Ako čistiť steny sadzí vlastnými rukami

Vzhľad sadzí na stenách je vyprovokovaný mnohými faktormi, napríklad nadmerným plameňom v krbe, sporáku, kotle alebo ohni. V každom prípade je potrebné zbaviť sa tohto javu. Pretože sadze kazia vzhľad stien a znižujú estetický vzhľad miestnosti. Dozvieme sa viac o tom, ako odstrániť sadze a ako vyčistiť sadze..

Obsah:

Ako vyčistiť sadze po požiari vlastnými rukami

Po požiari akejkoľvek zložitosti sú steny, strop a predmety v miestnosti pokryté sadzami a sadzami. Existuje niekoľko možností na odstránenie sadzí zo stien..

Aby bolo možné určiť najefektívnejšiu metódu, ako sa zbaviť sadzí, je potrebné študovať jej štruktúru. V prvom rade sú sadze lepkavá hmota obsahujúca zvyšky materiálov, ktoré zhoreli pri požiari. Preto sa v závislosti od druhu týchto materiálov uvoľňujú lepkavé, mastné a suché sadze. Aby sa zbavili sadzí, najčastejšie sa používajú agresívne metódy..

Pred začatím prác na čistení stien od sadzí postupujte podľa týchto krokov:

 • skontrolovať steny na povahe a hladine sadzí na ich povrchu;
 • odstráňte materiály, ktoré nie je možné obnoviť;
 • určiť najefektívnejší spôsob čistenia stien vo vzťahu k typu sadzí, ktoré sú na nich prítomné;
 • vyčistite steny od sadzí pomocou dostupných materiálov;
 • odstrániť zápach horenia;
 • vetrajte miestnosť.

Upozorňujeme, že počas čistenia sa odporúča používať iba netoxické látky. Pomocou dezinfekčných roztokov je možné odstrániť nepríjemný zápach v miestnosti.

Pred začatím čistenia skontrolujte miestnosť, pretože zápach, ktorý zostal po požiari, má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Pri čistení stien od sadzí používajte gumové rukavice a masku. Je vhodné zakryť si vlasy šatkou, obliecť si staré veci, ktoré vám nevadia zafarbiť sadzami a potom vyhodiť. Upozorňujeme, že celé telo by malo byť pokryté oblečením, pretože čistenie sadzí bude dosť ťažké..

Pred odstránením sadzí pripravte materiál vo forme:

 • plastová misa;
 • vysokovýkonný vysávač;
 • veľa nepotrebných handier;
 • špeciálne chemické špongie, ktoré sa predávajú v železiarstve;
 • metla;
 • kefy s tuhými štetinami;
 • špachtľa a kefy;
 • valček a nádoby na to.

Okrem toho je potrebné vybrať množstvo chemikálií, ktoré pomôžu zbaviť sa sadzí na stenách..

Ako čistiť sadze zo stien: práca krok za krokom

Prvá fáza práce v interiéri po požiari je zbavenie sa nepotrebných odpadkov a spálených vecí. Ak máte spálený nábytok, vyberte ho z miestnosti. Prežívajúce predmety v podobe kobercov, cestičiek, záclon je potrebné vonku vyvetrať pred nepríjemným zápachom horenia. Ak nie je možné zbaviť sa zápachu, záclony dôkladne umyte práškom a leštidlom a na čistenie kobercov použite chemikálie alebo ich vezmite na chemické čistenie..

Pach z neovplyvnených kníh bohužiaľ nebude možné odstrániť, preto ich buď vyhoďte, alebo ich umiestnite do miestnosti, kde nie ste často, aby nerozširovali pach horenia.

Ak je tapeta spálená v miestnosti, je potrebné ju odstrániť zo stien a vytiahnuť ju na ulicu, to isté by sa malo urobiť s spálenou podlahovou krytinou, plastovými predmetmi, soklami atď..

Potom, čo sa zbavíte všetkých predmetov v miestnosti, prejdite na druhú fázu, ktorá spočíva v chemickom čistení. Ak nie je podlaha v miestnosti poškodená, pred čistením stien na ňu položte film a zafixujte páskou. Ďalej by ste mali vykonať nasledujúce akcie:

 • odstráňte tapety alebo farby na stenách;
 • pomocou vysávača vyčistite steny od horenia a sadzí, dôkladne spracujte praskliny;
 • na odstránenie nečistôt použite kefu alebo metlu s tuhými štetinami, pokúste sa zamiesť sadze zo steny, ale nevtierajte ju do povrchu;
 • na ďalšie čistenie používajte špeciálne chemické špongie, na impregnáciu ktorých sa používa kompozícia, ktorá pomáha pri umývaní sadzí zo stien;
 • robiť prácu začínajúc zdola, postupne sa pohybovať po stenách;
 • po upchaní hornej časti špongie sa odstráni.

