Stavba plotu svépomocí v zemi

Stavba plotu letní chaty je poměrně pracný proces. Díky našemu návodu se však naučíte, jak udělat plot v zemi a výrazně ušetřit čas i energii. V minulém článku jsme zkoumali typické možnosti pro venkovské ploty, na jejichž příkladu můžete postavit plot z jakéhokoli materiálu. Ale níže popíšeme vlastnosti konstrukce struktury z každého z nich. Velkou roli v trvanlivosti a pevnosti celé konstrukce hraje spolehlivost nosných konstrukcí a základů..

Obsah:

Nadace – základ stavby plotu

Aby plot letní chaty stál na vašem místě více než tucet let, musíte k jeho konstrukci přistoupit důkladně. Správně položený základ a správně nainstalované podpěry slouží jako záruka spolehlivosti plotu. Základem plotu, stejně jako u obytných budov, je páska a tyč.

Pásový základ

Je obvyklé vyplnit pásový základ pod těžkými strukturami budovy, na zvedající se půdě, pokud je nutné vytvořit zcela oplocenou oblast, která není zvenčí viditelná, pokud je nutné vyloučit pronikání divokých zvířat a dalších živá stvoření do dacha.

Pásový základ pro plot je vyroben podle následující technologie:

Sloupový základ

Základ pilíře je ekonomičtější a je vhodný především pro lehké obálky budov. Při stavbě dřevěného plotu na pilířovém základu je důležité zpracovat všechny dřevěné části speciální směsí, která zabraňuje rozpadu, protože takové struktury jsou více vystaveny vlhkosti z trávy. Promyšlený a správně vyrobený plot na podobném základu není o nic méně odolný než plot na pásovém základu.

Technologie lití pilířového základu pro plot letní chaty:

V důsledku toho jsme získali stmelené sloupky pro plot letní chaty. Dále je obvyklé připevňovat rozpětí ke sloupkům, pokud používáte hotové struktury, například z pletiva, nebo kulatiny-vodorovné vodítka, kde jsou vycpané tyče nebo připevněna plotová tkanina.

Plot z vlnité lepenky

Jedním z nejoblíbenějších materiálů pro stavbu venkovského plotu je vlnitá lepenka, která má mnoho výhod. Instalace plotu tohoto typu v zemi poskytuje značné časové úspory, protože práce je provedena dostatečně rychle. Stačí určit plotovou linii po obvodu místa, dát odtoky a tyče, které by měly být opláštěny vlnitou lepenkou.

Výhody vlnité lepenky

Takový plot neposkytuje třetím stranám možnost pozorovat, co se děje na pozemku, na rozdíl od plotu z mříže nebo řetězu. Profilovaná fólie dobře odráží zvuk a je odolným materiálem a nevyžaduje zapojení profesionálů, stačí si koupit nějaký nástroj.

Pro plot se doporučuje zvolit vlnitou lepenku s výškou zvlnění nejvýše 21 milimetrů. Není výhodné kupovat materiál s vyšší výškou, protože je určen pro zastřešení a má větší tuhost, aby vydržel sezónní množství sněhu a deště.

Instalace plotu z vlnité lepenky

Před stavbou plotu z vlnité lepenky stojí za to vypočítat obvod konstrukce. Musíte načrtnout polohu venkovského plotu a určit umístění branky a bran a také určit umístění pilířů pro podporu s krokem instalace téměř 3 metry. Poté musíte určit, jaká bude výška plotu po obvodu, stejně jako výška branky a brány. Délka a počet vlnitých plechů závisí na těchto parametrech..

Nyní nainstalujte podpůrné pilíře, kterými mohou být kovové trubky o průměru nejméně 80 milimetrů. Strana sloupku směřující nahoru musí být svařena tak, aby se do potrubí nedostala vlhkost.

K umístění pilířů byste měli vykopat díry v hloubce 1-1,5 metru a šířce 1,5 metru. Vytvořte základ pomocí výše popsané technologie. Když ztvrdne, můžete začít instalovat příčný ocelový profil, na který by měla být připevněna vlnitá lepenka.

Jako profil vezměte profilovanou trubku, která má průřez 40 x 25 milimetrů. Určete počet trubek podle výšky plotu. Pokud je výška plotu až 1,7 metru, pak stačí dvě řady trubek, které jsou upevněny paralelně a instalovány ve vzdálenosti 30-40 centimetrů. Pokud je výška plotu 1,7 – 2 metry, musíte nainstalovat potrubí ve třech řadách.

