Základem je podpora celého domu; trvanlivost celé budovy závisí na její struktuře a síle. Při výběru typu základu pro letní chaty jsou naši krajané zajištěni a položí pásový základ. To lze snadno vidět při jízdě zahradnictvím. Ale taková opatření jsou zcela volitelná. Pro lehké budovy, jako jsou dřevěné, rámové, rámové panelové domy, je vhodnější základ sloupového typu. Indikací pro jeho použití jsou navíc zeminy přesycené vlhkostí, písčité půdy, rašelinné, bažinaté a půdy, kde jsou síly mrazu schopné vytlačit nebo poškodit základ pásu. Sloupový základ můžete vybavit vlastními rukama v extrémně krátkém čase, bez zapojení těžkého vybavení a týmu pracovníků.
Sloupové základové zařízení
Sloupový základ tvoří pilíře – podpěry zakopané v zemi a vyčnívající ven. Horní úroveň pilířů musí být stejná. Nahoře na pilířích je vybaven mřížkou, která spojuje podpěry a rovnoměrně rozděluje zatížení. Pilíře musí být umístěny v každém rohu konstrukce, stejně jako na křižovatce stěn a na místech, která jsou vystavena maximálnímu zatížení.
Materiálem pro pilíře může být dřevo, cihla, beton, betonové bloky, azbestocementové nebo kovové trubky, stejně jako suťový kámen..
Dřevěné pilíře dnes se používají extrémně zřídka, protože jsou krátkodobé. Ale pod lehkými dřevěnými konstrukcemi nebo terasami je zcela přípustné vybavit sloupový základ dřevěných pilířů. Průměr takových pilířů by měl být 0,15 – 0,2 m. Před prohloubením musí být ošetřeny speciálními přípravky a impregnacemi, které zabraňují rozpadu a brání spalování. Asfaltové tmely lze použít jako hydroizolační materiál..
Železná ruda cihla, vypalované v peci, používané pro mělké nebo mělké sloupovité základy. Šířka sloupku musí být minimálně 0,38 m.
Železobetonové pilíře jsou nejběžnější a nejspolehlivější možností pro sloupový základ. Mohou být jak monolitické, tak vybavené hotovými betonovými bloky. Šířka sloupků by měla být 0,4 m.
Azbestocement nebo kovové trubky používá se k uspořádání pilířů jako trvalého bednění, protože do nich je vložena výztuž a je nalit beton.
Hloubka sloupcového základu se vypočítá v závislosti na struktuře půdy, úrovni výskytu podzemních vod a úrovni zamrzání půdy. Mělký základ je považován za ponořený o 0,4 m do půdy. Zakopáno – ponořeno 0,15 – 0,5 m pod úroveň mrazu.
Sloupový základ je velmi často vybaven v oblasti, kde půda zmrzne 1,5 – 2 metry hluboko, protože stavba pásového základu je v tomto případě jednoduše nerentabilní. Spodní úroveň pilíře je prohloubena 15 – 25 cm pod úroveň zamrzání půdy.
Vzdálenost mezi sloupky může být od 1 do 2,5 m, ale nedoporučuje se rozteč více než 3 m.
Tak jako grillage můžete použít odolnou tyč. Pokud je konstrukce dřevěná, bude fungovat jako hypoteční koruna. Stále větší oblibu si ale získává monolitický betonový rošt, nalitý do dřevěného bednění..
Mříž sloupového základu může být vysoká (nad 35 – 75 cm nad úrovní terénu) a nízká (leží na zemi).
Velmi důležitou konstrukční vlastností sloupkových základů je, že není možné vybavit suterén v domě. Někdy se pro uzavření prostoru mezi pilíři vytvoří trsátko, které je vyhlazeno z cihel nebo kamene, ale není spojeno se základovými pilíři, takže v případě pohybu neporušuje jeho celistvost. Je velmi důležité vybavit ventilaci v zabirce k větrání podlahového prostoru. Vyzvednutí však není vždy provedeno. V často zatopených oblastech jsou sloupové základy postaveny do velké výšky nad úrovní terénu, což může být od 1 do 2 m. V tomto případě dům zůstává zcela „viset“ ve vzduchu na pilířích..
Základ sloupu: kresba, výpočet a diagram
Před zahájením jakékoli práce související s výstavbou nadace je nutné provést zásobu projektové dokumentace. Je lepší svěřit vytvoření této dokumentace k domu speciálním architektonickým společnostem..
