Panelová konstrukce: výhody technologie

Stavba panelových domů je rozšířena při výstavbě vícepodlažních veřejných a obytných budov. Vzhledem k tomu, že dříve vyrobené panely se používají ve stavebnictví, proces se provádí poměrně rychle. O technologii, výhodách a nevýhodách panelové konstrukce si povíme dále..

Obsah:

Vlastnosti stavby panelových domů

Abychom se mohli zabývat panelovou bytovou výstavbou, nejprve se seznámíme s podmínkami jejího použití:

  • je nutné provést masivní výstavbu domů na ploše, která vám umožní prodat bydlení za cenu, která pokrývá náklady na práci na stavbě železobetonových panelů;
  • přítomnost seriózní energetické základny a energetických zdrojů používaných ve výrobě;
  • kompletní příprava na výrobu stavenišť, v procesu hromadného vývoje pomocí panelových domů.

Vezměte prosím na vědomí, že není možné postavit panelový dům bez speciálního vybavení a technologie. Panely navíc přepravují stroje, které pro vstup do určité šířky staveniště vyžadují masivní silnici..

K práci s panely budete potřebovat výkonné jeřábové vybavení, které vám pomůže instalovat desku v určité výšce. Hmotnost jednoho panelu je asi deset tun, proto jeho instalace vyžaduje vysoce výkonné zařízení..

Hlavní výhodou stavby panelových domů je možnost ušetřit čas na stavbě vícepodlažní budovy. Struktury se vyznačují vysokým stupněm připravenosti k dokončení. Pomocí této technologie je možné postavit dům o dvaceti a více patrech..

Moderní panelové domy mají poměrně vysokou kvalitu a přímou geometrii. To je dáno širokou popularitou této technologie a velkou konkurencí na stavebním trhu. Stavitelé se proto snaží postavit budovu panelového typu co nejefektivněji..

Rozsah této technologie platí nejen pro výstavbu vícepodlažních budov, ale také pro soukromé panelové stavby. Pomocí panelů je možné postavit soukromé domy na jednom, dvou nebo třech podlažích..

Technologie panelové stavby zahrnuje výstavbu dvou typů domů:

  • rám;
  • bezrámové.

Existují dva typy rámových budov. V prvním typu je rám kompletní a ve druhém je vnitřní. První verze budov má podobu prostorového rámu, pro jehož vytvoření se používají vnější podpěry a žebrované panely. V takových panelech se rám skládá z příčného a podélného rámu.

Ve druhé verzi rámových panelů nejsou žádné podpůrné sloupky. Vnitřní sloupky jsou nosné, unesou celé zatížení. Optimální hodnota v rozpětí rámové budovy je asi 500-600 cm. Sloupy jsou rozloženy podél podélné části budovy, přičemž vzdálenost mezi nimi je více než 300 cm. Současně je výška podlahy asi 280 cm. Příčníky a sloupy jsou spojeny svařením. Na sloupcích je konzola, k jejíž výrobě se používá ocel s dvěma odpališti. Výška rámových budov panelového typu závisí na účelu domu:

  • v administrativních, zdravotnických a veřejných budovách je to asi 330 cm;
  • pro obytné budovy – 280 cm;
  • pro obchodní centra a projekční kanceláře – 360 cm.

Velkoplošné budovy jsou označovány jako bezrámové. Existuje několik schémat pro jejich konstrukci. Hotelové domy s maximálně pěti patry se dělí na:

  • budovy s vnějšími a vnitřními příčkami;
  • budovy, ve kterých jsou instalovány vnější stěny a příčné příčky;
  • budovy s nosnými vnějšími a podélnými vnitřními stěnami.

Konstrukce panelu SIP: doporučení a technologie

Navrhujeme, abyste se seznámili s obecnými doporučeními pro výstavbu domů z panelů supů:

1. Před objednáním sip panelů byste se měli nejprve ujistit o jejich kvalitě. Použití nekvalitní polystyrenové pěny nebo lepidla na lepení panelů vede ke snížení životnosti celého domu. K lepení některých panelů se používá ruční najatá práce, takové panely, přestože jsou levnější, mají špatnou kvalitu.

