Udělejte si vlastní dvůr soukromého domu

Vlastnictví nemovitosti vyžaduje od majitelů mnohem více úsilí než byt ve městě. A velká část těchto potíží je zaměřena na obklopení domu. Navzdory skutečnosti, že na preference dacha se již začíná zapomínat, když byla hlavní oblast kolem obytné budovy přidělena pro výsadbu jedlých rostlin – zahradu a zeleninovou zahradu a majitelé také ve skutečnosti nechtějí přeměnit venkovský dům na vesnický dvůr s postelemi a přístřešky pro chov domácích zvířat, dvůr stejně nemůžete nechat prázdný. Právě teď je v módě pevné sídlo (nebo alespoň roztomilé sídlo) obklopené malebnou oblastí, kde je tak příjemné relaxovat. A při sledování dobře upravených předměstských oblastí na filmových plátnech nebo stránkách časopisů si mnozí majitelé kladou otázku, zda je možné vybavit dvůr soukromého domu vlastními rukama.

Dvůr soukromého domu obecně

Každý z nás má svůj vlastní vkus a preference. A nejčastěji nejsou vyjádřeny hlasitými prohlášeními, ale prostředím. A každá maličkost, která opravdu potěší naše srdce, o nás rozhodně dává představu. Proto, než se pustíte do vylepšení nádvoří soukromého domu, zkuste si v mysli vidět obecný obraz plánovaných akcí a přemýšlejte o tom, zda se bude shodovat s vaší osobní představou o pohodlí a kráse. Koneckonců, sami rozumíte – pokud za rok některé kreativní nápady, tak nadšeně vnímané dnes, vás proklíná přítomnost dvorku, pak místo odpočinku vás bude bolet výhradně hlava. Mimochodem, často jsou takové nápady na vylepšení nádvoří soukromého domu fotografovány a zveřejňovány na internetu a když vidíte takovou krásu, je těžké odolat pokušení vyzkoušet si to na svém webu.

Pojďme však k konkrétnějším věcem. Co tedy přesně chceme mít na dvoře našeho domu? Možností je spousta, ale některé hodnoty jsou téměř vždy přítomny. Mezi tyto podrobnosti patří:

  • terasa nebo patio
  • garáž, mimochodem, v blízkosti můžete udělat parkování pro hosty
  • lázeňský dům – je lepší jej postavit odděleně od obytné budovy
  • letní sprcha (i když je spíše v rustikálním stylu, ale pokud je správně vyzdobená, může dokonce ozdobit moderní vilu)
  • letní kuchyně, která v poslední době stále více vypadá jako grilovačka a je plošinou s ohništěm nebo grilem
  • budovy pro domácnost, jednoduchým způsobem – kůlny, pro skladování různých nástrojů, které v domě nemají místo
  • výběh pro psy
  • hřiště
  • pavučina cest spojujících všechny budovy v jeden celek
  • různé zelené plochy: stromy, keře, záhony, trávník a další floristické houštiny
  • dekorativní prvky: zahradní sochy, lucerny, alpské skluzavky, skalky a další dekorace této oblasti

Zdá se, že seznam je malý, ale pokud ho začnete realizovat, a dokonce i s vlastními doplňky, jako jsou altány, fontány, rybníky nebo jiné triky v oblasti krajinného designu, pak nemusí být na vše dostatek prostoru. Proto byste si nejprve měli pohrát s plánem nádvoří soukromého domu, zkusit vše zařídit na papíře (samozřejmě pamatovat na rokle). A teprve poté, co se váš projekt nádvoří soukromého domu stane nejoptimálnějším, můžete začít označovat samotný dvůr a stavět zvolené struktury usedlostí. A ekologizaci bude nutné řešit v posledním kole, kdy jsou všechny objekty na svých místech s nainstalovanou komunikací..

Takto můžete vybavit dvůr soukromého domu – výběr fotografií:

Dispozice nádvoří soukromého domu – nějaké drobnosti

Zdálo by se, že o rozložení již bylo řečeno vše – představte si, nakreslete plán a udělejte to. Ale to je jen skica. Stejně tak lze říci o narození dítěte – početí, porod a porod, nic složitého … A přesto i nenarozené dítě vyžaduje ostražitou péči a neustálé potíže, a koneckonců nemusíme nezávisle vypracovat projekt pro novou osobu, takové zodpovědnosti přebírají samy matka příroda. A se zlepšením vlastního dvora budete muset pracovat trochu jako demiurg – v samostatné předměstské ekonomice.

