Jak nainstalovat plynoměr sami

Měření plynu vám umožňuje pochopit, kdo a za co platí měsíčně. Pokud nemáte nainstalovaný plynoměr, zaplatíte za každého člena rodiny, který je v tomto obytném prostoru registrován, bez ohledu na takový faktor, ať už použijete celý omezený objem plynu nebo ne. Pokud dodáváte plynoměr, budete platit výhradně za použitý nosič energie. Zkušenosti spotřebitelů ukazují, že měsíční platby za spotřebu plynu po instalaci měřiče se sníží o 30-50%. Dnes budeme hovořit o tom, jak samostatně nainstalovat plynoměr a jak vybrat správné zařízení.

Obsah:

Účel plynoměrů

V soukromém sektoru je dnes velké množství domů vytápěno plynem. U nás se tarify pro tento druh energie rychle zvyšují. Abyste si udrželi přesný záznam o tomto zdroji, potřebujete znát množství spotřebovaného plynu a kontrolovat jeho náklady. K tomu existují speciální plynoměry..

V průměru se spotřebuje 1 000 krychlových metrů plynu za měsíc, v závislosti na kvadratuře vytápěné místnosti. V teplé sezóně je spotřeba plynu minimalizována, v zimě však dojde k působivým částkám plateb, což obecně vyžaduje instalaci plynoměru, který šetří zdroje.

Instalace plynoměru do domů majitelů není luxus, ale skutečná nutnost. Plynoměr měří množství spotřebovaného zkapalněného nebo zemního plynu. To znamená, že pomocí tohoto zařízení můžete sledovat energetické zdroje a také stimulovat spotřebitele k jejich záchraně..

Měřeným médiem plynoměrů je butan, propan, zemní plyn, jakož i další neagresivní a nehomogenní plyny z hlediska jejich chemického složení. Spotřeba plynu se nejčastěji měří v metrech krychlových za hodinu. Například náklady na nákup samotného zařízení a náklady na instalaci plynoměru se v průměru vrátí do jednoho roku..

Takový plynoměr může být instalován v samotné zplyňované místnosti nebo v místnosti budovy, která má být zplyňována, pokud má větrání. Také instalace měřičů je povolena v místnosti, která sousedí se zplyňovanou, a pokud je mezi nimi otvor.

Měřič by měl být umístěn daleko od oblasti generování vlhkosti a tepla. Měl by být umístěn na dobře větraném místě. Nežádoucími místy instalace jsou výklenky a také oblasti, které nedostávají čerstvý vzduch. Pokud je zařízení instalováno mimo budovu, musí být pod baldachýnem nebo ve skříni, tj. Chráněno před vnějšími vlivy.

Odrůdy plynoměrů

Potřeba instalace plynoměru byla oceněna velkými podniky a jednotlivci. V současné době existují čtyři typy plynoměrů: vortexové a turbínové průtokoměry, rotační a membránové.

Princip činnosti membránového (komorového, membránového) měřiče je založen na skutečnosti, že plyn je rozdělen na objemové frakce pomocí různých konverzních prvků a poté jsou cyklicky sčítány.

Výhoda membránových měřičů: nízké náklady, snadná výroba a také poměrně přesné počítání i při nepříliš velkém využití plynu. Ale takové čítače prakticky netolerují trvalé i dočasné přetížení..

Rotační měřič je komorový plynoměr, ve kterém jsou jako převodní prvek použity rotory osmi tvaru. Rotační měřič s malými celkovými rozměry a hmotností má relativně vysokou průchodnost, odolává také určitému přetížení a je odolný. Rotační plynoměr je vyroben z drahých materiálů, vyžaduje pečlivé osazení dílů a je dražší než jiné měřiče.

Turbínové plynoměry jsou plynoměry, ve kterých je turbinové kolo poháněno rotací působením proudu plynu a počet otáček je přímo úměrný objemu plynu, který jím protéká. Počítací mechanismy turbínového plynoměru byly v poslední době vybaveny modemy, pomocí kterých jsou všechny naměřené hodnoty přenášeny na servery ke kontrolním službám.

Takový čítač jako vír používá výpočet periodicity výskytu vírů v blízkosti těla, které proudí kolem proudem plynu, jehož frekvence je úměrná průtoku. Pro detekci vírů se používají horké dráty nebo piezoelektrické detektory. Rozlišují se následující výhody vortexmetrů: poměrně vysoké maximální průtoky vzhledem k průměru, široký rozsah měření, zejména při vysokém tlaku, nízká citlivost na kontaminaci tohoto měřeného média. Tento měřič také potřebuje externí napájení..