2. Bezpodmínečně požádejte dodavatele panelů o speciální dokumentaci potvrzující kvalitu výrobků. Pevnostní charakteristiky panelu určují kvalitu polystyrenové pěny použité pro jeho výrobu..

3. Pro výrobu domu, podle technologie montovaného bydlení pomocí supových panelů, doporučujeme použít sloupkový typ základů s použitím pilot a páskového mělkého typu. Tato základna se stane spolehlivou podporou vícepodlažní budovy..

4. Pokud tento typ základu není vhodný kvůli kypření půdy, pak je lepší zastavit se u hlubokého pásového základu, který má ve spodní části prodloužení.

5. Při stavbě domu, který má suterén nebo suterénní podlahu, dávejte přednost deskovému typu základu. Je vhodný pro téměř jakýkoli typ půdy a má vysoké výkonnostní charakteristiky..

Nabízíme vám seznámit se s technologií stavby domů z supích panelů:

1. Začátek práce zahrnuje stavbu nadace. Jeho výrobní technologie závisí na zvoleném typu základny. U panelových domů jsou základy nejčastěji vyrobeny na základě šroubových hromádek. Mezi jejich výhody patří rychlost práce, ve srovnání s pásovou nebo deskovou základnou stačí na výrobu hromádkového základu dva dny. Současně lze práci provádět jak v létě, tak v zimě..

2. Poté, co je základ vyroben, je vodotěsný. Je tedy možné chránit základnu domu před vlhkostí. Pokud existují prvky ze dřeva nebo oceli, měly by být zpracovány pomocí speciálních směsí, které zlepšují jejich kvalitu a prodlužují dobu provozu. Na hromádky šroubů je položena páskovací tyč, ale předtím musí být položeny dvě vrstvy střešního materiálu. Instalace dřeva se provádí ve vztahu k předem připravenému projektu.

3. Následuje instalace podlahy v domě. Skládají se z vip panelů, přičemž spodní část panelu je ošetřena hydroizolačním roztokem, který zabrání jeho působení vlhkosti. Pro spojení panelů dohromady se používá jejich spojení pero-drážka s lištou. V tomto případě je každá strana upevněna samořezným šroubem. Před zahájením instalace se na stranu pera a panelu s drážkou nanese polyuretanová pěna. Poté je na panely instalována polyuretanová pěna a jsou opláštěny dřevěnými deskami.

4. Další fází je instalace prvního patra. Na začátku práce se v závislosti na dříve vyrobeném projektu domu provádí instalace spodního pásku. Upozorňujeme, že nejmenší odchylky od projektu jsou nepřijatelné, protože to ovlivní správnou instalaci následujících podlah, pokud existují..

5. Každá ze stěn se skládá z supího panelu, mezi nímž je rám ze dřeva, proto je technologie panelová rámová konstrukce. Za prvé, v závislosti na projektu jsou všechny stěny označeny dříve. K dokončení montáže stěn je třeba nainstalovat rohové panely. Dále jsou instalovány následující panely ve vztahu k obvodu každé místnosti. Před zahájením instalace panelů, pokud jsou na jejich povrchu malé prohlubně, použijte k jejich zpracování tekutou polystyrenovou pěnu. Chcete -li ovládat instalaci každého panelu, použijte úroveň budovy.

6. Dokončete montáž prvního patra, měla by být také v rohu. K uzavření koncového úseku na stěně slouží prvek v podobě posledního pilíře. Dále by měl být zpracován polyuretanovou pěnou, horní částí každého panelu. Následuje postup instalace horního postroje.

7. Dalším krokem je instalace podlahových panelů. Jsou instalovány přísně podél obvodu na stěnách prvního patra. Desky se instalují stejným způsobem jako v předchozím patře..