Nejlepší bude samozřejmě celkové plánování celého komplexu, od činžovního domu až po houštiny za plotem. Ale i když se samotné sídlo již hrdě chlubí fasádní výzdobou, není vše ztraceno. Vzhledem k tomu, že nakonec chceme získat něco celého, pak by měl být celý interiér nádvoří soukromého domu navržen ve stejném stylu, to platí jak pro budovy, tak pro dekorativní prvky.

Nejprve vyhodnotme náš osobní děj – jeho velikost a krajinu. Pokud území není příliš velké, nepřetěžujte ho velkým počtem vedlejších budov. Vyberte si jen to nejnutnější nebo jen kombinujte několik prvků navzájem. Kryté parkoviště může snadno nahradit plnohodnotnou garáž, kombinace terasy s malým grilem také ušetří místo a k lázni se doporučuje připojit další místnost, kde budou uloženy zásoby pro domácnost a palivové dříví. Pro rozsáhlé nádvoří neexistují žádná omezení, kromě estetických.

A teď trochu o uspořádání nádvoří soukromého domu – fotografie různých možností:

Registrace nádvoří soukromého domu – stavební kódy

V každém případě je však nutné dodržovat stavební normy, například vzdálenost budov od silnice a dalších hospodářských budov. Obytné budovy se staví minimálně 3 metry od běžných komunikací a 6 metrů od dálnice. Doufáme, že se vaše příměstská oblast nachází na docela odlehlém místě, protože blízkost dálnic negativně ovlivňuje schopnost užívat si čistý vzduch a zvuky přírody. Bydlení a hospodářské budovy (přístřešky a garáž) by měly být od sebe vzdáleny minimálně 7 metrů, odstraňte psovi výběh z domu nejméně 4 metry, ale studny, oddělené toalety a kompostárny (co když se přesto rozhodnete je postavit) musí postavit ne blíže než 15 metrů od domu. Plot by měl být metr a půl vzdálen od jakýchkoli staveb, nebo ještě více, aby bylo možné podle potřeby provádět různé druhy oprav a dostatečně vysoké rostliny (keře a stromy) – v závislosti na jejich výšce – vzdálenost od metru do tří.

Po úplném naplánování uspořádání nádvoří soukromého domu se všemi vedlejšími budovami pokračujeme k vyznačení cest. Neměly by být užší než 75 cm – to je opět požadavek stavebních předpisů. Pokud to velikost plochy dovolí, udělejte po celé ploše kruhovou cestu – získáte skvělou cyklostezku pro své děti. A obecně je lepší dělat tyto chodníky s hladkými zaoblenými ohyby a zatáčkami, protože takový design nádvoří soukromého domu vizuálně zvětší plochu a dokonce vyhladí ostré rohy v rodinném životě. Ačkoli v různých stylech a cestách se cesty liší svým vzhledem a materiálem, o tom více později..

Zde je pohled na to, jak vypadá interiér nádvoří soukromého domu – fotografie nádherně ukazuje všechny detaily:

Terénní úpravy nádvoří soukromého domu

Vyrovnali jsme se s tou nejšpinavější a finančně nejnáročnější etapou – stavba je dokončena, všechny budovy, které potřebujeme pro pohodlný život, jsou již na svých místech, ke kterým byly položeny cesty. Nyní je čas začít s úklidem samotného území, tedy stát se krajinářem.

Nejpohodlnější je samozřejmě pracovat s rovným povrchem – zde je let fantazie prostě nezastavitelný, protože na prázdný list můžete vyobrazit cokoli. Pokud chcete, vysaďte park, udělejte záhony, vysejte trávníky trávníkem, nainstalujte fontány nebo altány porostlé loachem – pro každý vkus a barvu. Pokud se ale terén podobá ruským silnicím, kde je rokle na vpusti a sedm se ohýbá na míle daleko, pak stále musíte být schopni proměnit všechny nedostatky v individuální a originální tvář svého území. Ale – můžete zahodit jakékoli pochybnosti – nikdo nemůže takový design opakovat.

Ale v každém případě zdobení nádvoří pomocí krajinného designu vyžaduje speciální znalosti. A nespočívají pouze ve schopnosti krásně využívat všechny funkce webu. Mnohem častěji jsou zapotřebí botanické znalosti – které rostliny jsou ve vaší oblasti nejlépe vysazeny. Chcete -li potěšit oko a nevyžadovat mnoho péče (stěží chcete najmout zahradníka nebo se sami neustále starat o zelenou plochu) a cítit se skvěle ve svých klimatických podmínkách.

