Jak zvednout střechu domu. Podkroví vlastní výroby nad střechou

Dalším způsobem, jak zvýšit obytný prostor, je uspořádání podkroví. Tento proces však není vždy rychlý. Při nízkém umístění střechy je nutné ji upravit. Seznamte se s technologií zvedání střechy domu a získejte cenné rady od odborníků.

Obsah:

Do-it-yourself technologie a metody zvedání střechy: vytvoření podkroví pod střechou

Před zahájením demontáže střechy zhodnoťte její celkový stav a sestavte předběžný akční plán. Předně každá střecha potřebuje další posílení. Pro tyto účely doporučujeme použít rám z kovového kanálu.

Použijte výztužné tyče k výrobě spirálových spojovacích šňůr. Vodicí kolejnice navíc zvyšují pevnost konstrukce a zabraňují posunu střechy během zvedání.

Chcete -li upevnit kanál na tyč, zásobte se šrouby, jejichž délka je 100 mm a průměr je 10 mm. Centrální kanál je upevněn na liště, navíc jsou na ně přivařeny kovové uši. Pomocí kanálu je střecha zpevněna a pevně držena během zvedání.

Dalším krokem je instalace zvedacích nohou. S jejich pomocí je zajištěno snadné zvedání a brání se posunutí střechy. Celková hmotnost opěrných nohou někdy přesahuje jeden a půl tuny. Pro standardní střešní krytinu jsou vyžadovány alespoň čtyři nohy, z nichž každá váží více než tři sta kilogramů. K propojení nohou k sobě slouží horizontální kanál, interval mezi kanály je 25 cm.

V závislosti na technologii instalace těchto výztužných konstrukcí získala střecha potřebný výkon, který zajistí její celistvost během procesu zvedání. Před instalací kanálu se však vypočítá celková hmotnost střechy a zatížení větrem na jejím povrchu v konkrétní klimatické oblasti. Kanálové nohy jsou instalovány výhradně na nosné stěny, aby se předešlo destrukci staveb domů, pod tíhou hmotnosti těchto prvků.

Při zvedání střechy vlastníma rukama budete potřebovat nástroje ve formě:

  • zvedáky s přídavnou hydraulikou;
  • kovové armatury;
  • železobetonové pilíře;
  • několik ocelových pásů;
  • stahovák na nehty a kladivo;
  • lišty kanálů;
  • potrubí určitých parametrů.

Po dokončení přípravných prací pokračujte ke zvedání střechy. Pro tyto účely si udělejte zásoby hydraulického zvedáku, který vydrží hmotnost více než deset tun. Je možná možnost použití dvou zvedáků, které poskytují lepší strukturální stabilitu a maximální rozložení celkové hmotnosti. Při zvedání střechy používejte speciální podložky pro zvýšení bezpečnosti práce. Pro jejich výrobu použijte kanál nebo ocelovou trubku se čtvercovým průřezem. Rozteč mezi příčníky je zhruba dvacet pět centimetrů. Každá podpora je vybavena minimálně dvanácti takovými částmi.

Střecha se zvedá rovnoměrně ze všech bodů. Při jednom průchodu se zvedne maximálně pět centimetrů střechy. Postupným zvedáním každého rohu dosahují výšky pětadvaceti centimetrů. Příčníky se na podpůrné součásti instalují až po dosažení této výšky. Po zvednutí střechy o 180 cm začíná zdění pro vnější stěny. Zvednutí střechy do takové výšky bude trvat nejméně tři dny. Zdivo se provádí s povinným použitím výztužného pásu. Po zvednutí střechy se zvedák také zvedne. K vytvoření plnohodnotného podkroví budete muset zvednout střechu nejméně o 280 cm Tato práce se provádí za dva týdny. Veškerý volný prostor po zvednutí střechy je okamžitě vyplněn zdmi z cihel.

Po zvednutí střechy a instalaci stěn se vytvoří okenní otvory, podstřešní prostor se izoluje a hydroizoluje. Izolace se nejčastěji provádí pomocí minerální vlny. Tento materiál má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Hydroizolace pokrývá izolaci zvenčí i zevnitř. Chcete -li dosáhnout vysokého tepelného a hydroizolačního účinku, použijte speciální membránové fólie. Podkroví je uspořádáno jako vícevrstvý dort, včetně parotěsného materiálu, hydroizolace, tepelné izolace, střešních materiálů a dekorací interiéru. Aby se zabránilo vzniku plísní a plísní, je vybaven vysoce kvalitní ventilační systém. Zvýšená střecha je vybavena svislými okenními strukturami.

