Ako vyrobiť obloženie steny

Keď vyvstane otázka, ako vylepšiť steny pri ďalšej renovácii alebo pri kúpe nového domu, napadne vám množstvo dokončovacích materiálov, od farieb a tapiet po dlaždice a dekoratívnu omietku. Drvivá väčšina z nich vyžaduje starostlivú prípravu povrchu a vysoké finančné a pracovné náklady. A čo robiť, ak nechcete investovať príliš veľa práce a peňazí a zároveň, aby to vyzeralo krásne. Ako napríklad vyzdobiť balkón alebo lodžiu, kúpeľňu, technické miestnosti, chodbu a vstupnú halu, možno dokonca aj kuchyňu alebo len niektoré jej časti? Lacnou a estetickou možnosťou by bolo obloženie stien. Dekoratívne stenové panely sú relatívne novým dokončovacím materiálom na trhu, ktorý je možné použiť pre obytné aj nebytové priestory..

Druhy dekoratívnych stenových panelov

Druhy dekoratívnych stenových panelov

Aby sa uspokojil vkus a prianie čo najväčšieho počtu ľudí, panely sú vyrobené z rôznych materiálov, majú rozšírený rozsah farieb a odtieňov, sú zdobené vzorom alebo potlačou a môžu mať aj rôzne veľkosti a tvary. Každý druh má svoje vlastné individuálne výkonnostné charakteristiky a vlastnosti..

Rozdiel medzi stenovými panelmi v tvare a veľkosti

Skladané regálové panely, niekedy sa im hovorí aj „šindľová doska“, aj keď nie sú, ale navonok sú si veľmi podobné. Šírka každého panelu môže byť v rozmedzí 10 – 30 cm, dĺžka – 2,5 – 6 m, hrúbka od 8 do 25 mm. Ukazuje sa, že dĺžka je dostatočná na zvislú inštaláciu vo väčšine typických domov a bytov s výškou stropu 2,5 m. Takéto panely sú vybavené systémom pero-drážka, ktorý zaisťuje jednoduchšiu a pohodlnejšiu inštaláciu. Upevnenie sa vykonáva pomocou špeciálnych konzol alebo svoriek.

Štvorcové panely (kachľové) sú namontované rovnakým spôsobom ako typové nastavenie. V tomto prípade môžete kombinovať dlaždice rôznych farieb alebo s rôznymi vzormi a vytvoriť vzor. Typické rozmery kachľových panelov sú nasledujúce: 30 * 30 cm, 30 * 60 cm, 15 * 60 cm, 98 * 98 cm, 98 * 49 cm.

Panely z plechu môže mať jednotnú farbu alebo môže mať na povrchu vzor. Navonok sa podobajú listom sololitovej dosky. Najbežnejšie veľkosti: 122 * 244 cm, 260 * 100 cm, 200 * 100 cm, 130 * 100 cm, 260 * 490 cm, 130 * 49 cm, 128 * 98 cm, 260 * 98 cm, hrúbka od 3 do 6 mm … Ak je povrch stien dokonale rovný, je možné tieto panely prilepiť priamo na stenu. V opačnom prípade je lepšie pripevniť plechové panely k prepravke klincami..

Nástenné panely odolné voči vlhkosti a vlhkosti

V závislosti od základného materiálu a vrchnej vrstvy môžu byť stenové panely odolné voči vysokej vlhkosti, alebo na ňu môžu reagovať extrémne negatívne. Preto by som hneď chcel medzi nimi rozlišovať..

Nástenné panely odolné voči vlhkosti:

 • Prírodné drevo, potiahnuté voskom alebo iným špeciálnym materiálom.
 • Vyrobené z iných materiálov, ale predná strana je laminovaná filmom lakovaným v jednej alebo druhej farbe. Niekedy môže byť panel laminovaný na oboch stranách.
 • Plastové panely alebo poplastované.

Nie je odolný voči vlhkosti:

 • Panely z drevotriesky.
 • Drevotrieskové a MDF panely, nelaminované.

Nástenná dekorácia so stenovými panelmi z rôznych materiálov

Moderný trh ponúka dekoratívne panely z rôznych materiálov: drevo, drevotrieska, drevovláknitá doska, MDF, PVC, korok a sklolaminát. Základný materiál nielenže ukladá určité obmedzenia rozsahu a prevádzkových podmienok, ale ovplyvňuje aj estetickú zložku.

