Rolovací střešní krytina: doporučení pro výběr

Trvání celé budovy závisí na kvalitě střechy. Protože je to střecha, která ji chrání před vlhkostí, chladem a dalšími vlivy prostředí. Poměrně běžnou možností pro dokončení střechy jsou materiály typu roll. Budeme dále zvažovat vlastnosti výběru, výhody a instalaci rolovací střechy.

Obsah:

Rolovací střešní krytina: rozsah a vlastnosti

Použití ploché střechy je spojeno s uspořádáním střechy, jejíž úhel sklonu se pohybuje od nuly do třiceti stupňů. Na počtu svahů na střeše nezáleží. Je možná možnost dokončení plochých i šikmých střech. Během procesu povrchové úpravy však není vždy nutné starou úpravu odstranit. Pokud má střecha před opravou rovný povrch, pak stačí stará poškozená místa vyčistit a zalepit.

Hlavní výhodou rolovací střechy je její dlouhá životnost, která přesahuje pětadvacet let..

Ve vztahu k technologii výroby střešních materiálů jsou dva typy. Jako hlavní povlak se používá první možnost; pro jeho výrobu se používá lepenka a sklolaminát, které se zpracovávají pomocí speciálního složení dehtu nebo živičného charakteru..

Druhá verze sklolaminátu je založena na použití bez základny. V tomto případě jsou speciální směsi tepelně zpracovávány přidáním různých druhů přísad a plniv. Výsledná kompozice se dále navine na plátno. Rolovací materiály jsou proto dvou typů:

  • pomocný dokument;
  • neopodstatněný.

V druhém případě má materiál speciální základnu, která vylepšuje jeho strukturu plnivy nebo přísadami..

Rolovací střešní krytina je levný dokončovací materiál, jehož cena je mnohem nižší než u alternativních možností zastřešení. Mezi výhody použití válečkových materiálů je třeba poznamenat, že mají nízkou hmotnost a současně snižují náklady na jejich instalaci, skladování a dodání do zařízení. Instalační práce navíc proběhnou do jednoho dne a k jejich dokončení stačí dva nebo tři lidé. Další výhodou rolových materiálů je, že poskytují dobrou zvukovou izolaci a vysokou úroveň požární bezpečnosti..

Pro výrobu válečkových materiálů se používají materiály ve formě:

  • polyester;
  • laminát;
  • laminát.

První možnost je nejdražší, ale zároveň spolehlivý základ. K jeho výrobě se používá polymerní vlákno. Tento materiál má dlouhou životnost..

Pro výrobu skelných vláken se používají nitě ze skelných vláken vzájemně propletené. V procesu válcování střechy se používají dva typy tkanin:

  • hladký;
  • drátový model.

Aby se vyrobila první nit, jsou zkrouceny dohromady, zatímco nitě jsou potaženy speciálním olejovým roztokem. Je tedy možné získat povrch, který je obzvláště hladký. Tato verze skelné tkaniny je relativně levná, avšak nevhodné skladování vede k deformaci povlaku nebo delaminaci bitumenové vrstvy..

Rámová skleněná vlákna obsahují skleněné prameny, které jsou propleteny skelným vláknem. Tato základní možnost není náchylná k deformaci nebo pokrčení. Je základem pro výrobu vysoce pevných střešních materiálů..

Nejsilnější základnou je však sklolaminát. Spolehlivost celé střechy závisí na její síle. Hlavním ukazatelem kvality skleněných vláken je typ živičných látek používaných k lepení skelných vláken.

Rolovací střecha: hlavní odrůdy

Doporučujeme vám seznámit se s hlavními možnostmi válečkových nátěrů používaných v procesu zastřešení:

1. Střešní krytina. K jeho vytvoření se používá rolovací základna. Mezi jeho výhody patří nízké náklady a snadná instalace. Tento materiál se navíc používá k zastřešení více než 50 let. Základem pro výrobu střešního materiálu je použití pergamenu impregnovaného ropným bitumenem. Vzhledem k tomu, že materiál je velmi levný, je také nízká jeho životnost. To je hlavní nevýhoda střešního materiálu.

