Je nepravděpodobné, že by se dnes někdo spokojil s prací nebo odpočinkem v zemi, kde není voda. Neumývejte si ruce, nekoupejte se ani nezalévejte zahradu normálně, ale abyste zajistili maximální pohodlí bydlení: umyvadlo v kuchyni, sprcha a vana v domě, toaleta, pračka a další potěšení z civilizace a nemá smysl mluvit. První věcí, o kterou se každý letní obyvatel stará, je proto autonomní zásobování vodou letní chaty. Jaký je diagram systému zásobování vodou, jak vybrat správné čerpadlo nebo čerpací stanici, jak je nainstalovat a připojit, stejně jako pokládka externích a interních systémů zásobování vodou – to je jen přibližný plán výzkumu a opatření , a toto je náš článek.
Schéma zásobování vodou Dacha
Zásobování vodou dachy zahrnuje několik prvků, které zajišťují příjem vody ze zdroje, její dodávku do areálu, akumulaci a čištění, vytápění a dodávku každému spotřebiteli. Zvažte přibližný diagram systému zásobování vodou z chaty:
Toto je jen přibližné schéma zásobování vodou pro letní sídlo. Lze jej doplnit, některé prvky odstranit. Například hydraulický akumulátor je poměrně drahý, a tak se mnoho lidí rozhodne jej nepoužívat. Pořadí prvků v diagramu se také může mírně lišit v závislosti na typu čerpadla a zdroji přívodu vody..
Jaký zdroj vody pro letní sídlo zvolit
Systém zásobování vodou v zemi vždy začíná od zdroje. Je dobré, když jste si koupili letní chatku s hotovou studnou nebo studnou dobré kvality. Pokud na vašem webu není žádný zdroj vody, musíte se nejprve zamyslet nad tím, jak jej vyrobit.
Než se rozhodnete, co postavit: studna nebo studna a jak hluboká, promluvte si se svými sousedy. Zeptejte se, co mají, zda jsou spokojení, zda je dostatek vody a jaká je její kvalita. Někdy je lepší příliš nefilosofovat, ale využít zkušeností druhých. Můžete také odebrat vzorky vody od sousedů k analýze, abyste se ujistili o její kvalitě..
Studna – nejstarší umělý zdroj zásobování vodou. Pokud je aquifer s vysoce kvalitní, jedlou vodou, v dostatečném objemu (pro rodinu 4 osob) v hloubce 4 – 15 m, pak má smysl vybavit studnu. Bude to stát méně než studna, protože musíte zaplatit pouze za materiál, zbytek lze provést sami. Je také odolnější než studna (životnost až 50 let). A další nespornou výhodou je, že při absenci elektřiny lze vodu nabrat obyčejným kbelíkem. Existuje jedna nevýhoda studní: voda se do ní může dostat, což snižuje kvalitu vody. Tomu se ale lze vyhnout správnou hydroizolací spojů mezi prstenci a místem, kde potrubí vstupuje do studny..
V některých regionech je obvyklé bít výhradně studny. Dělají to z různých důvodů: buď je dobrá voda blízko (podzemní řeka nebo zdroj), nebo naopak – podzemní voda je příliš nízká (více než 15 m).
No “na písku” ovlivňuje horní vrstvy písečného horizontu. Jedná se o vůbec první jedlou podzemní zvodněnou vrstvu. Nachází se po husté hlíně, která filtruje zemní, tavnou a dešťovou vodu. Vzhledem k tomu, že v různých oblastech je tato vrstva v různých hloubkách, může být hloubka studny „na písku“ od 10 m do 50 m. Zásoba vody v takové studni je 500 litrů. Životnost je asi 5 let, protože filtry jsou ucpané pískem a bahnem. Ale to je velmi individuální, protože v závislosti na terénu se v hloubce dokonce 15 m můžete dostat k podzemní řece a zdroj je nevyčerpatelný a filtry nejsou ucpané. Životnost může dosáhnout 20 a více let. Nejlepší je zasáhnout studnu „na písku“ ručně a hledat místo pomocí staromódních metod. Jak ukázala praxe, je pravděpodobnější, že najde zvodněnou vrstvu s kvalitní vodou. Pokud používáte strojní vrtání, lze takovou vrstvu jednoduše „proklouznout“.
Artézská studna využívá vodu z vápencové vrstvy, která se může nacházet v různých hloubkách, od 35 do 1 000 metrů nebo více. Ve vápencových skalách je voda vysoce kvalitní, její minimální zásoba je 1500 litrů a maximum je prakticky neomezené. Pro osobní potřeby jsou takové studny zřídka vybaveny maximální hloubkou 135 m. Nejprve je nutné získat povolení pro artesiánskou studnu a zaregistrovat ji, protože tato vodonosná vrstva je považována za majetek státu. Za druhé, jeho stavba je mnohem dražší než studna „na písku“ a trvá několik dní až měsíc. V artézské studni je vyloučena možnost vniknutí vody a podzemních vod a její životnost je blízká studni, tj. 50 let. Rozdělit artéskou studnu s ostatními sousedy má smysl.
Pokud se rozhodnete vybavit studnu na dacha, a ne studnu, nezapomeňte požádat o provedení výpočtů jejího debetu. To je nezbytné pro výběr správného čerpadla nebo čerpací stanice..
Čerpadla a čerpací stanice pro zásobování vodou – jak si vybrat
Správná volba čerpadla pro příměstské zásobování vodou je jedním z nejdůležitějších úkolů..
Čerpadla jsou ponorná a povrchová. Ponorná čerpadla se také nazývají hluboká čerpadla, mohou čerpat vodu z hloubky 10 až 150 m. Nacházejí se v hlubokých studnách nebo vrtech. Povrchová čerpadla jsou instalována v domě nebo technické místnosti, čerpají z hloubky až 9 m.
Chcete -li zajistit zásobování vodou v zemi, má smysl zakoupit čerpací stanici, která již obsahuje čerpadlo, hydraulický akumulátor, tlakový spínač a přívodní hadici. Takovou stanici lze často zakoupit všude..
Nejběžnější je čerpací stanice se samonasávacím odstředivým čerpadlem s vestavěným vyhazovačem. Takové čerpadlo může nasávat vodu z hloubky až 9 m a dodávat ji až do 40 m. Spuštění čerpadla do provozu je velmi jednoduché: otevřete uzávěr plnicího hrdla, nalijte do něj vodu tak, aby protékala přes okraj, zavřete a zapněte čerpadlo. Nejprve bude pumpovat vzduch a poté dodávat vodu do systému. Výhodou takové stanice je její nízká citlivost na vzduch v systému; k odvzdušnění stačí otevřít kohoutek / ventil na čerpadle. Taková jednotka je vhodná k odběru vody ze studny nebo mělké studny. Lze jej instalovat do jámy nebo kesonu přímo nad vodní zdroj a přívodní vodu s tlakem až 40 m, nebo jej lze instalovat do domu, pokud je studna nebo studna velmi blízko.
Čerpací stanice se samonasávacím odstředivým čerpadlem s externím ejektorem používá se k čerpání vody z hlubokých studní nebo studní (až 45 m) nebo se nachází daleko od domova. Samotné stanice jsou instalovány v domě nebo technické místnosti, jsou z ní vedeny dvě trubky, na jejichž konci je připevněn vyhazovač a spuštěny do vodního zdroje. Jedna trubka dodává vodu do ejektoru pro vytvoření sání a druhá dodává vodu do domu. Nevýhodou takové stanice je citlivost na vzduch v systému. A výhodou je, že stanici lze umístit do domu a vyhazovač do zdroje přívodu vody ve vzdálenosti 20 – 40 m od domu.
Při výběru čerpadla věnujte pozornost mimořádně důležité charakteristice – sací výška. Některé udávají výšku 8 m, jiné 20 – 45 m. Upozorňujeme, že sací výška čerpadla 8 m neznamená, že ji nelze použít pro studnu hlubokou 15 m. Faktem je, že voda i v hluboké studna je mnohem vyšší, v hloubce 2 – 6 m. Je to dáno skutečností, že hloubka podzemní vody je vyšší než hloubka studny a podle pravidla komunikujících nádob voda ve studni stoupá.
Než provedete zásobování vodou v zemi a koupíte čerpací stanici, vypočítejte výkon svého zdroje vody, zkontrolujte úroveň zrcadla, tlak v systému a objem spotřeby vody. Pro nepřetržité zásobování vodou doma kapacita čerpací stanice by měla být nižší než produktivita zdroje vody (studna nebo studna), ale více než možná spotřeba / průtok vody. Chcete -li vypočítat spotřebu vody, můžete použít údaje z tabulky, jednoduše součtem spotřeby vody u několika spotřebitelů, kteří mohou pracovat současně. Dále musíte vypočítat ztrátu hlavy v závislosti na délce a průměru potrubí.
Důležité! Výkon studny nebo studny můžete zjistit empiricky tak, že z ní odčerpáte vodu motorovým čerpadlem a obyčejným povrchovým čerpadlem a změříte její množství. Vodní zrcadlo lze rozpoznat spuštěním matice na provázku do vodního zdroje a následným změřením délky.
Po obdržení potřebných údajů můžete přistoupit k výběru čerpací stanice, všechny parametry budou uvedeny v pasu. Dávejte pozor na přítomnost zpětného ventilu a vstupního filtru.
Zásobování vodou z chaty vlastními silami
Zajistit zásobování vodou letní chaty vlastními rukama není tak obtížný úkol, jak by se mohlo zdát. Předpokládejme, že zdroj vody již máme, buď pocházel od předchozích majitelů, nebo jste si sami vykopali studnu nebo vyvrtali studnu. Zbývá dokončit všechny práce na instalaci čerpadla, potrubí a dalšího vybavení.
Instalace externího vodovodního systému v zemi
Pro studnu. Prvním krokem je vykopat příkop od základu domu ke studni, nejlépe bez ohybů. Protože potrubí může v zimě zamrznout, musí být umístěno v hloubce 1,5 – 2 m (hloubka zamrzání půdy v Ruské federaci). Potrubí můžete položit výše, ale pak by mělo být pečlivě izolováno, například zabaleno elektrickým topným kabelem.
Ve druhém prstenci studny uděláme otvor pro potrubí. Mimochodem, můžete použít plastové trubky, PVC, polyetylen, polypropylen, ocel a další. Je vhodné vybrat ty, které nepraskají od mrazu. Spojujeme k sobě trubky o průměru 32 mm. Na dno výkopu nasypte vrstvu písku 15 cm.
Důležité! Instalace vodovodu v zemi znamená, že je nutné svažit potrubí směrem ke zdroji vody. Pokud nebude letní chata využívána v zimě, musí být vypuštěna veškerá voda ze systému. K tomu by měl být na otočení potrubí ve studni nainstalován vypouštěcí ventil..
Začneme trubkovou částí do otvoru v prstenci, ohneme trubku a spustíme ji dolů k vodní hladině. Do potrubí vložte síťový filtr. Trubku umístíme ve výšce 30 – 40 cm ode dna studny. Chcete -li potrubí opravit, odčerpejte všechnu vodu ze studny pomocí čerpadla, zasuňte kolík do dna a přišroubujte k němu potrubí.
Poté je nutné otvor v prstenci opatrně vodotěsně uzavřít, aby se skrz něj nedostala vrchní voda. Trubky v zákopu naplníme 15 cm vrstvou písku, poté zeminou a kolem studny ve vzdálenosti 1,5 m 40 cm hluboko vytvoříme hliněný hrad.
Pro studnu. Všechny příkopové a pokládací práce se nijak neliší. Ale těsně nad samotnou studnou je nutné vybavit buď jámu nebo keson, aby potrubí a čerpadlo nezamrzly, pokud má být instalováno přímo nad studnou.
Zvažte instalaci kesonu. Kopeme do studniční trubky 2,5 m hluboké a 2krát širší než průměr kesonu. Dno jámy zhutníme a naplníme betonem vrstvou 20 cm, unese váhu kesonu. Do jámy instalujeme keson. Rouru studny jsme prořízli ve výšce 50 cm nad dnem kesonu. Ve stejné hloubce vytvoříme v kesonu otvor pro pokládku potrubí. Dále musíte připojit čerpací stanici.
Nalijte keson venku betonem s vrstvou 30 – 40 cm, poté jej naplňte smíšeným pískem a cementem a zbývajících 50 cm zeminou.