Sloupcový základový diagram vypadá nějak takto:
Prvním krokem je výpočet sloupového základu za účelem určení počtu pilířů, jejich materiálu, hloubky pokládky, umístění uspořádání, šířky a dalších. Pro výpočty budete potřebovat charakteristiku půdy, hladinu podzemní vody, síly zvedání mrazem, úroveň zamrzání půdy, stavební materiál, jeho výšku a počet podlaží, typ podlah, střešní materiál, zatížení v každém klíčovém bodě konstrukce a další. Pro nezávislé výpočty v síti existují odpovídající online kalkulačky pro výpočet sloupcových základů.
Všechny rozměry získané pro sloupový základ jsou zapsány do projektové dokumentace, kde jsou uvedeny všechny vlastnosti, materiál a mnoho dalšího..
Do-it-yourself sloupový pásový základ
V poslední době je populární takzvaný lehký základ pro moderní jednopatrové a dvoupatrové chaty, který se skládá z pilířů zakopaných pod bodem mrazu země a nepohřbeného pásového základu spojujícího tyto pilíře. Nebude snadné vytvořit takový základ sami, je lepší zavolat přátele o pomoc a objednat si betonovou míchačku připravenou na mix, aby byla konstrukce odolná.
Vykopávka
Před provedením sloupového základu je nutné připravit místo pro stavbu. Chcete -li to provést, odstraňte přebytečnou půdu a odstraňte nesrovnalosti. Pokud je horní zemina jílovitá, budete muset většinu odstranit a zasypat pískem.
Dále musíte označit web. Pomocí stavebního vlákna označíme místo podle přiloženého výkresu. Protáhneme nit dvěma rovnoběžnými čarami navzájem, se vzdáleností rovnající se tloušťce budoucího základu pásu. Řídíme úhel průsečíku závitů a úhly budoucí struktury, měly by se rovnat 90 °. Označíme místa průsečíku a opěry stěn, jakož i rohy budovy, místa s největším zatížením.
V celé vyznačené oblasti vyjmeme zeminu 30 – 40 cm, kde bude pásový základ. Šířku děláme o 7 – 10 cm širší, aby zbylo místo na bednění.
Podle výkresu sloupkového základu pomocí ruční vrtačky děláme studny, kde budou pilíře. Průměr ruční vrtačky je 150 mm, 200, 250, 400 mm. Pokud hloubka pilířů nepřesáhne 1 m, není nutná dodatečná fixace stěn před uvolněním. Pokud je hloubka větší, budete muset z desek vytvořit podpěry, aby se půda nerozpadla.
Naplníme písek na dně jamek, vrstvou 10 cm.
Naposledy kontrolujeme umístění vrtů podél os a rovnoměrnost budoucího základu.
Uspořádání pilířů
Pro uspořádání pilířů použijeme beton, ale pro vybavení jeho hydroizolace provedeme malý trik.
Ze střešního materiálu, stočeného do dvou vrstev, vytvoříme trubku požadovaného průměru. Spoje přilepíme lepicí páskou a trubku také přilepíme po obvodu. Vložíme konstrukci do studny, dokud se nezastaví v zemi.
Z výztužné tyče o průměru 10 – 14 mm a drátu 6 mm upleteme a svaříme výztužný rám. Vložíme do studny. Horní část tyčí by měla vyčnívat ze studny nejméně o 15 – 25 cm.
Začínáme plnit pilíře betonem. Chcete -li to provést, nejprve nalijte 20 – 25 cm do studny a zvedněte trubku ze střešního materiálu tak, aby se beton rozšířil níže a vytvořil podrážku. Poté vyplníme studnu až do konce betonem a vytvoříme pilíř. Pomocí elektrického hlubokého vibrátoru protřepeme beton, aby v něm nezůstaly žádné vzduchové bubliny a dutiny.
Zatímco beton v pilířích schne, budeme se zabývat základem pásu.
Uspořádání lehkého základového pásu
Z výztužné tyče a drátu svaříme a upleteme rám pro vyztužení základu pásu. Nezapomeňte jej svařit a připevnit k prutům trčícím ze sloupků..
Tyče budou umístěny podél základového pásu a drát bude vyztužen v příčném směru a vytvoří horizontální překlady.