Po chemickom čistení začnite čistiť miestnosť. Na to musíte pripraviť čistú vodu, handry a nádoby vo forme vedier alebo umývadla. Ako čistiaci prostriedok používajte bežný gél na riad alebo horúcu sódu. Pri utieraní sadzí netlačte na handru, zľahka ňou utrite povrch. Hneď ako voda stmavne, vymeňte ju za novú. Steny niekoľkokrát umyte, ak na nich stále zostávajú sadze, potom ich odstráňte pomocou tuhej kefy namočenej v géli na umývanie riadu.

Upozorňujeme, že je zakázané vykonávať mokré čistenie bezprostredne po požiari. Spočiatku je potrebné odstrániť väčšinu sadzí vysávačom a suchými handrami, až potom sa sadze odstránia vodou. Aby sa neutralizovali zvyšky sadzí na stene, odporúča sa naň naniesť tmel. Ďalej sú steny pokryté zeminou. Na dodatočné čistenie vzduchu od nepríjemných pachov sa používajú špeciálne chemické neutralizátory..

Čistenie vzduchu navyše vykonávajú špeciálne čistiace spoločnosti pomocou ozonizátorov. Aby ste si nekúpili toto zariadenie, prenajmite si ho alebo najmite špecialistov, ktorí profesionálne a rýchlo vyčistia vzduch v miestnosti..

Pomocou ozónu je možné veľmi rýchlo vyčistiť miestnosť od zápachu horenia. Táto látka má vynikajúce dezinfekčné vlastnosti. Na použitie tohto materiálu stačí zapnúť zariadenie na určitý čas, kým sa zápach z miestnosti úplne neodstráni..

Ak nie je možné kúpiť ozonizátor, dajte na sporák vodu, ktorá by mala variť asi 6-8 hodín. Navlhčite čisté handry octom a umiestnite ich do celého domu. Z času na čas handry vymeňte, pretože rýchlo absorbujú nepríjemné pachy. Ak máte kúpeľňu, zapnite horúcu vodu a otvorte dvere, aby sa výpary dostali do vzduchu a vyčistili ho. Na vlastnú päsť je možné vyrobiť špeciálne riešenie, ktoré pomôže odstrániť zápach horenia z miestnosti. Za týmto účelom navzájom prepojte nasledujúce komponenty:

 • sóda bikarbóna – štyridsať gramov;
 • kyselina chlorovodíková – rovnaké množstvo;
 • amoniak – štyridsať gramov;
 • akákoľvek nádoba z tvrdeného skla.

Na prípravu roztoku navzájom skombinujte amoniak a sódu. Potom do výslednej kompozície pridajte kyselinu. Počas reakcie sa uvoľňuje biely dym nazývaný chlorid amónny. Je to on, kto je schopný odstrániť zápach pálenia v miestnosti. Nechajte kompozíciu 24 hodín v interiéri, dôkladne zatvorte všetky dvere a okná a odíďte z domu. Potom oblasť vetrajte niekoľko hodín alebo dní, v závislosti od stupňa horenia. Potom začnite s vnútornými renováciami. V miestnosti nebude cítiť zápach pálenia.

Ako vyčistiť steny copoli vo vani

Vo väčšine prípadov sa po niekoľkých rokoch prevádzky kúpeľa na jeho stenách alebo na strope objavia sadze. Pretože sa na stavbu kúpeľa najčastejšie používa prírodné drevo, absorbuje nielen vlhkosť, ale aj častice sadzí, čím stráca svoju pôvodnú príťažlivosť..

Existuje niekoľko spôsobov čistenia stien od sadzí, odporúčame vám, aby ste sa s nimi zoznámili:

1. Mechanické zariadenia.

V tomto prípade sa na odstránenie sadzí používa dobre nabrúsená škrabka alebo akýkoľvek ostrý predmet schopný zoškrabať sadze zo steny. Táto metóda čistenia však bude vyžadovať veľa času a fyzického úsilia..

Po každom zahriatí kúpeľa je potrebné zachovať čistotu a steny očistiť od sadzí štetcom. Tieto metódy sú náročné na prácu a sú neúčinné, pretože drevo je pokryté uzlami, ktorých odstraňovanie sadzí je problematické.

Na zjednodušenie postupu použite brúsku, s ktorou celý proces čistenia stien zaberie minimum času. Po brúsení dreva odstráňte prach zo stien handrou a mydlovou vodou.

2. Vyčistite stenu od sadzí pomocou ľudových metód.

Aby ste sa vyhli nadmernému hromadeniu sadzí na stene, po každom ohnisku ich utrite vlhkou handričkou a mydlovou vodou. Na vykonanie tohto odporúčania však nie je vždy voľný čas, takže ak sú steny stále údené, na ich čistenie použite dostupné prostriedky..

Niektorí odborníci odporúčajú používať drvené tehly alebo piesok ako abrazívne prostriedky na odstraňovanie sadzí..

