Zateplení fasády svépomocí: pokyny krok za krokem

Lidstvo se již několik desetiletí snaží najít způsoby, jak snížit spotřebu energie, jejíž lví podíl zaujímá vytápění budov. Minimální možnou minimalizací tepelných ztrát lze očekávat významný ekonomický efekt. Nové progresivní technologie, které se dokonale osvědčily ve všech klimatických podmínkách, byly nalezeny před více než 30 lety. Technika se rok od roku zdokonaluje, výrobci vyrábějí různé stavební materiály pro zateplení fasád. V některých zemích byly zahájeny programy úspory energie, které jsou založeny na myšlence mokré izolace fasád.

Obsah:

Jak zateplit fasádu

Tepelná izolace fasád je oblíbeným způsobem vnější úpravy budov a úsporou energie současně. Tento postup řeší několik problémů najednou: chrání stěny před nepříznivými povětrnostními vlivy, udržuje teplo v domě a zdobí fasády. Dnes mnoho společností nabízí své služby pro izolaci vnějších stěn. Cena zateplení fasády však neodpovídá kvalitě použitých materiálů. Z tohoto důvodu vývojáři volí možnost samoohřívacích stěn s pěnou nebo jinou izolací.

Výběr materiálu

Izolací stěn domu můžete racionálně a kreativně přistupovat k výběru materiálů. Nemá smysl izolovat všechny stěny materiálem stejné tloušťky. Kombinujte izolaci. Protože se na jižní stěnu dostává více tepla, lze použít různé tloušťky izolace. Nezapomeňte omezit přístup všem druhům hlodavců izolací soklu fasád extrudovanou polystyrenovou pěnou. U rohů vezměte silnější vrstvu izolace.

Minerální vlna

K izolaci fasád lze použít různé materiály. Minerální vlna je anorganický vláknitý materiál, který se vyrábí z tavenin silikátových hornin, směsí sedimentárních hornin a metalurgických strusek. Pro izolaci fasád minerální vlnou se používají čedič (kámen) a skleněné materiály. Desky z minerální vlny se používají k izolaci fasád metodou „mokrá“ nebo metodou „sklopná větraná fasáda“.

Minerální vlna odolává teplotám přes 1000 stupňů Celsia a neroztéká se současně, má vysoké tepelně izolační vlastnosti a výraznou odolnost proti mechanickému namáhání. Minerální vlna neabsorbuje vlhkost, má vysokou biologickou a chemickou odolnost a také dobré vlastnosti pohlcující zvuk, což snižuje hluk o 20%. Životnost minerální vlny dosahuje 30-40 let.

Polystyren

Polyfoam je jedním z nejoblíbenějších materiálů pro izolaci stěn. Tato látka se začala vyrábět ve 30. letech minulého století a v tuto chvíli pěna neztratila své vedoucí postavení. Vynikající tepelně izolační vlastnosti pěny jsou zajištěny díky určité výrobní technologii, kdy je polystyren pěnován pomocí speciálního vybavení, a v důsledku toho se tvoří malé vzduchem naplněné bubliny..

Pěna obsahuje téměř 98% vzduchu, díky čemuž je materiál lehký a odolný proti vlhkosti. Další výhodou jsou nízké výrobní náklady a cena pěnové izolace fasád. Pěnové fasády snižují tepelné ztráty asi o 70%. Moderní pěna nepodporuje spalování a aktivně odolává tomuto procesu. Pokud však na vašem webu existují problémy s hlodavci, je lepší tento podnik opustit..

Příprava stěn

Funkčnost a trvanlivost vyrobené izolace závisí na správné přípravě podkladu. Zpočátku je nutné ze stěn odstranit všechny vyčnívající konstrukce a prvky, jako jsou větrací mřížky, bouřkové svody, venkovní jednotky klimatického vybavení, parapety, osvětlovací zařízení. Rovněž by měla být odstraněna komunikace procházející fasádami, spadající do roviny izolované stěny. Ve starých domech má zdivo velmi často mnoho dekorativních prvků, které se nacházejí v blízkosti říms a oken..

Omítnuté stěny kontrolujeme klepáním na pevnost vnější povrchové úpravy. Pomocí olovnic, dlouhých pravidel a šňůr byste měli najít obecné odchylky stěny od svislice nebo najít místní nerovnosti. Označte problémová místa křídou, abyste je neztratili z dohledu. Pokud jsou v rovině pozorovány velké rozdíly v úrovni a jsou obsaženy slabě přilnavé oblasti, měla by být práce na zahřívání fasád na takovém základě provedena po demontáži vyčnívajících a dýchajících sádrových koláčů.

