Asfaltové šindele se používají pro střešní krytiny kvůli mnoha výhodám oproti jiným střešním materiálům. Jeho hlavní výhodou je doba provozu, dosahující padesáti let. Budeme dále hovořit o výhodách, odrůdách a vlastnostech pokládky živičných tašek..
Obsah:
Asfaltové šindele – vlastnosti a výhody
Jiným názvem šindelů je měkká střešní krytina, šindele nebo šindele. Jedná se o moderní stavební materiál založený na použití skelných vláken potažených modifikovanou bitumenovou maltou a obkladem z kamene..
Vzhled bitumenových dlaždic připomíná plochý list malé velikosti s výřezy na jednom konci..
Existuje mnoho forem a odrůd šindelů;
- trojúhelníkový;
- obdélníkový;
- ve tvaru kosočtverce;
- šestihranný;
- náměstí;
- oválné atd..
Při výrobě dlaždic se používá obklad z kamene, který určuje barvu samotných dlaždic. Proto se šindele vyznačují řadou barev, textur a odstínů..
Sklolaminát nebo sklolaminát, který je na obou stranách impregnován směsí bitumenu, funguje jako základ pro bitumenový šindel. Hlavním úkolem základny je vyztužit desku a dát jí sílu. Je to ona, která je spojnicí dvou vrstev oxidovaného bitumenu s určitým množstvím modifikátorů a různých druhů přísad, díky nimž je dlaždice silná, plastová a odolná proti deformaci..
K zakrytí horní strany bitumenových šindelů se používají minerální štěpky, barevný čedičový granulát nebo břidlicový obvaz, který materiál zbarví a chrání před vnějšími dráždivými látkami, zejména před slunečním zářením. Rubová strana šindelů je ošetřena lepicím bitumenem, který je potažen polyetylenovou fólií.
Struktura šindelů se tedy skládá z:
- barevné kamenné granule;
- upravený vysoce kvalitní bitumen;
- vysoce pevné sklolaminát;
- samolepicí vrstva;
- polyetylenové fólie.
Použití živičných šindelů je možné na všech střechách se sklonem minimálně dvanáct stupňů. Používá se jak při výrobě nové střechy, tak při obnově staré. Dokonale pokrývá střechy obytných budov, chalup, průmyslových a veřejných budov.
Mezi výhody použití flexibilních bitumenových šindelů patří:
- materiál použitý při instalaci prakticky nezanechává žádný odpad, a to ani při uspořádání střech se složitou geometrickou strukturou, proto se ukazuje, že ušetří peníze na nákup tašek;
- na střeše, která je instalována s bitumenovým šindelem, není slyšet déšť ani hluk sněhu;
- odolná proti korozi a rozkladu, na rozdíl od kovových střech;
- odolné vůči biologickým mikroorganismům, jako je houba, mech nebo lišejníky;
- odolný vůči chemikáliím;
- při použití bitumenových šindelů se pod vlivem ultrafialového záření stává homogenní vrstvou, která je velmi odolná vůči vlhkosti;
- liší se od kovových dlaždic v tom, že není schopen vést elektřinu, a tím vytváří bezpečné podmínky během bouřky pro lidi žijící v domě;
- během provozu nevyžaduje další údržbu;
- odolný vůči vysokým a nízkým teplotám, dobře snáší náhlé změny klimatu;
- odolný vůči silným nárazům větru;
- schopné pokrýt střechy jakékoli konfigurace, tvaru a složitosti;
- odolný proti deformaci střechy během jejího provozu;
- v případě menšího poškození jsou rychle odstraněny instalací samostatné dlaždice;
- má nízkou hmotnost a je zabalen ve vhodném kontejneru, díky kterému se snadno přepravuje na místo instalace;
- nevyžaduje pro instalaci speciální nástroj;
- má vynikající výkonové vlastnosti, používá se již více než 50 let.
Fotografie bitumenových dlaždic:
I přes obrovské množství výhod mají bitumenové šindele některé nevýhody. První z nich je nemožnost použít na střechu bitumenové tašky, jejichž sklon je menší než dvanáct stupňů..
Pro pokládku vyžaduje souvislou podlahu, takže za její nákup a instalaci budete muset utratit peníze. Oprava takové střechy vyžaduje speciální pracovní dovednosti a speciální nástroj, protože během provozu jsou dlaždice slepeny dohromady. Je nutné věnovat zvláštní pozornost instalaci šindelů, protože při použití špatné technologie je narušen hydroizolační a střešní systém. Proto je v první řadě nutné vybavit spolehlivou přepravku k opravě dlaždic.