Upevněte profil a podpěrné sloupky pomocí elektrického svařování. Poté je zakryjte základním nátěrem, který je ochrání před korozí. V konečné fázi by měly být na rám připevněny listy vlnité lepenky. Tento materiál je obvykle upevněn samořeznými šrouby ve vzdálenosti 50 centimetrů. Je obvyklé překrývat sousední listy.

Když instalujete plot z vlnité lepenky vlastními rukama v zemi, nezapomeňte nosit rukavice, protože na ostrých hranách materiálu se můžete zranit. Pokud během instalace dojde k poškrábání vlnité lepenky, stojí za to použít plechovky barvy k jejich odstranění. Chcete -li dosáhnout lepšího estetického vzhledu, můžete podpěrné pilíře zavřít cihlovým nebo kamenným obkladem, na tomto místě lze považovat instalaci plotů z vlnité lepenky za kompletní.

Drátěný plot

Síťovina jako obklad pro ploty letní chaty zůstává ve své popularitě mimo konkurenci, protože splňuje všechny požadavky na spolehlivost, přenos světla a životnost..

Typy síťových sítí

Dnes jsou na trhu nabízeny následující typy kovových sítí: pletiva, která nejsou pozinkovaná, pozinkovaná a poplastovaná. První řešení okamžitě zmizí, protože doba jeho užitečné operace je minimální kvůli nedostatku ochranného povlaku proti korozi.

Síťovina, která je lemována PVC, je primárně určena pro stavbu plotů v teplých klimatických pásmech a na mořských březích, protože plast poskytuje dobrou ochranu před atmosférickou vlhkostí, ale nevydrží sezónní změny při nízkých a vysokých teplotách. Pozinkované pletivo je stále optimálním řešením..

Instalace síťoviny

Uspořádání plotu z pletiva na řetězu začíná vyznačením polohy pilířů – mezilehlé a napnuté. První sloupy jsou obvykle instalovány v krocích po 3 metrech, druhé – po 9 metrech. Jako pilíře použijte kovové profilované regály; vhodné jsou trubky o průměru 60 milimetrů a rohy 50 milimetrů.

Pomocí vrtačky vyvrtejte pod mezipilíři v půdě otvory až do hloubky 40 centimetrů; pro napínací pilíře je zapotřebí 60 centimetrů hluboká díra. Na hlíně a hlíně nemá betonáž pilířů smysl, protože kypící zemina je schopna v chladném počasí vytlačit základnu z betonu spolu s pilířem. Pokud je půda lehká hlína nebo pískovec, pak mohou být základy pilířů betonovány.

Po instalaci napínacích pilířů na místo v rozích budoucího oplocení je spojte se sousedními pilíři podpěrami z kovového rohu pomocí šroubů nebo svařováním. K upevnění síťoviny existuje dostatek pilířů, které jsou umístěny ve vzdálenosti 3 metry. V tomto případě plátno neklesne..

Takový plot však není spolehlivý, protože je snadné zvednout spodní část opláštění a dostat se do oplocené oblasti letní chaty. Proto je zapotřebí drátěná tyč o průměru 3 milimetry, která by měla procházet buňkami sítě ve třech horizontálních úrovních. Chcete -li stáhnout drátěnou tyč mezi sloupky, vyvrtejte do každého z nich tři průchozí otvory.

Pokračujte zajištěním sítě ke sloupkům – svitek umístěte svisle poblíž podpůrného sloupku a ujistěte se, že přeložené konce stehů jsou na horní straně role. Zahákněte horní řadu sítě za horní část sloupku, přesuňte se na další sloupek a postupně odvíjejte roli. Poté, co protáhnete drátěnou síťovinu mezi sousedními sloupky, zasuňte její konce do připravených otvorů, zatáhněte za drát a připevněte jej ke sloupkům pomocí napínacích šroubů.

Deskový plot

Deska je ve své podstatě odpadem na jakékoli pile, která je jako hobliny s dřevní štěpkou. V důsledku toho můžeme zaznamenat nízké náklady na metr krychlový desky. Pokud vás zajímá, jaký druh plotu dát do země, aby ze všeho nejlépe zdůraznil váš rámový dům, vyberte plot plotový. Na jedné straně je tento materiál navenek bezvýznamný, ale přesto si zachovává veškerou přitažlivost stromu sám o sobě, což vám umožňuje současně vytvořit levný a pěkný venkovský plot.