Zvláštní pozornost by měla být věnována oblastem, kde zůstala olejová barva, která má nízkou úroveň přilnavosti a špatnou paropropustnost. Nezapomeňte ze stěn odstranit houby, plísně, mastnotu, výkvět a rzi. Velké výmoly a praskliny jsou opatřeny základními penetracemi pomocí maklavitů a po úplném zaschnutí tmelem pro venkovní použití uzavřeny. Trhliny široké až 2 milimetry není třeba opravovat. Velké lokální prohlubně se obvykle vyrovnávají lepením kusů izolace.

Když jsou stěny vyrovnány, položeny komunikace, prodlouženy vnější držáky, uvnitř budovy jsou dokončeny všechny mokré práce, je upravena střešní krytina a hydroizolace, poté můžete povrch natřít základním nátěrem a začít s izolací fasády expandovaným polystyrenem.

Upevnění soklového profilu

Podle projektu stojí za to určit spodní bod povrchu, který má být izolován, poté pomocí vodní hladiny přenést tuto značku do všech vnějších a vnitřních rohů konstrukce a poté je spojit potaženou šňůrou, aby se získal výchozí bod. čára. Podle označení je třeba nainstalovat suterénní profil, aby držel první řadu izolačních desek, protože na mokrém lepidle mají velmi vážný pohyb..

Startovací lišta se volí podle velikosti, která odpovídá šířce izolace, a je upevněna hmoždinkami o průměru 6 milimetrů v intervalech 300 – 350 milimetrů, na kladívkový hřebík se doporučuje nasadit podložky. Startovací lišta je v rozích spojena šikmými řezy nebo pomocí rohové spojky. Mezi profily profilů jsou umístěny spojovací a koncové prvky z plastu, které kompenzují tepelnou roztažnost.

Montáž vnějších parapetů

Před instalací izolace na fasádu je lepší instalovat vnější parapety. Příliv a odliv jsou připevněny přímo k samotnému oknu. Odstranění parapetu se provádí s přihlédnutím k vnějšímu zateplení fasády (tloušťka izolace + 1 centimetr) tak, aby parapet vyčníval 3-4 cm za hotovou zeď. Někdy je okno umístěno na startovací profil. V tomto případě se pod parapetem získá dutina, ve které kondenzuje vlhkost. Dutina by měla být vyplněna kousky izolace smíchané s lepicí směsí, můžete ji zakrýt omítkou.

Dále je nutné izolovat vnější svahy plastových oken. Po instalaci oken zbývá na izolaci zpravidla 20-30 milimetrů. Vezměte pěnový plast by měl být méně silný než materiál pro fasádu. A nezapomeňte, že kromě izolace existují ještě další vrstvy, které jsou vzdáleny 1 centimetr. Při izolaci svahů by měl pěnový plast přesahovat 1 centimetr za svah. To znamená, že materiál nemusí být řezán, se zaměřením na zeď..

Lepidlo

Připravená lepidla pro lepení izolace by měla být použita během několika hodin, aby byla na staveništi hnětena v požadovaném množství. Potřebné množství vody se nalije do odměrného plastového kbelíku a nalije se suchá směs. Smíchejte součásti nízkorychlostním vrtákem, dokud nezískáte homogenní hmotu bez hrudek. Roztok zraje asi pět minut, načež se znovu minutu míchá..

Pokud lepicí směs během procesu trochu zhoustne, pak ji stačí promíchat. Chcete -li zahuštěné lepidlo zkapalnit, nepřidávejte do něj vodu. V závislosti na tom, ve které rovině potřebujete vyrovnat rozdíly, můžete zvolit jednu z těchto možností pro nanášení lepidla na izolaci.

Pokud nerovnosti dosáhnou 15 milimetrů, nanese se po obvodu desky pás lepidla o výšce 20 milimetrů a na střed desky se rovnoměrně nanese několik majáků. U defektů do 10 milimetrů se lepicí pásy nanášejí podél obvodu desky a uprostřed. Šířka pásů je 30-40 milimetrů, lepidlo by mělo pokrývat 50-60% celkové plochy listu.

