Zdobení soukromého domu kožešinou

Nedílnou fází vývoje projektu domu je volba způsobu jeho vnější úpravy. Znamená to výběr vhodného materiálu a pečlivou studii celkového stylu budovy. Dnes dekorace fasád soukromých domů přímo odráží úroveň bohatství a chuťových preferencí majitelů domu a dokončovací materiály použité v procesu obkladové práce se vyznačují nejen dekorativním, ale také funkčním účelem. Při výběru materiálů pro dokončení fasády budovy je třeba vzít v úvahu mnoho technologických nuancí, jako jsou architektonické prvky budovy, krajinná oblast a klimatické vlastnosti regionu, ve kterém obytná budova se nachází. S ohledem na výše uvedené lze učinit závěr, že použité obkladové materiály by neměly být kombinovány pouze s obecným stylem architektonického objektu a krajinné oblasti, ale měly by být také odolné vůči vlivu atmosférických srážek. Stavební trh nabízí širokou škálu obkladových materiálů, z nichž mnohé jsou příklady ideální kombinace ceny a kvality. Jednou z těchto možností je výzdoba fasády kožešinovým kabátem, který je nejen předmětem opláštění, ale také nezávislým návrhovým rozhodnutím. Pokud hledáte jednoduchý, praktický a zároveň originální způsob zdobení fasády domu, bude pro vás kožich jediným správným řešením. Jaká je podstata dokončení stěn kožešinovým kabátem, jaké výhody a nevýhody jsou pro ni charakteristické, a jak tímto způsobem aplikovat materiál v procesu obkládání stěn, budeme v tomto článku zvažovat.

Co je domácí dekorace s kožichem a jak je atraktivní?

Dokončení fasády domu kožešinou dostalo své jméno díky vnější podobnosti s kožešinou umístěnou na vnitřní straně kabátu z ovčí kůže, a proto, když hovoříme o tomto způsobu dokončení fasády, nemají na mysli plyšovou kožešinu, ale omítky, vizuálně připomínající její texturu. Je důležité si uvědomit, že ve skutečnosti je „kožešinový plášť“ jedním z typů omítek, které zahrnují nanášení pískovo-cementové malty nástřikem na povrch stěny. Nalévání nebo stříkání roztoku na ošetřovaný povrch umožňuje dosáhnout efektu drsnosti charakteristického pro kožešinový plášť. Před pokračováním v získávání materiálů pro realizaci tohoto způsobu dokončování fasády domu je nutné prostudovat jeho výhody a nevýhody.

Výhody zdobení domu kožešinou:

  • S ohledem na vynikající toleranci teplotních změn a vysoké vlhkosti bude povlak „kožešinový kabát“ chránit základní povrch před vnějšími vlivy;
  • V případě použití omítky „pod kožich“ je možné podkladovou rovinu zakončit různými vzory, díky kterým se budova bude lišit od ostatních. Kromě toho je v procesu přípravy roztoku možné dát mu jakýkoli barevný odstín;
  • Jednoduchost instalačních činností je také atraktivní, díky čemuž můžete provádět veškerou práci vlastními rukama, aniž byste se uchýlili k pomoci odborníků. Tím se výrazně sníží konečné náklady na opravu;
  • Povrchový design lze diverzifikovat jednoduchými a technicky dostupnými technikami, například přidáním zrnitých složek s různými frakcemi do roztoku, použitím síťoviny atd .;
  • Vzhledem k nízké hmotnosti omítky prakticky nezvyšuje zatížení stěn a základů..

Důležité! Pokud jde o izolaci, je třeba poznamenat, že navzdory skutečnosti, že „kožešina“ plní funkci izolace, nebude se s touto funkcí plně vyrovnat, pokud jsou stěny obytné budovy tenké a nedostatečně izolované.

Nevýhody zdobení domu kožešinou:

Pro dekoraci stěn pod kožešinovým kabátem je také charakteristická řada negativních stran, o kterých se mistři často dozvědí po nanesení omítky.

  • Za prvé, texturovaný povrch sbírá prach;
  • Za druhé, dokončení fasády pro kožešinový kabát nelze kombinovat se všemi stylistickými řešeními. Například v případě správného výběru barev příznivě doplní tradiční klasické styly, pak je prakticky nekompatibilní s moderním high-tech stylem;
  • Tepelně izolační vlastnosti kožešiny nepřekračují vlastnosti pro tradiční omítky.