Výpočet spotřeby plynu

Plynoměry podle jejich maximální propustnosti se běžně dělí na průmyslové, domácí a komunální. Nejčastěji se praktikuje instalace domácích plynoměrů s průchodností 1 – 6 metrů krychlových za hodinu v kancelářích, bytech, domech a malých pecích pro měření spotřeby plynu. Obvykle se jedná o membránová (membránová, komorová), méně často malá rotační, ultrazvuková, proudová zařízení.

K účtování spotřeby plynu technologickými zařízeními, malými kotelnami atd. Se používají zařízení jako domácí spotřebiče s maximální průchodností v rozmezí 10 – 40 metrů krychlových za hodinu. Obvykle se jedná o větší membrány (membrána, komora), tryskové, rotační, ultrazvukové plynoměry.

V uzlech velkých spotřebitelů, jako jsou průmyslové a zemědělské podniky, plynové kotelny, dálkové sítě (zužující zařízení, ultrazvukové, turbíny, vortexové plynoměry), se většinou používají průmyslová zařízení s maximální průchodností více než 40 metrů krychlových za hodinu. , jakož i měřicí stanice pro plynové distribuční sítě (turbínové, rotační, proudové, ultrazvukové, vortexové plynoměry).

V zásadě se rozlišují následující typy označení pro zařízení pro měření plynu:

  • G -16 – kapacita propustnosti je od 16 do 25 metrů krychlových plynu;
  • G -10 – 10 – 16 metrů krychlových metry;
  • G -6 – 6 – 10 metrů krychlových metry;
  • G -4 – 4 – 6 metrů krychlových metry;
  • G -2,5 – asi 2,5 – 4 cu. metry;
  • G -1,6 – asi 1,6 – 2,5 metrů krychlových metrů.

Chcete -li instalovat plynoměr v bytě, musíte si vybrat zařízení v závislosti na počtu použitých plynových spotřebičů. Pokud se v domě používá plynový sporák se 2 hořáky, který spotřebuje asi 1 metr krychlový. metrů za hodinu, pak si vystačíte se zařízením označeným G-1.6. Chcete -li vypočítat celkovou spotřebu paliva, musíte se podívat na pas každého zařízení, které používá plyn. V závislosti na směru průchodu nosiče energie jsou počítadla vlevo a vpravo a výběr určitého typu závisí na umístění kamen a potrubí v kuchyni.

Princip činnosti plynoměru

Plynoměr se skládá z utěsněného pouzdra s vestavěným měřicím mechanismem a čtecího zařízení. Princip činnosti membránového plynoměru je založen na energii odebírané ze vstupního plynu. Střídavý posun plynu nastává z pracovních komor, když se membrány pohybují. Klikový mechanismus převádí translační pohyb membrán na rotační, který je přenášen spojkou do čtecího zařízení.

V konstrukci měřičů je zařízení s bimetalovým teplotním kompenzátorem, které provádí úpravy, když teplota plynu ovlivňuje hodnoty měřiče. Takový kompenzátor při teplotách plynu, které se liší od normy, mění objemy měřicích komor a tím i objem spotřebovaného plynu vede ke standardním podmínkám.

Instalace plynoměru svépomocí

Nejlepší možností je instalace běžného domácího plynoměru. Cena takového plynoměru je samozřejmě mnohem vyšší, ale náklady budou mnohem nižší než instalace individuálního plynoměru. Pokud takovou možnost instalace plynoměru pro celý dům nemáte, čtěte dále.

Pokud používáte pouze kamna, nemá smysl instalovat domácí měřič vůbec. Doba návratnosti, když je zařízení provozováno pouze s plynovým sporákem, může trvat až 5 let. Ale přítomnost ohřívače vody a plynového sporáku je již dobrou volbou. Nejlepším řešením je, pokud máte kotel, ohřívač vody a kamna. Doba návratnosti měřiče bude záviset na dostupném plynovém zařízení.

Žádost u plynárenské společnosti

Nesmíme zapomenout, že plynová zařízení jsou produktem zvýšeného nebezpečí. Z toho vyplývá, že instalaci měřiče by měl provádět pouze odborník, který má certifikaci. Plyn je pro neprofesionální lidi velmi nebezpečný materiál, se kterým se musí vypořádat. Instalace vlastními rukama tedy není podporována..

Organizace dodávající plyn kontroluje celý instalační proces, takže později během provozu již nebudou žádné problémy. Utěsnění měřidel provádějí výhradně ty organizace, kterým to umožňuje zákon a které mají zvláštní povolení a licence. Po dokončení práce byste měli dostat akt úspěšné „operace“.