Přípravné práce

Je obvyklé zahájit práce na vytvoření plotu odkorněním desky – pokud necháte kůru, pak bude struktura zasažena kůrovcem a brzy se zhroutí. Odstranění kůry není snadný úkol a vyžaduje použití speciálního nástroje – ploché lopaty s ostrou čepelí, malé tesařské sekery a škrabky. Po odstranění kůry z desky je třeba zbrousit její povrch a zakrýt několika vrstvami antiseptik.

Nosné sloupky pro oplocení desek mohou být dřevěné nebo kovové. Pro kovové regály je vhodná trubka, která má průměr 76 milimetrů a tloušťku stěny 3,5 milimetru, se svařenými deskami, které slouží k upevnění vodorovných dřevěných vaznic.

Dřevěné plotové sloupky jsou vyrobeny z dubu, borovice nebo modřínu – průměr kmene 20 centimetrů, délka 2,3 metru. Strana pilířů, které budou umístěny v zemi, je pokryta několika vrstvami lakem Kuzbass nebo horkou pryskyřicí. Pokud plánujete provádět běhy z desky, proveďte vzdálenost 2-2,5 metru mezi opěrami plotu.

Opláštění plotu rohlíkem

Na hlinité půdě jsou kovové a dřevěné pilíře jednoduše zaraženy do země bez dodatečného vytváření výztužných opatření; v místech jejich instalace je nutné pouze vyvrtat otvory vrtákem a zatloukat pilíře kladivem.

Černozem a písčité půdy vyžadují značné úsilí – pro každý sloupek musíte vykopat díru hlubokou 60 centimetrů, dvakrát širší než sloupek. Poté na dno jámy položte 10 centimetrů štěrku, utužte jej, do středu dejte sloupek, po obvodu zasypte štěrkem, zkontrolujte svislou polohu sloupku pomocí úrovně budovy a olovnice a štěrk utužte těsně po umístění sloupku.

Opláštění plotu deskou se provádí svisle nebo vodorovně. V prvním případě musíte na nosné sloupky na obou stranách připevnit paprsek o rozměrech 50 x 30 milimetrů a překrýt desku pomocí samořezných šroubů nebo hřebíků-nebude fungovat, aby desky dosedly do konce.

Pro svislé opláštění plotu letní chaty je třeba desku naříznout podélně k nosníkům, upevnit řezanou desku konvexní stranou dovnitř, ponechat mezi ní mezeru 40-50 milimetrů, poté je zavřít deskou, která je umístěné ven konvexní stranou. Pro delší užitečný provoz by měl být hotový deskový plot natřen nebo lakován, konce pilířů uzavřeny kovovými nebo plastovými kužely – jako venkovský plot vydrží asi 10 let.

Proutí jako venkovský plot

Ve srovnání s jinými ploty nevyžaduje materiál pro proutí plot téměř žádné náklady – je levnější obejít se bez plotu vůbec. Takový plot však nebude trvat déle než 3-4 roky a poskytne majitelům pouze dekorativní plot, který pravděpodobně nebude schopen odolat vloupání..

Nákup materiálu

Struktura proutí proutí se neliší od zařízení plotů jiného typu – musíte udělat základ, budete potřebovat kovové a dřevěné podpěry a pružné tyče na opláštění. Dřevěné sloupky jsou vyrobeny z borovice a pro opláštění jsou nejvhodnější lískové a vrbové větve, při jejichž nedostatku stojí za to použít osiky, olše nebo břízy.

Je obvyklé sklízet tyče pro obložení plotů proutí na začátku jara nebo pozdního podzimu. Chcete -li začít, podívejte se na video o plotech pro letní sídlo. Vybírejte si rovné a rovné pruty, které mají tloušťku u řezu od kmene minimálně 30 milimetrů a délku 1,5 metru. Před sklizní je třeba zkontrolovat zlomení větví keře nebo stromu tím, že odříznete jednu větvičku a prozkoumáte její řez.

Pokud je jádro větve velké a má červenohnědý odstín, takové tyče nejsou vhodné pro opláštění, protože se během procesu pokládky zlomí. Proto musíte přejít k dalšímu stromu a vyhodnotit jádro větví z něj vyřezaných. Jádro by mělo být sotva viditelné. Nalezení materiálu, který je vhodný pro vytváření proutí, odstřihněte větve požadovaného průměru a délky bez poškození, uzlů a výrůstků.