Pokud jde o závažnost dekorativního reliéfu, ve srovnání s jiným typem omítky – kůrovcem, kožešinový kabát v tomto ohledu pro něj ztrácí, ale vypadá elegantněji a moderněji.

Zdobení domu fotografií z kožešiny

Zdobení domu pod kožichem vlastními rukama: postup

Příprava drsného povrchu

  • Analogicky s jinými metodami dekorativního dokončování fasád začíná instalace „kožešinového pláště“ přípravou základního povrchu, který musí být pečlivě omítnut, protože to určí jeho adhezivní vlastnosti a následný stupeň adheze „ kožich “k základně.

Důležité! Pokud po změření rovin zjistíte, že stěny jsou docela rovnoměrné a jejich rozdíl nepřesahuje 0,5 mm na čtvereční. metr, v procesu omítání fasády nemůžete vystavit majáky. Ještě větší odchylky výšek v rovině stěny jsou možné v případě použití „kožichu“, jehož zlomek přesahuje 10 mm.

  • Pokud výškové rozdíly překročí 2 cm, bude nutné vyrovnat povrch stěny, který se provádí nanesením hrubé vrstvy omítky.
  • Nejprve zkontrolují povrch a vyzbrojeni kovovým kartáčem odstraní předchozí povlak. Pokud dojde k částečnému obložení, je také odstraněno;
  • Aby byly zajištěny vysoké lepicí vlastnosti, musí být povrch drsný. Na hladký povrch se pomocí dláta a kladiva aplikují speciální zářezy nebo vruby podél švů zdiva, což zvýší přilnavost povrchu;
  • Dále je povrch ošetřen antiseptikem, což je zvláště důležité, pokud máte co do činění se starými budovami. Díky tomuto postupu ochráníte stěny před houbami;
  • Po dokončení kompletního ošetření naneste vrstvu základního nátěru, která po zaschnutí zajistí dobrou přilnavost povrchů. Pro maximální účinek odborníci doporučují použít tekutý základní nátěr s hlubokou penetrací, který se nanáší štětcem nebo sprejem.

Důležité! Aby bylo spojení povrchů ještě lepší a odolnější, doporučují mistři jeho vyztužení stavební sítí.

Příprava roztoku: složení směsi

Ruční míchání složek

  • Pro vnější dekoraci je kožich, nebo spíše roztok, připraven ze směsi cementu a říčního písku, které jsou smíchány v určitých poměrech. Poměr složek je určen značkou použitého cementu. Pokud jste jako základ vzali cement M300, budete k přípravě roztoku potřebovat 3 díly cementu a 1 díl písku. Pokud používáte cement M400, je poměr složek 4: 1, M500 – 5: 1.
  • Písek a cement se nalijí do předem připravené nádoby s hladkými stěnami a dnem, přičemž se vezmou v úvahu dříve uvedené poměry, a přidá se voda, čímž se směs dostane do konzistence bramborové kaše. Odborníci doporučují připravit malé množství směsi a vyzkoušet ji na malé ploše. Tato potřeba je vysvětlena skutečností, že dekorativní účinek kožešinového pláště je určen hustotou pracovní směsi: čím vyšší je hustota, tím výraznější bude textura omítnutého povrchu..

Důležité! Aby se zabránilo předčasnému usazování cementové kaše, doporučuje se do ní přidat trochu pracího prášku. Aby byla konzistence směsi rovnoměrnější, musíte k míchání roztoku použít vrták s tryskou..

Existuje mnoho způsobů, jak zlepšit dekorativní vlastnosti omítkové směsi. Aby se diverzifikoval typ fasádní omítky, používají se následující techniky:

  • Do hotové směsi se přidá barvivo požadované barvy, které zabrání vyblednutí natřeného povrchu a odstraní nutnost jeho obnovy;
  • Aby byla textura výraznější, obsahuje směs stejné množství tmelu a smaltované barvy;
  • Za stejným účelem se do husté omítkové směsi přidávají mramorové štěpky, kusy barevného skla a podobné materiály..

Důležité! Pokud plánujete dát fasádě určitý odstín, odborníci doporučují dát přednost nanášení barvy na hotový „kožich“. To je způsobeno skutečností, že v procesu tónování roztoku před jeho aplikací bude obtížné dosáhnout jednotného odstínu, protože roztok bude muset být několikrát promíchán. Pokud jste si však jisti svými schopnostmi nebo musíte omítnout malou plochu, což vám umožní současně míchat a instalovat „kožich“, můžete tato doporučení zanedbávat.

Pomocí suchých směsí

Komerčně jsou dostupné suché omítkové směsi na bázi cementu, které mohou být nejen bílé, ale i barevné. Míchají se s vodou a pomocí stavebního mixéru vybaveného speciální tryskou je uvedou do homogenní konzistence. Po 5 minutách držení roztoku se znovu promíchá a poté je zcela připraven k použití. Je důležité připravit směs v množství, které bude použito najednou..

Použití hotových směsí

Kromě suchých směsí nabízejí stavební obchody hotové omítkové hmoty, jejichž hlavním rozdílem není stav agregace, ale chemické složení – většina směsí je vyráběna na bázi akrylových kopolymerů, což snižuje propustnost pro páry dokončovací vrstvy a současně zvyšuje její pružnost.

Aplikace kožichu na zeď: základní metody a nástroje

Poté, co byl připraven roztok a všechna přípravná opatření byla dokončena, je nutné přistoupit k přímé aplikaci omítky. Pokud jste začátečník, použijte video uvedené v článku – ořezávání kožichem pro vás nebude tak obtížné, jak se na první pohled zdá..

Existují čtyři hlavní způsoby, jak aplikovat kožich na zeď. Zvažme je podrobněji.

  • Házení malty na zeď pomocí koště a klacku – možnost dokončení, podle názoru většiny, prováděná „staromódní“ metodou. Jak naznačuje kontext, vyrábí se s koštětem a holí. Navzdory skutečnosti, že se tato technika postupně stává minulostí, zastarává, někteří mistři ji stále oceňují pro její lacinost, charakteristickou jednoduchost provedení a dostupnost použitých nástrojů. Bude však přijatelný pouze pro povrchy s malou plochou. Chcete -li roztok aplikovat jednou z nejjednodušších a nejdostupnějších metod, vezměte do jedné ruky koště, ponořte jej do roztoku a poklepáním na klacek, který je ve druhé ruce, naneste roztok na povrch pomocí kapek..

Důležité! Aby se dosáhlo jemnějšího postříkání, musí být koště nahrazeno tuhým kartáčem a hůl tenkým dřevěným proužkem. Přejeďte lištou po kartáči v opačném směru než ke zdi a na ošetřovaný povrch dopadnou malé cákance..

Důležité! Při procesu nanášení omítky tímto způsobem často vznikají nepravidelnosti, které mohou zkazit vzhled omítnutého povrchu. Pokud zaznamenáte takový nedostatek, odstraňte přebytečný roztok stěrkou a aplikaci roztoku opakujte..

  • Házení malty skrz pletivo Je další dostupná metoda pro ruční nanášení kožešiny. Textura omítnutého povrchu, jehož instalace byla provedena touto metodou, se bude mírně lišit od textury aplikované koštětem a klackem. Aby byl aplikační proces pohodlnější, odborníci doporučují natáhnout síťovinu na dřevěný rám. Výsledná struktura je umístěna poblíž zdi a jak práce postupuje, přesouvají ji po jejím povrchu a pomocí hladítka vrhají roztok na pletivo.

Kromě manuálních metod existují hardwarové metody nanášení kožešiny..

  • Omítání mechanickým strojem Je jednou z moderních pokročilých hardwarových metod. V procesu práce se používá stroj, jehož konstrukce není nic jiného než buben vyrobený z nerezové oceli a vybavený lopatkami uvnitř. V procesu práce se mechanismus posouvá pomocí rukojeti, která je umístěna na boku bubnu. Pracovní postup je následující:

  • Roztok je vložen do bubnu a struktura je nasměrována tak, aby vývod směřoval ke stěně, načež se rukojeť otočí. Jednotka je považována za pohodlnou, ale vyžaduje pravidelné mytí a důkladné čištění. Pokud nebude toto doporučení ignorováno, lopatky se brzy zanesou ztuhlým roztokem, což povede k selhání mechanické struktury;

  • Aplikace kožichu pomocí kompresoru – zařízení, které tlačí roztok na povrch pod tlakem, který je vytvářen stlačeným vzduchem. Tento princip činnosti má určité podobnosti s tím, co je základem provozu mechanického stroje s rotujícími lopatkami. Použití kompresoru oceňují profesionální stavitelé, kteří s jeho pomocí dokáží vykonat velké množství práce v krátkém čase. Toto zařízení navíc zajišťuje rovnoměrnou aplikaci roztoku, stejně jako stejný tvar a velikost ošetřených kapek..

