Nalévání základů je velmi důležitý proces, na jehož kvalitě přímo závisí životnost celého domu. Existuje několik technologií a schémat pro nalévání základů, z nichž každá má své vlastní výhody a nevýhody. A jak naplnit základ pod domem vlastními rukama, budeme mluvit dále.
Obsah:
Nalévání základů v letní sezóně: vlastnosti a výhody
Základ je pilířem budovy a k její výrobě by se mělo přistupovat se zvláštní odpovědností. Při stavbě domu svépomocí doporučujeme zvolit správnou roční dobu pro nalití základu. Protože povětrnostní podmínky hrají důležitou roli v kvalitě výsledné struktury.
Základ lze nalít kdykoli během roku. Každá z těchto výplní má však své vlastní vlastnosti:
1. Nalévání základů v podzimní sezóně.
Na podzim je základ chráněn před nadměrnou vlhkostí. Za tímto účelem je již vysušený povlak pokryt polyetylenovým filmem. Vnitřní část bednění je navíc pokryta celofánem, což zlepšuje rovnoměrnost povrchu a hydroizolační vlastnosti základu..
Práce v chladnějším období má své výhody i nevýhody. Během tohoto období se řešení špatně nastavuje a schne, ale zároveň je čas na jeho instalaci. Navíc není potřeba další hydroizolace..
2. Vlastnosti letního nalévání základů – v této roční době je hlavním nepřítelem betonu přímé sluneční záření. Pod jeho vlivem se voda rychle odpařuje ze základu, aby se tomuto procesu zabránilo, beton se dva týdny neustále zvlhčuje.
Letní nalévání základů je nejideálnější možností. Postavit příkop je letos celkem snadné, beton nezamrzá jako v zimě. K provedení prací však doporučujeme zvolit oblačné počasí..
Pracujte rychle při vysokých teplotách a nízké vlhkosti. Při letní výplni se řiďte následujícími pokyny:
- použijte hydroizolační membránu, aby se zabránilo přebytečné vlhkosti opouštět zem;
- zapojit co nejvíce pracovníků, aby práci zvládli co nejdříve;
- aby bylo řešení vlhčí, čímž se prodlouží jeho životnost.
Vlastnosti nalévání základu v zimě
Nalévat základy v tomto ročním období je docela obtížné. Nejprve jsou potíže s kopáním příkopu. Pokud je v oblasti sníh, odstraňte ho. Dále zakryjte umístění nadace černou hydroizolační fólií. Půda se tedy pod vlivem slunečního světla zahřeje.
Pro výrobu zimního bednění se nejčastěji používá polystyrenová pěna. Tento materiál je elastický, nebojí se mrazu a navíc izoluje základ.
Zvláštní potíže v zimní sezóně vznikají při výrobě betonové malty. Při příliš nízké teplotě voda zmrzne, aby se tomu zabránilo, kompozice se neustále zahřívá. Vezměte prosím na vědomí, že při teplotě -15 a nižší se práce na nalévání základů neprovádějí. Existuje několik způsobů, jak zabránit zamrzání vody v základu. Doporučujeme vám, abyste se s nimi seznámili:
- ohřev místa a základu – betonová skladba a základ, několik dní od okamžiku nalití se ohřívá vzduchovými děly;
- použití improvizovaných prostředků pro vytápění – po nalití základu je pokryto pytlovinou, poté se nalije hnůj nebo sod;
- třetí metoda je založena na použití speciálních přísad, jako je kuchyňská sůl, přidává se přímo do vody pro roztok v poměru sedm ku jedné, takový beton se nazývá studený, není náchylný k mrazu, ale také schne déle než obvykle.
Aby se zlepšila kvalita roztoku, přidávají se do něj změkčovadla, aby se zabránilo zamrznutí vody. Nalévání základů v zimě je velmi reálný proces, pokud je však možné tuto práci provést v jiném ročním období, doporučujeme ji použít.