8. Konstrukce druhého a následujících podlaží se provádí stejným způsobem jako instalace prvního. Veškerá práce probíhá poměrně rychle. Pokud jsou na podlaze příliš velké místnosti, použije se k jejich posílení paprsek s vysokou pevností. V procesu dokončovacích prací je pokryt sádrokartonem nebo napínacím stropem.

9. Dokončuje se stavba střechy. Vezměte prosím na vědomí, že v této verzi domu není nutné stavět krokvový systém. Panely sip mají určitou tuhost, která vydrží velmi vysoké zatížení. Pro instalaci střechy se používají speciální sip panely. Současně není potřeba další parotěsná zábrana a tepelná izolace..

10. Po dokončení montáže domu jsou do něj instalována okna, dveře a střešní krytina. Instalace oken se provádí ve vztahu k projektu, zatímco k vyříznutí okna stačí vybrat libovolnou část panelu supa. Tvar oken není nijak omezen.

11. K dokončení střechy doporučujeme použít flexibilní šindele, kovové nebo rohové krytiny. Následuje zapojení komunikačních systémů do domu, instalace elektřiny a vody, práce na vnější a vnitřní výzdobě.

12. Protože se supí panely vyznačují přítomností rovného povrchu, není jejich další úprava obtížná. Pro vnější obklady domu se používají vlečky, blokové domy, přírodní kámen, obklady, omítky atd. Stěny v domech jsou obloženy sádrokartonem a přelepeny tapetami nebo různými druhy dekorativního tmelu.

Výhody panelové konstrukce pomocí supích panelů:

  • vynikající úroveň pevnosti – materiál je docela spolehlivý a houževnatý;
  • odolnost proti mechanickému poškození;
  • vysoká úroveň energetické účinnosti;
  • doba provozu;
  • ziskovost použití;
  • schopnost zvýšit užitnou plochu domu;
  • žádná omezení v interiéru a exteriéru;
  • rychlost práce na stavbě panelových chat;
  • žádné smrštění;
  • lehkost hmotnosti;
  • není třeba stavět drahé základy.

Charakteristika panelové monolitické konstrukce

Organizace, které se zabývají výstavbou panelových domů na klíč, nejčastěji upřednostňují panelový monolitický typ stavby. Vzhledem k výhodám této technologie je třeba zdůraznit:

  • rychlost práce ve srovnání s cihlovými domy;
  • skvělý vzhled, který se hodí do jakéhokoli terénu;
  • přítomnost dostatečných příležitostí při přípravě projektu;
  • možnost bezplatného plánování bytů;
  • pevnost, která zajišťuje dobré provozní vlastnosti budovy;
  • podléhá stavební technologii – dlouhá životnost domu.

Navzdory tomu budou byty v monolitickém domě dražší, protože stavba domu vyžaduje zvláštní náklady na lití monolitu.

Pokud však srovnáme takové domy s domy z supích panelů, pak ty druhé mají zjevné nevýhody. To jsou spáry mezi panely, které jsou zranitelností takového domu. Monolitické domy se naopak vyznačují svou celistvostí, jsou docela teplé, nepropouštějí zbytečné zvuky a jsou spolehlivé. Byty mají volné dispozice.

Panelová monolitická bytová výstavba je založena na výrobě speciálních železobetonových panelů v továrně, jejich dodávce na staveniště a instalaci pomocí specializovaného zařízení. Jejich hlavní rozdíl od monolitických domů spočívá v tom, že monolitická stavba zahrnuje plnění budovy přímo na staveništi. Náklady na práci se přitom výrazně zvyšují než při použití hotových desek. Výplňové práce se provádějí pouze v létě, na podzim a na jaře a z desek je možné postavit dům i v zimě. Upozorňujeme, že proces výstavby monolitického domu by měl být prováděn v souladu se všemi technologiemi a normami stavební dokumentace. Nedodržení alespoň jednoho požadavku povede ke zkrácení doby provozu samotné budovy.

Video z výstavby panelového domu:

About the author