Důležité! Pokud dáváte přednost této metodě, nespěchejte na nákup kompresoru, lze jej pronajmout od profesionálních stavitelů, což bude mnohem levnější..

  • Fragmentovaná aplikace kožichu praktikují kreativní lidé, kteří chtějí diverzifikovat design fasády. V procesu fragmentární aplikace kožešinového nátěru se na oddělené části stěny nanáší omítka, zvýrazňující výčnělky stěn nebo kreslící různé geometrické tvary. V tomto případě se texturovaná omítka aplikuje na oblasti dříve omezené lamelami..

Důležité! Než začnete nanášet strukturovanou omítku, pečlivě změřte své vlastní síly a dobu určenou pro práci. Doporučuje se aplikovat omítku na vybraný povrch do jednoho dne, a pokud si potřebujete odpočinout od práce, překryjte okraje čerstvě nanesené omítky fólií. To ochrání sádru před popraskáním po nanesení nové části roztoku..

Tipy od mistrů, na které si dát pozor

Aby mohla být sádra na kožešinu používána po dlouhou dobu, při zachování jejího původního vzhledu, je nutné řídit se užitečnými radami našich zkušených řemeslníků. Věnujte zvláštní pozornost následujícím pokynům.

  • Omítání musí být prováděno za určitých povětrnostních podmínek. Teplota vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí od +5 do +27 stupňů a přímé světlo by nemělo dopadat na omítnutý povrch (nejlepší je pracovat za oblačného, ​​ale ne deštivého počasí). Tím se zabrání rychlému, nerovnoměrnému vysychání vrstvy omítky a jejímu následnému praskání;
  • Omítka se nanáší ve třech vrstvách, které se nanášejí postupně během jednoho dne. V tomto případě je každá následující vrstva vyhozena po mírném zaschnutí předchozí;
  • Nešetřete na základním nátěru, musí být aplikován bezchybně;
  • Aby malta získala požadovaný odstín, používají se následující minerální prášky: jemně mleté ​​kobaltové sklo, uhelný prášek, červená železná ruda, práškový mangan, bílý azbest a jemně mletý bílý mramor. Přidávají se do roztoku za míchání písku, cementu a vody;
  • Na konzistenci řešení jsou kladeny také zvláštní požadavky: roztok by měl být řídký, ale zároveň by neměl klouzat po stěnách;
  • Pro zvýšení zrnitosti kožichu se doporučuje použít hůl s koštětem nebo kovovou síťovinou. Chcete -li vytvořit méně výraznou texturu, zvolte kovovou síťovinu.

Malování fasády pod kožešinovým kabátem: doporučení odborníků

Jak bylo uvedeno výše, aby kožich získal jednotný odstín, cvičí malování fasád jako kožich. To lze provést několika způsoby..

  • Jedním z nejjednodušších způsobů je použít barevnou omítku, která se přidá do roztoku v takovém množství, aby poskytlo požadovaný odstín požadované intenzity. Prakticky nevybledne, a pokud se objeví mikroskopické praskliny, intenzita odstínu se nezmění.

Důležité! Malování fasády pod kožichem je spojeno s určitými obtížemi spojenými s povrchovým reliéfem. Textura kožešiny naznačuje výškové rozdíly až do 3 mm, což na jedné straně zvětšuje plochu pracovního povrchu a přetížení barvy a na druhé straně je malování válečkem nebo štětcem téměř nemožné , protože povrch bude natřen nerovnoměrně.

  • Vzhledem k tomu je nutné zvážit efektivnější způsob malování fasády na kožešinový kabát – použití stříkací pistole nebo stříkací pistole, která rozbije barvicí kompozici na nejmenší cákance, což vám umožní rovnoměrně malovat přes všechny nerovnosti a současně snížit spotřebu barvy. V případě potřeby některé oblasti natřete štětcem..

I přes nízké náklady na práci (celkové náklady na opravy se skládají pouze z nákladů na písek, cement a barviva) výsledek často předčí vaše očekávání. Po přečtení článku jste s největší pravděpodobností přesvědčeni, že proces aplikace kožichu je poměrně jednoduchý, zvláště pokud máte speciální automatizovaná zařízení. Abyste si upevnili své dovednosti, doporučujeme vám seznámit se s videem níže..

Video dekorace na zeď pod kožichem

About the author