Namontujeme bednění pro pásový základ. K tomu používáme desky o šířce 10 – 15 cm a tloušťce 4 cm. Místo desek můžete vzít dřevotřískové, překližkové nebo železné plechy. Když je bednění sraženo, položíme dovnitř hydroizolační materiál. Nejlepší je použít moderní membrány nebo igelit, který bude také potřeba, aby beton nevytekl z bednění prasklinami..
Vyplňte základ pásu betonem. Pro jednoduchost je lepší si objednat míchací stroj na nalévání tak velkého prostoru. Beton také protřepeme vibrátorem. Když beton získá svou pevnost, po 20 – 28 dnech lze bednění odstranit a provést veškeré nezbytné práce na hydroizolaci základu. Poté vyplňte zbývající zákopy zeminou.
Podrobněji o tom, jak se takový základ pro pásy a sloupy vyrábí, video:
Důležité! Mnoho odborníků je extrémně negativních ve vztahu k základům sloupovitých pásů a trvá na tom, že základ by měl být buď sloupový nebo pásový. Pouze v tomto případě bude plně plnit své funkce a nebude zasahovat do pohybů v zemi. Navzdory tomu mnoho stavebních společností i nadále vybavuje kombinovaný základ. Vyberte si tedy sami.
Základna pro sloupy podpory udělej si sám
Pro srovnání zvažte možnost uspořádání čistě sloupovitého základu s vysokou mřížkou. Jeho uspořádání je vhodné pro lehké budovy na písčitých půdách..
Vykopávka
Označíme web, jako v první možnosti. Poté z místa odstraníme úrodnou půdu o 15 – 25 cm. V rozích a průsečících stěn vyvrtáme otvory hluboké 0,6 m. Ještě lépe, vykopáváme jámy ručně místo budoucích pilířů, čtvercového tvaru.
Na dno každé jámy, pod pilíře, nasypeme beton s vrstvou 10 – 15 cm. Poslouží nám jako polštář. Když je beton suchý, můžete začít formovat podpůrné pilíře..
Stavba sloupového základu
Na pilíře použijeme cihlově železnou rudu, pečlivě vypálenou v peci. Zdivem jsme položili podpůrný pilíř široký 38 cm, vysoký 35 – 45 cm nad úroveň terénu. Cihly mohou být umístěny v uzavřené smyčce, takže uvnitř zůstane volný prostor. Uvnitř prázdného prostoru vytvoříme výztužnou klec, minimálně 1 – 3 tyče se spojí a zasunou. Poté vyplňte betonem.
Zkontrolujeme, zda jsou pilíře na stejné úrovni. Když je beton suchý, mohou být pilíře vodotěsné.
Zákopy zasypeme zeminou. Vybavujeme mřížku na vrchol pilířů. To lze provést pomocí dřevěných kulatých trámů. Okraje nosníků musí nutně spočívat na pilířích a musí být propojeny spojovacím zámkem s trnovou drážkou.
Mřížku lze vyrobit z betonu. Pak je nutné, aby namontoval bednění z dřevěných prken, uvnitř přivařil rám z výztuže a vše vyplnil betonem.
Sloupová technologie zakládání umožňuje vyrábět pilíře z azbestocementových trubek. Jsou spuštěny do studny a poté se do nich nalije beton. Zvedněte trubku tak, aby se beton rozšířil, a poté přidávejte beton dále, přičemž nedosahujte 10–15 cm k horní části potrubí. Když jsou hypoteční koruny domu spojeny se základem, budou muset být připevněny k trubkám pomocí kotev a rohových spojů.
Konstrukce sloupového základu vám umožňuje výrazně ušetřit na materiálu a týmu pracovníků, protože veškerou práci lze provést samostatně během několika dní. Takový základ lze bezpečně postavit pro dřevěné domy, vany, technické budovy, terasy, verandy, altány, garáže a další stavby, jejichž hmotnost nestačí k načtení základů pásu. Mimochodem, pokud jste na podzim postavili sloupový základ, je nežádoucí nechat jej na zimu vyložený. Proto jsou betonové desky instalovány nahoře nebo se pokoušejí postavit celou budovu dříve, než začne mráz. V opačném případě mohou síly zvedání mrazu v zimě vytlačit pilíře ze země a jejich umístění již nebude rovnoměrné. Bude snazší je vykopat a vytvořit nový základ, než napravovat důsledky..