světla, což znamená, že se šetřilo elektřinou. Kromě toho byla příležitost dát individualitu interiéru domu..
  • Arkýře se nevešly do rozpočtových možností malých „chruščovských“ budov a později standardních pětipodlažních budov. Ale přišly jiné časy. Dnes je v obytné výstavbě arkýř jako architektonická dekorace na vrcholu popularity. Umožňuje vám uniknout ze vzorů masové stavby, zdůraznit individualitu a vynikající designový vkus..

Rozmanitost arkýřů

Pro projekty domů různých typů se používají různé geometrie architektonických výčnělků. To je způsobeno zvláštnostmi nosných konstrukcí a vlastnostmi hlavních stavebních materiálů získat požadovaný tvar..

  • Nejběžnější forma – čtvercové nebo obdélníkové. Nevyžaduje složité konstrukce a je snadno navržen v cihlových domech, blocích i v projektech rámových a panelových budov. Takové výčnělky se snadno vejdou do interiéru jakéhokoli stylu, a to i bez znalosti zákonů o designu. Navzdory své jednoduchosti jsou efektivní a praktické..

  • Kulatý tvar tradičně nazýván prvkem benátského stylu. Takové arkýř se snadno vejde do jakéhokoli rohu budovy nebo do středu jedné ze stěn. Běžněji je vidět v cihlových a panelových domech. Méně často v panelových a rámových domech kvůli složitosti výpočtů a instalace. V budovách ze dřeva a kulatiny nelze tento tvar arkýřů použít..
  • Půlkruhový tvar arkýř rozhodně vyniká svou elegancí. Ale pouze v případě správně zvoleného konstrukčního řešení. V opačném případě bude fasáda budovy vypadat zběsile a dokonce i vtipně..
  • Propracovaný design mnohostranného arkýře – přechodná verze tradičních forem. Nejčastěji se používá v dřevěných domech, ale je vhodný pro budovy z jiných materiálů. Umožňuje spoustu možností designu.

Vlastnosti jednopatrových a dvoupatrových domů s arkýřem

  • V projektu jednopatrového domu lze arkýř umístit na obě strany fasády. Může směřovat jak do ulice, tak do dvora nebo zahrady. Vstup do arkýře je zpravidla umístěn z obývacího pokoje nebo ložnice..
  • Tento architektonický prvek vypadá skvěle, pokud jej umístíte po celé délce obvodu s přístupem na obě strany. Tímto způsobem lze výrazně zlepšit osvětlení vnitřních prostor slunečním zářením. Pro vynikající dekorativní efekt vyčnívající části fasády můžete použít barevné zasklení vitráže.
  • V domech se dvěma patry je arkýř v jedné verzi zabudován do stěny prvního patra, střechou vyčnívající konstrukce je balkonová plošina. Někteří lidé dávají přednost 2patrovému designu arkýře. Možnosti rozložení s 2-3 arkýři nejsou vyloučeny, ale velká skleněná plocha může způsobit tepelné ztráty.

Design domu s fotografií arkýře

  • Proto by návrh a nejpřesnější konstrukci struktury arkýře měli provádět odborníci. I malá chyba ve výpočtech a instalaci může vést ke zkreslení stěn nebo podlah, což nepříznivě ovlivní pevnost a trvanlivost konstrukce. Mimochodem, není vůbec nutné stavět konstrukci arkýře současně s budovou samotného domu. Můžete jej připojit později..

Vlastnosti stavby domů se strukturou arkýře

Když sníte o městském sídle, venkovském nebo venkovském domě s arkýřem, musíte si uvědomit, že jeho design a vytvoření příjemné atmosféry bude vyžadovat více úsilí než v typickém domě. Zvláště pečlivě je nutné zacházet s výběrem materiálů pro realizaci myšlenky, protože struktura arkýřového okna:

  • zvyšuje složitost stavebních prací ve srovnání s konvenčním projektem;
  • zvyšuje počet rohů, což způsobuje oslabení tuhosti budovy;
  • vyžaduje dodatečné náklady na izolaci a zasklení.

Ale takový dům má jedinečnou osobnost a útulnou atmosféru..

Projekty domů s arkýřem

  • Pro stavbu domu s velkolepými výstupky na fasádě se podle odborníků nejlépe hodí pěnové bloky, roztrhané cihly kladené bavorskou zdicí metodou nebo dřevo.

Projekt domu s fotografií arkýře

  • Pro instalaci takových budov se často používá technologie monolitické konstrukce s pevným bedněním z polystyrenové pěny. Zátěžová okna jsou zpravidla konstruována ze stejných materiálů jako hlavní konstrukce. Čím originálnější je jejich konfigurace, tím důmyslnější je exteriér domu a více možností pro návrhová řešení uvnitř..
  • Například interiér domu ze dřeva s arkýřem umožňuje kombinaci prvků z jiných stylů. Například kuchyně je v minimalistickém stylu a římsa je high-tech. Polyhedron nebo polokoule zaskleného arkýře vypadá obzvláště výhodně, když tam svítí světlo. Tato jedna jeho vlastnost se může stát „vrcholem“ interiéru.
  • Pokud je dům dvoupodlažní, můžete navrhnout dvoupodlažní obývací pokoj s velkým panoramatickým oknem a do této místnosti umístit letové schodiště z přírodního dřeva..

Jak používat arkýř v interiéru?

Je lepší přemýšlet o tom, jak vyčnívající oblast zapadne do celkového interiéru, jaké funkce bude plnit a jaký styl zvolit design. Neexistují žádná tvrdá a rychlá pravidla. Hlavní věcí je nepokazit jednu z jejích hlavních výhod – schopnost vpouštět do místnosti proudy světla..