Nástenná dekorácia s MDF panelmi

Nástenné panely z MDF

Na výrobu MDF dosiek sa používa drevný prach (jemne rozptýlená drevná štiepka), ktorý sa lisuje pod vysokým tlakom pri vysokej teplote. Väzbovým prvkom je lignín, ktorý sa uvoľňuje pri zahrievaní dreva. Výsledný materiál je hutnejší ako drevovláknitá doska, jeho hustota je 650 – 850 kg / m3. Hrúbka panelov môže byť 16 mm, čo navonok pripomína masívne drevo.

Panely MDF je možné ľahko rezať bez toho, aby sa rozpadali alebo lámali. Zdobenie stien dekoratívnymi panelmi z MDF vám umožní zvýšiť tepelnú a zvukovú izoláciu miestnosti. Keď teplota počas prevádzky stúpne, panely sa roztiahnu, ale v porovnaní s panelmi z PVC nie veľmi. Stupeň odolnosti MDF panelov voči vlhkosti musí byť uvedený na obale. Prítomnosť ikony kvapiek naznačuje odolnosť materiálu voči vlhkosti. K dispozícii sú tiež ohňovzdorné panely MDF.

Chodba, vstupná hala, kuchyňa, kúpeľňa, kúpeľňa, lodžia, balkón, kancelária – ktorúkoľvek z týchto miestností je možné dokončiť panelmi z tohto materiálu. Zvlášť pôsobivo vyzerá pracovňa, lodžia a chodba..

Nástenná dekorácia s plastovými panelmi

Plastové stenové panely

Plastové panely sú úplne neprirodzeným materiálom. Sú vyrobené z polyvinylchloridu (PVC), obsahujú minimálne množstvo zmäkčovadla, neobsahujú vôbec kadmium a azbest. Štruktúra panelov je bunková, takže materiál poskytuje dobrú zvukovú izoláciu. Vzor je vytlačený na povrch panelov a potiahnutý ochranným prostriedkom, ktorý poskytuje antistatické vlastnosti, zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu a odolnosť voči UV žiareniu. Vrch môže byť lakovaný, matný hodváb alebo intenzívne lesklý.

Dekorácia steny pomocou PVC panelov je možná aj v miestach priameho vnikania vody, t.j. v sprchách alebo kúpeľniach, pretože materiál je úplne vodotesný aj v spojoch. Povrch materiálu sa ľahko čistí, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a je úplne hygienický. Panely z PVC sa používajú nielen v interiéri, ale aj na vonkajšie práce – dokončenie domu vonku. Môžu byť tiež použité v obývacích izbách, ale neodporúčajú sa kvôli ich neprirodzenosti..

Nástenná dekorácia s drevenými panelmi

Drevené stenové panely

Do tejto kategórie patria panely z prírodného dreva a dyhované prírodnou drevenou dyhou. Na výrobu takýchto panelov sa najčastejšie používa dub, céder, javor, jelša, jaseň, bukové drevo. Na zvýšenie výkonu, zvýšenie odolnosti proti vlhkosti a ohňu sa drevo nakladá, voskuje alebo lakuje.

Dyhované panely pozostávajú z niekoľkých vrstiev. Hlavná vrstva je spravidla vyrobená z borovice, najlacnejšia je na ňu prilepená dyha, ktorá tiež pozostáva z dvoch alebo troch vrstiev. Pre prednú vrstvu je vybrané hodnotné tvrdé drevo s určitými vlastnosťami. Potom sa dyha a základná vrstva za tepla lisujú. Panel je leštený a potom potiahnutý farbou, voskom alebo lakom.

Zdobenie stien v kúpeľni drevenými panelmi je možné len vtedy, ak sú pokryté špeciálnym lakom. Ale najvýhodnejším miestom pre dekoráciu dreva je pracovňa a knižnica. Autentické vytvorené prostredie je fascinujúce. Štruktúra a tvar panelov môžu byť rôzne, často sa vyrábajú na zákazku.

Vďaka svojej prirodzenosti a šetrnosti k životnému prostrediu môžu byť drevené stenové panely použité v obývacích izbách, dokonca aj v spálňach. Všetky ostatné miestnosti domu môžu byť tiež dokončené takýmito panelmi: chodba, chodba, kuchyňa, lodžia.

Nástenná dekorácia s panelmi z drevovláknitých dosiek

Stenové panely z drevovláknitých dosiek

Panely na báze drevovláknitých dosiek (sololit) sa vyrábajú lisovaním za tepla z dreva a iných rastlinných vlákien. Sú dostatočne šetrné k životnému prostrediu, takže ich možno použiť v byte alebo dome, len nie v spálni. Ľahko sa čistí, nebojí sa vlhkosti.

Akékoľvek priestory je možné ozdobiť panelmi z drevovláknitých dosiek, okrem miest priameho vnikania vody. Optimálna by bola chodba, vstupná hala, technické miestnosti, verejné chodby vo vchodoch viacpodlažných budov.

Nástenná dekorácia s panelmi z drevotriesky

Stenové panely z drevotriesky

Panely na báze drevotriesky (drevotrieska) sa vyrábajú aj lisovaním za tepla, ako materiál sa používajú iba piliny a hobliny a pridáva sa spojivo. Z toho dôvodu je drevotrieska považovaná za ekologickú a dokonca zdraviu škodlivú. Drevotrieskové dosky sú vystavené extrémnym teplotám a vlhkosti. Preto ich nemožno použiť v kúpeľni, kuchyni, kúpeľni a na balkóne alebo lodžii. Dekorácia steny pomocou drevotrieskových panelov je možná iba v suchých technických miestnostiach.

Nástenná dekorácia s korkovými panelmi

Korkové nástenné panely

Korkové panely sa najčastejšie vyrábajú v dvoch vrstvách. Spodná vrstva – korkový aglomerát, pozostáva z lisovaných korkových štiepok. Horná vrstva je dekoratívna, pozostáva z lisovaných korkových štiepok s kúskami kôry alebo je úplne monolitickou vrstvou kôry z korkového duba. Aby bol materiál zachovaný neporušený, zvýšte jeho odolnosť proti opotrebovaniu, povrch korku je pokrytý voskom.

Samotná štruktúra korkového materiálu je celulárna, vďaka čomu vám dekorácia steny pomocou takýchto panelov umožňuje zvýšiť zvukovú izoláciu a tepelnú izoláciu miestnosti. Korkové stenové panely sú navyše ľahké, pevné, trvanlivé, elastické, hypoalergénne, odolné voči hubám, nepriťahujú prach a statickú elektrinu..

Vzhľadom na vlastnosti všetkých materiálov a priestorov by najlepšou možnosťou bolo ozdobiť steny korkovými panelmi v kuchyni. Pretože je úplne prírodný a šetrný k životnému prostrediu, nebojí sa vlhkosti a pary. V mieste, kde sa nachádza jedlo, ktoré je pripravené a konzumované, je korkový materiál výhodnejší ako ostatné.

Nástenné dekorácie s akustickými panelmi (minerálna vlna)

Akustické stenové panely

Akustické panely sú vyrobené z hustého sklolaminátu. Ich hrúbka môže byť rôzna, povrch je spracovaný aj neupravený. Pomocou akustických panelov vytvorte konkrétne vnútorné prostredie (akusticky).

Nástenná dekorácia so zrkadlovými plastovými panelmi

Zrkadlové stenové panely

Panely sú vyrobené z polystyrénu, potiahnuté ochranným polyetylénovým filmom. Dosky so zrkadlovým povrchom sa používajú v hotelových predsieňach, reštauráciách, baroch, diskotékach a ďalších priestoroch. Takéto panely sa dajú ľahko ohýbať, takže môžu ľahko zdobiť stĺpy a ďalšie prvky so zaoblenými povrchmi..

Spôsoby upevnenia stenových panelov

V závislosti od materiálu panelov a vlastností stien je možné upevnenie panelov vykonať rôznymi spôsobmi..

Lepidlo Používa sa na zaistenie stenových panelov iba vtedy, ak sú steny dokonale ploché a panely nie sú príliš ťažké. Potom sa lepidlo na drevovláknité dosky alebo MDF nanesie na celý povrch panelov cikcakovými pruhmi a panel sa nanesie a pritlačí priamo na stenu. Tieto typy lepidiel sú dostatočne flexibilné, takže nezasahujú do tepelnej rozťažnosti panelov..

Lepenie na latovanie – nedostatočne silná metóda upevnenia. Preto sa okrem nej odporúča použiť aj mechanické zapínanie.

Samorezné skrutky do prepravky panely sú upevnené iba v miestnostiach s konštantnými teplotnými a vlhkostnými charakteristikami. Aj keď je takéto upevnenie spoľahlivé, samorezné skrutky zabraňujú rozťahovaniu panelov, čo vedie k zdeformovaniu a deformácii povrchu..

Svorky na drevenú prepravku panely sú mechanicky upevnené. Zároveň nič nezasahuje do tepelnej rozťažnosti panelov. Samotné svorky sú pripevnené k prepravke klincami, skrutkami alebo sponkami.

Svorky na plastovú prepravku – najpokročilejšia metóda zapínania. Prepravka netečie, nič nebráni expanzii, panely sa jednoducho pripevnia. Toto upevnenie umožňuje opätovné použitie latiek a panelov na inom mieste..

Vlastná dekorácia steny s panelmi

Zvážte možnosť obkladu stien panelmi z MDF, pripevnenými svorkami k prepravke.

V prvom rade získavame potrebný materiál. Počet panelov MDF sa vypočíta na základe šírky steny. Nakupujeme s maržou. Na latovanie nakupujeme drevené bloky 20 * 40 mm. Vyberáme ďalšie prvky: vnútorné a vonkajšie rohy, dokončovacie prvky, soklové lišty. Na upevnenie latovania kupujeme samorezné skrutky hrúbky 40 až 80 mm, v závislosti od hrúbky panelov. Kupujeme svorky na upevnenie panelov. Na pripevnenie rohov – tekuté nechty.

Inštalácia latovania

Inštalácia latovania na stenové panely

V prvom rade musíme dokončiť prepravku, na ktorú pripevníme stenové panely. Aby sme to urobili, nájdeme najviac vyčnievajúcu časť steny. Budeme sa tým riadiť. Prepravku urobíme vodorovne. Pomocou úrovne vyvŕtame otvory z jedného a druhého konca steny, zaskrutkujeme do nich samorezné skrutky, ale nie úplne, ale tak, aby vyčnievali. Pretiahnite medzi nimi šnúru alebo niť. Na to sa zameriame pri inštalácii latovania.

Načrtneme body prichytenia latiek. Vzdialenosť medzi doskami by mala byť od 40 do 60 cm Dosku aplikujeme na stenu. Vŕtame otvory v krokoch po 50 cm Akonáhle sa vrták dostane na stenu, vŕtanie zastavíme. Odstránime tyč a vyvŕtame do steny dieru až do konca. Vložte hmoždinky do otvorov. Potom tyč znova pripevníme a zaskrutkujeme samorezné skrutky, čím klobúk klesneme hlbšie.

Opakujeme postup pre všetky rámové lišty. Prvá koľajnica v blízkosti podlahy by mala byť umiestnená čo najbližšie k nej, neskôr bude potrebná oprava sokla. Poloha hornej dosky závisí od povrchovej úpravy stropu.

Inštalácia stenových panelov

Steny zdobíme panelmi z MDF

 • Panely začíname inštalovať z rohu. Panel s tŕňom umiestnite v smere rohu tak, aby ozdobný roh tŕň potom skryl. Vzdialenosť od kolmej steny k začiatku panelu by mala byť 2 – 3 mm.
 • Panel pripevníme samoreznými skrutkami k prepravke vo vzdialenosti 10-15 mm od okraja panelu, takže kryty samorezných skrutiek skryjeme rohom.
 • Za druhé, začneme montovať prvý panel kolmej steny. Tŕňom to tiež nasmerujeme do rohu. Musíte to zariadiť tak, aby ozdobný roh presne zapadol do priestoru tvoreného hrotmi panelov a aby nezostali žiadne medzery.
 • Zo strany drážky pripevníme panely pomocou svoriek. Svorky predbežne fixujeme na prepravku malými karafiátmi.

Upevnenie zarážky k prepravke

 • Všetky ostatné panely sú upevnené podľa tohto algoritmu: hrot nového panelu vložíme do drážky už nainštalovaného a potom ho pripevníme zo strany drážky svorkami.
 • Posledný panel na stenu sa väčšinou úplne nezmestí, preto sme ho odstrihli na požadovanú veľkosť. Opravujeme ho rovnakým spôsobom ako prvý: samoreznými skrutkami do prepravky z rohu.

Rohový MDF

 • V rohoch fixujeme ozdobný roh. Na zadnú časť rohu dáme lepidlo, nanesieme ho na stenu v mieste, kde ho plánujeme opraviť. Zatlačte dosť silno a počkajte 3 – 5 minút, kým lepidlo nezaschne.

Dôležité! Nepokúšajte sa ihneď odstrániť lepidlo, ktoré nevyhnutne vyjde z trhlín. Počkajte, kým vyschne, nakrájajte nožom.

Nakoniec sokel opravíme..

Dekoráciu steny s ozdobnými panelmi je možné vykonať bez špeciálnych zručností a bez použitia komplexného profesionálneho nástroja. To je pravdepodobne dôvod, prečo tento druh dekorácie tak miluje našich krajanov. Nie je veľa práce, prach tiež, steny nie je potrebné vyrovnávať – ​​krása a iba.

Dekorácia steny s panelmi: fotografia – príklady

Nástenné drevené obloženie

Nástenná dekorácia s panelmi

Zdobenie ozdobnými panelmi

Drevené dekoračné panely na steny

Nástenná dekorácia s panelmi

Korkové nástenné panely

Nástenná dekorácia s ozdobnými panelmi

About the author