Řezané tyče sušte několik hodin, poté z nich odstraňte kůru a namočte je do vody. Chcete -li namočit, svažte pruty do svazku provázkem a ponořte je do vody, přičemž položte závaží nahoře. Doba namáčení je 7-14 dní. Pro odkornění prutů použijte speciální nástroj. Po odstranění kůry roztřiďte tyče podle délky a tloušťky, poté můžete začít s aranžováním plotu.

Stavba proutí proutí v zemi

Vzdálenost mezi podpěrami je obvykle 350 milimetrů nebo více. Pokud k tomu plánujete použít kovové regály, pak je klidně zatlučte na dříve označených místech. Pokud jsou podpěry dřevěné, měli byste připravit samotné kůly: naostřete spodní část kůlů, které jsou určeny pro podpěry proutí proutí, potřete vyhřívanou pryskyřicí na segment, který mírně přesahuje hloubku, do které budou podpěry být zaražen do země.

K pohonu dřevěných podpěr a umístění oplášťovacích tyčí mezi ně je zapotřebí gumová nebo dřevěná palička, protože kovové kladivo je schopné lámat dřevo. Podpěry, které jsou umístěny na okrajích plotu proutí, musí být umístěny v ne příliš velké vzdálenosti od sloupků, které jsou umístěny vedle.

Pruty před tkaním několik dní namočte, stanou se pružnějšími. K uchycení větví připravte žíhaný drát a měď. Je obvyklé tkát odspodu nahoru – pravou rukou přitlačte pažbu prvního prutu k krajnímu sloupku podpěry, levou rukou kroužte prutem podél druhého sloupku a dejte ho za třetí.

Přiveďte další větvičku za první oporu špičkou, přidržte ji pravou rukou, levou rukou zakroužkujte druhou stojku a dejte ji do třetí. Střídání vrcholů a zadků sníží přítomnost mezer mezi větvemi a vyhne se svahu větviček, které jsou již propletené na jedné straně proutí.

Aby při tkaní byly tyče k sobě těsnější, jsou sraženy paličkou. Upevněte konce tyčí ke sloupkům pomocí žíhaného drátu. Aby byly konce podpěry chráněny před vlhkostí v dešti, vybavte je pozinkovanými čepicemi nebo na ně položte hliněné hrnce..

Zdobení prázdného plotu

Často vyvstává otázka před majiteli soukromých domů a letními obyvateli – jak ozdobit plot pro letní sídlo. Pohled na rovinnou plochu velké oblasti poblíž vašeho venkovského domu opravdu není příliš zajímavý. Někdy jsou naše ploty velmi dlouhé a takové prázdné stěny nezdobí prostor.

První věc, která vás napadne, je uzavření slepého plotu popínavými rostlinami nebo keři pomocí vertikálních zahradnických technik. Vyberte si k tomuto účelu aktinidie, dívčí hrozny nebo aromatický chmel. Můžete také zasadit letničky, které se kroutí podél drátu nebo strun, které jsou předem napnuty svisle.

Malování a malování je další možností zdobení plotu. Na prázdný plot můžete také zavěsit květináče s ampelovými rostlinami – petúniemi a pelargoniemi. Tyto nenáročné rostliny mohou kvést téměř celé léto! Hluché ploty také poslouží jako dobrá služba při stavbě altánu, protože jednu zeď už máte, potřebujete další dvě opory, pak můžete začít stavět střechu.

Podél plotu letní chaty můžete vytvořit několik záhonů vyvýšených nad zemí. Tato technika může vizuálně rozbít dlouhý plot na několik částí, které už nebudou vypadat tak monotónně. Do vyvýšených záhonů vysaďte vysoké květiny a keře se zářivými listy. Pokud dáváte přednost ephedře, pamatujte, že jsou citliví na jasné jarní slunce..

Konstrukce plotu umožňuje majiteli a jeho rodině skrýt se před zvědavými pohledy a chránit svou letní chatu. V blízkosti obytné budovy, která vypadá krásně, bude každý plot vypadat dobře, a pokud si stavbu vyrobíte sami, je to ještě lepší. Moderní technologie pomáhají v estetické možnosti postavit plot, který může být vyroben z téměř jakéhokoli odolného materiálu – cihla, vlnitá lepenka, pletivo, rostliny. Plot může být nízký, vysoký, střední, přesně tak, jak jej vidíte na své letní chatě.

About the author