Ako nalepiť tapetu na sadrokartón

Väčšina opráv je za nami, prejdime k dokončovacím prácam. Duša sa len raduje – po oslobodení sa od prachu a trosiek sa konečne objavuje jasný obrys nového interiéru. Zostávajú len tie najmenšie veci – vymaľovať byt, dodať mu hotový vzhľad. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi – od najjednoduchších farieb na vodnej báze až po dekoratívnu omietku. Napriek tomu väčšina z nás uprednostňuje tapety. Mimochodom, viete, ako lepiť tapety na sadrokartónové dosky? Áno, áno, vyrovnanie alebo dokonca postavenie nových stien pomocou sadrokartónových dosiek nie je zďaleka všetko. Pri lepení tapiet na sadrokartónové dosky existuje niekoľko trikov – a tu nájdete všetky potrebné informácie.

Aké je tajomstvo samolepiek tapiet na sadrokartóne

Buďme úprimní – samotný proces lepenia tapiet na sadrokartónové dosky je každému z nás dobre známy, určite to nebude prvá tapeta, ktorú prilepíte. Hlavné tajomstvo teda spočíva výlučne v správnej príprave steny zo sadrokartónu.

Príprava steny čerstvo zostavenej zo sadrokartónu teda pozostáva z jej úplného tmelu (taká minimálna verzia omietky). Môžete sa celkom rozumne opýtať, prečo je to potrebné, pretože povrch sadrokartónu nepotrebuje ďalšie vyrovnanie (určite táto vlastnosť sadrokartónu nebola posledná, ktorá ovplyvnila váš výber materiálu na steny). A budete mať úplnú pravdu – v skutočnosti nemusíte nič zarovnávať. Je potrebné iba položiť niekoľko vrstiev tmelu, vďaka čomu v budúcnosti dostaneme príležitosť lepiť a meniť tapetu rovnakým spôsobom ako na obyčajnej omietnutej stene. Ak prilepíme tapetu na nenastriekaný povrch, nedostaneme najpríjemnejšiu možnosť:

 • za prvé, v tomto prípade je vysoká pravdepodobnosť prenosu farby GCR prostredníctvom svetlých tapiet
 • za druhé, táto možnosť sa určite objaví v budúcnosti: keď sa chystáte zmeniť tapetu, budete musieť
 • alebo ich odtrhnite spolu s kartónovými stenami, ktoré sú spojené s ďalšími prácami na výmene sadrokartónu
 • alebo lepenie nových tapiet na staré – a kde je záruka, že sa farebné efekty oboch vrstiev opäť nebudú prekrývať?

Takže si stále musíte vyhrnúť rukávy a tmel na stenách. Pre tých, ktorí sa rozhodnú urobiť tmel sami, príde vhod toto video:

GKL tmel pred lepením tapiet na sadrokartónové dosky

Je čas začať, ale najskôr sa pozrime na kompletnú schému sadrokartónu. Tu sú fázy práce, ktorú je potrebné vykonať:

 • základný náter povrchu sadrokartónu (je lepšie použiť akrylový základný náter – bude chrániť pred akýmikoľvek hubami a plesňami a zlepší priľnavosť sadrokartónu k tmelu)
 • spoje sadrokartónových dosiek tmelíme (určite použite serpyanka – špeciálna sieťovina z polyesteru alebo sklolaminátu) a miesta, kde je sadrokartón upevnený samoreznými skrutkami
 • vykonávame plný tmel celej steny sadrokartónu (odporúča sa naniesť tri vrstvy tmelu – finálna vrstva sa nanáša po úplnom vyschnutí predchádzajúcich)
 • zaschnutý základný náter brúsime brúsnym papierom, najskôr hrubozrnným a potom jemnejším – aby bol povrch hladký
 • opäť základný náter – už pod tapetou

Poradie práce je každému jasné, zostáva mierne rozšíriť znalosti o tmeloch, pretože tí, ktorí to urobia prvýkrát, nie sú známe všetky tajomstvá.

Začnime úplne od začiatku – je lepšie naniesť základný náter valčekom alebo širokou kefou, pričom sa uistite, že je celý ošetrovaný povrch rozmazaný.

Pri nanášaní tmelu je potrebné použiť niekoľko stierok rôznych šírok: pre úzke je pohodlnejšie vybrať tmel, pre široké – rozmazať ho na stenu.

Vystužujúca páska používaná na tmelové spoje zachráni vašu stenu pred popraskaním a dodá švám väčšiu pevnosť.

Pred vyplnením drážok stojí za to naniesť farbu na hlavy samorezných skrutiek, ktorá chráni kov pred hrdzou – potom budú trvať dlhšie.

Po položení celého povrchu steny použite rôzne druhy tmelu: počínajúc (s väčším podielom plniva) – pre prvú a druhú vrstvu a konečnou úpravou (s jemne rozptýleným plnivom) – konečná, hladšia vrstva tmelu.