Tipy pro přípravu základové spárovací hmoty
Chcete-li získat vysoce kvalitní základovou zálivku, musíte nejprve vybrat správné komponenty. Nejdůležitějšími složkami betonové směsi jsou písek a voda. Kromě toho se jako kamenivo používá písek a hrubozrnný materiál ve formě drceného kamene, štěrku a oblázků. Do betonového roztoku se také přidávají speciální látky, které zlepšují jeho pevnost..
Cement je hlavní složkou, jejíž hlavní funkcí je spojit všechny složky do jediné kompozice. Doporučujeme zakoupit cement bezprostředně před litím, protože tento materiál je vysoce hygroskopický, snadno absorbuje vlhkost a tvrdne.
Pro získání vysoce kvalitního betonu doporučujeme použít cementovou třídu 400 nebo 500. V tomto případě je možné získat vysoce pevnou kompozici. Voda – zředí betonový roztok na požadovanou konzistenci. Používejte pouze čistou vodu, žádné další inkluze a soli.
Dávejte pozor na poměry vody, při nedostatečném množství betonu se na povrch vejde jen velmi obtížně a při nadměrném množství nemá hmota požadovanou pevnost a časem praská.
Pokud zkombinujete vodu přímo s cementem a nanesete takovou kompozici na povrch, pak z nadměrného napětí začne její praskání. Aby se zabránilo tomuto procesu, zvýšení pevnosti a snížení nákladů na beton, používají se plniva ve formě písku a drceného kamene..
Používejte pouze čistý písek bez hliněných vměstků. Ideální možností je říční písek, předem vypraný a vysušený.
Jako velký agregát se nejčastěji používá drcený kámen. Tento materiál musí být také čistý a všechny kameny musí mít různou velikost. Tím se sníží počet dutin v roztoku a zvýší se pevnost povlaku..
Následuje neméně důležitý proces – výběr proporcí betonové skladby. Standardní schéma pro poměr cementu, drceného kamene, písku a vody je 1 až 2 až 4 až 0,5. V soukromé výstavbě jsou tyto poměry určeny typem betonu a vlastnostmi písku, při použití mokrého materiálu – množství vody klesá.
Při nadměrném množství cementu ve směsi se ukazuje, že je příliš tvrdý, velké množství písku – malta špatně tuhne, přítomnost nadměrného množství vody – vede ke špatné přilnavosti povlaku a vysoké pórovitosti. Při přípravě roztoku proto striktně dodržujte proporce..
Jak zlepšit kvalitu řešení
I při ideálním poměru rozměrů je třeba některé možnosti betonové malty vylepšit. Aby byla kompozice plastičtější a současně se snížilo množství vody, používají se různá změkčovadla..
Pomocí vodoodpudivých látek získává roztok bublinkové vlastnosti a zkracuje se doba jeho tuhnutí. V zimní sezóně se do roztoku přidávají různé soli, které mění vlastnosti betonu..
Kromě toho je kvalita výsledného povlaku také dána způsobem jeho pokládky. Nejtrvanlivější kompozice se získá, když je roztok vystaven vibračním mechanismům. S jeho pomocí je styling proveden co nejrychleji..
Zařízení pro nalévání základů pod dům
Počet a typ zařízení pro nalévání základů se určuje individuálně a závisí na mnoha faktorech, jako například:
- roční období pro práci;
- typ nadace;
- rozměry příkopu;
- jednotlivé strukturální vlastnosti.
V procesu lití základu se nejčastěji používá síť pro vyztužení, žlaby, majáky.
Kromě toho se při vlastní výrobě malty používá míchačka na beton. Měli byste se také starat o nádoby, se kterými je malta dodávána přímo do příkopu..
Použití míchačky betonu výrazně zlepšuje kvalitu malty, díky čemuž je konzistence co nejhomogennější. Nejlepší možností nalití základu je míchačka betonu s objemem více než 50 litrů. Aby byla zajištěna kontinuita procesu, doporučujeme, aby práci provedli alespoň tři lidé..
Míchačka je automatická míchačka betonu, která dodává hotový rostlinný beton na místo. Vyplnění takového základu nebude trvat déle než několik hodin. Ke stroji je připojen speciální skluz, pomocí kterého jde řešení přímo do příkopu.