2. Další možností pro rolovací střešní krytinu je rubemast. Tato verze střechy s vedením je podobná té předchozí. Rubemast má však speciální ochrannou fólii, která zabraňuje přilepení každé vrstvy a chrání přední stranu materiálu před mechanickým poškozením. Přestože má materiál krátkou životnost, snadnost instalace je mnohem vyšší než u předchozí verze..

3. Použití laminátových nebo polyesterových materiálů je základem pro výrobu materiálu, jako je sklolaminát. Porovnáme -li to s předchozími možnostmi, pak je spolehlivější než lepenkový povlak, který byl impregnován bitumenovými roztoky. Pevná základna vám umožňuje výrazně prodloužit dobu používání dokončovacího materiálu až na patnáct let. Kromě toho se také zvyšuje odolnost materiálu proti mechanickému poškození..

4. Použití Eurorberoidu se vyznačuje vynikající mrazuvzdorností a odolností vůči teplotním změnám. K vytvoření spolehlivého povlaku je zapotřebí minimální počet vrstev, přičemž životnost materiálu je více než třicet let.

5. Jedním z nejnovějších střešních materiálů je membránový typ. Mezi jeho výhody patří vysoká životnost a odolnost proti mechanickému namáhání. Kromě toho nejsou pro instalaci materiálu vyžadovány speciální dovednosti nebo speciální vybavení. Některé materiály mají samolepicí základnu, pro jejich instalaci stačí plátno převalit přes povrch střechy. Jedinou nevýhodou takových materiálů jsou vysoké náklady, ale vyplatí se rychlou instalací a spolehlivostí použití..

Rolovací střecha nepodloženého typu: vlastnosti a vlastnosti

Měkké rolové střeše se říká povlak, který leží na základně střechy a zcela opakuje její tvar, přičemž stupeň ochrany zůstává na správné úrovni. Mezi odrůdami těchto materiálů je třeba zdůraznit:

  • izolační povlak;
  • brizolový povlak;
  • všechny druhy fóliových střešních materiálů;
  • SVP.

K získání první možnosti se používá odpadní kaučuk, který je dvakrát vulkanizován obklopen bitumenem. Dále se do média zavede vláknité plnivo, jako jsou azbestová vlákna a různá aditiva. Mezi výhody Isolu zaznamenáváme plasticitu, odolnost proti rozkladu, snadnou deformaci i v mrazu. Izolační povlak je navíc odolný vůči biologickým mikroorganismům, vlhkosti, paropropustnosti a plasticitě. Kromě toho vám izolát umožňuje udržovat jeho vlastnosti i při teplotách -35 + 110 stupňů. Hlavní funkcí tohoto nátěru je zajištění hydroizolace střechy..

Brizolový povlak je také základním materiálem, k jehož výrobě se používají gumové a ropné bitumenové směsi, s různými druhy přísad. Více než 55% složení brizolu je bit, 33% gumových vláken, 13% azbestu. Asi 2–6% jsou změkčovadla.

Díky použití speciální technologie rolovací střešní krytiny se zvyšuje její odolnost vůči chemikáliím. Materiál se proto používá v procesu hydroizolace šikmých střech. Brizol zachovává nejen vlhkost na povrchu, ale také složení plynu.

Brizol je dodáván v roli, jeho vnitřní část je potažena jemným práškem, proto je lepení materiálu nepřijatelné..

Polyisobutylen je materiál používaný k výrobě GMF. Mezi jeho výhody patří vysoká životnost a odolnost proti mechanickému namáhání. Materiál se používá k hydroizolaci střech nebo k vytváření vícevrstvých střešních krytin.

Mezi nebázické materiály patří také různé druhy fólií z polyethylenu nebo polyamidu. Fólie mají minimální tloušťku, plnou odolnost proti vlhkosti a nízkou hmotnost. Kromě toho jsou jejich náklady mnohem nižší než u předchozích možností pro materiály pro střešní válce..

Instalace rolované střechy: technologie a pokyny

Před zahájením instalace rolovací střechy by měla být provedena řada přípravných prací, jejichž podstatou je zajistit:

  • základová zařízení pro střechu;
  • instalace hydroizolace;
  • příprava základního nátěru a tmelu.

Veškerá práce se provádí shora, to znamená z oblasti, která je nejvíce vzdálená od bodu dodávky materiálu. Upozorňujeme, že množství položeného materiálu přímo souvisí s úhlem sklonu střechy:

  • pokud je sklon střechy větší než 15 stupňů, pak je nutné položit alespoň dvě vrstvy válečkového materiálu;
  • pokud je úhel sklonu od pěti do patnácti stupňů, pak je nutné položit tři vrstvy;
  • pokud je úhel sklonu od nuly do pěti stupňů, budou vyžadovány čtyři vrstvy.

Vezměte prosím na vědomí, že maximální úhel sklonu střechy pro pokládání válečkových materiálů není větší než třicet stupňů..

Všechny práce začínají přípravou povrchu před instalací parozábrany. Bude tedy možné vyloučit tvorbu vlhkosti v prostoru pod střechou. Dále byste měli vybavit drenážní systém. Poté je tmel dodán na střechu. Při použití pergamenu jako parotěsné vrstvy se lepí tmelem.

Existují dva způsoby, jak spojit parozábranu s povrchem střechy:

  • horký;
  • Studený.

Vezměte prosím na vědomí, že studený tmel se před nanesením na povrch zahřeje až na 150 stupňů. Chcete -li použít horký tmel, musíte jej zahřát na 220 stupňů a poté přidat látky ve formě:

  • mastek;
  • chvěl se;
  • diatomit.

Před zahájením práce se střešní materiál rozetře na povrch střechy, očištěný od prachu. Následuje nalepení na povrch..

Zařízení rolovací střechy zahrnuje lepení pláten dohromady pomocí souvisejícího tmelu. To znamená, že při použití materiálu na bázi bitumenu se používá bitumenový tmel, pro střešní krytinu – tmel na bázi dehtu.

Při instalaci rolovací střechy byste měli vzít v úvahu:

  • hodnota sklonu střechy;
  • směr, kterým voda proudí;
  • síla větru;
  • teplota okolí.

Pokud je sklon až 15 stupňů, je materiál položen ze spodní části střechy na vrchol. Jinak se lepení provádí v opačném směru, aby byl zajištěn optimální průtok vody. Upozorňujeme, že střecha je položena s přesahem, jehož minimální hodnota je 10 cm.

K dokončení práce budou zapotřebí dva nebo tři lidé, z nichž jeden se bude zabývat pokládkou střechy a druhý ji bude hladit po povrchu kartáčem a nanášet tmel. Kromě toho by mělo být provedeno lepení a úprava pláten, a aby střecha dobře ležela na povrchu, bude vyžadován váleček, pomocí kterého je zajištěno zpracování již lepeného materiálu..

Během instalačních prací by navíc měla být zkontrolována kvalita lepeného materiálu. Tento proces zahrnuje postupné odtrhávání jedné vrstvy od druhé. Malá mezera je přijatelná. Za přítomnosti malých odchylek válcovaného materiálu je povoleno jej přesunout na jednu stranu.

Tip: Pokud se po instalaci střechy na ní objeví bubliny, použijte je šídlem nebo nožem k jejich propíchnutí. Pokládání vrstev se provádí postupně, zejména pro studené tmely. Pokud je aplikována, čekací doba mezi pokládkou každé vrstvy je přibližně 10-12 hodin..

Instalace rolovací střechy je poměrně pracný proces, který bude vyžadovat dokončení několika lidí. Pokud je práce příliš mnoho, doporučuje se použít speciální mechanické vybavení..

Vlastnosti opravy válcované střešní krytiny

Pokud jsou na povrchu střechy deformované oblasti, jsou odstraněny a vyměněny. Oprava střechy má několik důvodů:

1. Přítomnost puchýřů.

K tomuto problému dochází především v letní sezóně. To je způsobeno silným ohřevem střechy a tvorbou kondenzace pod ní. V tomto případě stačí bouli propíchnout a počkat, až z ní vytéká tmel..

2. Praskání.

V tomto případě jsou trhliny nebo praskliny vyčištěny a ošetřeny tmelem. Dále je na povrch přilepený střešní materiál. Poté je povrch opět namazán tmelem a nahoře je nalepen stejný válečkový materiál, jako na celé střeše..

3. Přítomnost delaminace.

V tomto případě materiál stoupá co nejvýše, povrch střechy je očištěn od prachu a nečistot, ošetřen základním nátěrem a poté tmelem. Dále je materiál znovu nalepen na střechu..

About the author