Ako namaľovať drevený dom vlastnými rukami

Drevené domy sú obľúbené dodnes. Sú šetrné k životnému prostrediu, relatívne lacné a vďaka moderným ochranným zmesiam sú tiež trvanlivé. Nezáleží na tom, z akého typu stavebných materiálov je budova postavená – drevo, guľatina alebo lepené trámy, vonkajšie fasády vyžadujú ochranný náter a ošetrenie antiseptikmi. To platí nielen pre nové domy, ale aj pre staré, ktoré vyžadujú obnovu. Článok sa zameria na to, ako správne vymaľovať drevený dom vonku..

Obsah:

Ďalej budeme podrobne zvažovať dôvody, kvôli ktorým je potrebné obnoviť náter laku dreveného domu zvonku, typy kompozícií, ktoré sú vhodné na vonkajšiu prácu na dreve, a technológiu maľovania dreveného domu. vonku vlastnými rukami.

Príčiny starnutia dreva

Drevo je materiál so živou štruktúrou. Aj rastúci strom časom starne a hnije, zatiaľ čo v porúbanom strome tieto procesy prebiehajú oveľa rýchlejšie. Neošetrený materiál už v jednej sezóne stráca svoj pôvodný lesk a stáva sa sivým. Aby sa zachoval estetický vzhľad a chránilo sa samotné drevo, vyžadujú si tieto domy pravidelné spracovanie..

 • Vplyv atmosféry. Ide o slnko, dažde a zmeny teploty. Štruktúra drevenej fasády je hrubšia, znižuje elasticitu a mení jej farbu zo žltej na sivú. V dôsledku častej expanzie a kontrakcie so zmenami vlhkosti sa objavujú trhliny, ktoré zhoršujú proces starnutia.
 • Rozpad a plesne. Vznikajú na miestach, kde sa hromadí najväčšie množstvo vlhkosti – v trhlinách, v priebehu času prechádzajúce na celý povrch. Plesne je ľahké si všimnúť aj v počiatočných fázach, pretože najčastejšie ide o inú formu šedo-modrej, niekedy čiernej. Tieto lazúry výrazne neovplyvňujú kvalitu štruktúry dreva, ale sú zdraviu škodlivé. Ale ďalšie hniloba nimi spôsobená je už nebezpečná a vyžaduje si okamžitý zásah vo forme farbenia špeciálnymi zlúčeninami.

 • Podkôrny hmyz. Môžu sa objaviť aj v nových domoch, ak počas výstavby nebol úbytok kvalitatívne odstránený alebo bol použitý materiál nízkej kvality (napríklad na strešné latovanie). Dokážu drevo nepostrehnuteľne kaziť mnoho rokov. Je veľmi ťažké sa ich zbaviť..

Tip: Je obzvlášť dôležité postarať sa o kvalitnú ochranu fasády dreveného domu, ak sa nachádza v blízkosti veľkej nádrže alebo v blízkosti diaľnic s hustou premávkou.

Výber farby farby pre dom vonku

Je to dôležitá otázka, pretože zvolená farba ovplyvní náladu a spokojnosť z vykonanej práce. Najvýhodnejšie je to urobiť priamo v obchode, kde sú prezentované vzorky dreva, maľované v rôznych odtieňoch. Pri objednávaní farby cez internet môže monitor skresľovať skutočnú farbu..

Pri pohľade na farebné možnosti drevených budov v časopise často dochádza k pocitu potešenia, avšak pri výbere farby pre svoj domov je väčšina na slepej uličke, pretože nevie, čo si vybrať. Tu pomôže niekoľko tipov:

 • po prvé, stojí za to rozhodnúť sa, či bude celý dom premaľovaný alebo len jeho jednotlivé prvky. V druhom prípade by farba farbiva mala byť v súlade s existujúcim tónom;
 • niektoré chatové osady vyžadujú, aby mali domy podobný vzhľad, čo znamená, že farba by mala byť kombinovaná so susednými domami;
 • farba kompozície nanesenej na drevo sa môže veľmi líšiť pri umelom osvetlení v obchode a pri pouličnom osvetlení. Mnoho konzultantov preto odporúča kúpiť malú nádobu s farbivom (často na požiadanie môžem zafarbiť veľmi malý objem najmä pre zákazníka) a namaľovať nejaký prvok na fasádu. To vám umožní už presne určiť možnosť.

Pri výbere tienidla do domu musíte stavať na životnom prostredí. Napríklad v borovicovom lese krásne vyzerajú domy s teplými odtieňmi drevených fasád a pre ľahký brezový háj je lepšie zvoliť sivé tóny v škandinávskom štýle..

Hlavnou vecou, ​​ktorú je potrebné si zo základných pravidiel zapamätať, je, že svetlé odtiene, a najmä biela, vizuálne zväčšujú veľkosť drevenej chaty, ale tmavé farby naopak znižujú.