Při absenci možnosti přiblížit se na místo se používá zařízení ve formě čerpadla betonu. Tato jednotka dodává řešení na vzdálenost přibližně 50 metrů. Speciální hadice s hadicí distribuuje řešení co nejpřesněji.
Příprava na naplnění nadace vlastními rukama
Existuje několik fází výstavby základů:
1. Studium geologických charakteristik lokality. Pásový základ pod domem se nalije pouze suchou zeminou. V případě zvedání doporučujeme zůstat na jiné možnosti.
2. Kreslení značek. Místo je předem vyrovnáno a zbaveno nečistot a vegetace. Pomocí kolíků a šňůry označte vnitřní a vnější umístění základu. Pro konstrukci příček také proveďte označení. Dávejte pozor na rohy nadace, rovnoměrnost budoucí struktury závisí na správnosti jejich umístění. Zkontrolujte označení pomocí úrovně.
3. Kopání základové jámy nebo příkopu. Hloubka základu je stanovena předem, což závisí na typu půdy, charakteristikách jejího zmrazení, zatížení základu a hmotnosti budovy. Nejčastěji je základ pro jednopatrový dům postaven s hloubkou 50 až 100 cm. Dno příkopu je zkontrolováno hladinou vody. Výškové rozdíly nejsou povoleny. K provedení práce použijte bagr nebo lopaty. Při provádění prací v zimní sezóně se používá pouze specializované vybavení.
4. V další fázi se vytvoří základový polštář. Tento prvek je povinný a plní funkci snížení zatížení nadace, když je půda přemístěna. Na dno výkopu je položen písek o tloušťce nejméně 15 cm a současně jsou každé 3 cm písku pečlivě vrazeny speciálním nástrojem a vyrovnány podle hladiny vody. Následuje vrstva drceného kamene, která plní funkci odvádění vlhkosti. Na drcený kámen se položí hydroizolace ve formě střešního materiálu nebo polyetylenového filmu.
5. Bednění je další proces. K jeho výrobě se používá kov, dřevo nebo plast. V zimě je bednění pouze z plastu. Bednění vyčnívá nad povrch nejméně o třicet centimetrů. Uvnitř bednění je instalováno lano, které udává úroveň lití základu. V této fázi jsou instalovány vodovodní a kanalizační potrubí.
6. Provedení výztuže. Síla základu a doba provozu celé budovy přímo závisí na kvalitě tohoto procesu. Uvnitř výkopu jsou položeny kovové tyče spojené speciálním drátem. Typ tyčí a jejich počet je určen individuálně pro každou konstrukci.
Po dokončení výztuže následuje proces zalití základu betonovým roztokem..
Doporučení a pokyny pro nalévání základu vlastními rukama
Nalévání základů má dvě možnosti:
- částečný;
- kompletní.
Každý z nich má určité výhody a nevýhody. Existují tři typy částečného plnění:
- horizontální;
- vertikální;
- úhlopříčka.
Tato metoda v soukromé bytové výstavbě se používá méně často než úplné naplnění. Je to dáno složitostí jeho implementace, nutností individuálních výpočtů časových intervalů.
U pásových základů se používá vodorovná nebo svislá výplň. Pevnost základu po nalití je ovlivněna především správnou výztuží. A výpočet počtu vrstev a doby jejich tuhnutí.
Před částečným naléváním určete způsob provedení práce a vytvořte kresbu, která jasně definuje každou z vrstev a dobu jejich tuhnutí. Rozdělte oblast na několik částí podle způsobu plnění.
Častější je plné lití základu. Výsledkem je integrální monolitický povlak, který má vynikající výkonnostní charakteristiky. Betonové řešení se vyrábí těsně před litím. Rovnoměrně rozetřete hmotu po výkopu, odstraňte dutiny speciálním nástrojem nebo vibrátorem na betonu.
Pevnost základu vytvořeného plným plněním má následující výhody:
- není třeba složité a zdlouhavé práce;
- odolnost vůči sezónním změnám půdy;
- vysoká úroveň pevnosti – odolnost proti deformaci.
Při výběru mezi částečným a úplným naplněním základu domu doporučujeme zůstat u první možnosti.
Nalévání základního videa: