Veranda pro kutily

Veranda je vždy praktickým a pohodlným doplňkem soukromých bytů. Kompetentně vybavený, zdobí celkový architektonický celek a chrání vchod do domu před atmosférickými vlivy "rozmary". Tyto budovy jsou obvykle nevytápěné. Uzavřená veranda je pevná konstrukce na lehkém malém základu s prosklenou fasádou. Otevřená veranda v "těsnění" nepotřebuje; vše, co je požadováno, je dát vybranému materiálu pro obložení rámu hotový, úhledný vzhled. Volba typu této místnosti je zcela na pospas vašemu vkusu, potřebám a možnostem. Jediná věc, kterou stojí za zapamatování: na konci můžete získat přesně to, o čem sníte, jediným způsobem – vybudováním struktury vlastními rukama..

Dobře postavená dřevěná nebo cihlová veranda se jistě stane vaším oblíbeným místem pro večerní letní čajové párty a přátelská setkání; pro klidné trávení volného času v objetí s vaší oblíbenou knihou…

Jak postavit verandu vlastními rukama a nakonec si udělat svůj sen o útulnosti "roh" do reality – čtěte dál.

Od teorie k praxi

Stavba verandy vám umožní rychle a levně rozšířit využitelnou plochu domu.

Nejlepší je postavit prodloužení na koncové (přední) stěně budovy. Doporučené konstrukční rozměry 4-6×2,5 m.

Zimní veranda vybavená chodbou se správně prosklenou přední částí výrazně zlepší tepelně a zvukově izolační vlastnosti ambitu.

Pokud plánujete provádět všechny fáze stavebních prací – od A do Z – svépomocí, pak by bylo nejlepším řešením vybudování verandy pomocí rámové technologie. Rámová veranda nevyžaduje velké pracovní a materiální investice do uspořádání nadace a virtuózních tesařských dovedností umělce.

Ve fázi vypracování potřebných výkresů (plánování) je nutné vzít v úvahu vlastnosti některých továrních produktů, zejména okenních rámů. Vždyť hodně rozhoduje jejich velikost a počet. Buďte opatrní – jinak se zasklení verandy později stane skutečným kamenem úrazu..

DIY dřevěná veranda

Racionální volbou praktického a promyšleného majitele domu je samozřejmě dřevěná veranda: cena materiálů potřebných pro stavbu "nekouše" a navenek tento design vypadá docela solidně.

Přípravná fáze

Nejprve je třeba plochu přidělenou pro verandu vyrovnat odstraněním horní (asi patnáct centimetrů) vrstvy z půdy. Poté pokračují k rozložení: označení svislých a vodorovných hranic budoucí budovy.

Zkontrolujte všechny rozměry s přesností na centimetry!

Na správných místech jsou kolíky nacpané podél os, dělají odhoz, táhnou šňůry.

Základové zařízení

Nyní se musíte rozhodnout, jaký základ pro verandu vytvořit. Je velmi obtížné jednoznačně odpovědět na tuto otázku – koneckonců vše závisí na tom, jak moc "vážné" a majitel vidí budoucí budovu významnou. Pokud je to plnohodnotná místnost, je vhodné postavit základy stejné jako v domě a položit je do příslušné hloubky. Pro snadnou stavbu bude nejlepší volbou nejjednodušší sloupkový základ..

V některých případech může být základ postaven z betonových bloků; K jejich upevnění se používá cement značky M300.

Stojí za to vědět! Mezi profesionálními staviteli se často vedou vášnivé diskuse o tom, zda stojí za to připevnit verandu k domu a co to ohrožuje. Jak víte, tyto struktury mají různé hmotnosti a jsou v nestejných provozních podmínkách – podle toho poskytují nerovnoměrné smrštění. Pokud se půda velmi zvedá, veranda připojená k domu může "odtrhnout". Výsledek takového incidentu je nepříjemný – porušená celistvost stěn, pokřivená, zmrzačená struktura. Abyste neriskovali všechno, je lepší vytvořit samostatný – základ, stěny a střechu.

Zvažme podrobně technologii uspořádání sloupového základu pro verandu:

  • jámy jsou vykopány pro pilíře hluboké asi metr;
  • ve spodní části každé jámy jsou vytvořeny pískové polštáře. Pokud je samotná půda písčitá, štěrk a drcený kámen jsou pokryty deseticentimetrovou vrstvou;
  • vrstva je vodotěsná nalitím bitumenu;
  • zarovnejte místa v jámách s betonovou základnou (asi patnáct centimetrů);
  • rozložit cihlové pilíře. Jejich výška navíc není odebírána ze vzduchu – určujícím faktorem ve výpočtech je úroveň podlahy domu. Zeptejte se, co to má s tím společného? Faktem je, že úroveň podlahy verandy by měla být o třicet centimetrů nižší. Díky tomu bude později možné kombinovat střechu domu se střechou verandy – ta hladce vstoupí pod převis prvního.

Sloupky by měly být položeny pod každý z rohových sloupků rámu.

Vztyčení rámu

Další fází práce je konstrukce rámu.

Pro regály a popruhy (horní a dolní) se doporučuje použít trámy o průřezu 100×100 (80×80) mm nebo kulatiny o průměru asi 120 mm.

Začínají stavět rám z korun dolního pásku. Klouby tyčí se provádějí touto metodou "půl stromu" (přímý zámek).

Je vhodnější, aby spodní pásek byl dvojitý.

Na úrovni druhého kmene jsou do postroje vyříznuty polena a svislé sloupky na hrotech (50×50). Upevněte konstrukci hřebíky, upevněte držáky pro větší spolehlivost.

Optimální rozteč mezi opěrnými nohami je padesát centimetrů, i když v praxi je toto číslo často mnohem vyšší. Horní kolejnice a krokve jsou namontovány na regálech; jsou také připevněny hřebíky a kovovými sponkami.

Zdi

Když je dřevěný rám již zcela připraven, můžete jej začít čalounit. Je lepší provést opláštění desek vodorovně: obložení – blízké, neprofilované desky – překrytí. Lze také použít jakýkoli listový materiál, například břidlicové listy..

Zevnitř může a měla by být konstrukce tepelně izolována – pro tyto účely jsou vhodné válcované i deskové materiály. Je pravda, že před izolací verandy stále doporučujeme konzultaci se specialisty; je možné, že ne všechny prostředky nápravy budou ve vaší situaci stejně dobré. Pláštěm "vnitřnosti" konstrukce dřevotřískových nebo sádrokartonových desek.

Dobře vybavenou teplou verandu, na rozdíl od letní (otevřené), lze snadno proměnit ve smysluplnou místnost – například v kancelář.

Zdobení verandy je skutečným polem pro kreativitu, takže s touto fází zacházejte zodpovědně a moudře.

Střecha

Je lepší udělat střechu šikmou. Rám střechy s jednou z jejích částí by měl "opřít se o" na fasádě domu a druhá je připevněna k rámu stěny.

Můžete použít jakýkoli střešní materiál podle vašeho výběru – kovové tašky, měkké tašky atd. Ideální možností by byla jeho úplná identita s tou, která již je "zdobí" střecha domu (včetně barevného schématu).

Podlaha

Pro vytvoření konečné podlahy verandy jsou nejvhodnější desky o tloušťce 30-35 mm a šířce 75 až 125 mm. Jejich přední část by měla být dokonale hladká, bez drsnosti. Mezi zpožděním, na které bude připevněn povlak, by měl být položen izolační materiál.

Před pokládkou musí být dřevěný materiál ošetřen speciálními ochrannými prostředky.!

Všechny výše uvedené pokyny a doporučení vám umožní vybudovat pohodlné a spolehlivé "klasický" dřevěná veranda.

Progresivní a stylová: polykarbonátová veranda

Příznivce inovativních řešení a vývoje v oblasti výstavby a oprav určitě bude zajímat možnost výstavby polykarbonátové verandy.

Polykarbonát je jedinečný konstrukční materiál, který snadno nahradí všechny prvky střechy a stěn a umožní vám vytvořit jedinečné obloukové struktury.

About the author