Izolační nálepka

Když je izolace nalepena na svahy a jsou nainstalovány parapety, můžete začít lepit materiál na stěny. Technologie fasádní izolace zahrnuje takový upevňovací prvek pro izolaci, když je nejprve lepen a poté přibit. Pěnu začneme lepit zespodu, kde nastavíme startovací lištu. K lepení potřebujete 2 špachtle: malou (80 mm) a velkou (200 mm). Pomocí malého nástroje naneste lepidlo na velkou špachtli.

Je obvyklé nanášet směs ne na list, ale na zeď. Stěna zpravidla není úplně plochá. Pokud tedy potřebujete odstranit nerovnosti, můžete tam dát více směsi. Směs se tedy neroztírá rovnoměrně. Smažeme pouze na dokonale rovné. Plechy by měly být upevněny tak, aby byly získány spoje ve tvaru T..

Listy by měly být aplikovány na místo s mírným odsazením, blízkým 20-30 milimetrům, poté jsou přitlačeny dlouhým hladítkem nebo pravidlem na povrch sousedních desek. Z vnitřní strany desek a z povrchu podkladu je nutné odstranit vznikající lepidlo. Svislost instalace plechů je kontrolována úrovní, směr roviny je řízen řídícími nitěmi.

Všechny listy by měly být pevně přitlačeny k sobě ve vzdálenosti, která by neměla přesáhnout 2 milimetry, takže byste měli zajistit, aby se směs nedostala do švů. Pokud se v důsledku toho ukázaly mezery, mohou být vyplněny pásy izolace nebo vyfukovány polyuretanovou pěnou. U spojů výrobků není přípustný rozdíl v tloušťce větší než 3 milimetry.

Je důležité, aby svislé spáry s bočními svahy nespadaly do jedné linie u dveří a oken. Připojení musí být provedeno nad nebo pod otvorem, odsazení musí být nejméně 200 milimetrů. Pokud jsou na základě spojeny různé materiály, pak by desky v tomto místě neměly být spojeny, je nutné zajistit odsazení nejméně 100 milimetrů.

Na vnějších a vnitřních rozích fasád je nutné provést zoubkované spojení izolace. Desky odpovídajících řad se musí zaklínit do povrchu sousedních stěn, aby se nevytvořil dlouhý svislý šev, který podléhá praskání. Na svazích a v rozích jsou desky namontovány s dostatečným vývodem pro bandážování. Poté, co lepidlo ztuhne a vytvoří se roh, lze izolaci oříznout.

Mezi lepením izolace a přibitím stojí za to počkat tři dny, než se lepidlo správně nastaví a veškerý materiál se „usadí“. Pokud zateplíte fasádu sami pěnou, můžete to udělat jinak a po částech přilepit dům. Polovinu práce bude nutné provést ze země a druhou polovinu z nějakého druhu lešení. Proto je vhodnější postupovat po částech, aby se platforma několikrát nepřeskupovala ani nepřenášela..

Pokud zateplíte celý dům najednou, pak pěna vydrží na slunci dva týdny. A nebude mu to k ničemu. V případě deště navíc izolace zachytí přebytečnou vlhkost. Pozemky na výšku by měly být ve výšce růstu dlažební kostky a jako lešení na šířku.

Izolace hřebíků

Izolaci se doporučuje lepit tři dny po dokončení lepení. Pokud začnete vrtat materiál nevysušenou směsí lepidla, pak se může vzdálit od zdi. Při přibití „čerstvého“ existuje možnost spadnutí do vybrání pod plechem, což vyvolává vzestup okrajů listu.

Lepená izolace by měla být připevněna ke stěně houbami. Tato hmoždinka je plastový kruh – čepice s plastovým pouzdrem – noha a do této objímky zatlučený hřebík. Hřebíky jsou plastové a kovové. Jakkoli to může znít divně, je lepší zvolit plastové výrobky, protože kovové výrobky vytvářejí další studený most a jsou také dražší, což vede ke zvýšení nákladů na izolaci fasády.

Upevnění se zpravidla provádí ve středu a v rozích desky 6–8 hmoždinek na 1 metr čtvereční. V rozích budovy, v blízkosti svahů dveří a oken, v oblasti suterénu je nutné vybavit další spojovací prvky, které jsou umístěny 200 mm od okraje desek. Krok a počet dodatečného uspořádání hřebíků je určen rozměry domu, velikostí desek, ložiskovými charakteristikami spojovacích prvků a zatížením větrem.