Úplně prvním krokem je požádat o instalaci zařízení v regionální plynárenské organizaci. Před instalací měřiče se musíte poradit s odborníkem o spotřebě plynu v bytě, abyste vybrali zařízení požadované propustnosti a příslušné třídy..

V souladu s přijatými technickými podmínkami a požadavky na instalaci plynoměrů musíte zakoupit zařízení. Plynoměry pro domácnost určené pro byty a obytné budovy se od sebe navzájem liší především svou „nominální“ hodnotou, tj. Množstvím energie dodané za jednotku času. Pokud je byt vybaven pouze plynovým sporákem, pak je vhodné zařízení, které za hodinu projde dva a půl metru krychlového plynu..

Projekt instalace plynoměru

Při instalaci plynoměru je třeba vzít v úvahu ještě jednu funkci. Toto je vývoj schématu pro instalaci plynoměru a plynového zařízení. V tomto projektu by měly být určeny poloměry ohybu potrubí, vzdálenost od měřiče ke zdroji tepla a také některé další parametry. Dost často se toto ustanovení neplní, ale marně!

Při výběru místa pro instalaci měřiče se musíte řídit následujícími pokyny:

  • Měřič je instalován ve výšce 1,6 metru.
  • V pasu zařízení musí být uvedena vzdálenost od plynového zařízení k plynoměru. Pokud takový bod neexistuje, vzdálenost od domácího sporáku nebo topného zařízení (kotel, generátor tepla) by měla být nejméně 0,8 metru. Vzdálenost od restaurace, sporáku na vaření a topení a varné nádoby k pultu musí být nejméně 1 metr.
  • Mezera mezi měřičem a stěnou by měla být alespoň 3–5 centimetrů, aby nedošlo k poškození měřiče korozí.
  • Samotná místnost musí mít přirozené větrání, zatímco je nežádoucí instalovat zařízení ve stagnující zóně.
  • Pokud je měřič instalován uvnitř místnosti, měl by být umístěn mimo objekty, které vyzařují teplo a vlhkost..
  • Pravidla pro instalaci plynoměrů stále umožňují, aby bylo zařízení umístěno otevřeně mimo budovu, ale aby se prodloužila životnost a bezpečnost, mělo by být zařízení instalováno pod baldachýn ve skříni nebo jiné konstrukci, ale musí mít nutně dveře se zámky a přirozeným větráním. Doporučujeme instalovat měřicí zařízení pod otvory ve zdi..

Instalace plynoměru

Po kontaktování plynárenské služby bude sepsána faktura, po jejímž zaplacení za vámi přijde velitel a zajistí instalaci plynoměru. V každém případě musí být na vstupu do plynoměru z plynového potrubí nainstalován speciální prachový filtr. Zařízení se může snadno rozbít, pokud nenainstalujete takový filtr..

Nezapomeňte, že během instalace měřiče jsou zkontrolovány dokumenty, které jsou již k dispozici pro vaše plynové zařízení (projekt zplyňování, pas), aby nedošlo k žádným potížím, musíte je předem uvést do pořádku. Po instalaci musíte okamžitě vydat pas pro plynoměr. Často se stává, že mistr vloží značku do pasu na místě, ale někdy je třeba kontaktovat plynárenskou službu. Poté je měřič zapečetěn.

Po instalaci měřičů specialista správcovské společnosti, po duplikační instalaci měřidel, předá klientovi smlouvu o instalaci měřicího zařízení, poté je podepsán potvrzení o převzetí provedené práce, rovněž ve dvou vyhotoveních, akt uvedení zařízení do provozu ve trojím vyhotovení, jakož i ve třech vyhotoveních se počítá smlouva o údržbě zařízení.

Poté majitel bytu přejde na DEZ nebo HOA a poskytne akt uvedení do provozu a poté uzavře dohodu o zaplacení zdroje za plynoměr. Odečty plynoměru bude nutné hlásit do informačního a zúčtovacího centra jednou za měsíc, poté budete informováni o výši platby.

Jedním z důležitých bodů používání počítadla je kontrola správné funkce zařízení. Vedoucí společnosti provede počáteční kontrolu a poté to provede vlastník plynoměru a jednou za určitý počet let (takové údaje jsou uvedeny v pasu zařízení) volá zástupce centra pro normalizaci a Metrology, který kontroluje zařízení a dělá příslušné značky v pasu zařízení.

About the author