Abychom mohli začít pracovat na krajině samostatně, je nutné jasně definovat všechny faktory životního prostředí ovlivňující rostliny:

  • množství světla, které vaši zelení mazlíčci přijímají (to jsou jak obecné údaje o přibližném oslunění dané oblasti, tak konkrétní údaje o vašem webu – některé květiny jsou vysazeny pod stromy, ve stínu, na severní straně a některé potřebují téměř neustále osvětleno sluncem)
  • okolní teplota (zde potřebujete údaje o průměrné teplotě letního a zimního období)
  • vlhkost – jak země, tak vzduchu (to znamená nejen průměrné množství srážek, ale také blízkost podzemní vody)
  • reliéf území
  • chemické složení půdy (černozem, hlína atd.), vody (kyselost nebo zásaditost) a vzduchu

Znáte -li všechny podmínky, můžete již snadno najít ty rostlinné druhy, které na vašem webu normálně porostou, bez větších dodatečných investic. A z úplného seznamu si můžete vybrat ty, které se vám líbí nebo zapadají do celkového designu nádvoří soukromého domu. Fotografie rostlin v encyklopediích nebo jednoduše na internetu vám pomohou správně se rozhodnout, ale stále je třeba vzít v úvahu, že v takových případech obrázky ukazují nejen nejúspěšnější vzorky, ale také profesionální fotografové se snaží vybrat nejvíce příznivý úhel. Dostanete tedy nápad, ale neměli byste počítat se stejným ideálním výsledkem na vlastním dvorku..

Jak vyzdobit nádvoří soukromého domu – různé styly

Už jste se rozhodli pro všechny maličkosti, ale něco v hloubi vaší duše hlodá v nejistotě – zda bylo vše provedeno správně. Někdy se to stane. Někteří lidé jsou spokojeni pouze s ideálem, který žádá na stránkách časopisu o životě úspěšných lidí. Ideál je to, o co by měl každý z nás usilovat. Proto nyní trochu analyzujeme již uznávané styly zdobení nádvoří soukromého domu, na jehož fotografii mnozí vypadají.

Hlavní rozdělení stylů jde tedy na klasické (běžné) nebo na šířku (přírodní). Pravidelný styl navíc znamená přísné linie a jasné geometrické tvary cest i přistání. Věří se, že tento styl zmírňuje bouři pocitů mezi obyvateli města, kteří se vrátili do přírody kvůli známějším obrysům města. Hned vás ale varuji, že pravidelný styl vyžaduje neustálou a neúnavnou práci, aby si udržel tvar, jinak za rok nebo dva z vašeho klasického stylu zůstanou jen rohy a nohy – vše náhodně přeroste. V přírodním stylu je vše mnohem jednodušší. Zde není třeba tolik odpočívat proti tomu, že "řídit" rostliny v rámečku. Výsledkem veškerého úsilí by naopak měla být viditelná přirozenost krajiny..

Jak však sami chápete, každý má svůj vlastní koncept přirozenosti. Někdo si myslí, že v příměstské oblasti by měly být zahradní stromy, někdo má rád více parkových plodin a někdo preferuje záhony a keře. Krajinný styl je proto rozdělen do několika (nebo dokonce mnoha) různých kategorií, které se liší hlavně podle národů, ze kterých tyto styly pocházejí. Pokud přejdete na informace o stylech nádvoří soukromého domu, uvidíte hlavně následující jména:

  • Francouzský styl (jedna z odrůd pravidelných)
  • Anglický (nebo krajinný) styl, strohý, ale přirozený
  • Slovanský styl – mírně neuspořádaný, ale nic lepšího nebylo vynalezeno k obklopení dřevěného domu
  • Japonský styl (elegance a schopnost relaxovat i na malém kousku kamenné zahrady)
  • styl evropské země – někde se ozývá slovanský, ale spořádanější
  • Secesní styl – poslední slovo v krajinném designu a moderní architektuře, umožňuje kombinovat vnitřní prostor domu s okolní přírodou na úrovni pocitů

Samozřejmě to není úplný seznam – existuje také mnoho lidí a stylů. Můžete přidat čínské, středomořské a alpské, ale nerozptylujme se. Proč by člověk žijící daleko od moře potřeboval středomořský styl? Proto byly uvedeny pouze ty styly, které mohou být v našich podmínkách užitečné. Volba je na tobě.

A chci vás hned varovat – rozhodněte se předem sami, prosím, zda chcete žít v míru na svém soukromém panství a užívat si rozkoše okolní krajiny, nebo se potřebujete stát závistí sousedů. Protože v druhém případě vás klidný odpočinek nijak neohrožuje – koneckonců se budete muset na svůj dvůr neustále vracet oním velmi ideálním výhledem, který by měl zastínit vše kolem. Ale i v tomto případě budete docela schopni dělat všechno sami. Hodně štěstí!

About the author