Aby mala stena tmelu konečnú rovnomernosť, musí byť tmel brúsený. Ale zároveň nevymažte tmel príliš šmirgľom, inak sa celý proces bude musieť znova zopakovať. A určite noste ochrannú masku (môžete len okuliare a respirátor), prečo dýchať prach – je to nezdravé.

Celý proces plnenia steny vlastnými rukami je znázornený na videu. A schopnosť tmeliť omietnutú stenu je ideálna pre stenu zo sadrokartónu..

To je všetko, teraz už nemusíte premýšľať nad tým, ako nalepiť tapetu na sadrokartón, ale jednoducho pokračovať v lepení.

Ako nalepiť tapetu na sadrokartón

Ak ste sa sami nikdy nezaoberali tapetovaním (čomu je ťažké uveriť – u nás sa s týmto prvkom vylepšovania vlastného domova zoznamujú od detstva), potom pravdepodobne nájdete starších kamarátov, ktorí vám ochotne poradia na túto tému. Ich hodnotu však začnete chápať až po cvičení. Takže poďme na to a urobme to – cvičte.

Predtým, ako začnete lepiť tapetu, musíte ju najskôr vybrať. Mnoho ľudí dnes dáva prednosť tomu, aby na stene bolo vidieť dokonca niekoľko typov tapiet: krásne vybrané, tvoriace rôzne dekoratívne prvky. Vďaka takej jednoduchej technike môžete skutočne vizuálne zdvihnúť strop, roztlačiť steny od seba, aby bola miestnosť veľká a svetlá. Ale pre tieto tajomstvá sa budete musieť obrátiť na iný článok. A tu je len niekoľko pravidiel pri výbere tapety:

 • materiál tapety je vybraný podľa funkčnosti miestnosti – v kuchyni a vo vani je potrebná vodotesná tapeta, ale v spálni je lepšie lepiť jemnú textíliu
 • pri nákupe tapiet vypočítajte požadované množstvo vopred a pamätajte na to, že tapety s jasne výrazným vzorom, ktoré bude potrebné vybrať pri lepení pásov, zaberú viac ako v prípade obyčajných tapiet (a v budúcnosti budú zásoby neublíži, najmä ak sú v dome deti)
 • tiež stojí za to vypočítať a okamžite kúpiť v požadovanom množstve všetky ďalšie materiály – od lepidla po ozdobný okraj
 • musíte si kúpiť lepidlo, ktoré je pre tento typ tapiet najvhodnejšie (tieto informácie je možné získať od predajcov v špecializovaných predajniach, ale nezabudnite si prečítať pokyny o použití lepidla, je jasne uvedené, pre ktoré tapety je určený )
 • ak sa chystáte lepiť rôzne tapety na rovnakú stenu, uistite sa, že sú z rovnakého materiálu (papier, netkané textílie, vinyl atď.) a rovnakej hrúbky
 • ak by ste predsa chceli kombinovať "hodváb a kameň", potom je medzi takýmito tapetami heterogénnej štruktúry potrebná hranica, vďaka ktorej bude prechod harmonickejší, okrem toho má každý typ tapety svoje vlastné lepidlo

Zdanlivo jednoduché pravidlá, ale nie vždy sa berú do úvahy. Ale koľko ďalších problémov, ktorých sa môžete zbaviť, ak ich budete dodržiavať?.

Chystali sme sa však hovoriť o lepení tapiet na sadrokartónové dosky a išli sme bokom. Nezáleží na tom, či ste vybrali správnu tapetu, stačí ju nastrihať na pásy požadovanej dĺžky, rozotrieť lepidlom (nezabudnite ním natrieť stenu) a prilepiť na pripravený povrch, pričom potrebná objednávka.

Ak si chcete osviežiť pamäť na tento postup, pozrite si priložené video – veľmi dobre sú v ňom načrtnuté základné princípy tapetovania..

Zo všetkých vyššie uvedených informácií je zrejmé, že hlavná práca, ako sa zvyčajne stáva, spadá do prípravnej fázy. Navyše, v tomto prípade sa ten, kto sa prvýkrát rozhodol tmeliť stenu vlastnými rukami, bude musieť naučiť tejto zručnosti priamo na ceste. A v tomto prípade môže byť nenahraditeľný skúsený mentor, ktorý vás naučí a ušetrí od chýb a bude kontrolovať správnosť práce. Ale aj keď taký profesionál nie je nablízku, potom sa nebojte – nie bohovia pália hrnce, všetko vám vyjde. Aj keď nie tak rýchlo ako špecialista. A s lepením tapiet si určite poradíte. Veľa šťastia pri renovácii – a radosť z vášho domova.!

About the author