Náklady na šindelové šindele jsou mnohem vyšší než pokládka, například kovových šindelů, i když velké množství jejích výhod, a zejména atraktivní vzhled, plně ospravedlňují její cenu.
Asfaltová střešní krytina – přípravná fáze instalace
Před zahájením instalačních prací byste se měli postarat o přípravu podkladu, na který budou položeny bitumenové šindele. Hlavní požadavky na základnu jsou:
- jeho suchost;
- tuhost;
- vyrovnanost;
- přítomnost souvislé podlahy;
- žádné kapky, kromě malých nerovností do 2 mm.
Velkoplošná podlaha je instalována se švy a je upevněna hřebíky nebo samořeznými šrouby. Pokud je jako hlavní materiál pro pokládku dlaždic použita překližka, je nutné ponechat až pět milimetrů mezer, které kompenzují tepelnou roztažnost.
Při instalaci dřevěné podlahy věnujte pozornost skutečnosti, že letokruhy jsou instalovány konvexní částí směrem dolů. Proveďte výběr s prkny, abyste postupně a rovnoměrně měnili tloušťku povlaku. U okapu jsou položeny silnější desky. Sekce zadku by měly být umístěny na podpěře. K jejich zakrytí se používají hřebíky, v minimálním množství čtyři kusy. Pokud se používá mokré dřevo, pak je každá strana desky upevněna samořeznými šrouby..
Pro posílení přesahu okapu bude nutná instalace okapových prken, postup jejich pokládky je poměrně komplikovaný a vyžaduje umístění jejich žebrové části na pevný podklad. K upevnění tohoto materiálu se používají speciální střešní hřebíky, které jsou zatlučeny ve vztahu k šachovnicovému vzoru, krok instalace je od 12 do 16 cm a s překrytím 2 až 4 cm.
Dalším krokem při přípravě základny je instalace podložky. Každá instalace střešního zařízení vyžaduje podložku, která je instalována po celé ploše střechy. Koncové nebo okapové převisy vyžadují instalaci samolepicího materiálu, na který bude připevněna základna.
Pokládka takového materiálu v údolích se provádí v celkové šířce 100 cm, půl metru v každé části svahu. Pokud je to možné, zkuste na celou plochu údolí nainstalovat masivní koberec. Pokud není možné tímto způsobem nainstalovat základnu obložení, pak se postarejte o přítomnost překrytí, jehož šev vyžaduje povinné lepení. Průměrná velikost překrytí je 25-35 cm.
Podél okapového převisu je jako v údolí instalován samolepicí podklad. Pokládá se přímo na římsovou část s přídavkem 60 cm, z vnitřní strany římsy ke zdi. Právě tato možnost pokládky podšívky může zabránit vzniku netěsností, kondenzace a dalších nepříjemných jevů, které se velmi často objevují přesně v oblasti zóny římsy..
K pokrytí zbytku povrchu je nainstalována standardní podložka, která se vyznačuje přítomností mechanické fixace. Materiál je položen shora dolů. Standardní velikost překrytí je 10 cm Podklad je k základně připevněn pomocí speciálních zinkových hřebíků se širokou hlavou. Překrývající se oblasti rozetřete bitumenovým tmelem.
Pomocí kovových koncových pásů zpevněte převisy štítu. Instalují se přímo na krycí vrstvu s přesahem 3–5 cm a fixují se speciálními střešními hřebíky. Před pokládkou dlaždic se postarejte o potření této oblasti tmelem..
Příprava na instalaci živičných šindelů zahrnuje přípravu údolních sekcí. Na ně jsou bitumenové šindele namontovány dvěma způsoby:
- otevřeno;
- podřezat.
První možnost zahrnuje instalaci údolního koberce, který je namontován podél osové části údolí. Tento koberec je dále potřen bitumenovým tmelem. Vezměte prosím na vědomí, že musíte ze všech stran rozmazat nejen celý obvod koberce, ale také jeho povrch o deset centimetrů.
Není-li údolní koberec k dispozici, je nahrazen ocelovým plechem, který má antikorozní povlak. Přední část koberce je upevněna střešními hřebíky s krokem instalace 200-250 mm. Pokuste se koberec uspořádat tak, aby nedošlo k překrývání. Pokud to není možné, nainstalujte koberec s přesahem 300 mm a postarejte se o lepení švu..