Jak zvýšit střechu domu – obecná doporučení

Navrhujeme, abyste se seznámili s možností zvednutí střechy pro zvýšení výšky stropů v malém domě. V průběhu práce budete potřebovat:

  • nejméně tři olejové zvedáky s vysokou nosností;
  • několik dřevěných trámů, ocelových kanálů a trubek;
  • pevné podlahové rozpěrky, které rovnoměrně rozdělují zatížení;
  • těsnění instalovaná pod nosníky při zvedání střechy;
  • materiál pro zvedání zdí: cihla, kámen.

V počáteční fázi jsou pod stropní nosníky instalovány zvedáky. Nejprve vyjměte nábytek z místnosti nebo jej zakryjte igelitem, protože tento proces je docela prašný.

Začněte od rohů, zvedák umístěte vzhledem k poloze paprsků. Nainstalujte kanál do požadované výšky. Mezi nosník a kanál umístěte rozpěrku, abyste zabránili zničení stropní konstrukce. Postupně zvedejte paprsek. Ujistěte se, že je kanál umístěn přesně ve středu konektoru. Opakujte stejné kroky s každým konektorem. S každým zvednutým zařízením o 5 cm začněte další fázi zvedání. Při práci se snažte vyhnout deformacím střechy. Dále uvolněte a přemístěte zvedáky na další paprsky. Umístěte rozpěrky mezi trámy a strop. Pomocí prodlouženého ramene zvedněte první a poslední trámy, protože ty se nejčastěji nacházejí ve zdi. Abyste předešli poškození podlahy, nainstalujte mezi střechu a stěny distanční vložky pro velkou zátěž..

Fotografie střechy domu:

Následuje proces upevnění střechy v požadované výšce. Chcete -li to provést, postavte pod něj podpěry. Z cihel a betonové malty. Zvláštní potíže vznikají u okenních otvorů, které vyžadují dodatečné vyztužení. Pokuste se pracovat co nejrychleji, protože dočasné podpěry jsou poměrně vratká struktura, která není odolná vůči silnému větru.

Dále pokračujte v instalaci vnitřního zdiva s povinnou výztuží. Poté proveďte vnější dekoraci stěn ve vztahu ke stěnám. Zajistěte dodatečnou tepelnou a hydroizolaci střechy.

Podkroví vlastní výroby na střeše domu

Hlavní funkcí střechy je chránit celý dům před atmosférickými srážkami, takže tato struktura musí být silná, spolehlivá a kompaktní. Proces výstavby střešního podkroví je poměrně komplikovaný, ale docela reálný. Obytný prostor se tedy zvětší jeden a půlkrát..

Před zahájením renovace vytvořte projekt střešního podkroví. Rozhodněte o typu střechy, nejčastěji je mansardová střecha štítová, s trojúhelníkovou rámovou strukturou. Jako základ pro každý vazník je použit stropní nosník podepřený stěnou. U rekonstrukce střechy obytného domu se mění konstrukční a silové schéma nosných prvků.

Doporučujeme vám seznámit se s možnostmi přeměny podkroví na podkroví. První z nich – k posílení krokví a podlahových nosníků použijte překryvy a dříve připojené regály. K upevnění pufrů se používají vzpěry a vyztužené krokve..

Při poměrně častém uspořádání vazníků v půdním prostoru je zatížení z nosníků na střechu přenášeno rovnoměrněji. Po rekonstrukci strukturálních a energetických charakteristik podkroví se zatížení podlahy zvyšuje, protože hmota se přidává z nábytku a lidí, kteří jsou v podkroví. Proto doporučujeme zastavit se u instalace dalších I-nosníků s dřevěnými příčkami..

Upozorňujeme, že přepracování tuyerů na podlaze je postupný a postupný proces. Při nedodržení technologie hrozí deformace a poškození střechy. Po přepracování vazníků rozhodněte o místě instalace okenních otvorů a o jeho izolaci.

Druhá možnost pro vytvoření podkroví z podkroví – špičatá střecha se vyznačuje přítomností středních pilířů se dvěma vzpěrami. K posílení konstrukce se používají krokve a stropní nosníky s dvojitým průřezem..