Otvory požadované hloubky a průměru jsou vyvrtány perforátorem, je odstraněn prach. Délka houby je určena tímto způsobem: tloušťka izolační desky + 1 centimetr (tloušťka ostatních vrstev) + 4 centimetry do zdi. Otvory se doporučují provést do hloubky o 10-15 milimetrů více, než je délka tyče. Pokud vyvrtáte otvory do hloubky rovnající se délce houby, pak trosky, které se během provozu rozpadají, vám nedovolí normálně zatlouct hmoždinku tam.

Dále musíte do otvoru vložit hmoždinku a gumovým kladivem zatlouct distanční hřebík. Můžete to vyrazit pěstmi. Hlava disku hřebu by měla být na úrovni izolačního povrchu nebo by neměla vyčnívat více než 1 milimetr. Pokud houba nedosáhne normy a trčí, je možné, že byl vrták zabroušen, nebo byla příliš krátká díra. V druhém případě musíte houbu vytáhnout, vyvrtat a znovu ji vložit..

Zařízení se zesílenou vrstvou

Výztužná vrstva znamená vytvoření pomocné, vyztužující síťové vrstvy. Rohy v blízkosti dveřních a okenních otvorů musí být lepeny záplatami z výztužné sítě. Velikost takových záplat by měla být 200 x 300 mm nebo více. Taková operace vám umožňuje zabránit vzniku trhlin v blízkosti vnitřních rohů otvoru..

Všechny vnější rohy budovy, včetně vyčnívajících dekorací a svahů, by měly být vyztuženy plastovými nebo hliníkovými perforovanými rohy, které jsou k dispozici se síťovými pásy. Nejprve se nanese adhezivní kompozice, poté by měl být předem vyřezaný perforovaný roh přitlačen na izolaci stěrkou a nastaven vodorovně nebo svisle s úrovní.

Vyčnívající lepidlo musí být vyhlazeno v rovině stěny. V případě potřeby lze perforovaný roh dočasně zafixovat, vyrovnat, zatáhnout, zatáhnout a vsadit hřebíky do izolační desky skrz perforační otvory. Poté, co se přípravná vrstva úplně vysuší a upevní výztužné prvky, nainstalujeme hlavní síť.

K posílení pěny se používá síťovina, která je speciálně navržena pro fasádní práce. Je vyroben ze sklolaminátu odolného vůči zásadám, který je schopen odolat návrhovému zatížení. K ochraně instalace výztužné sítě se používá speciální směs, která se mírně liší od té, pomocí které je fasáda izolována vatou.

Lepené desky se před zahájením práce zbrousí ručními struhadly pomocí hrubého brusného papíru, aby se vyloučily případné kapky ve spojích plechů. Před nanesením roztoku musí být povrch zbaven brusných produktů, prachu a různých nečistot. Pletivo je rozřezáno na pásy rovnající se výšce stěn. Lepidlo se nanáší na stěny svislými pruhy, které se rovnají šířce plátna.

Roztok se nanáší v rovnoměrné vrstvě, jejíž tloušťka je přibližně 2 mm. K tomu je nejvhodnější použít kovové struhadlo. Připravené plátno by mělo být odvinuto po celé délce povrchu, naneseno na roztok a vloženo do něj pomocí hladké kovové špachtle. Síť musí být od středu k okrajům jemně vyhlazena. Vyhlaďte vyčnívající lepidlo na povrchu.

Na lepenou výztužnou vrstvu naneste další vrstvu malty metodou mokrý do mokrého. Druhá vrstva je opatrněji vyrovnána, hotová síťka by z ní neměla být vidět. Druhý den lze vyztužující koláč brousit smirkovým papírem nebo natřít malými skořápkami. Asi po 3 dnech stěny úplně vyschnou, měly by být ošetřeny základním nátěrem z křemenného písku, což zjednodušuje aplikaci dekorativní omítky.

A nakonec. Technologie izolace fasády pěnou znamená provádění prací při venkovní teplotě vzduchu + 5 až 25 stupňů a relativní vlhkosti blízké 80%. V každé fázi by měly být pracovní povrchy chráněny před slunečním zářením, silným větrem a deštěm. Důsledně dodržujte výše popsaná doporučení a budete úspěšní.!

About the author