3. Chemické zloženie.

Najúčinnejším spôsobom odstránenia sadzí je použitie špeciálnych prípravkov vo forme prania. Po nanesení tejto látky na stenu musíte počkať určitý čas uvedený v pokynoch a zmyť kompozíciu spolu so sadzami zo stien. Tieto látky obsahujú zásadité látky, ktoré odstraňujú sadze a sadze zo steny.

Ako vyčistiť sadze od kovu

V prípade nesprávneho spaľovania paliva v kachle alebo kotle sa sadze usadzujú nielen na ich povrchu, ale aj na veciach obklopujúcich ohrievač. Ak sa sadze vytvorili nedávno, na ich odstránenie stačí vlhká tkanina. Odstránenie sadzí s dlhým spekaním však nie je také jednoduché, preto budete musieť vynaložiť špeciálne úsilie..

Na odstránenie sadzí z oceľového povrchu sa používa kompozícia vo forme riečneho piesku alebo bitogových tehál. Tieto abrazíva však ničia kovový povrch. Použitie kefy tiež znamená prítomnosť plaku a pruhov na stenách, ktoré kazia vzhľad kovových predmetov..

Najúčinnejším spôsobom odstránenia sadzí z kovu sú chemikálie. Na povrch sa nanesie špeciálne umývanie a po niekoľkých minútach ho úplne očistí od sadzí bez poškodenia kovu.

Použitie oceľového riadu na varenie jedla v kontakte s otvoreným ohňom bude tiež produkovať sadze. V tomto prípade sa na odstránenie sadzí používa aj riečny piesok alebo obyčajné kefy..

Odporúča sa odstrániť sadze hneď, ako sa objavia, v tomto prípade čistenie riadu od sadzí nevyžaduje veľa úsilia. V opačnom prípade použite kyselinu citrónovú, popol alebo uhlie, riečny piesok, oceľovú kefu alebo Coca-Colu, ktorá je veľmi dobrá pri odstraňovaní sadzí..

Ako vyčistiť strop od sadzí

Pred začatím práce sa tiež odporúča miestnosť chemicky vyčistiť a potom na sadze pôsobiť vodou. Na prácu budete potrebovať:

 • špeciálne pracie prostriedky;
 • staré handry;
 • riedidlo farby;
 • priméry;
 • všetky druhy štetcov s tuhými štetinami;
 • špeciálne impregnované špongie;
 • metlou a predmetmi, pomocou ktorých môžete upratať miestnosť.

Pred čistením stropu od sadzí si oblečte nepotrebné oblečenie a chráňte oči a vlasy pred čiernym prachom.

Čistenie stropu od sadzí zahŕňa vykonanie nasledujúcich činností:

1. Umiestnenie papiera alebo filmu na podlahu. V opačnom prípade jemné sadze spadnú do štrbín na podlahe a zostanú tam..

2. Metlou alebo vysávačom odstráňte usadeniny sadzí zo stropu. Neotierajte ho dovnútra.

3. Pomocou chemických špongií odstráňte sadze zo stropu. Huby pravidelne vymieňajte, keď sú znečistené.

4. Vyberte noviny z podlahy a prikryte ich plastom, pretože počas čistenia bude na podlahu kvapkať špinavá voda..

5. Potom, čo handra sčernie, musí byť nahradená novou..

6. Počkajte, kým strop zaschne a ak nie ste s výsledkom spokojní, postup zopakujte znova. Strop umývajte, kým nebude zbavený škvŕn sadzí.

7. Na odstránenie drobných škvŕn na strope použite riedidlo na lakový benzín. Na aplikáciu vezmite vatový tampón..

8. Potom, čo sú steny úplne suché, pokryte ich základným náterom s hlbokým prienikom..

9. Ďalej je strop dokončený, tmelený a v prípade potreby natretý.

Metódy čistenia tehál zo sadzí

Krby vyrobené z tohto materiálu sú najčastejšie náchylné na výskyt sadzí na tehle. Súhlaste s tým, že krb pokrytý sadzami vyzerá úplne nepredstaviteľne. Preto existuje množstvo spôsobov boja proti sadzi na tehlových povrchoch..

Ak chcete odstrániť sadze, skúste tehlu umyť čistiacim roztokom a handrou. Na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami chemikálií noste gumené rukavice. Na tehlu naneste chemické zloženie, dosiahnite jej penivosť, na tento účel použite špongiu, iba v tomto prípade je možné dosiahnuť maximálnu účinnosť..

Druhý spôsob čistenia tehál zahŕňa ošetrenie octom. Navlhčite tehlu vodou, naneste na ňu ocot, počkajte 10-15 minút a stenu vyčistite štetcom.

Ďalšou možnosťou sú špeciálne čistiace prostriedky na chemickej báze. S ich pomocou je možné rýchlo sa zbaviť sadzí bez fyzických a časových nákladov. S pomocou moderných čistiacich prostriedkov je možné obnoviť vzhľad krbu za niekoľko hodín.

About the author