Následuje upevnění dotažení na krokve a sloupky a šikmé nosníky přerozdělí celkové zatížení. Následuje proces odstranění spodních částí podpěr a regálů a uvolnění místa pro podkroví. Po dokončení přípravných prací se provádí izolace a vnější výzdoba podkroví.

Zařízení střechy domu s mírnými svahy znamená zvýšení prostoru stropu díky spodní místnosti. Tento proces je poměrně komplikovaný a zdlouhavý. Chcete -li to provést, musíte rozebrat strop a upevnit nosníky novou hotovou podlahou na jeho spodní části. Při výběru průměru příčných nosníků se řiďte individuálními výpočty a charakteristikami místnosti.

Prostor pod střechou každopádně potřebuje kvalitní tepelnou izolaci a ochranu před vnějšími faktory prostředí. Pohodlná výška stropu v podkroví by měla být nejméně 220 cm Tepelná a zvuková izolace se provádí izolací z minerální vlny, položenou mezi krokve a trámy. Pro výrobu rámových příček v podkroví se používá lehký ocelový rám, na který je upevněna sádrokartonová deska a následná úprava.

Metody izolace střešního podkroví

Kvalitní izolace střechy snižuje náklady na vytápění podkrovního prostoru a zlepšuje komfort pobytu v něm. Existuje několik způsobů, jak izolovat podkroví. Nejoblíbenější z nich jsou izolace ze skelných vláken a minerální vlny..

První možnost je pozoruhodná cenově dostupnými náklady a mezi další výhody poznamenáváme:

  • nepřítomnost toxických látek v kompozici;
  • dobrý tepelně izolační výkon;
  • odolnost proti vlhkosti;
  • dlouhá životnost.

Skelná vata má navíc určité nevýhody. Jednou z nich je potřeba pracovat ve speciálním oděvu a ochrana izolace dalšími fóliemi. Protože materiál obsahuje velké množství jemného prachu, který ovlivňuje sliznice očí, práce s tímto materiálem vyžaduje použití dodatečných ochranných pomůcek ve formě respirátorů a speciálního oblečení. Skelná vata je navíc nepohodlná při izolaci šikmých povrchů, protože se časem deformuje a neposkytuje potřebnou těsnost.

Druhou možností je čedičová vlna z minerálních kamenů, která má vyšší náklady, která je plně pokryta výkonnostními charakteristikami. Minerální vlna se vyrábí v různých variantách: svitek nebo deska. Materiál dokonale padne na jakýkoli povrch a těsně k nim přilne. Mezi další výhody zaznamenáváme:

  • odolnost vůči teplotním výkyvům;
  • nesnášenlivost hlodavců;
  • poskytování vysoce kvalitní tepelné izolace;
  • snadná instalace;
  • různé tvary a možnosti;
  • vynikající výkonové charakteristiky, životnost přesahuje dvacet let, s výhradou instalační technologie.

Minerální vlna však vyžaduje dodatečnou hydroizolaci, protože tento materiál není odolný vůči vlhkosti a je pod jeho vlivem zničen..

Zpočátku jsou konstrukce izolovány podél obvodu podkroví. V další fázi je místnost vodotěsná a je uspořádána parozábrana s ventilační mezerou..

Na střechu, stropy a příčky je položena vrstva izolace. Pokud existuje štít, podléhá také izolaci. Střešní svahy mají určitý sklon, což znamená, že izolace musí zcela opakovat svůj tvar a těsně se napojovat na konstrukci.

Proto k izolaci těchto struktur doporučujeme použít deskové verze materiálu z minerální vlny. Dodatečnou fixaci izolace zajišťuje přepravka. Izolace by měla těsně přiléhat ke zdi. V opačném případě se sníží kvalita tepelné izolace..

K izolaci podlahy v podkroví se používají tři možnosti materiálu:

  • za přítomnosti železobetonových podlah – doporučujeme použít expandovaný polystyren, který kromě vynikající tepelné izolace chrání spodní podlahu před hlukem;
  • v přítomnosti dřevěných podlah na železobetonových podlahách použijte čedičovou vlnu s vybavenými rohovými mezerami;
  • v přítomnosti dřevěných podlah použijte jakýkoli typ izolace s dodatečnou hydroizolační vrstvou.

Plochý, plochý povrch je skvělým místem pro použití izolace v rolích; ke vzájemnému spojení materiálu se používá speciální páska.

Video o zvedání střechy:

About the author