Napojení čerpací stanice na studnu
Pokud je čerpadlo přenosné, lze jej nainstalovat přímo do kesonu. Pokud je voda blízko, studna také, pak můžete do domu nainstalovat čerpací stanici a do kesonu nebo jámy umístit pouze přívodní potrubí a připojit jej k potrubí studny. Zde by měl být k dispozici kohout pro vypuštění systému dolů.
Jako příklad nainstalujeme čerpadlo do kesonu, připojíme jej k potrubí studny a potrubí vedoucí k domu připojíme k samotnému čerpadlu. Ale zbytek vybavení: hydraulický akumulátor, řídicí relé, filtry jsou instalovány v domě nebo v přístavbě.
Napojení čerpací stanice na studnu
Pro studny umístěné v blízkosti domu a s vysokou hladinou vody můžete použít čerpací stanici se sací výškou až 9 m. Lze ji instalovat do samotného domu, do technické místnosti nebo do samotné studny. Ale pro hluboké nebo vzdálené studny můžete použít čerpadlo s externím ejektorem, poté lze do domu nainstalovat samotnou stanici a ejektor lze spustit do studny.
Místnost, kde bude umístěna čerpací stanice pro studnu, musí být izolována nebo vytápěna, teplota musí být nejméně +2 ° С.
Před vstupem do čerpadla instalujeme vypouštěcí ventil vody, hrubý filtr a zpětný ventil. Poté přichází na řadu čerpadlo a za ním jemný filtr s uzavíracími ventily na obou stranách. To je nutné k výměně kazety ve filtru. Poté hydroakumulátor a po něm můžete nainstalovat systém na úpravu vody a úpravu vody.
Instalace vnitřního vodovodního systému v zemi
Po všech prvcích čerpací stanice, úpravně vody atd. Je trubka 32 mm vedena do rozdělovače studené vody. Instalujeme kulové kohouty do rozdělovače a připojujeme 25 mm potrubí vedoucí ke spotřebitelům nebo skupinám spotřebitelů (jak naznačuje schéma vnitřního zásobování vodou).
Pro vnitřní zapojení můžete použít ocelové trubky, kovoplast, polypropylen a vlnitý nerez. Ty jsou nejdražší, ale také velmi snadno se instalují. Optimální z hlediska ceny a kvality bude systém zásobování vodou z polypropylenových trubek. Jsou navzájem spojeny a spojeny s elektrickou páječkou, která se velmi snadno používá a lze si ji pronajmout.
Důležité! Obtížnost instalace systému zásobování vodou v zemi spočívá v tom, že v zimě, kdy není místnost vytápěna, je nutné vypustit vodu ze systému. K tomu musí být celé potrubí instalováno se sklonem..
Zásobování teplou vodou v zemi lze zajistit pomocí kotle nebo kotle. Pokud je dodáván hlavní plyn, má smysl instalovat plynový ohřívač vody. Pokud ne, můžete použít elektrický kotel. Mimochodem, pro nepřetržitou dodávku teplé vody ve správném objemu, za předpokladu, že je použit plynový kotel, je také nutné zakoupit nepřímý ohřívací kotel. Pro čtyřčlennou rodinu by objem kotle měl být od 100 do 200 litrů.
Na zadní straně kolektoru přívodu studené vody odkloníme potrubí k ohřívači vody. Tady se spojujeme. Teplovodní potrubí opouštějící ohřívač vody je vedeno do kolektoru teplé vody, kde také instalujeme kulové kohouty a vypouštěcí ventil vody.
V tomto článku jsme zkoumali možnost stacionárního systému zásobování vodou v zemi, který lze použít jak v létě, tak v zimě. Pokud ale dům není v zimě vytápěn a jeho vytápění se zapíná pouze tehdy, když někdo přijde, například jednou týdně, pak před nástupem mrazu a před každým odjezdem v zimě, je nutné vypustit vodu nejen z systému, ale také od každého spotřebitele. I ze záchodové mísy, pračky atd. Pro letní zásobování vodou takové potíže nejsou potřeba. Může být vyroben ze zahradních hadic spojených navzájem a rozložených po povrchu země. Po skončení sezóny se z hadic vypustí voda, zkroutí se a odvezou se do technické místnosti až do příští sezóny.