  • Takové prvky, jako jsou falešné sloupy, oblouky, římsy, pilastry a zrcadlové povrchy, dodávají místnostem s arkýřovým oknem jedinečnost. Například návrháři rádi zdobí interiéry v klasickém stylu polyuretanovými sloupy na obou stranách vchodu do arkýře. Takové detaily prakticky nezabírají prostor a zdůrazňují individualitu a bohatost atmosféry.
  • U stěn arkýře mohou být zrcadlové povrchy vynikajícím dekoračním řešením. Jejich schopnost odrážet hraje na rozšiřování prostoru a dodává osvětlení..
  • Prostor arkýře se stejnou výškou jako dům lze použít jako další zdroj světla. U této možnosti není vyčnívající část fasády rozdělena mezipodlažními stropy, což umožňuje projev kreativních fantazií.

  • Není vůbec nutné dělat hlavní přízvuk vnitřní kompozice na arkýři. Stačí, když pomocí dekorativních prvků zvýrazníte jeho malou plochu v oddělené zóně. Toto řešení dobře zapadá do prostředí obývacího pokoje nebo kuchyně. Panoramatická okna dodávají atraktivnímu interiéru sluneční svit, teplo a pohodu.
  • Někteří lidé dávají přednost originálním výčnělkům v dětských pokojích a ložnicích a dokonce i v koupelně. Výběr kusů nábytku pro arkýř – malé jednohubky nebo nízké skříňky s ozdobami nebo bez vzoru závisí na účelu, pro který bude použit. Na tom závisí výběr textilu a dalších dekorativních doplňků..
  • Pro dekoraci jsou ideální záclony na speciálních záclonových tyčích, které opakují geometrii, nebo rolety. Klasický styl zdůrazňují látkové závěsy po podlahu, závěsy svázané lambrequinem nebo jako „egyptský rukáv“ s originálním hrbem. Celá řada úžasně krásných lambrequinů, stylových girland, originálních kaskád je ideální pro zdobení širokých arkýřů..

Triky pro návrh dekoru arkýře

  • Kromě osobních preferencí je barevné schéma vybráno nezbytně s přihlédnutím k ploše místnosti. Protože teplé odstíny dodají teplo a pohodlí, ale vizuálně se místnost bude zdát menší. A studené barvy dekorativních materiálů, které vizuálně posouvají hranice místnosti, dodají atmosféře místnosti nádech formality..

  • Nalezení střední cesty umožňuje použití tajemství zónování. Například teplé odstíny v rekreační oblasti, umístěné v trojúhelníkovém arkýři, zachovají prostor díky množství přirozeného světla..
  • Studené odstíny v dekoru hlavní místnosti vizuálně rozšíří její rozměry. V tomto případě jsou však ostré kontrasty nepřijatelné. Hlavním principem je harmonická kombinace barev a plynulý přechod ze zóny do zóny. Například bílá a zelená vypadají dobře se žlutou, béžová s hnědou. Omezené šik do červených tónů dodá stříbrné odstíny.
  • Panoramatické okno v kuchyni nebo v obývacím pokoji je pohodlný jídelní kout. Jídelní stůl u okna je útulný jak pro členy rodiny, tak pro hosty. Stůl lze umístit na pódium nebo přidělit prostor položením podlahy s jiným vzorem..
  • Arkýř může plnit různé funkce rozšířením prostoru obývacího pokoje o koutek pro čtení nebo o konverzaci od srdce k srdci. Měkce splývavé závěsy a dekorativní polštáře ze stejné látky dodávají pohodlí. A žárovky s halogenovými žárovkami – romantika a tajemství.
  • Malý kruhový elektrický krb v bílých tónech instalovaný v arkýři dodá atmosféře milost a aristokracii. Dvojice houpacích židlí vedle ní dokonale zvýrazní venkovský nebo etno styl. Pokud je to žádoucí a finančně možné, můžete vybavit skutečný krb a cítit se jako aristokrat při vypuknutí skutečného ohně.
  • Umístění v arkýři místa pro práci může být úspěšné. Místo pravidelného stolního obdélníku se původní oválná nebo trojúhelníková konfigurace snadno vejde do vyčnívajícího výklenku. Lze ji od ložnice oddělit obrazovkou „knihy“. Další možností je přepážka z průsvitného materiálu..

  • Funkce arkýře jako rohu pro dítě závisí na jeho věku. Pro studenta se může stát místem pro studium, protože má vynikající osvětlení. Pro dítě – prostor pro hraní a ukládání hraček.
  • Pro milovníky přírody je arkýř ideálním prostorem pro zimní zahradu. Květiny a rostliny nereagují na hluk za sklem a neruší pronikání přirozeného světla do interiéru. Hojnost prostoru a světla vám umožňuje dát je kamkoli, na parapet, stojany, police, do květináčů na podlahu, závěsné květináče. Místnost obklopená takovou kaskádou zeleně se stává nenahraditelným místem pro odpočinek. Zvlášť za šumění vody v ozdobné fontáně.
  • Oblast malých říms-výklenků je ideálním místem pro umístění originální sochařské figury, křídla, klavíru, harfy nebo jiného velmi velkého hudebního nástroje. Taková zóna dobře zapadá do interiéru haly, knihovny a obývacího pokoje. Jeho design netoleruje domýšlivost a vícebarevnost. Upřednostňuje se monochromatický dekor.

Zónování a zdobení domácího prostoru je individuální záležitostí. Návrháři se domnívají, že neexistují žádná přísná kritéria. Hlavní věcí je dodržování proporcí, kombinací tvarů a odstínů a osobních preferencí majitele.

About the author