Druhá možnost zahrnuje použití podříznutí. Při instalaci koncového koberce není nutné ztrácet čas. Dlaždice jsou položeny chaoticky po celé ploše střechy včetně údolí. Horní část šindele je upevněna střešními hřebíky a spodní část je lepená. V blízkosti údolí nehřebíkejte 300 mm. Když je instalace dlaždic v této oblasti dokončena, pomocí tkaniček se odtrhnou dvě potažené linie a běžné dlaždice se naříznou podél osy údolí. Chcete -li zlepšit kvalitu instalace, umístěte pod ni malou desku, která pomůže zabránit náhodnému poškození hydroizolační vrstvy.
Následuje proces potření každé dlaždice tmelem a lepení. V závislosti na umístění střechy je instalován okap o šířce 100 až 150 mm. Při instalaci dlaždic do budovy umístěné v lese se šířka žlabu zvětší o několik centimetrů.
Asfaltové šindele – technologie montáže
Značkovací čáry slouží jako vodítko při pokládce živičných tašek. S jejich pomocí je instalace rychlejší a lepší a dlaždice jsou vyrovnány horizontálně i vertikálně..
Svislá čára je nakreslena podle šířky standardní dlaždice a vodorovná čára je použita každých pět dlaždic..
Doporučení pro instalaci bitumenových šindelů:
1. Při aranžování střechy se nedoporučuje používat tašky různých barev, kromě případů, kdy je to koncipováno obecným stylem exteriéru, různými kódy, značením nebo datem výroby..
2. Chcete -li minimalizovat nerovnováhu barev, otevřete šest balíků šindelů a rozházejte je..
3. Když střešní krytina pracuje v chladném počasí, je nutné ponechat tašky uvnitř asi 24 hodin s minimální teplotou dvacet stupňů. Dlaždice se krmí v dávkách po pěti baleních.
4. Samolepicí proužek zahřejte pomocí sušičky..
5. Speciální dřevěné podložky pomohou zabránit náhodnému proříznutí podložky při řezání šindelů na střeše..
6. K pohybu na střeše použijte speciální štěrbiny. V opačném případě hrozí poškození vzhledu střechy..
7. Upevnění každé obyčejné tašky na povrch střechy se provádí speciálními pozinkovanými hřebíky se širokými hlavami. Počet jejich použití je ovlivněn úhlem sklonu střechy. Čím vyšší je, tím více hřebíků bude potřeba, protože zatížení budovy se při silném větru zvyšuje..
8. Vezměte prosím na vědomí, že během příchodu hřebíků by jejich hlava neměla řezat do povrchu dlaždice, ale měla by být na jejím povrchu.
Počáteční pás se nazývá univerzální dlaždice, která má hranaté okvětní lístky. Instaluje se přímo na podložní koberec s odsazením od jeho okraje o dva centimetry. Na povrchu dlouhých svahů začíná první řada zapadat ze střední části. Zlepší se tedy vyrovnání horizontální části střechy..
Instalujte pomocí diagonálních pruhů. Instalace druhé řady se provádí ze střední části na jakoukoli jinou stranu, ujistěte se, že spodní okraj okvětního lístku je v úrovni horního zdiva, ale současně by měl dojít k posunu dlaždic o polovinu zdiva.
Třetí řádek vyžaduje stejné odsazení jako druhý. Všechny šindele začínají lícovat od střední části k bočním částem. Aby byla zajištěna nejvyšší kvalita ochrany před atmosférickými srážkami, lepte dlaždice tmelem.
Jak pečovat o pásový opar
1. Sledujte stav střechy v období podzim-jaro.
2. Pokud se na povrchu střechy objeví úlomky, větvičky, listy nebo jiné předměty, odstraňte je pomocí kartáče s měkkými štětinami..
3. K čištění střechy je zakázáno používat ostré nástroje..
4. Abyste zajistili volný průtok vody po povrchu střechy, vyčistěte žlaby a trychtýře..
5. Během sněžení odstraňujte sníh z povrchu vrstvu po vrstvě, nechte ho malé množství, abyste střechu ochránili před větrem.
6. Věnujte pozornost stavu ocelových částí střechy, tupých částí. Vyhněte se prasklinám nebo trhlinám na povrchu.
Video šindelů: