Mnoho majitelů garáží se je snaží vybavit maximální funkčností. Není to jen místo, kde je uloženo auto, dělají sklepy, skladují věci, někdo dokonce vybavuje obytný prostor. A pro motoristy, kteří dávají přednost servisu svého vozu sami, je v garáži zapotřebí inspekční jáma. Jde o to, jak to udělat správně, a bude diskutováno v článku.
Obsah:
- Než přemýšlíte, jak udělat inspekční jámu v garáži, měli byste se zamyslet nad tím, zda by se to vůbec mělo dělat? A pokud před 20 lety tato otázka ani nevznikla (jáma byla považována za jednoznačnou výhodu), pak s rozvojem sítě čerpacích stanic se objevila kategorie majitelů automobilů, kteří tvrdí, že ve vyhlídkové jámě nevidí smysl . Proč plýtvat časem a námahou na vlastní kontrolu a opravy automobilů, pokud to lze provést ve specializovaném servisu, rychle a efektivně?
- Druhému argumentu proti jámě se říká mokré páry, které z ní tak či onak stoupají, vytvářejí kondenzaci na povrchu vozu a tím vystavují jeho dno korozi.
- Přirozeně, mnoho z nich bude s takovými prohlášeními souhlasit, zejména proto, že na nich je samozřejmě něco pravdy. Ale pro vyvrácení lze citovat také dostatečný počet opodstatněných skutečností..
Výhody vyhlídkové jámy v garáži
- Nejprve o ekonomické stránce problému. Samozřejmě je skvělé, když můžete své auto vydat do důvěryhodných a profesionálních rukou a získat ho zpět během krátké doby, zcela připravené k dalšímu provozu. A ještě lepší je, když účet za tak rychlou a kvalitní službu nebude příliš drahý..
- Ale bohužel, v tak těžké době, jako je nyní, je dosti frivolní očekávat, že peníze na opravu auta se stejně najdou. Proto se doporučuje pořídit si pozorovací otvor, pokud je to možné. To je jistý druh záruky, že základní prohlídku vašeho vozu lze v případě potřeby provést nezávisle a v docela pohodlných podmínkách..
- Pro spravedlnost je třeba poznamenat, že ne každý, kdo má drahé auto a finanční prostředky na jeho údržbu, pohrdá podívat se pod tělo sám. Pro mnoho majitelů automobilů je to dokonce radost a druh koníčku..
- Pokud jde o mokré páry, lze tento závěr spíše přičíst nadsázce. I když tento problém samozřejmě existuje, zejména ve vytápěných garážích. Ale těsně přiléhající víko nad jámou vyřeší tento problém téměř 100%. Kromě toho auto zjevně nebude stát na jednom místě v garáži několik let (v tomto případě se samozřejmě nelze vyhnout korozi) a mokré počasí venku kazí dno o nic horší než vlhkost v místnosti..
- Ideální možností je samozřejmě situace, kdy garážové místo umožňuje vozu pravidelně stát na jiném místě..
Když je umístění inspekční jámy v garáži nemožné
Samozřejmě ne každá garáž může být vybavena vyhlídkovým otvorem. A tato možnost závisí v první řadě na úrovni výskytu podzemních vod. Pokud je vyšší než 2 metry, pak bude jáma nepraktická, protože bude naplněna vodou. I při poměrně kritických ukazatelích lze tento problém vyřešit správným odvodněním garáže a dobrou hydroizolací samotné jámy.
- Odvodnění je velmi choulostivý problém, takže by se jím měli zabývat pouze znalí lidé ve fázi výstavby garáže. Pokud se pokusíte znovu vytvořit tento systém ve stávající budově, bude to mít za následek velmi obtížný, drahý a hlavně ne vždy efektivní proces..
- Pokud tedy indikátor hladiny podzemní vody pod již existující garáží naznačuje, že je lepší odmítnout zařízení vyhlídkové díry, pak by tento náznak měl být věnován pozornost. V krajním případě se můžete pokusit vybavit „ležící“ jámu, jako malou alternativu k plnému.
- Hladinu podzemní vody můžete zkontrolovat přizváním příslušných odborníků. Pokud si nepřejete utrácet za jejich služby, pak je povoleno provést kontrolu sami, i když to bude trvat mnohem déle. Všechno je velmi jednoduché: když jste vykopali jámu pod jámu, neměli byste ji okamžitě konkretizovat, ale poté, co jste čekali na povodňové období nebo jen silný déšť, zhodnoťte její důsledky.
Rozměry inspekční jámy
Ve skutečnosti takové zdánlivě jednoduché zařízení, jako je inspekční jáma, má kromě standardního docela dost možností. Například:
- kombinovaný se suterénem (sklep);
- úzký, když se pro jeho provoz často používá obyčejný žebřík;
- již výše zmíněný, ležící.
A každá z těchto jam má mnoho poddruhů. Rozměry plné inspekční jámy v garáži se také mohou lišit. Vše závisí na osobě, s jakými parametry ji bude používat a na rozměrech, které auto nad ní bude umístěno. Pokud může být mnoho uživatelů a automobilů, stojí za to začít s následujícími výpočty:
- šířka nejméně 80 cm, optimálně 1 metr;
- hloubka 1, 80 – 2 metry. Toto je nejtěžší ukazatel, který závisí na výšce člověka. Nejoptimálnější možnost, když hloubka jámy překročí růst o 10-15 cm;
- délka je obvykle 2 metry.
Při zahájení prací na plánování jámy je třeba mít na paměti, že tyto ukazatele jsou pouze vodítkem pro jámu. V praxi to musíte vykopat vytvořením povolenek na délku a šířku 40–50 cm a hloubku 20–25 cm. Pokud plány zahrnují izolaci stěn, pak rozměry jámy budou muset být zvětšeny o šířku izolace (zpravidla je to 50 mm).
Jak udělat inspekční jámu v garáži
Uspořádání podlahy v inspekční jámě
- Poté, co byla vykopána jáma s požadovanými parametry, je nutné řešit podlahu budoucí jámy. Kompetentní a pečlivý přístup k této fázi stavby je zárukou, že se lze vyhnout problémům s vlhkostí. Zejména od samého začátku stojí za to pamatovat, že ventilace je pro inspekční jámu velmi nezbytná. Chcete -li to provést, musíte v podlaze nechat díru, kterou je pod zemí, a poté se na její povrch (o 20 cm) vytáhne speciální flexibilní hadice – vzduchové potrubí. Ujistěte se, že na to uděláte víko.
- Nejprve si připravte „polštář“ na beton. Skládá se ze dvou vrstev, skládajících se z 10 cm štěrku a 5 cm písku, z nichž každá musí být pečlivě vyrovnána a podbíjena.
- Poté je povrch potřen hlínou a položena vrstva hydroizolace (o tom, jaký materiál zvolit, bude diskutováno později).
- Další fází je pokládka výztuže a betonáž přímo.
- Po zaschnutí betonu je nutné položit další vrstvu hydroizolace a teprve poté pokračovat s dokončením nebo připravit podklad pro izolaci.
- Někdo ale raději jde jednodušší cestou a podlaha v inspekční jámě je z cihel. To je však racionální pouze tehdy, pokud je podzemní voda umístěna velmi hluboko, protože nebude možné provádět vysoce kvalitní hydroizolaci.
Izolační materiály pro kontrolní jámu
V současné době je na trhu spousta hydroizolačních materiálů, každý z nich má v různé míře určité vlastnosti. Ale který z nich si vybrat pro vyhlídkovou jámu? Na jedné straně se materiál musí účinně vyrovnat se svými funkcemi, protože, jak již bylo řečeno, jáma nese velmi velkou zátěž, pokud jde o přebytečnou vlhkost, na druhé straně musí být v cenově dostupném cenovém segmentu.
Na základě těchto úvah lze z celé řady materiálů rozlišit následující:
- membrány z polymeru, jednovrstvé (od 1,5 do 2,00 mm) a dvouvrstvé (maximálně 3,10 mm). Velmi trvanlivý a odolný materiál. Ale zároveň je to nejdražší. Drahá není spíše samotná membrána, ale práce při její instalaci, která vyžaduje určité dovednosti a nástroje;
- bitumen, přesněji bitumenové materiály (například střešní krytina) a bitumenový tuk. Na rozdíl od polymerů jsou tyto materiály nejlevnější a nejsnadněji se instalují, ale zároveň jejich maximální životnost nepřesahuje 20 let. Je docela možné s nimi provádět hydroizolaci sami. Materiál se prodává v rolích, lze jej nastříhat na požadovanou velikost a přilepit s přesahem 15 cm Klouby se lepí buď zahřátím nebo použitím bitumenového rozpouštědla;
- hydroizolační tuk. Může to být alternativa ke dvěma výše uvedeným metodám. Jedná se o moderní, relativně levný a hlavně snadno použitelný materiál. Hlavní věcí je nanést mazivo na vlhký povrch, pak beton zcela nasytí a dokonale jej ochrání před přebytečnou vlhkostí.
Jak izolovat inspekční jámu
- Izolace inspekční jámy se provádí jen zřídka. A nutno podotknout, že marně. Pokud je čas a materiální příležitost, stojí za to tento postup provést, zvláště pokud je celá garáž vytápěna. To pomůže minimalizovat náklady na vytápění, které se zvyšují při prudkém poklesu teploty..
- Izolace se lepí přímo na beton nebo cihlu, poté lze dokončit stěny a podlahu.
- A pokud lze pochybovat o výběru konkrétního materiálu pro hydroizolaci, pak všichni profesionální stavitelé pojmenují jednu optimální možnost jako ohřívač – expandovaný polystyren. Stačí vzít v úvahu jeho označení, dát PSB-S-35 na podlahu, PSB-S-25 na stěny.
Stavba stěn vyhlídkové jámy
Zde jsou dvě oblíbená řešení – betonáž a zdění. Pokud je to žádoucí, mohou být obě možnosti ozdobeny dekorativními povrchy, omítkou, dlaždicemi nebo skleněnými vlákny.
Přípravné práce na beton a cihly jsou povinné a vypadají stejně. Stěny by měly být pokryty vrstvou hlíny, na ni by měl být položen hustý film a poté by mělo být instalováno bednění o tloušťce 10-15 cm.
V této fázi je nutné poskytnout dva důležité body:
- bezpečnostní zábradlí, jehož funkcí je zabránit možnému vniknutí kola automobilu do jámy. Rovněž zabrání vniknutí vlhkosti z kol do jámy. Jedná se o kovovou tyč ve tvaru „T“, která je připevněna k bednění v jedné rovině s podlahou a působí jako opora pro kryt jámy;
- římsy a výklenky ve zdi, které budou sloužit jako police na nářadí a další potřebné věci. Jak pohodlné to bude posouzeno při prvním provozu jámy pro zamýšlený účel.
Osvětlení v inspekční jámě
Dokonce i ti, kteří jsou jednomyslní v tom, že pozorovací otvor v garáži je velmi nezbytná věc, najdou důvod ke kontroverzi, z nichž nejnápadnější je otázka osvětlení. Je to nutné v inspekční jámě??
- Mnoho lidí tvrdí, že je docela možné dělat s nošením nebo používat lampu s výkonnou baterií. Ale na základě úvah o úrovni pohodlí byste při uspořádání jámy měli stále myslet na její vnitřní osvětlení.
- Je pravda, že zde je nutné vzít v úvahu normy SNiP, které uvádějí, že napětí ve výstupu uvnitř inspekční jámy by nemělo překročit 36 V. Pod tímto napětím existují speciální žárovky. Ale standardní 220 V je kategoricky kontraindikováno, protože může být život ohrožující.
Kryt inspekční jámy
Poslední, ale také velmi důležitá fáze. Na víko se zpravidla používá dřevo o tloušťce 50 mm, i když 35 mm může stačit, protože desky stejně nezažijí velkou zátěž, ale bude trochu snazší je zvednout.
Kryty jám, kromě standardních sklopných, mohou být několika typů, které závisí na tom, čím je povrch jámy lemován:
- pokud se jedná o kovový roh, pak může být kryt vyroben z několika (3-4) štítů, v jejichž spodní části jsou na kovové pásy připevněny malé válečky. Pomáhají štítům v pohybu. Každá deska se zase skládá z dřevěných prken, široká 30–35 mm;
- pokud jsou dva kontury svařované dohromady připojeny podél obrysu jámy, pak může být kryt vyroben ze dvou velkých štítů umístěných na různých úrovních. Na pohyblivý štít je nutné nainstalovat válečky a podél okraje lamel omezovače. To vám umožní snadno otevřít pouze polovinu jámy pohybem jednoho štítu;
- kryt, který se otevírá podle principu rolety, se vyrábí následovně. Desky se odebírají o tloušťce 35-40 mm a délce odpovídající šířce jámy. Na každé desce jsou na obou koncích vytvořeny drážky, do kterých je navlečen kovový kabel. Mezi tyč a kabel jsou namontovány pružiny, což přispěje k mobilitě konstrukce. Kabel je upevněn na poslední desce a na opačném, na druhém konci je umístěna rukojeť. Stojí za to trochu zatáhnout a můžete otevřít otvor jakékoli velikosti. Takový kryt je velmi pohodlný, ale vyžaduje ošetření hydroizolační impregnací, jinak bude krátkodobý..
Trochu více ve prospěch vyhlídkové jámy
- Ze všeho výše uvedeného je zřejmé, že vytvoření inspekční jámy vlastníma rukama je dodatečným nákladem jak v hotové garáži, tak při její stavbě.
- Když však počítáme ztráty, stojí za zvážení, že taková možnost, jako je inspekční jáma, výrazně zvyšuje hodnotu budovy jako celku v případě, že je třeba ji prodat. Jáma navíc nemusí být uvedena v technické dokumentaci..
Video z pozorovací jámy
- Výše samoobslužné opravy automobilů byly diskutovány výše, ale můžete pokročit dále uspořádáním malé čerpací stanice v garáži. Někteří, rozšiřující jámu do suterénu, ve druhém zřídili plnohodnotnou dílnu, která kromě finančního zisku výrazně šetří místo v garáži. Vstup do takového suterénu lze provést jak z pozorovacího otvoru, tak ze strany, pak auto stojící v garáži nebude zasahovat do žádného pohybu.