Výber farby na maľovanie doma

Napriek tomu, že moderný stavebný trh je plný všetkých druhov farieb a lakov na drevo, výber jeho charakteristík je dosť vzácny. Napriek tomu, že niektoré formulácie sú široko inzerované, zatiaľ čo iné sú prakticky neznáme, ich zložky sú podobné. Za posledné desaťročia sa neobjavili žiadne zásadne nové farbiace kompozície, napríklad klasická olejová farba slávnej značky Tikkurila sa vyrába bez výrazných zmien viac ako 70 rokov. To naznačuje, že napriek sľubným reklamám na nové farbivá o bezprecedentnej trvanlivosti by nemal byť braný na nominálnu hodnotu..

 • Olejové farby na drevo. Najčastejšie je to lacnejšia možnosť na maľovanie drevenej fasády domu. Ich hlavnou výhodou je, že sú schopné pomerne hlboko preniknúť do štruktúry dreva, vďaka čomu je odolný voči negatívnym vplyvom atmosférických podmienok. Aby však dom vyzeral vždy esteticky, je potrebné tento náter aktualizovať každých 5 rokov alebo častejšie, v závislosti od podmienok v regióne. Ďalšou nevýhodou je nízka odolnosť voči ultrafialovému žiareniu. To znamená, že južná strana budovy rýchlejšie stratí sýtosť farieb (samozrejme to platí len pre jasné odtiene). Suché formulácie na báze oleja dlho schnú. Aj za slnečného a teplého počasia to trvá niekoľko hodín. Preto, aby sa prach nelepil na nové fasády, musíte si do práce zvoliť pokojné počasie..
 • Akrylátové farby na drevo. Toto je najlepšie farbivo na drevenú fasádu domu. Je to predovšetkým kvôli ich schopnosti vytvárať spoľahlivý povlak priepustný pre pary. To znamená, že po aplikácii sa vytvorí vrstva, ktorá môže dýchať, ako drevo. Navyše, aj po vytvrdnutí zostávajú alkydové farby dostatočne elastické, aby nepraskali, keď drevo sezónne schne. To všetko vám umožňuje predĺžiť výkon až na 8-10 rokov bez nutnosti nových opráv..

 • Krycia ochrana dreva. Sú založené na akrylátovo-alkydovej kompozícii. Jedná sa o relatívne nedávny typ produktu, ale s množstvom výhod, vďaka ktorým si získava na obľube. Vďaka tejto kompozícii môže lacné drevo vyzerať ako drahý materiál. To vám umožní ušetriť peniaze počas stavby, keď chcete dosiahnuť slušný výsledok lacno. Okrem toho si tieto antiseptiká zachovávajú svoj vonkajší vzhľad viac ako 10 rokov bez tónovania..
 • Laky, lazúry, azúrové. Ak boli na stavbu dreveného domu zvolené drahé materiály, mali by ste sa rozhodnúť pre bezfarebný a trvanlivý povlak. Dodajú povrchu lesk bez narušenia farby, ale iba mierne zmenia odtieň a úplne ukážu nádhernú textúru prírodného materiálu. Ak je to žiaduce, môžu byť tónované, v tomto prípade bude sýtosť farieb závisieť od počtu nanesených vrstiev..

Pri kladení otázky, akým spôsobom je najlepšie vymaľovať dom, sa väčšina spolieha na kombináciu ceny / kvality. Takto si môžete urobiť hrubý prehľad najznámejších výrobcov:

 • Rozpočtové farby. Patria sem ekonomické možnosti, ktorých náklady nepresahujú 100-150 rubľov / kg. Ide o Senezh, Aquatex, Teksturol.
 • Stredná cenová kategória. Ich cena sa pohybuje od 250 do 350 rubľov / kg. Najslávnejšie „Tikkurila“ a „Belinka“.
 • Výhodná farba – od 400 rubľov / kg a viac. Ide o zahraničných výrobcov, ako sú Woodwork a Johnestones..

Užitočné tipy na maľovanie dreveného domu

 • Ak sa natiera nový dom, potom výber farby nie je ničím obmedzený a závisí iba od preferencií majiteľa. Je to iná vec, ak sa na predtým natretej drevenej fasáde vykonávajú opravy. V tomto prípade je potrebné natrieť rovnakým zložením, aké bolo použité predtým. Existuje však malá nuansa, ak bola stena natretá olejovou farbou, potom je možné na ňu predbežným ošetrením naniesť akryl.
 • Ak predtým, ako túto prácu vykonali iní majitelia, musíte najskôr určiť typ farby. Ostrým kancelárskym nožom odrežte kúsok kompozície alebo urobte rez a pozrite sa: ak sa ľahko rozbije a rozpadá, je to olejová farba, ak má dostatočnú pružnosť na to, aby sa zvinula do rolky – akrylát.
 • Je lepšie maľovať v zamračenom dni, keď nie je jasné slnko, ale dážď sa neplánuje. Dôvodom je skutočnosť, že keď na čerstvo natretú drevenú fasádu dopadá priame slnečné svetlo, farba môže nerovnomerne schnúť a vytvárať pruhy..

 • Mali by ste si dávať pozor na nákup výrobkov, ktoré sa na stavebnom trhu objavili pomerne nedávno. Aj keď výrobca uvádza záručnú dobu až 15-20 rokov, v praxi to ešte nebolo možné overiť. V každom prípade to však výrobca uvádza s prihliadnutím na skutočnosť, že drevo bolo predtým ošetrené antiseptikom a prípravkami a natreté základným náterom. Bez toho sa životnosť výrazne zníži..
 • Pri nákupe je tiež dôležité venovať pozornosť nepriehľadným ukazovateľom. To znamená, že spotreba kompozície na m2, preto banka s menším objemom môže často pokrývať väčšiu plochu ako lacnejší analóg. To znamená, že nie vždy stojí za to zamerať sa na cenový parameter “rubľov / liter”..

Maľovanie drevených domov. Prípravné práce

 • Predtým, ako začnete maľovať drevený dom vonku, musíte vopred pripraviť steny. Pre nový domov pozostávajú z aplikácie antiseptika a základného náteru. Ale pri renovácii starej budovy bude oveľa viac práce: prebrúsenie dobrého dreva a spracovanie trhlín. Tieto postupy budú navzájom chrániť prípadné nerovnosti alebo odlupovanie starého a nového náteru..
 • Problémom väčšiny drevených domov je ich sezónny „pohyb“, ktorý v prípade, že nemá dostatočnú pružnosť, vedie k praskaniu farby. Vlhkosť preniká do vznikajúcich trhlín bez prekážok, čo vedie k ďalšiemu zničeniu laku a samotného dreva. Forma, ktorá sa tvorí na takýchto miestach, má navyše škodlivý vplyv na ľudské zdravie a spôsobuje pľúcne choroby. Výnimkou sú iba domy z laminovaného dyhovaného reziva, vďaka technológii výroby nevytvárajú trhliny a maľba je pre nich potrebná len na estetické účely..
 • Preto najskôr kovovou špachtľou nahrubo odstráňte všetky odlupované miesta a miesta, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Potom sa povrch pomocou brúsky so špeciálnym kotúčom vyčistí na ľahké a čisté drevo. To zaručuje trvanlivosť opravy..

 • Štrbiny plesní sú pohodlnejšie a najlacnejšie nastriekať bežnou belosťou, ktorá sa predáva v každom železiarstve. Koncentrácia sa odoberie 100%, to znamená bez riedenia vodou. Vzhľadom na štipľavý zápach, dokonca aj vonku, sa musí práca vykonávať v respirátore, okuliaroch a rukaviciach..

Ako správne vymaľovať starý drevený dom vonku

 • Niekedy je povrch dreva po úplnom brúsení veľmi zubatý a nerovnomerný. Je vhodné ich vyhladiť hrubým brúsnym papierom. Tieto stieracie kotúče sa opäť predávajú na brúsky, čo výrazne urýchľuje a zjednodušuje proces. Výsledkom je, že sa dosiahne dostatočne hladký povrch..
 • Ďalším krokom je nanesenie základného náteru. Dnes v predaji nájdete špeciálne základné nátery na drevo, ktoré už majú antiseptické prísady. Práca je teda skrátená na polovicu. Ak to robíte so štetcom veľmi dlho, je oveľa pohodlnejšie použiť striekaciu pištoľ. Aby ste nekupovali na jednorazovú prácu, môžete si ju prenajať. Odporúča sa nanášať v dvoch vrstvách..

Tip: pre sýtejšiu farbu v dôsledku zafarbenia sa do základného náteru pridá správne množstvo farby, aby sa čo najviac podobalo farbe k samotnej farbe. Ak je teda dom natretý sivou farbou, potom by mal byť základný náter tiež sivý. To sa najlepšie robí v obchode, kde bola kompozícia zakúpená..

 • Maľovať začnú, až keď je drevo úplne suché. Po otvorení novej nádoby sa kompozícia niekoľko minút dôkladne premieša, aby sa stala homogénnou. Na prácu zvoľte široký štetec s jemnými klkami. Najlepšie je kúpiť si štetec na lak, ktorý umožní nanesenie farby najrovnomernejšie. Začínajú pracovať zhora nadol, pričom dávajte pozor, aby sa nevytvorili šmuhy. Vykonajte vodorovné ťahy pozdĺž zrna dreva.

 • Pri práci so striekacou pištoľou sú dodržané všetky rovnaké požiadavky. Ale spolu s ním farba ukladá rovnomernejšie a zároveň klesá spotreba..
 • Aplikácia jednej vrstvy sa spravidla nemôže vyhnúť viditeľným šmúham a samotný povlak nie je dostatočne pevný. Na vonkajšie použitie sa okrem základného náteru odporúča naniesť najmenej tri vrstvy farby.

Ako maľovať drevený dom mimo videa

About the author